zamknij

Wiadomości

Pracownicy kolejnych jednostek samorządowych domagają się podwyżek

„Solidarność” domaga się podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych pracowników zatrudnionych w kolejnych rybnickich instytucjach podległych władzom miasta. Tydzień temu pismo w tej sprawie otrzymał dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rybniku. Wcześniej podobny dokument trafił na biurko dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej.

Reklama

Przypomnijmy, że we wrześniu o wzrost płac (o 700 zł) „S” wystąpiła w 4 innych rybnickich jednostkach miejskich. Chodzi tu o Zarząd Zieleni Miejskiej, Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, Miejski Domu Pomocy Społecznej oraz Rybnickie Służby Komunalne >>„Solidarność” chce podwyżek dla pracowników jednostek samorządowych<<

Jak informuje Śląsko-Dąbrowska Solidarność, pisma zostały złożone w trybie sporu zbiorowego.

- Batalia o podwyżki w instytucjach podległych rybnickiemu samorządowi trwa od wielu miesięcy. Rozmowy w tej sprawie z pracodawcami i z władzami miasta „Solidarność” prowadziła od początku roku. W kwietniu przed Urzędem Miejskim zorganizowana została pikieta, w której wzięło udział kilkuset pracowników instytucji miejskich. Ostatecznie podwyżki zostały przyznane, ale wyniosły średnio 200 zł brutto na etat, co nie zadowoliło pracowników - przypominają związkowcy.

Jak informuje Mirella Marek, przewodnicząca „S” w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Rybniku, do podniesienia wynagrodzeń zobowiązały dyrektorów jednostek władze miasta, ale nie przekazały środków na ten cel.

– Żeby zrealizować podwyżki, pracodawcy musieli szukać oszczędności w budżetach na 2019 rok. W efekcie zostaliśmy pozbawieni innych świadczeń, np. nagrody rocznej, a ten niewielki wzrost wynagrodzeń nie wpłynął w znaczący sposób na poprawę naszej sytuacji. Nasze zarobki w dalszym ciągu są niskie

– mówi Mirella Marek.

W sumie w instytucjach, w których „S” upomina się o podwyżki wynagrodzeń, zatrudnionych jest ok. 900 osób.

Tymczasem już miesiąc temu Agnieszka Skupień, rzecznik Urzędu Miasta w Rybniku tłumaczyła, że sytuacja budżetowa miasta jest obecnie bardzo trudna, głównie ze względu na konieczność zwrotu podatku od wyrobisk górniczych.

- Kolejnym wyzwaniem dla przyszłorocznego budżetu miasta jest wzrost wydatków na oświatę, który skutkuje dla miasta wydatkami w kwocie 40 mln zł. Oczywiście przedstawiciele miasta, dyrektorzy jednostek są w trakcie rozmów z załogami, jednak obecna sytuacja nie pozwala póki co na zbyt wiele

- wyjaśniała we wrześniu.

Rzeczniczka magistratu przypominała, że zaplanowany na ten rok budżet pozwala na podwyżki na poziomie około 200 zł średnio na etat, taką propozycję złożył prezydent stronie związkowej.

Oceń publikację: + 1 + 29 - 1 - 17

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (19):
 • ~minowa 2019-10-22 09:08:46

  Czy Rybnik już jest BANKRUTEM ?

  84 14
 • ~MArudzia 2019-10-22 09:46:10

  Panie Prezydencie, trzeba wreszcie ściągać jakiś inwestorów, a nie wydawać kasę tylko z naszych podatków, i pojawiać się od imprezy do imprezy, ewentualnie przed wyborami ( różnymi)
  Pozdrawiam

  97 11
 • ~MatiW 2019-10-22 09:55:59

  Mam na to lekarstwo! Zwolnienia. Być może w miejskich jednostkach jak i samym urzędzie pracuje zbyt wiele osób. Wtedy bez nadszarpywania budżetu można dać podwyżki tym którzy ostro pracują.

