zamknij

Kultura, rozrywka i edukacja

Prezes ZNP w Rybniku: nauczycielami łatane są dziury w systemie

2021-08-30, Autor: Redakcja

To, że uda się rozpocząć rok szkolny zawdzięczamy nauczycielom. Dyrektorzy „łatają” dziury kadrowe dzięki temu, że nauczyciele zgadzają się brać nadgodziny i uczyć w kilku szkołach, kosztem zmęczenia i swojego wolnego czasu – mówi u progu nowego roku szkolnego Izabela Faksa-Lerch – prezes oddziału ZNP w Rybniku.

Reklama

Izabela Faksa-Lerch była gościem Wacława Wrany w programie „Dziękuję, nie słodzę”.

Jednym z wątków rozmowy były braki kadrowe w szkołach. Prezes ZNP tłumaczyła, że w rybnickich szkołach brakuje przede wszystkim nauczycieli przedmiotów ścisłych – matematyki fizyki czy chemii, ale i polonistów. Duży problem jest również z nauczycielami w przedszkolach.

- To, że uda się rozpocząć rok szkolny zawdzięczamy nauczycielom. Dyrektorzy „łatają” dziury kadrowe dzięki temu, że nauczyciele zgadzają się brać nadgodziny i uczyć w kilku szkołach, kosztem zmęczenia i swojego wolnego czasu – przekonuje Izabela Faksa-Lerch.

Dlaczego w Rybniku i całej Polsce brakuje chętnych do pracy w szkołach publicznych?

- Nie chodzi tylko o zarobki, ale i o warunki pracy. Nauczyciele zgadzają się na nowe, dodatkowe zajęcia, ale nie są za to należycie wynagradzani, adekwatnie do swoich kompetencji i wykształcenia – tłumaczy gość „Dziękuję nie słodzę”.

Jak powiedziała Izabela Faksa-Lerch, nauczyciel dyplomowany możew tej chwili liczyć na zarobki ok. 4000 zł brutto + dodatki stażowe i motywacyjne, nauczyciel mianowany zarabia ok. 3600 zł, kontraktowy ok. 3000 zł, a stażyści zarabiają minimalną płacę krajową – ok. 2800 zł brutto.

Podczas rozmowy pojawił się również temat dodatków motywacyjnych dla nauczycieli w Rybniku. Przypomnijmy, władze Rybnika najpierw obniżyły ten dodatek do 1 złotówki, co stało się przedmiotem żartów i kpin w całej Polsce, by później podnieść go do 60 zł na etat. Prezes ZNP zwróciła uwagę, że w ościennych miastach dodatki motywacyjne dla nauczycieli są znacznie wyższe- wynoszą od 200 do 400 złotych.

- Nam jest bardzo przykro, że tak zostaliśmy „docenieni”. Nauczyciele się dokształcają, są zawsze do dyspozycji dyrektorów, realizują nowe, kreatywne projekty, żeby uczeń mógł jak najwięcej wynieść ze szkoły. Jesteśmy przerażeni tym, co Miasto z nami robi – stwierdza Izabela Faksa-Lerch.

Oglądaj całe wydanie Dziękuję, nie słodzę:

Oceń publikację: + 1 + 23 - 1 - 45

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (40):
 • ~Fischer 2021-08-30
  16:37:51

  32 10

  Nie jestem nauczycielem. Przeczuwam, że zaraz się zacznie. 3 ... 2 ... 1 ... start!

 • ~Franca77 2021-08-30
  16:53:38

  20 31

  Panie Fischer-czeka Pan na -muuu,hrum hrumm,czy beee:)))
  Pozdrawiam.

 • ~Franek 7 2021-08-30
  17:05:24

  45 76

  Jeśli mi się niepodoba praca albo warunki pracy to szukam innej. W Biedronce na kasie można zarobić więcej…

 • ~Franek 7 2021-08-30
  17:24:34

  19 49

  Co wam to przypomina, bo mi PRL:

