zamknij

Wiadomości

Prof. Horban nie wyklucza wprowadzenia obowiązku szczepień na COVID-19

2021-05-04, Autor: tora

Być może trzeba będzie wprowadzić obowiązek szczepienia przeciw COVID-19, jeżeli inne metody zawiodą. Ten temat jednak nie pojawił się jeszcze na posiedzeniu Rady Medycznej przy premierze - powiedział w TVN24 główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban.

Reklama

Horban: obowiązek szczepień możliwy jeśli inne metody zawiodą

Na pytanie, czy trzeba będzie wprowadzić obowiązek szczepień przeciw COVID-19, prof. Horban stwierdził, że „być może trzeba będzie coś takiego wprowadzić (…).

- Jeżeli inne metody zawiodą, to oczywiście tak. To w zasadzie nie jest takie proste przełożenie obowiązkowe-nieobowiązkowe. Obowiązkowo oznacza to, że koszty szczepień pokrywa państwo i uruchamia takie, czy inne środki nacisku, jeśli obywatel się nie zaszczepi. Pierwszą część tego warunku mamy już spełnioną, ponieważ koszty szczepienia są pokryte przez państwo, przez nas, podatników - wyjaśnił.

Zaznaczył, że temat obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19 jeszcze nie pojawił się na posiedzeniach Rady Medycznej.

- Ten temat na razie się rozwija. Trudno zmuszać ludzi do szczepień, jeżeli są kłopoty z dostawami szczepionek - powiedział.

Trzecia fala - epidemia nadzwyczajna

Natomiast odnosząc się do podziału, na który zwrócił uwagę wcześniej, że epidemie dzielą się na duże, nadzwyczajne i katastrofalne, przyznał, że trzecia fala może być zaliczona do tej nadzwyczajnej.

- Sytuacja rzeczywiście była nadzwyczajna i wymagała nadzwyczajnej mobilizacji wszystkich – stwierdził zaznaczając, że z taką epidemią „nie mieliśmy jeszcze do czynienia za naszego życia”.

Horban: czwartej fali możemy nie zauważyć

Prof. Horban stwierdził, że za nami szczyt trzeciej fali. Podkreślił jednak, że to, czy następna fala wystąpi, zależy głównie od nas.

- Kwestią, żeby uniknąć czwartej fali, która pewnie pokaże się lub przynajmniej będzie usiłowała się pokazać na jesieni, jest kwestia szczepień. Jeśli będziemy mieli zaszczepione społeczeństwo, to ta czwarta fala będzie miało zauważalna, jeżeli w ogóle - stwierdził.

Równocześnie zwrócił uwagę, że trzeba przede wszystkim zaszczepić osoby powyżej 60. roku życia, bo one najczęściej na COVID-19 umierają. Horban przypomniał też, że epidemia zmusiła służbę zdrowia do tego, by oddać pacjentom z COVID-19 40 proc. łóżek szpitalnych. - To naprawdę olbrzymia liczba - powiedział. Jego zdaniem za miesiąc ta liczba łóżek przeznaczona dla pacjentów zakażonych SARS-CoV-2 będzie dużo mniejsza.

Prof. Horban pytany był również, czy obawia się powrotu dzieci do szkół. Przyznał, że był „silny nacisk rodziców i dzieci”. Zwrócił uwagę na to, że duża część krajów utrzymywała działanie szkół albo stacjonarnie albo hybrydowe, podczas gdy w Polsce dzieci uczyły się zdalnie.

- Teraz należy postępować zgodnie z przyjętym planem, który zakłada bardzo ostrożnie zapraszanie dzieci z powrotem do szkół - powiedział.

Od wakacji możliwe szczepienia osób od 12. roku życia

Zapytany o to, czy w wakacje jest możliwość uruchomienia szczepień dla dzieci powyżej 12. roku życia, powiedział: „Tak, jak najbardziej”, ale podkreślił, że wcześniej muszą być znane wyniki badań klinicznych dotyczące tej grupy, które będą wskazywać, że jest to bezpieczne.