  78 38
 • ~Benett 2019-10-22 09:57:50

  @MArudzia
  Bardzo trafny komentarz.
  Mielismy kilka lat tlustej koniunktury, ktora prawdopodobnie sie wkrotce skonczy. Niestety nasz urzad miasta ja totalnie przespal. Pan prezydent i wiceprezydent dumnie chwalili sie z wykorzystanych srodkow unijnych na programy x y i z i cieszyli jek wzrorowi uczniowie z dobrze odrobionej lekcji. Tylko pomylili epoki. Teraz o inwestycje bedzie znacznie trudniej, a jesli niedajboze bedzie recesja albo zastoj to bedzie bardzo zle. W miescie nie ma masowej ilosci miejsc pracy dla nizszej klasy sredniej. W takim wroclawiu, ksiegowa, moze otworzyc swoje biuro, pracowac dla lokalnego przedsiebiorcy albo w miedzynarodowej korporacji dla klienta spoza Europy. U nas moze otworzyc swoje biuro, jesli bedzie miec szanse sie przepchac przez konkurencje - bo klienci sa zalatwiani u konkurencji a nowe firmy nie powstaja masowo.

  47 8
 • ~Lateks 2019-10-22 10:25:35

  Jak to w Rybniku nie ma pieniędzy ? Są i to bardzo dużo rzeczy na to wskazuje, od tworzenia stanowisk dla koleżanek i kolegów z PO,
  po barierki na ul. Rudzkiej które oddzielają rowerzystów od trawników.
  Jeśli pan prezydent ma kłopot w szukaniu oszczędność to chętnie darmowo pomogę. Nie trzeba sadzić platanów w mieście za 800zł skoro można kupić dorodne drzewka za kilka złotych... przykładów cała masa....

  79 10
 • ~Arteks 2019-10-22 10:36:40

  40 mln trzeba oddać górnictwu - temu samemu z którego miasto ma pełno problemów. Ta kasa trafi do budżetu centralnego i rząd będzie mógł np. dać znowu coś na Imperium Rydzyka albo na jakąś inwestycję w Podkarpaciu... @benett - a w którym mieście na Śląsku jest tak jak we Wrocławiu, że lokują się jakieś korporacje? Jak w Katowicach pojawiło się H-P to chwalą się tym do dzisiaj. Korporacje chcą być w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie. Dlaczego? Zapytaj ich.

  32 63
 • ~spirit-of-the-town 2019-10-22 11:22:06

  Jeśli dobrze liczę, żądane podwyżki dla tych 900 osób po 700zł to około 7,5 miliona w skali roku, jeśli dać połowę (negocjacje na pewno będą), to robi się już tylko 3,8 miliona. Taka kwota to mniej niż 0,4 procenta budżetu miasta, wystarczy odpuścić raz w roku mały remoncik drogi czy cokolwiek.

  48 10
 • ~Benett 2019-10-22 11:30:27

  @Arteks
  Moze Katowice sie za malo staraly. WIadomo, ze jesli takich inwestorow jest kilka, to wzrasta reputacja miasta, a potem jest to efekt kuli sniegowej.
  Rybnik ma ten atut, ze grunty wciaz sa tanie w porownaniu z takimi Katowicami czy Wroclawiem - kilka biurowcow smialo mogloby powstac gdzies na obrzezach.
  Pomysl - jesli przez jedna kadencje sciagnieto by choc jednego inwestora dajacego z xx miejsc pracy? Urzednicy by nie strajkowali tylko poszli, gdzie lepiej placa.

  15 4
 • ~rosthost1 2019-10-22 11:32:40

  Arteks
  "40 mln trzeba oddać górnictwu - temu samemu z którego miasto ma pełno problemów. Ta kasa trafi do budżetu centralnego..."
  Artkes znowu KŁAMIESZ aby na UM Rybnik nie spadły gromy. To samorządy miast wprowadziły takie interpretacje przepisów!!! Gierałtowice miały jeszcze większy problem i daja radę. A Rybnik - Urząd po kasę chętnie sięgał, tak jak i nasz z podatków i smieci. Dalej twierdze że Urząd Miasta to mieliśmy za P. Makosza. Teraz Urząd Miasta Rybnik i jednostki samorządowe to jest zakład pracy chronionej np dla byłego prezydenta Raciborza. A robić na to musza mieszkańcy i zwykli pracownicy RSK, ZGM itd...