  Radio Gdańsk rozwiązało współpracę z dziennikarzem Marcinem Mindykowskim po tym, jak podpisał on apel w obronie TVN. Jego zdaniem "trudno mówić o przypadku". - Po dziewięciu latach nieprzerwanej współpracy z Radiem Gdańsk kończy ze mną tę współpracę bez podania nawet zdania powodu - dodał.
  Marcin Mindykowski podpisał się pod protestem w obronie stacji TVN w związku z forsowaną przez posłów PiS ustawą anty-TVN. Kilka dni później Mindykowski stracił pracę. Decyzję w tej sprawie podjął prezes Radia Gdańsk Adam Chmielecki.
  Mindykowski o "nieprzyjemniej" rozmowie po podpisaniu apelu
  Mindykowski przyznał, że "trudno mówić o przypadku" w jego sytuacji. - 12 sierpnia podpisałem ten apel ponad 1200 dziennikarzy z bardzo wielu redakcji. 14 sierpnia mój podpis ukazał się w "Gazecie Wyborczej" w wersji drukowanej, ale także na portalu OKO.press, a 19 sierpnia miałem telefon od przełożonego, że prezes Radia Gdańsk Adam Chmielecki, o tym podpisie wie, że jest z tego bardzo niezadowolony - wyjaśnił.
  OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO
  Dodał, że rozmowa "miała charakter nieprzyjemny, atakujący, podważała sensowność tego podpisu". - Usłyszałem pod koniec tej rozmowy, że teraz prezes podejmie w mojej sprawie decyzję. Decyzja, jak rozumiem, zapadła 23 sierpnia w poniedziałek, ponieważ wtedy otrzymałem z sekretariatu radia telefon, że czeka na mnie pismo do odbioru - relacjonował. Zaznaczył, że wcześniej nie było żadnej próby kontaktu.

 • ~Franca77 2021-08-30
  17:35:57

  44 28

  Panie Franku,gdy WLASCICIELOWI nie POdoba sie praca pana Mindykowskiego,to mysle ze pewnie POlecil mu prace w Biedronce w zakladowym radiowezle?

 • ~ 2021-08-30
  17:59:43

  61 16

  Ja przepraszam ale czy nauczyciele to Samarytanie że tak się zgadzają na nadgodziny tylko z powodu dobra dzieci?
  Bo ja myślałem że nadgodziny bierze się dla pieniędzy...

  A sytuacja się nie poprawia właśnie dlatego że nauczyciele właśnie tak się zachowują że biorą nadgodziny żeby latać system. Gdyby w końcu powiedzieli że biorą tylko etat to w końcu ktoś musiałby dać zachęty dla tych brakujących. W USA pielęgniarki ogarnęły taki sposób wywalczenia podwyżek już w latach 60-tych XX wieku ale jak widać do Polski dalej to nie dotarło...

 • ~anettk 2021-08-30
  18:28:32

  60 33

  Tak?! To ja Wam powiem jak wygląda sprawa.Mam w rodzienie 2osoby ,które są nauczycielami (oby dwie nie pracują w swoim zawodzie) bo rok w rok słyszą,że nie ma dla nich etatów e szkołach (a wierzcie mi są uparci ,żeby robic w tym zawodzie) ale już nie raz trafili w szkołach na swoich byłych nauczycieli,którzy od conajmniej 5lat mogą iść spokojnie na emerytury a trzymają się stołków na siłę,to ja się zapytuję; Siedzą i zjmują stanowisko młodym nauczycielom bo jest IM tak źle?!!!...a może wspomnimy jeszcze o dodatkach itd.Droga Pani z artykułu nie ,każdemu można "wcisnąć" tą Pani gadkę,bo niektórzy doskonale wiedzą od kuchni jak się temat ma w rzeczywistości.Pozdrwwiam i zdrowia życzę na ten nowy rok szkolny..

 • ~Dador 2021-08-30
  18:46:31

  52 48

  Nigdy nie poznałem biednego lekarza (a znam paru osobiście) i nigdy nie poznałem biednego nauczyciela (a znam paru osobiście) oraz nigdy nie poznałem biednego górnika (a takich, to każdy zna osobiście w tym mieście). Ale jedno łączy te 3 grupy zawodowe. Kto zgadnie co?