Czytaj kolejne strony:

Oceń publikację: + 1 + 16 - 1 - 53

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (31):
 • ~Jedynie Prawdziwy Polak 2021-05-04 09:19:38

  To to oczywiste.
  Jest przykazanie "Nie zabijaj".
  Nie szczepiąc się, jesteś potencjalnym zabójcą.

  Wczoraj w Parku Śląskim jednodawkowy Jonhson, 2 godziny stania i po sprawie ;-)

 • ~Jedynie Prawdziwy Polak 2021-05-04 09:43:58

  Patrząc po minusach widzę, że te osoby wolą narazić się na potencjalny zgon, zamiast bawić się z własnymi wnukami.
  To bardzo mądre z ich strony ;-)
  Ja wybieram zabawę z wnukami ;-)

 • ~exx 2021-05-04 09:50:46

  A co z innymi chorobami? Przestały istnieć? Za co płacimy składki zdrowotne?

 • ~anettk 2021-05-04 09:59:33

  @Jedynie Prawdziwy Polak.Czytając Twój wpis (skoro masz wnuki) to mniemam,że dorosły z Ciebie facet i nikt przez tyle lat nie nauczył Cię "włącznie z życiem": Nie wpieprzać się komuś w życie z buciorami i nie podejmować za kogoś decyzji jak sobie tego NIE życzy! Baw się z wnukami i kim tam chcesz i daj żyć ludziom własnym życiem i własnymi wyborami,bo już widzę za dużo w tym kraju jest takich co,każą żyć ludziom pod swoje dyktando.

 • ~ 2021-05-04 10:08:46

  @anettk- zgadzam się z tobą odnośnie wyboru, ale jeśli możesz się zaszczepić a się nie zaszczepisz , to pokrywaj koszty leczenia z własnej kieszeni , przecież to twój wybór.

 • ~Jedynie Prawdziwy Polak 2021-05-04 10:10:57

  ~anettk

  Ale to właśnie ty wchodzisz w moje życie z buciorami.

  Nie szczepiąc się, możesz zarazić moich bliskich i narazić ich na śmierć.

  Ja szczepiąc się, chronię Twoją rodzinę (jak ją masz, albo w ogóle Ci na niej zależy, bo z komentarza widzę, że chyba nie).

  Jak Ci się nie podobają reguły panujące w społeczeństwie obywatelskim, to wyprowadź się na Syberię, tam będziesz mógł głosić swoje chore teorie, albo może do Korei Północnej.

  Jest coś takiego jak odpowiedzialność zbiorowa za innych, i każdy, kto zwie się obywatelem i odpowiedzialnym człowiekiem, powinien to wiedzieć.

  Reszta to dla mnie chore teorie i dorabianie na siłę swojego wizerunku na zasadzie - "Patrzcie, jaki to jestem cool, oryginalny. Ci idioci się szczepią, a ja jestem taki super i mądry i tego nie robię".

 • ~ 2021-05-04 10:15:25

  -Jedynie Prawdziwy Polak - będziesz miał dużo minusów , będzie dużo wpisów negujących szczepienia, ale większość tych na NIE i tak się zaszczepi , jednak tutaj się do tego nie przyznają .

  30 78
 • ~anettk 2021-05-04 10:22:32

  @JedenPP,a kto zagwarantował Ci,że po Twoim szczepieniu Ty nie zarazisz mojej rodziny??! Chętnie poczytam o Twojej 100%pewności nie zarazenia siebie i innych.@Zak.Płacę podatki pewnie duźo więcej niż Ty,a z tej Służby Zdrowia,korzystam co "kot napłakał" więc nie pisz mi tu o moich własnych opłatach w razie choroby,bo nie Ty jesteś za to odpowiedzialny! Poza tym,zeby była jasnoś JA nie zabraniam nikomu się szczepić ale za mnie (nikt też nie będzie decydował) !

