zamknij

Wiadomości

Politechnika Śląska w Rybniku świętuje 60-lecie. Czas na Rybnicki Okręg Wodorowy?

2023-03-16, Autor: 

Filia Politechniki Śląskiej – Centrum Kształcenia Ustawicznego w Rybniku ma już 60 lat. Przez ten czas wykształciła prawie 10 tys. absolwentów. Przed rybnicką uczelnią nowe wyzwania, m.in. transformacja energetyczna. Otwiera nowy kierunek i nastawia się na rozwój technologii wodorowej.

Reklama

Politechnika Śląska jest z Rybnikiem już 60 lat

Taki jubileusz zobowiązuje. Dzisiaj w budynku Politechniki Śląskiej przy ul. Kościuszki w Rybniku prawdziwe święto. Uczelnia podsumowuje dotychczasowe dokonania, ale i snuje plany na przyszłość. Przed środowiskiem akademickim czeka sporo wyzwań.

Mury uczelni opuściło dotąd blisko 10 tys. absolwentów, których wchłonął rynek. Dzisiaj są dyrektorami kopalń, prezesami firm, politykami, ministrami, samorządowcami. To kuźnia kadr nie tylko dla regionu. Przejęcie pałeczki jest naszym obowiązkiem – zapewnił dr hab. Zygmunt Łukaszczyk, profesor Politechniki Śląskiej oraz dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego.

Rolę miast w tworzenie środowiska akademickiego docenił natomiast prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk.

Miasta, tereny zurbanizowane to bardzo stabilny pracodawca. Mogą się zmieniać trendy w przemyśle, kierunki kształcenia, technologie. Miasto, jeżeli jest dobrze usytuowane gospodarczo, zawsze będzie funkcjonowało. To niezwykłe miejsce zatrudnienia, świetna perspektywa dla kandydatów, szczególnie w takim bogatym regionie – zauważył.

Już nie węgiel, a wodór?

Uczelnia stoi przed dużymi wyzwaniem, czyli rozwojem technologii wodorowej.

Od tego nie uciekniemy. Idziemy w kierunku zielonej energii, zielonego ładu. Mamy perspektywę na 25-27 lat, a Politechnika Śląska – najlepsza z uczelni technicznych na Śląsku w tym zakresie jest najlepiej przygotowana – mówił Zygmunt Łukaszczyk.

Z kolei Arkadiusz Mężyk zapewnia, że uczelnia już w tej chwili tworzy centrum projektowania w zakresie technologii wodorowej i transformacji energetycznej.

Wszystko będzie zależało od tego, jak rozwój będzie szybko postępował – zaznaczył.

Na obrazowe porównanie pokusił się obecny podczas jubileuszu prezydent Piotr Kuczera.

Gdyby Ford miał słuchać doradców, to wyhodowałby szybsze konie. Wymyślił samochód. Przemysł węglowy spowodował że przez 200 lat zima rybnicka była poddawana próbom, wszystkie były one prorozwojowe. Dzisiaj pytanie brzmi, jakie technologie zapewnią rozwój na przynajmniej 50 lat? Patrząc na wszystkie perspektywy, w programie zielonego ładu widzę potężną szansę. Myślę, że hasło ROW kojarzy się dobrze, co spowodowało rozwój, napływ mieszkańców. Chciałbym byśmy stali się Rybnickim Okręgiem Wodorowym – oznajmił.

Nowy kierunek w CKU

Zanim Politechnika Śląska w Rybniku wdroży w pełni kształcenie w technologiach wodorowych, zamierza otworzyć nowy kierunek – logistykę, logistykę miejską.

Tereny zurbanizowane potrzebują fachowców. Uczelnia jest miastotwórcza. Daje wiedzę, ogromne doświadczenie – dodaje Zygmunt Łukaszczyk.

CKU kontynuuje proces, który możemy nazwać „od przedszkola do inżyniera”. W budynku politechniki prowadzone są bowiem zajęcia MBA, studia podyplomowe, kursy, seminaria. Uczelnia gości Wyższa Szkołę Biznesu i Nauk o Zdrowiu, kolegium językowe, zaprasza do siebie dzieci.

Wspominki, plany i nagrody

Dzisiejsze święto przy Kościuszki rzecz jasna było dobrą okazją do wspomnień z dawnych lat działalności uczelni. Uczestnicy spotkania przypomnieli sobie o dawnych nauczycielach akademickich i ich dokonaniach. Padały też odpowiedzi, co dalej z CKU, ale o planach już wspominaliśmy. Przyszła też pora na nagrody. Andrzej Żylak, prezes Izby Gospodarczej wręczył Zygmuntowi Łukaszczykowi piramidę wiedzy.

Wszyscy ci, którzy mieszkają poza Śląskiem, nie wiedzą, co to jest hołda. Wiedzą, co to piramida. Nie wszyscy jednak wiedzą, że budowniczowie piramidy tak samo się pocili i taką samą wiedzą musieli się posługiwać, jak górnicy wydobywający węgiel. Stąd postanowiliśmy jako zarząd uhonorować dyrektora CKU – wyjaśnił.

Z kolei rektor Arkadiusz Mężyk wręczył odznaki Politechniki Śląskiej za wkład w promocję uczelni, oddanie i kształcenie wielu pokoleń studentów.