 • ~Fidzi 2021-08-30
  19:19:14

  61 34

  Znam powiedzenie/przekleństwo: " Obyś się cudzymi dziećmi musiał zajmować!"
  Jednak proszę o obiektywną odpowiedź jakiegoś nauczyciela.
  W rodzinie mam byłego nauczyciela, który do tego zawody trafił zaraz po studiach. Jak go "wykopsali" i musiał iść do normalnej pracy, to by nie potrafił przyzwyczaić się do 8-godzinnej pracy i dyspozycyjności, nie mówiąc już o urlopie 26 dni, gdzie o urlopie decyduje wręcz pracodawca
  Ja Wam nie zazdroszczę, ale powiedzcie mi:
  - skoro mówicie, że pracujecie więcej niż pensum, ale w domu, to dlaczego nie walczycie o to, żeby mieć system 8-godzinny i część czasu poświęcać na lekcje, a część (nadal będąc w szkole!) przebywać w odpowiednio przygotowanej sali ze stanowiskami komputerowymi i tam nie sprawdzacie zadań, nie przygotowujecie się do lekcji, nie wykonujecie zadań zleconych vel.statystycznych etc.?
  Czy boicie się, że wtedy wyszłoby ile faktycznie godzin pracujecie?
  Pomijam przywileje, które dla wielu są absolutną abstrakcją (np. urlop na poratowanie zdrowia, czyli 3 lata w ciągu kariery). Jednak w czym Wasza uciążliwość pracy jest większa od uciążliwości personelu psychiatryka, gdzie mają pacjentów agresywnych, plujących, bijących, morderców i gwałcicieli ?

 • ~Franca77 2021-08-30
  19:31:58

  53 32

  Fidzi,bo to LENIE są!!!Przypomne moj tu koment sprzed kilku lat:
  "Szwecja

  W Szwecji szkoła to normalny zakład pracy, do którego przychodzi się na godz.8, a wychodzi o 16. W tym czasie nauczyciel ma lekcje, które zajmują ok. 30 proc. jego czasu. Gdy nie uczy, zajmuje się sprawdzaniem prac czy konsultacjami z uczniami. Ma też krótką przerwę na kawę i godzinną na lunch.
  Do lekcji przygotowuje się w pracy. Szkoła zapewnia mu gabinet, który dzieli z innymi trzema nauczycielami. Również w czasie wakacji nauczyciele siedzą w szkole i zajmują się przygotowywaniem do nowego roku szkolnego. Urlop przysługuje im w wymiarze takim jak w innych zawodach.Wakacji polskiemu nauczycielowi Szwed może tylko pozazdrościć.


  Holandia

  Nauczyciel pracuje tu 40 godzin tygodniowo, przy czym 26 godzin poświęca na zajęcia dydaktyczne. Godzina lekcyjna to 60 minut w szkole podstawowej i 50 minut w szkole średniej. Zajęcia pozalekcyjne to ok. 30 proc. czasu pracy holenderskiego nauczyciela. Nauczyciel w Holandii musi mieć świadectwo moralności – to jeden z wymogów. Dyrektor szkoły zobowiązany jest, by sprawdzić, czy osoba nie była karana, nie była zarejestrowana jako narkoman, nie jest osobą o zaburzonych reakcjach seksualnych, albo podejrzana o dokonanie przestępstwa. Jeśli okaże się, że nauczyciel nie jest kompetentny, może stracić pracę.

  Niemcy

  Tygodniowy czas pracy niemieckiego nauczyciela uzależniony jest od landu. Średnio wynosi 38 godzin w szkole podstawowej, 27 w niższych klasach szkoły średniej i 24 w klasach wyższych. Nauczyciel, który skończył 50. lat, uczy dwie godziny krócej, a po 60-stce 4 godziny krócej. Poza szkołą niemiecki nauczyciel ma obowiązek oceniania prac uczniów, kontaktowania się z rodzicami, i wykonywania prac administracyjnych. Nauczyciele ma status pracownika służby cywilnej i jego urlop wyliczany jest jak każdemu innemu urzędnikowi. Wakacje szkolne przekraczają ustawowy wymiar urlopu nauczycielskiego, dlatego dni gdy dzieci nie ma w szkole, przeznaczane są na doskonalenie zawodowe, przygotowanie lekcji lub odebranie godzin ponadwymiarowych przepracowanych w czasie roku szkolnego.
  By zostać nauczycielem, trzeba spełnić wiele warunków, a droga kształcenia jest tu kręta. Najpierw należy skończyć studia uniwersyteckie i odbyć praktyki pedagogiczne. Wymagane są dwa egzaminy państwowe. Nauczyciele zatrudniani są przez władze regionalne według kryteriów ustalonych przez ministerstwo oświaty. Gdy brak im kompetencji, mogą zostać zwolnieni z pracy.