  85 23
 • ~Onyx01 2021-05-04 10:26:27

  A ten kretyn zak znowu pieprzy od rzeczy. A z czego człowieku pokrywam koszty swojego leczenia? Z moich ciężko wypracowanych pieniędzy które są comiesięcznie od 15 lat odciągane z mojej wypłaty. Dodatkowo mam prywatne ubezpieczenie bo nie mogę się doprosić podstawowych badań raz do roku na NFZ takich jak pełna morfologia za 100 zł. Wszystko robię prywatnie począwszy od stomatologa, poprzez okulistę a na tomografii kończąc bo terminy na 2023 rok. Place składki z których nic nie mam a ty mi każesz pokrywać leczenie z własnej kieszeni? Jeb.ij się w łeb durny lewaku.

  97 22
 • ~James Bond spod F2F 2021-05-04 10:29:47

  Dziadziusiowi się chyba sufit na głowę zwalił, idź już spać, bo od ponad roku przynudzasz...

  46 15
 • ~OSQUAR 2021-05-04 10:35:33

  Witam:)
  Mimo przyjęcia szczepionki można zarazić się koronawirusem, ale przebieg choroby powinien być łagodniejszy? Szczepienie nie chroni również przed zarażeniem innych. Jeśli zarazi się koronawirusem, wówczas można też zarażać innych!

  80 5
 • ~ 2021-05-04 10:38:14

  @Onyx - taki schorowany jesteś i nie chcesz się zaszczepić ? no ,to tylko świadczy o twojej głupocie :)

  17 60
 • ~Onyx01 2021-05-04 10:45:16

  Nie. Wyobraź sobie że przeszedłem tą jakże ciężka i śmiertelna chorobę. Do domu przyniosło mi ją dziecko z przedszkola. Jeden raz gorączka 37.8 a potem dwa dni kataru. Tak.. dziecko z jakże silnym układem odpornościowym. Mnie jeden dzień głowa bolała. A ta ciężka jak twierdzą i groźna choroba ominęła połowę domowników mieszkających pod jednym dachem. Bo byli negatywni. Chcesz to się szczep nic mi do tego. Możesz dla mnie przyjmować i 5 szczepionek dziennie g.no mnie to obchodzi. Tak samo g.no powinno cię obchodzić co ja przyjmuję.

  80 14
 • ~Wojciech Czajka 2021-05-04 10:47:18

  W Rybniku bez przerwy nie ma terminów na szczepienia. Codziennie dzwonię na linię 989

  16 20
 • ~Onyx01 2021-05-04 10:52:59

  Widzę że cierpisz na przypadłość połowy Polaków. Czyli wtykanie nosa w nie swoje sprawy. G.no cię powinno obchodzić na co się szczepię, na co się nie szczepię, z kim sypiam, jaką mam orientację seksualną, jakie preferencje polityczne ale nie... Wetknąć nosek pod kołderkę sąsiada a może dowiem się czegoś ciekawego nie? Kim jesteś aby decydować kto i za co ma dodatkowo płacić? Ja sobie nie życzę aby śmierdzący alkoholicy i palacze leczyli się z moich pieniędzy na raka. Nie życzę sobie aby utrzymywać leni i nierobów z moich podatków. Nie życzę sobie żeby pokrywać koszty napraw domów ludzi nieubezpieczonych którym zł wydać 500 złotych rocznie a potem płaczą w mediach że im dach zerwało.

  49 15
 • ~Jedynie Prawdziwy Polak 2021-05-04 10:53:58

  Mam pytanie do wszystkich moich adwersarzy, jaja sobie robicie tak, czy Wy tak na serio?

  Jedno pytanie, to jak chcecie powstrzymać tę pandemię ?

  Na 5 zdrowasiek każdego do pieca jak w "Antku" , czy laleczki voodooo ?

  Proszę o konstruktywne odpowiedzi poparte faktami naukowymi.