Otrzymali je:

Prof. dr hab. inż. Joachim Kozioł

Stefan Czerwiński - prezes zarządu stowarzyszenia Wychowanków Politechniki Śląskiej

Prof. Henryk Badura

Marian Lasek – prezes AZIS – Mining Service Sp.z o.o.

Piotr Kuczera – prezydent Rybnika

Oceń publikację: + 1 + 11 - 1 - 13

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
  • ~Lokalny 2023-03-16
    21:43:49

    34 5

    No to Panowie powręczali sobie nagrody, a kierunków studiów dla młodych jak nie ma ,tak nie ma. Kiedyś to była Politechnika, teraz to tylko Gliwice i nie wracać do Rybnika. Prezydent nauczyciel, a tego nie rozumie, że bez uczelni nie ma rozwoju miasta?

  • ~Arteks 2023-03-16
    21:53:06

    13 34

    @Lokalny - prezydent doskonale to rozumie dlatego angażuje się w powstanie macierzystej uczelni medycznej. Dlaczego prezydent i nasze miasta nie mają wsparcia w tej dziedzinie ze strony polityków PiS? Dlaczego do nich nie masz pretensji, że blokują jakieś inicjatywy dla jednych miast by... forsować inne np. w swoich wyborczych twierdzach?
    Dlaczego piszesz, że nie ma kierunków skoro artykuł mówi o czymś innym? Rybnik nie jest dużym ośrodkiem akademickim - ale... cały czas nim jest i to już od ładnych 60 lat.

  • ~Lokalny 2023-03-17
    07:54:55

    25 5

    @Arteks opierajmy się na faktach.
    W Rybniku nie ma ani jednego kierunku studiów dla absolwentów szkół średnich.
    Za kadencji Kuczery wybudowano dwa kolejne muzea i ani jednej uczelni.

  • ~Bonifacy Onufrewicz 2023-03-17
    09:03:13

    9 2

    Mam nadzieję,że będą kształcili w kierunku pozyskiwania zielonego wodoru z energii słonecznej,czy wiatrowej,a nie z węgla. Choć co do tego mam pewne wątpliwości.

  • ~ciri 2023-03-17
    09:24:25

    4 0

    Kozieł - Kozioł

  • ~ciri 2023-03-17
    09:25:54

    3 0

    Zniknął znak większości, więc piszę tekstem: Proszę o zmianę "Kozieł" na "Kozioł", tak będzie zgodnie z rzeczywistością.

  • ~Arteks 2023-03-17
    09:35:24

    4 19

    @lokalny - no i niestety minąłeś się z prawdą bo Uniwersytet Ekonomiczny oferuje w Rybniku studia stacjonarne. Nie rozumiem dlaczego masz pretensje do władz miasta o to co nie należy do ich kompetencji? To nie prezydent miasta powołuje wyższą uczelnię czy decyduje o kierunkach. Jeśli słusznie zauważyłeś kiedyś, że w Polsce mamy do czynienia z depopulacją to odpowiedz sobie sam jak trudno powołać do życia nową uczelnię czy nowe kierunki. W artykule jest jednak mowa o tym, że jest na to szansa właśnie w Rybniku. Świetnie, że za Kuczery powstają nowe muzea - dla każdego Europejczyka to obraz dojrzałości władz! Świetnie, że mamy na miejscu także ofertę dla pracujących którzy studiują zaocznie i studia podyplomowe dla pracujących na miejscu specjalistów!

  • ~hans1212 2023-03-17
    15:58:39

    6 0

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~Arteks 2023-03-17
    16:25:54

    0 15

    @hans - afery to szukaj kiedy chodzi o miliony i ryzyko utraty pracy przez kilkaset osób jak chociażby w sprawie Tauron - Rafako. Tam to masz mega-aferę. U nas mamy do czynienia z małym sporem między wykonawcą, a projektantem. Miasto może co najwyżej być negocjatorem wobec obydwóch stron. Gdyby Kuczera nie liczył się z pasjonatami architektury i lokalnymi działaczami - zwyczajnie tę muszlę by zburzył. Mamy jednak prezydenta który liczy się z rozsądnymi opiniami i sentymentami mieszkańców nawet najodleglejszych dzielnic.

  • ~Arteks 2023-03-17
    18:01:04

    0 11

    @lokalny - nowe uczelnie wyższe powołane przez PiS i ministra Czarnka tylko w tym roku: Biała Podlaska, Łomża, Tarnów i Słupsk. Czy to są jakieś metropolie? Nie! Miasta mniejsze od Rybnika. Do Łomży tak jak do Jastrzębia nie można nawet dojechać pociągiem... Tarnów i Słupsk zdominowane przecież przez studenckie metropolie jak Kraków i Gdańsk. Miejsc pracy w przemyśle poza Azotami tarnowskimi też tam nie ma. A jednak uczelnię powołać tam można... Dlaczego dodatkowo próbujesz "dobijać" nasze władze które zadbały o siedzibę i wszystkie formalności? Postulat miasta poparł marszałek województwa. Uczelni jak nie było tak nie ma. Dziwne, że nie było w tej sprawie komentarza Piechy - lekarza z zawodu i ważnego polityka PiS.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5354