  Francja

  We Francji w podstawówkach nauczyciele pracują 27 godz. tygodniowo, a w gimnazjum – 23. Minimalny czas pracy nauczyciela to 21 godzin, plus dwie godziny przeznaczone na nadzór nad uczniami. O pensum decyduje przygotowanie do zawodu, czyli zdobyte kwalifikacje. Urlop nauczyciela odpowiada okresowi trwania wakacji szkolnych. Jest to czas pełnopłatny.

  Finlandia

  W fińskim systemie edukacyjnym nauczyciele pracują w podstawówkach tyle co w Polsce. Zupełnie inaczej wygląda natomiast okres wakacji. Ponieważ nauczyciel to pracownik służby cywilnej, wszystkim pracującym wg zasady ogólnego wymiaru czasu przysługuje urlop wg zasad określonych dla pracowników służby cywilnej. W zależności od przepracowanych lat jest to 38, 28 lub 23 dni. W każdym przypadku nauczyciel wykorzystuje swój urlop w czasie dni wolnych od zajęć.

  Hiszpania

  By zostać tutaj nauczycielem, nie wystarczy tytuł magistra. Należy też przejść przez studia pedagogiczne. Chętny do pracy w szkole publicznej musi zdać specjalny konkurs. Zależnie od regionu, nauczyciel w Hiszpanii spędza w pracy 25-30 godzin, podczas gdy w innych zawodach liczba ta wynosi 35. Za to urlop jest taki sam jak w innych przypadkach w służbie cywilnej. Nauczycielom przysługuje miesiąc płatnego urlopu w lecie. Do tego bonusem jest 8 dni w czasie świat Wielkanocy i 15 dni w czasie świat Bożego Narodzenia. Nauczyciele wykorzystują swoje urlopy podczas letnich wakacji. Pracują jednak kilka dni po zakończeni roku szkolnego i przed jego rozpoczęciem."
  Pozdrawiam.

 • ~Fidzi 2021-08-30
  19:49:26

  41 25

  Franca77,
  ja życzę nauczycielom nawet i 10 tys.zł wynagrodzenia miesięcznie! Rozumiem, że praca z rozwydrzonymi dziećmi i pretensjonalnymi rodzicami, to udręka, jakich mało. Jednak: "coś, za coś!" Wynagrodzenie w zamian za przywileje!
  Tylko kto by się z nauczycieli na to zgodził?
  Musieliby zrezygnować z wolnych dni, urlopów na poratowanie zdrowia, 13-tek, korków, itp.

 • ~Franca77 2021-08-30
  20:04:11

  43 60

  Fidzi-jesli masz nauczyciela w rodzinie,to zapytaj sie go czy to prawda ,że ma : Karte nauczyciela ,Dodatek wiejski ,Dodatek szkodliwy, Przydział mieszkania sluzbowego ,Dodatek do mieszkania, Dodatek motywacyjny, Dodatek funkcyjny ,Wychowawstwo ,13 pensja,Urlopowe Bezprocentowe pożyczki gotówkowe ,Zapomogi,Jubileusze,Nagrody dyrektora ,Duże odprawy emerytalne - ( sześciokrotność pensji ?) Płatne zastępstwa Darmowe imprezy w lokalach - Dzień Edukacji, Wigilie, Ma możliwość dorobić korepetycjami Roczny zdrowotny urlop Ferie Wakacje Weekendy Swięta Darmowe wycieczki szkolne Bony na święta Prezenty Kwiatki a przechodząc na emeryturę NADAL maja WCZASY POD GRUSZĄ , KARPIOWE , ZAPOMOGI itp A co z wywiadówkami i organizowaniem konkursów - czy to nie są Ich płatne nadgodziny ?
  Co najwazniejsze NIGDY nie pokazują PITu, to o czymś świadczy ,czyz nie?
  Pozdrawiam.

 • ~*Forum* 2021-08-30
  20:33:36

  46 32

  ~Franca77 Za ten ostatni wpis to nauczyciele i ich przedstawiciele związkowi powinni cię pozwać za oszczerstwa i szerzenie pomówień. Pamiętaj nie jesteś w sieci anonimowy. Większych pierdół i kłamstw dawno tu nie pisano!!!