  18 60
 • ~Onyx01 2021-05-04 11:04:13

  Jedynie Prawidziwy Polak ty masz pandemię w głowie. Wyłącz człowieku telewizor to i pandemia się skończy. Chłopie 60 procent służby zdrowia się nie szczepi. Politycy śmieją się wam w twarz z tą pandemią. Jak chcesz wiedzieć czy jest źle patrz właśnie na nich. Od lat jak uczy nas historia politycy to szczury które pierwsze uciekają z tonącego okrętu i się a jak widać nikt nie ucieka :)

  61 21
 • ~Pawel Krys 2021-05-04 11:40:51

  ~Jedynie Prawdziwy Polak
  Jedynie szczepienia mogą powstrzymać pandemie, tak jak i wiele zaraz tow przeszłości powstrzymało!

  7 34
 • ~HajerPrzodowy 2021-05-04 11:44:46

  @Onyx01 rozumiem, że 30 000 ludzi w szpitalach pod tlenem też ma pandemię tylko w głowie? Bez powszechnego zaszczepienia nigdy nie powstrzymamy pandemii, a służbę zdrowia mamy jaką mamy.

  19 30
 • ~Onyx01 2021-05-04 12:06:13

  Rozumiem że widziałeś te 30tys osób pod tlenem naocznie? A może jest to informacja z mediów i wierzysz jej bezgranicznie? Skoro mówią że tyle leży pod tlenem to na pewno tyle leży tak? Coś ci powiem. Byłem nie dalej jak 5 tygodni temu w pewnym szpitalu. Przypadkiem wszedłem od tyłu i trafiłem na odział zakaźny. Pukam nikt nie otwiera więc sam wychylam głowę przez drzwi. Widzę że idzie pielęgniarka. Bez maseczki... możesz wierzyć lub nie, nie ma to dla mnie znaczenia. Nagle w popłochu zaczęła ją zakładać i pyta co pan tu robi? Mówię że szukam sekretariatu. Tam na dole jest taki mały budynek niech pan tam idzie. Wchodzę a tam.. lekarz bez maseczki :) Tak, tak.. też w popłochu ją zakładał. Jak wyczuł że podchodzimy do tematu z dużym dystansem to też opuścił maseczkę pod nos. Innym razem dzwonię do jednej z rybnickich przychodni. Mniejsza której. Umawiam się na teleporadę i o 18 dzwoni lekarz. Mówię mu panie doktorze straciłem smak, mam dreszcze. Przydałoby się skierowanie na wymaz. Mnie to tam rybka ale różnie ludzie do tego podchodzą. Lekarz na to: Nie panikujmy są jeszcze zwykłe przeziębienia o czym przez pandemię zapominamy a COVID nie jest taki straszny. Gripex lub Scorbolamid jak nie przejdzie zrobimy wymaz i przy pozytywnym wyniku posiedzi pan w domu i się doleczy. Mógłbym ci z palca napisać nazwiska 10 rybnickich lekarzy począwszy od pediatrów przez chirurgów a na stomatologach kończąc którzy się nie szczepią i prywatnie śmieją się z COVIDa. Ty żyj i rób jak uważasz i daj żyć innym. Masz swoją pandemię :)

  39 21
 • ~ 2021-05-04 12:47:05

  @Onyx- rozumiem , że lekarze , ale i , że pielęgniarki należą do spisku ? fiuu fiuu no nie myślałem, ...to największy spisek w historii Polski. Znając życie zaszczepisz się , ale wkoło będziesz gadał , że nie , bo głupio ci się będzie wycofać .

  16 27
 • ~corona 2021-05-04 12:48:34

  Jedynie prawdziwy polak

  Przecież szczepiąc się chronisz siebie a nie innych. Wirusa nadal możesz przenosić na rękach czy też rzeczach.

