zamknij

Wiadomości

Pracownicy prokuratury i sądownictwa protestują. „Nie chcemy być wiecznie zamrożeni”

Wracamy do tematu sądownictwa. Dzisiaj (13 listopada) 1000 pracowników prokuratury zaprotestuje pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów przeciwko zamrożeniu płac w 2018 roku. Do protestu dołączą też pracownicy z rybnickiej prokuratury i sądów.

Reklama

Jak wyjaśniają organizatorzy, powodem protestu jest również nienadanie biegu projektowi ustawy o modernizacji prokuratury, który został skierowany do Rady Ministrów przez Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego. W proteście, wspólnie z pracownikami prokuratury weźmie udział NSZZ „Solidarność” Pracowników Sądownictwa.

Pracownicy prokuratury i sądownictwa, którzy nie udadzą się tego dnia do Warszawy o godzinie 12:00 „odejdą od biurek” aby uczestniczyć w zebraniach zwoływanych przez lokalne organizacje lub oddadzą honorowo krew albo skorzystają z urlopu .

- Strojem obowiązującym podczas manifestacji oraz zebrań jest czarna koszulka z „głodkiem” - symbolem protestu. Budynki prokuratur i sądów pozostaną tego dnia również oflagowane. Mając na uwadze dobro stron postępowania organizacje winny umożliwić zabezpieczenie obsady umożliwiającej funkcjonowanie jednostek – dowiadujemy się od organizatorów.

Postulatem protestujących jest podwyższenie płac pracowników prokuratury i sadownictwa w 2018 r. o 10 %. Pracownicy prokuratury i sądów byli „zamrożeniu” przez poprzednią koalicję rządzącą w latach 2008-2015. Rozmrożenie nastąpiło pod rządami obecnej koalicji w latach 2016 – 2017 ale płace w obu instytucjach wciąż nie osiągnęły wartości nabywczej z 2008 r. bo w tym czasie inflacja wynosiła 20 %.

„Nie chcemy ponownie trafić do zamrażarki, przez 8 lat pozostawaliśmy w symbolicznej bryle lodu” - to hasło protestu wobec planów Rady Ministrów zamrożenia funduszu płac w sferze budżetowej w następnych latach i powrotu do sytuacji z czasów poprzedniej koalicji rządowej. Kolejnym z postulatów jest niezwłoczne przystąpienie do planu modernizacji prokuratury, która przez wiele lat pozostawała instytucją chronicznie niedofinansowaną, co spowodowało zapaść także w sferze płacowej.

Jak wynika z danych którymi dysponuje „Solidarność”, średnie wynagrodzenie brutto pracowników zatrudnionych w 357 prokuraturach rejonowych wynosi 1900 zł, a w 45 prokuraturach okręgowych 2500 zł netto. - Są to wartości znacząco odbiegające od wysokości średniej płacy w gospodarce, która w I kwartale 2017 roku wyniosła 4353,55 zł brutto. Dane te wskazują na fakt, iż znacząca liczba pracowników prokuratury otrzymuje wynagrodzenia na poziomie płacy minimalnej lub do niego zbliżonym. Dalsze utrzymywanie tej sytuacji jest w ocenie Związku zagrożeniem dla sprawności całej Prokuratury, a przede wszystkim nie sprzyja utrzymaniu i polepszeniu dobrej kondycji budżetu państwa – słyszymy.

Prokuratury i sądy cierpią na braki kadrowe. - Dotyczy to zwłaszcza osób młodych, których staż pracy jest krótki. Przychodzą do tej służby na klika lub kilkanaście miesięcy, zdobywają doświadczenie aby znaleźć zatrudnienie gdzie indziej. W służbie pozostają głownie pracownicy o dłuższym stażu, którzy jednak stopniowo odchodzą na emerytury. W perspektywie najbliższych lat może to spowodować ogromną lukę kadrową, której nikt nie wypełni bo już dziś nie ma chętnych do pracy w prokuraturze czy sądach za proponowane wynagrodzenie minimalne – mówią związkowcy.

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 13 - 1 - 30

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
 • ~Lateks 2017-11-13 12:56:10

  Według danych średnie wynagrodzenie brutto wynosiło netto. Do tego w czasie rządów PO nie było żadnych podwyżek dlatego będą protestować przeciwko PiS bo daje takie podwyżki że to zamach na demokrację. Będą żądać powrotu PO do władzy....