 • ~Franca77 2021-08-30
  20:43:42

  25 33

  @Forum-Jesli jestes nauczycielem,to sprobuj zaprzeczyc ktoremus z moich zapytan do Fidzi,to POdyskutujemy!
  Pozdrawiam.

 • ~romcost 2021-08-30
  21:33:47

  31 27

  Oj, jacy ci nauczyciele są biedni, nieszczęśliwi i przepracowani, biedactwa tyle pracują, a w domu to tylko do zajęć się przygotowują i sprawdziany sprawdzają. Ja bym im zaproponował skrócenie zajęć do 5h tygodniowo, przecież nie magą tyle pracować, kto to widział, no i oczywiście absolutnie powinni dostać wyższe pensce, taki nauczyciel muzyki, za umiejętność gry na fujarce to na rękę z 8000, taki katecheta, jak wierzę w Boga na pamięć potrafi to minimum 10000 a wfista, jak potrafi 10 pompek to też z 10000... Ale niestety, mam w rodzinie i wśród znajomych nauczycieli, takiej laby jak ci półetatowcy, to nikt nie ma....

 • ~r3m4ke 2021-08-30
  23:15:57

  37 17

  Jestem na 200% pewien, że nauczyciele z miłą chęcią wzięliby 40h tydzień pracy. Szkoda tylko że rząd za cholerę na coś takiego nie pójdzie bo ich na to nie stać. Trzeba by doposażyć szkoły w dodatkowe komputery, wygospodarować gabinety i traktować człowieka jak normalnego pracownika, tak jak robi to sektor prywatny a nie ten pseudo układ który jest reliktem PRLu wygodnym na rękę ministerstwu.

  Pamiętajcie że nauczyciele nie mają wyboru. Nie dyrektor ustala warunki współpracy a państwo. I faktycznie, w zgodzie z tym co niektórzy pieją, nauczyciele już rezygnują z pracy bo w zwykłym Lidlu dostaną więcej za mniej wymagającą robotę w spokojnych warunkach albo idą do placówek prywatnych gdzie płaci się za dziecko czesne. Jestem tylko ciekaw co powie społeczeństwo jak dzieciaki będą się uczyć w ~40 osobowych klasach, bo nie będzie ludzi żeby inaczej podzielić temat. Miłego wieczoru. Zwłaszcza tej części społeczeństwa która upatrzyła sobie przyjemność w dop…….niu wszystkim do okoła.

 • ~stam55 2021-08-30
  23:44:49

  36 20

  patlogia pluje na nauczycieli i tak będzie zawsze,szczególnie toksyczne mamuśki,które nie potrafią sobie poradzić z bąbelkami

 • ~stam55 2021-08-30
  23:56:12

  26 15

  ~romcost to zamiast plewić miejskie areały,trzeba było zostać nauczycielem

 • ~oleczka 2021-08-31
  08:20:22

  36 5

  Jestem nauczycielką od niespełna dwóch dekad pracującą w swoim zawodzie, nigdy nie narzekałam i nie narzekam na swoje zarobki. Dodam tylko, że gdy uczniowie pytają ile zarabiam to pukają się w głowę, że chce mi się za taką kasę z nimi użerać. Odpowiadam im, ze zwyczajnie lubię swoją pracę i nie jest to dla mnie udręka. Kilka lat temu, gdy zamykano moją szkołę skierowałam swoją prośbę do Wydziału Edukacji w Rybniku o pomoc w znalezieniu nowej pracy i co wtedy usłyszałam: „Jest Pani młoda proszę się przebranżowić.” Myśle, że wielu moich kolegów usłyszało takie słowa i jakiś odsetek tak właśnie postąpił. Dlatego dzisiaj brakuje kadry a młodzi nie chcą po pięciu latach studiów słyszeć żeby uczyli się dalej i zmienili swój wymarzony zawód na coś bardziej dochodowego.

 • ~Fidzi 2021-08-31
  09:32:12

  24 5

  ~oleczka 2021-08-31 08:20:22

  Wreszcie jakiś nauczyciel. Jednak odpowiedz mi na podstawowe pytanie, które zadałam powyżej, a tu napiszę jeszcze raz, ale w skrócie:
  - czy, jako grupa zawodowa, zgodzilibyście się na likwidację Karty Nauczyciela i wynikających z niej przywilejów, przejście na system kodeksu pracy, w zamian za radykalny wzrost wynagrodzeń?