  28 8
 • ~Onyx01 2021-05-04 13:24:14

  Czasem zastanawiam się kim są moi rozmówcy. Albo szczyle którzy nie znają życia albo dorośli oderwani od rzeczywistości. Lekarze ciągną niesamowite profity i czy ci się to podoba czy nie są prowadzeni krótko na łańcuszku. To zawód jak każdy gdzie wychylenie się wiąże się z wykluczeniem, wyśmiewaniem, wyzwiskami. To jak z obecną aferą w policji. 20 ma dobrze i ciągnie profity przez co nie będzie ryzykować swoją posadką i wygodnym życiem dla jednego a wszyscy wiemy jak to wygląda od kuchni. Pamiętasz lata 90 kiedy lekarze brali dowody wdzięczności? Nawet dzisiaj biorą choć już znacznie ostrożniej bo każdy się boi. Pamiętasz przedstawicieli koncernów którzy wchodzili do lekarza pomiędzy pacjentami? Myślisz że taki przedstawiciel wchodził, mówił panie ten lek jest najlepszy przepisuj go pan i wszyscy będą zdrowsi? Nie. Żeby coś sprzedać trzeba zainwestować, zachęcić. Ty u lekarza widzisz tylko kalendarz, notatnik i długopis z nazwą leku ale to tylko wierzchołek góry lodowej.

  18 14
 • ~Onyx01 2021-05-04 13:27:14

  Pielęgniarki chodzą krótko u lekarzy. To lekarz w przychodni jest guru. Idź do pierwszej lepszej przychodni w Rybniku. Najlepiej do dziecięcej. Lekarz wychodzi tupnie nóżką i wszystkie skaczą wokół niego. Panie doktorze kawa? Panie doktorze pani Zosia idzie do sklepu kupić coś? Ludzie wy jesteście tępi.

  9 15
 • ~Onyx01 2021-05-04 13:31:03

  A prppo wycofania ze swoich słów. Wielu mi tu już proponowało pracę na oddziale covidowym skoro w to nie wierze. Powiedziałem że się zgadzam ale bez maseczki i zostanie to udokumentowane z zastrzeżeniem że nie przyjąłem szczepionki. Podpisze papiery że biorę na siebie pełna odpowiedzialność za wszelkie konsekwencje zdrowotne. Nikt się nie zgłosił z propozycją pracy. Ciągle czekam

  13 15
 • ~Franek7 2021-05-04 14:00:02

  Legendarne dotrzymywanie obietnic przez rząd PiS. Najpierw obiecali, że będzie dobrowolne a teraz jednak nie będzie...
  Oczywiście nie ma takiej siły żeby wolnego człowieka zaszczepić wbrew jego woli. Szczególnie, że w zasadzie to nie jest nawet szczepionka tylko produkt medyczny.

  A tak w ogóle to nie po to przedstawiciele Pfizera czy Astry wozili walizki pieniędzy pod stołem do ministerstwa zdrowia, żeby teraz jakiś Janusz czy Grażyna nie chcieli się zaszczepić...

  22 12
 • ~master4k 2021-05-04 14:09:09

  Tak sobie czytam te niektóre wpisy i chyba ktoś rano zapomniał zażyć leków. Czekam, aż któryś paranoik coś napisze o tak ostatnio modnych wśród szurów teorii dotyczącej morgelonów, albo picia wybielacza. Chciałbym zauważyć, że jakoś dziwnych trafem praktycznie wszyscy foliarze jak jeden mąż szczepią swoje psy i koty przeciwko wściekliźnie. Nie boją się NOPów u Kici albo Azora? Dziwne. Przecież to ewidentnie narusza prawa i wolności sierściuchów. W końcu ich ciało, ich wybór. No to jak to z Wami jest? A teraz ad rem.

  Mam do zaproponowania kompromis, który powinien zadowolić obie strony sporu. Mianowicie jeśli głupota jest dziedziczna, to nie tylko, że powinno być żadnych przymusów, ale osoby kontestujące sens szczepień wręcz uprasza się o nieszczepienie. I to na żadną chorobę zakaźną, nie tylko na COVID. A nie koniec, bo taka osoba za konsekwentne nieszczepienie powinna nawet dostać jakiś upominek. Na pierwszy rzut oka propozycja może wydawać się dosyć szalona, lecz zapewniam, że w dłuższej perspektywie czasu zaoszczędzi to normalnym ludziom wielu problemów. Swoje najpierw co prawda trzeba będzie wycierpieć, lecz ogólny bilans na pewno wyjdzie na gigantyczny plus.