  45 12
 • ~rosthost1 2019-10-22 11:33:41

  jaka "Diagnoza" po 4 sezonach? Faktycznie bankrut.

  40 10
 • ~rosthost1 2019-10-22 11:38:45

  ~Arteks - swoje biura w Kato mają też Fujitsu, PWC, EY, Capgemini itd. A na siłę miast nie wpływają korporacje a małe i średnie firmy. Tego Rybnik nie przyciąga.

  25 6
 • ~Arteks 2019-10-22 11:52:50

  @benett - ja nie piszę, że nie da się ściągać inwestorów tylko stwierdzam fakt, że akurat światowe korporacje za swoje siedziby wybierają głównie te miasta które wymieniłem. Katowice są jedynym miastem na Śląsku któremu udaje się ściągać inwestorów biurowych - ale dopiero od paru lat od kiedy pojawiły się nowe biurowce w Śródmieściu i są wyraźnie w tyle za np. Krakowem czy Wrocławiem. Ten ostatni w byłym porcie chce budować całą dzielnicę(!) biurowo-mieszkaniową. @rosthost1 - w czym kłamię? Tylko w Polsce mamy tak niejasne przepisy, że sami prawnicy mogą je różnie interpretować nawet w kwestiach tak kluczowych jak podatki. Małe i średnie firmy są tworzone na miejscu. Ich nie trzeba ściągać tylko co najwyżej o nie dbać i tworzyć dla nich dobre warunki do egzystencji. Jedna z takich firm właśnie kilka dni temu otwierała nowe budynki po inwestycjach sięgających 70 mln zł. Jeśli miałbym wskazać na jakiś brak i to co mogłyby zrobić władze miasta w kwestii pobudzania i pomocy małym firmom - to jakiś biurowiec na start-up. Tu warto by brać przykład z działań prezydenta Gliwic który uruchomił kilka takich miejsc np. w d. Kopalni Gliwice.

  10 22
 • ~akukuruku 2019-10-22 13:03:01

  Panie Arteks "odchrzanisz"ty sie w końcu od o.Rydzyka,podkarpacia i Ostrołeki???
  Przyczep się człowieku do Czaskowskiego,GawłowskiegoNeumana i innych "przekretasow".Zalytaj się Jandy Stuhra Holland Owsiaka,a nawet tą nową noblistkę ILE ONI DOSTAJĄ DOTACJI???

  23 29
 • ~Arteks 2019-10-22 13:09:55

  @akukuruku - z Owsiaka pożytek mają także szpitale w naszym regionie, Stuhr czy Holland robią filmy dla wszystkich, Tokarczuk tak pisze, że dostała Nobla co działa także na korzyść Polski, a ten buc z Torunia buduje swoje imperium, które po jego śmierci przejdzie na własność kościoła. Nie ma z tego żadnego pożytku.

  29 21
 • ~akukuruku 2019-10-22 13:20:26

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  4 8
 • ~minowa 2019-10-22 14:47:03

  Arteks, w którym miejscu korzyśc dla Polski z Tokarczuk ?
  1. Pod krzyżem przemalowanym na swastykę;
  2. Na tęczowym marszu we Wrocławiu;
  3. Przy okazji jej wypowiedzi o Polakach jako właścicielach niewolników i morderców Żydów ?

  20 22
 • ~rybnikus 2019-10-22 15:59:42

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  3 3
 • ~rybnikus 2019-10-22 16:00:18

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  3 3
 • ~mewa74 2019-10-22 22:26:50

  Przecież miasto w kwietniu zaoszczędziło na wypłatach dla nauczycieli. Można przerzucić te pieniądze dla innych jednostek budżetowych? Jeśli nie, to co będzie dalej z tymi pieniędzmi, bo podobno nie mogą być przeznaczone na nic innego poza pensjami.

  10 3

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Przepisy dotyczące aborcji w Polsce:

Oddanych głosów: 1809