 • ~artefaks 2021-08-31
  09:47:41

  3 8

  @Smolka. Dla Was Orwellowski chór baranów śpiewał. Bee bee ....Lepiej nogi cztery niż dwie. Z okazji rozpoczęcia roku szkolnego franco dla Was dedykuję ten barani song

 • ~jacek_ligota 2021-08-31
  11:10:35

  18 9

  @Franca77: Wiesz ile w Rybniku wynosi suma tych "dodatków" :
  -Dodatek wiejski
  -Dodatek szkodliwy
  -Przydział mieszkania sluzbowego
  -Dodatek do mieszkania
  -Dodatek motywacyjny
  Dokładnie 1 zł :)

 • ~anettk 2021-08-31
  11:14:57

  14 5

  *oleczko nie dziwni mnie,że młodzież stuka się w głowę słysząc Twoje zarobki...Oni wychodzą z założenia,że im się wszystko należy tu i teraz, a pieniądze rosną jak "grzyby po deszczu" więc ten przykład nie jest zbyt trafiony..Rozmawiałam ostatnio z pewną 16latką, której planem na życie jest .Inwestwać w swoją urodę,żeby w przyszłości mieć za męża"jutubera" bo oni są świetni i mają kupę kasy z robienia żarcików ( jej słowa) więc wybacz ale dzisiejsza młodzież (nie wszyscy)to nie bardzo zna realia życia codziennego.Poza tym myślę,że większość z Nas jak by powiedziała o podstwach swoich zarobków,to przy dzisiejszej inflacji okaże się,że pracujemy za przysłowiową miskę ryżu i żeby starczyło od pierszego do pierszego ale nie poruszana się (przynajmniej na tym portalu) zarobków różnych branż (a ludzie pracują w bardzo ciężkich warunkach,szkodliwych, uwłaczających,ciężkich psychicznie i fizycznie itd...a ciągłymi zawodami o których się tu "magluje" to w większości nauczyciele,lekarze,górnicy...

 • ~jacek_ligota 2021-08-31
  11:28:52

  18 7

  @Franca77: Pytasz: "A co z wywiadówkami i organizowaniem konkursów - czy to nie są Ich płatne nadgodziny" - Nie, nie są. Wszystkie wywiadowki, spotkania z rodzicami, konkursy, zebrania nie sa płatne. Płatne nadgodziny to dodatkowe lekcje poza swoim pensum (wymaganą ilością godzin).
  A dodatek funkcyjny to dodatek dla dyrektora i wicedyrektorow - czyli dal drobnej czesci grona pedagogicznego

 • ~jacek_ligota 2021-08-31
  11:42:41

  25 9

  @Franca77:
  Poszukalem zarobkow nauczycieli z krajów, ktore dales do przykladu i to sa widełki płacowe (euro rocznie):
  Szwecja 36 788 - 49 131
  Holandia 36 533 - 76 705
  Niemcy 48 698 - 77 856
  Francja 26 140 - 46 149
  Finlandia 36 779 - 49 358
  Hiszpania 32 546 - 46 109
  A u nas:
  Polska 7 065 - 12 060

 • ~Franca77 2021-08-31
  12:12:55

  11 16

  Panie jacku-NIE wolno tak przeliczać,bo te kraje NIE miały i nie były ROZKRADANE i DOJONE jak PL,od 90r.
  Obywatele tych krajów NIE WYPRZEDAWALI swojego majątku obcym.
  W tych krajach NIE było POzarazy,która rozgrabiłaby i ZNISZCZYŁA POnad 8tyś własnych przedsiębiorstw!
  W tych krajach obywatele PRACUJĄ i to CIĘŻKO dla swojego wspólnego dobra i zapewniam Cię że nie mają mentalności niewolników i POspolitych zdrajców własnego państwa.

  Jak bede mial czas to ci PODAM jakie w tych krajach nauczyciele płacą POdatki i jakie mają koszty życia,np.wynajem mieszkania.
  Dodam że w takiej Szwecji w KAŻDYM zakładzie pracy jest ogólnie dostępna LISTA płac,od dyrektora po sprzątaczkę.
  Pozdrawiam.