  Jeśli jednak głupota nie jest przekazywana w ramach kodu genetycznego, to szczepienia powinny być obowiązkowe, no bo przecież sama nie wymrze pokoleniowo. W końcu debilowi autyzm (sic!) i tak już nic nie zaszkodzi, a reszcie normalnych ludzi będzie się żyło lepiej i bezpieczniej psując ten zbiorowy konkurs na nagrodę Darwina. Przy okazji głupi będzie miał na co zwalić, że jest bezgranicznie głupi nie ze swojej winy, bo w końcu przyjął szczepionkę, która zmieniła jego DNA na DNA orangutana albo innej małpy Janusza. A to nie koniec pozytywów. Dodatkowo taki absztyfikant może uzyskać jakąś rentę zdrowotną, albo specjalne miejsce na parkingu przed Tesco. Sytuacja win-win.

  @ Onyx01

  "Mógłbym ci z palca napisać nazwiska 10 rybnickich lekarzy począwszy od pediatrów przez chirurgów a na stomatologach kończąc którzy się nie szczepią i prywatnie śmieją się z COVIDa."

  Mógłbyś? No to dajesz te nazwiska. Warto zapytać u źródła gawędziarzu.

  14 26
 • ~Onyx01 2021-05-04 14:10:29

  To czy Janusz czy Grażyna się zaszczepią nie ma znaczenia. Szczepionka została już sprzedana a to czy wcisną ci ja w łapę czy zmarnuje się na wysypisku? Kogo to obchodzi?. Z resztą zawsze znajdzie się jeleń któremu da się wcisnąć wszystko co doskonale widać na tym forum. Pamiętasz epidemie Odry przed covidem? W Rybniku 15 osób zachorowało, potem 30. Nagonka w mediach i bach... Równie szybko stało się cicho. Dlaczego? Bo kończył się termin przydatności szczepionek i udało je się "zutylizować"

  18 15
 • ~Onyx01 2021-05-04 14:14:09

  Nie zrobię tego tylko i wyłącznie dlatego żeby nie być ciaganym po sądach bo każdy się wykpi. Nie gawędziarz tylko wiem z pierwszej ręki. Od samych lekarzy. Idź do gabinetu otwórz pysk jak się nie boisz i porozmawiaj. Bardzo mocno się zdziwisz. Chociaż z drugiej strony twój świat wtedy mógłby legnąć w gruzach i jeszcze byś się nie pozbierał że jednak nie wygląda tak jak się go przedstawia w mediach :)

  21 14
 • ~Łukasz Wilczek 2021-05-04 23:32:24

  Będę zabójcą kogo? Zaszczepionych? To na co ci taka szczepionka?

  12 1
 • ~ewelina 2021-05-04 23:37:46

  Mili państwo z idiotami trzeba walczyć ich metodami, trzeba sie zniżyć do ich poziomu. Oni chcą nas zmusić na siłe?
  Nie ma sprawy - my im zrobimy kuku.
  Która pielęgniarka nie weźmie stówki albo dwóch za wypisany blankiecik "zaszczepiony"? A co ona gorsza od polityków, prawników i innych szubrawców?
  Zapisujemy sie na 1 dawkę tego cuda zapewniającego nieśmiertelność i po sprawie. Notabebe dziś wyszło, że tzw. "szczepionka" J&J ma 66 % skuteczności a chroni nie wiadomo jak długo..... dlatego, że nadal jest w fazie testów.
  No to kochani covidianie - życzę Wam -mimo wszystko - brak NOPów i skutkow ubocznych - te niestety mogą sie ujawnić po latach...

  9 3

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 1068