  29 18
 • ~exx 2017-11-13 13:18:07

  A konkretnie których to pracowników dotyczą tak niskie zarobki ? Sprzątaczek, ochrony, woznego, bo pewny jestem, że nie sędziów.

  42 7
 • ~Escape 2017-11-13 13:18:42

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  11 18
 • ~master4k 2017-11-13 13:36:47

  @ Lateks

  "Przez osiem ostatnich lat, Polki i Polacy..."

  Może kiepsko czytam albo niedowidzę, ale w treści postulatów nie ma jednego zdania o czyimkolwiek powrocie albo zamachu na cokolwiek. Poważnie pytam: gdzieś Ty to wyczytał? Ci ludzie chcą po prostu lepiej zarabiać. Co w tym dziwnego? Ich dzieci mają takie same żołądki jak dzieci górników, rolników, mechaników czy nauczycieli. Uważają, że za mało zarabiają, to też protestują. Nie oni pierwsi, nie ostatni. Bardziej zastanawia mnie, dla kogo właściwie miała być ta dobra zmiana? Jest jakaś lista, a ci ludzie się nie załapali? A potem się wszyscy dziwią, że sądy działają, tak jak działają...

  @ exx

  Zajęło mi to całe dwie minuty, żeby znaleźć w internecie odpowiedź na nurtujące Cię pytanie. Otóż nie sprzątaczek i nie ochrony (sądy obsługują prywatne firmy). Sędziów również nie. Reszty poszukaj sobie sam.

  16 20
 • ~goliat 2017-11-13 14:10:25

  Pod PO im było dobrze z tymi wypłatami, za Pis nie. Dziwne?

  38 13
 • ~master4k 2017-11-13 16:40:04

  @ goliat

  Bardzo oryginalnie rozumiesz słowo "dobrze". Pewnie dlatego wedle Twojego rozumowania za czasów PO musiało im być tak dobrze, że aż postanowili sobie poprotestować od czasu do czasu. Po prostu chcieli, żeby cały kraj wiedział o ich szczęściu i pomyślności.

  Poniżej niektóre tytułu medialne dotyczące protestów za lata 2012-2014.

  źródło: rzeczpospolita.pl Publikacja: 24.09.2014

  "Od niedzieli przed resortem sprawiedliwości trwał protest pracowników sądownictwa i prokuratury. Związkowcy, m.in. z Solidarności Pracowników Sądownictwa, ustawili kilka namiotów przed gmachem MS, na stałe przebywało w nich około 15 protestujących. W środę przed ministerstwem - jako kulminacja protestu - odbyła się manifestacja kilkuset przedstawicieli pracowników sądów i prokuratur z całego kraju. Główne postulaty związkowców to zwiększenie wynagrodzeń oraz wyrównanie dysproporcji w tych wynagrodzeniach. Z przedstawicielami protestujących spotkał się nowy minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk.:".

  źródło: Dziennik bałtycki AKTUALIZACJA: 21 września 2014 18:23

  "Do Warszawy przyjechało około tysiąca osób, z samego Pomorza wyruszyły trzy autokary z urzędnikami - informuje Robert Zasada ze Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP w Gdańsku i dodaje, że łącznie w piątkowej manifestacji wzięło udział około 1,2 tys. oburzonych urzędników. ".

  źródło: Wirtualna Polska publikacja: 04-09-2013

  "Pracownicy sądów i prokuratur zapowiadają protest.
  Pokojową demonstrację przed ministerstwem sprawiedliwości zapowiada na piątek Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP z NSZZ "Solidarność" pracowników sądownictwa. Chodzi o płace i warunki pracy urzędników sądów i prokuratur.".

  Źródło: Dziennik.pl Publikacja: 26.10.2012

  "Kilkuset pracowników sądów i prokuratur protestuje w piątek w Warszawie przeciwko brakowi podwyżek płac oraz przeciwko reorganizacji sądownictwa."

  Wychodzi na to, że jeśli teoria nie zgadza się z faktami, to tym gorzej dla faktów, co nie?

  "Przez osiem ostatnich lat, Polki i Polacy...".