 • ~Franca77 2021-08-31
  12:17:45

  13 12

  Acha jeszcze jedno panie Jacku,w tych krajach,jest ZAKAZ strajków w oświacie,oczywiście mogą protestować na ulicy,ale spróbowaliby raz zastrajkować w szkole,to na drugi dzień już tam NIE pracują.
  Pozdrawiam.

 • ~jacek_ligota 2021-08-31
  13:11:35

  11 8

  Franca77: Mówiąc wprost: piszesz o czymś, o czym masz tylko powierzchowną wiedzę. Nauczyciele w Niemczech, Francji i Hiszpanii strajkują.

 • ~Fischer 2021-08-31
  13:18:59

  12 8

  Zróbmy zrzutkę na klawiaturę dla Franca77 - już był tu taki specjalista, któremu się blokował CapsLock.

 • ~Franca77 2021-08-31
  13:49:41

  8 9

  Panie Jacku-jesli strajkuja,to wytlumacz mi PO co,dyc POdobno maja sie tak dobrze,pytanie retoryczne:)
  W Niemczech zdecydowana większość nauczycieli ma status urzędników państwowych. Niemcy mówią o nich nauczyciele zatrudnieni „dożywotnio”, ponieważ umowa zwarta z ministerstwem gwarantuje im pracę do emerytury, a potem wysokie świadczenie w wysokości 71 proc. pensji. Jednak ci nauczyciele nie mogą strajkować. To dotyczy aż ok. 80 proc. wszystkich pedagogów!

  Prawo do strajku mają tylko pozostali nauczyciele zatrudniani na kontraktach. Tych – w zależności od landu – jest od 10 do 20 proc. Ich pensje są nieco wyższe, ale tylko brutto. Po opłaceniu różnych składek, m.in. zdrowotnej, emerytalnej, „na rękę” zarabiają mniej niż „dożywotni”. Za udział w strajku grożą kary dyscyplinarne !
  Panie Jacku jakie POdales zarobki netto,czy brutto,bo w takim RFN jest to roznica ok45%.,a w Szwecji SAMA skladka zdrowotna to kilkadiesiat %.

  Panie Fischer nie obawiaj sie bo to ten sam "POmylony " osobnik.
  Pozdrawiam.

 • ~oleczka 2021-08-31
  13:51:49

  9 12

  Fidzi
  Nie mogę odpowiadać w imieniu całej grupy zawodowej jaką reprezentuję. Ja osobiście nie popieram wielu zapisów z KN. Dodam jeszcze, że nie pracuję aktualnie w szkole publicznej i moja umowa jest podpisana w oparciu o KP a nie KN. Zatem mój wymiar pracy to 40 godzin tygodniowo jeśli miałabym pełen etat. Mogę jedynie ustosunkować się do tego co pamietam z czasów pracy w szkole publicznej, a mianowicie do awansu zawodowego. Myśle, ze zarobki powinny być odwrotnie proporcjonalne do stopnia awansu, gdyż to stażysta czy kontraktowy wykonuje dużo więcej pracy dodatkowej niż nauczyciel dyplomowany.

 • ~Franca77 2021-08-31
  14:17:35

  7 13

  Acha panie Jacku obiecuję kiedyś zrobić takie zestawienie z krajów gdzie pracowalem a bylo tego troszku i ZNAM stosunki kosztow zycia,ubezpieczen i płac,ale w rozbiciu na ROBOCZOGODZINY i mogę się założyć o kistę Vietnamskiego piwa,że polskiemu nauczycielowi POzostaje w kapsie duużo wiecej kasy jak w innych krajach.
  Pozdrawiam.

 • ~Lateks 2021-08-31
  15:08:38

  6 8

  ~jacek_ligota te polskie stawki które podałeś to owszem są to kwoty netto, ale to są stawki za jeden etat nauczycielski, tylko że nie znam żadnego nauczyciela który by pracował tylko te 19 lekcji w tygodniu.
  A znam takich co nawet dwa etaty obrabiali (38godzin tygodniowo).
  Po takich co wprawdzie mieli etat w szkole, i oprócz tego firmę, działalność itp itd. Więc skończmy z tą bujdą o zarobkach nauczycieli, chociaż stawki nie powalają, i sam osobiście nie potrafiłbym pracować w takiej szkole podstawowej, to sami to wiedzą że z etatu nie wyżyją...

 • ~Franca77 2021-08-31
  16:15:03

  5 6

  Panie Lateks,jesli pan Jacek .podał netto w PL.a Niemiec brutto to dokonał mega manipulacji,
  bo wg.mojej wiedzy min.płaca NETTO nauczyciela w RFN wynosi nie ok 49tys€,ale niecałe 26tys€.
  Tam też dużo zależy od landu.
  Pozdrawiam.

 • ~rzyt 2021-08-31
  16:32:28

  5 6

  Chyba jest źle, bo ZNP poprzez reklamę radiową robi łapankę na członków związku. A ja myślałem, że związki zawodowe pozyskują członków swoim programem i skutecznością działania?

  Czy to jest być może inwestycja w płacącego składki?
  Bo brak członków to ew. likwidacja niektórych ciepłych posad. Reklamę odebrałem jako żenującą.

 • ~romcost 2021-08-31
  18:03:53

  8 4

  ~stam55 2021-08-30 23:56:12

  ~romcost to zamiast plewić miejskie areały,trzeba było zostać nauczycielem

  Widzisz, nie każdy jest nierobem i kombinatorem, a jego wiedzą ogranicza się do gry na jujarce, znajomości hymnu lub Ojcze Nasz. Ja pracuję 40h tygodniowo, ale zarobię i nie biadolę, nie narzekam, nie strajkuję, jak mam mało, zmieniam pracę, lub szukam dodatkowej. Jak bym grał na fujarce 19 tygodniowo za 3200, to też bym na płacę narzekał... Chcesz zarobić więcej, kto Ci broni, zawsze po pracy możesz miejskie areały po plewić i im na fujarce zagrać, aby lepiej rosły. Przelicz sobie, jaka to Ci wychodzi stawka za PRZEPRACOWANĄ godzinę i nie mów, że to mało. Nie wrzucaj też wszystkich nauczycieli do jednego worka i nie mów mi, że WFista, katecheta, nauczyciel muzyki czy plastyki w domu do pracy się przygotowują i zadania sprawdzają... Nie rób z siebie nie napiszę kogo...

 • ~Fischer 2021-08-31
  23:13:29

  7 3

  Zastanawiam się jak czuje się przełożony zatwierdzający do wypłaty dodatek motywacyjny w wysokości 2-6PLN brutto. Poniżenie: poziom mistrzowski. Ci, którzy taki dostali może potwierdzą.

 • ~Franca77 2021-09-01
  00:37:11

  3 9

  Panie Fischer a jak sie czuje pracownik,ktorego dodatek motywacyjny wynosi ZERO zl?Wy macie chociaz na bochenek chleba,a co maja inni POwiedziec?
  Pozdrawiam.

 • ~Fischer 2021-09-01
  07:29:00

  9 2

  Panie/Pani Franca 77 nie potrafisz odpowiedzieć na pytanie ale piszesz co Ci się wydaje. Gdyby nauczyciele zarabiali tyle ile myślicie, że zarabiają i pracowali tyle ile tu wypisujecie nigdy by nie protestowali. W sprawie dodatku motywacyjnego nie chodzi o kwotę ale o fakt, że ktoś wycenia czyjeś dokonania i zaangażowanie tak nisko. Czasem lepiej nie dać nic niż robić wielkie halo i dawać pożywkę pieniaczom i besserwisserom. Dobrego dnia.

 • ~artefaks 2021-09-01
  09:42:30

  7 2

  Wedle danych GUS średnie wynagrodzenie za II kwartał 2021 spadło. Jest to bardzo ,,budujące " przy rozpędzającej się hiperinflacji i zerowym oprocentowaniem lokat w bankach.
  Widać jak jedynie słuszna partia w żywe oczy rżnie suwerena. Ale niePISmienne france dalej będą sądzić że jest to ,,najlepszy"rząd w historii. Dla przykrycia niekompetencji wprowadzają temat zastępczy tj. stan wyjątkowy z powodu 30 migrantów. Ale jak było faktyczne zagrożenie epidemiologiczne to ,,nie było potrzeby" wprowadzać

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.