  9 6
 • ~rybnikus 2017-11-13 16:55:26

  ~master4k, te komentarze świadczą, że wam już ludzie nie wierzą, takie mamy sądownictwo ale winien jest PIS bo chce reformować a dobra opozycja chce aby było jak było.

  16 11
 • ~Kwinto 2017-11-13 16:57:07

  ~master4k dobra rada! nie dyskutuj z PIS-owcami, szkoda klawiatury. To jest ta sama inteligencja co w sobotę latała w kominiarkach i uważała się za patriotów i obrońców Polski. Kazali im latać i powtarzać jakieś hasła, to samo robią fanatycy dobrej zmiany -przez osiem ostatnich lat... układy..powrót do koryta..zdrajcy.,..
  Ps. Z góry dziękuję za wszystkie minusy będę zaszczycony.

  11 16
 • ~Mirosława Sobinska 2017-11-13 17:03:19

  JAK BĘDĄ PROTESTOWAĆ JA STANĘ POD SĄDEM I PO NAZWISKU BĘDĘ KRZYCZEĆ KTÓRY SĘDZIA JEST KŁAMCĄ PISZĄCYM UZASADNIENIE WYROKU KŁAMAĆ W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ ZIOBRO MUSI OCZYŚCIĆ SĄDY W RYBNIKU Z CHWASTÓW KTÓRE KALAJĄ TĄKĄ WAŻNĄ INSTYTUCJĘ JAK SĄDOWNICTWO

  15 10
 • ~master4k 2017-11-13 17:13:17

  @ rybnikus

  Wam czyli komu? Reprezentuję sam siebie i własne poglądy, więc nie wiem skąd liczba mnoga. Może jestem w ciąży?

  To jeszcze wytłumacz mi proszę, co mają wspólnego protesty pracowników chcących więcej zarabiać z reformą wymiaru sprawiedliwości. Nigdy i nigdzie nie napisałem, że reforma nie jest potrzebna. Jest potrzebna, ale to zupełnie inny temat. Nie zmienia to postaci rzeczy, że protesty to protesty, a reforma to reforma. Gdzie tu widzisz związek?

  15 5
 • ~Mirosława Sobinska 2017-11-13 17:20:13

  TU WIDZĘ ZWIĄZEK ŻE JAK ZACZNĄ UCZCIWIE WYKONYWAĆ SWOJĄ PRACĘ TAK WAŻNĄ DLA NAS WSZYSTKICH TO POWINNI DOSTAĆ PODWYŻKĘ ALE NA DZIEŃ DZISIEJSZY TE OBIBOKI I CWANIAKI Z SĄDÓW OCZYWIŚCIE NIE WSZYSCY NIE POWINNI DOSTAĆ ANI GROSZA CHYBA ŻE SIĘ SAMI OCZYSZCZĄ Z KOLESIOSTWA

  10 13
 • ~bronekk 2017-11-13 17:44:28

  bo nikt tak Cię skutecznie nie zamrozi jak "zamrażarka" tuska, komoroskiego i PO made in Buda Ruska: zamrozili urzędników, zamrozili policjantów, lekarzy, pielęgniarki, zamrozili nauczycieli i strażaków i znowu chcieliby powrócić do władzy żeby dalej zamrażać

  13 11
 • ~rybnikus 2017-11-13 18:25:11

  ~master4k, cytuję ciebie: "Nie zmienia to postaci rzeczy, że protesty to protesty, a reforma to reforma. Gdzie tu widzisz związek?"
  Czyli protesty są dla protestów a reforma dla reformy.
  Widzę związek.

  9 5
 • ~master4k 2017-11-13 18:35:41

  @ rybnikus

  Weź mi to narysuj czy coś, bo serio nie ogarniam. Za podwyżkami pracownicy sądów protestują od kilku ładnych lat i to pod różnymi rządami. Reforma sądownictwa jest tematem, który ma raptem kilka miesięcy. Jak to się ma niby łączyć?

  12 4
 • ~mewa74 2017-11-13 18:40:13

  Mirosława Sobińska, W szkole uczono pisania z użyciem znaków przestankowych. Należałoby zacząć ich używać. Po drugie wielkie litery w internecie zastępują krzyk.

  14 7
 • ~Paweł Ilks 2017-11-13 20:52:19

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  1 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na kogo zagłosujesz w II turze wyborów prezydenckich?
Oddanych głosów: 4993