zamknij

Wiadomości

Piesi w Rybniku nie są bezpieczni. Policja rozdaje odblaskowe torby

2020-10-29, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Tylko w tym roku w Rybniku doszło do ponad 30 zdarzeń drogowych z udziałem pieszych. Trzy osoby zginęły. Nasze miasto przoduje pod tym względem w województwie śląskim. Dlatego też mundurowi rozdawali dzisiaj na parkingu w Chwałowicach odblaskowe torby na zakupy.

Reklama

Te dane nie napawają optymizmem.

- W tym roku w Rybniku odnotowano ponad 30 zdarzeń drogowych, w których brali udział piesi. Zginęły 3 osoby. Przeliczając to na 32 powiaty w województwie śląskim, Rybnik niestety przoduje w statystykach. Nie jest tu do końca bezpiecznie. Dlatego nasza obecność w mieście nie jest przypadkowa – mówi komisarz Tomasz Bratek z Wydziału Ruchu Drogowego KWP Katowice.

Mundurowi ze stolicy naszego województwa wraz z rybnickimi policjantami rozdawali na parkingu w Chwałowicach torby odblaskowe na zakupy.

- Cel jest jeden – poprawa bezpieczeństwa wśród seniorów na naszych drogach. Rozmawiamy o tym z nimi, bo nie mają świadomości. Liczby mówią jasno, co druga osoba piesza w wieku powyżej 60 lat, biorąca udział w zdarzeniu – ginie na naszych drogach – dodaje policjant.

Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach przekazał mundurowym z KWP kilkaset takich torb.

- Chcemy trafić do wszystkich mieszkańców województwa, którym taka torba się przyda. Nowe rozwiązania inżynieryjne najlepiej poprawiłyby bezpieczeństwo, natomiast my chcemy działać realnie, tu i teraz. Przekazujemy im torby z elementami odblaskowymi, które posłużą po to, by w porze nocnej poprawić widoczność pieszych – dowiadujemy się.

Osoba z taką torbą będzie widoczna dla kierowcy z odległości ponad 200 metrów.

Oceń publikację: + 1 + 45 - 1 - 7

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (19):
 • ~cyd 2020-10-29 12:08:56

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  3 5
 • ~truman20 2020-10-29 12:20:31

  A kiedy edukacja pieszych? Kampanie edukacyjne? Zmiana systemu edukacji w szkołach odnośnie ruchu pieszych? Uświadamianie ludziom, że nie są kotami i mają tylko jedno życie i że nie można ot tak sobie wskakiwać na jezdnię?

  64 13
 • ~cyd 2020-10-29 12:50:13

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  4 5
 • ~kontenstator 2020-10-29 13:01:01

  Skoro można w tyrbie ekspresowym nakazać ludziom nosić maseczki dla ich dobra to dlaczego do tej pory nie ma nakazu noszenia odblasków przez pieszych Wszędzie a nie tylko poza terenem zabudowanym? Dlaczego celebryci nie lansują mody dla odblaski? ten kto jeździ po zmroku samochodem wie z jakiej odległości widac kogoś z odblaskami a z jakiej bez.

  49 3
 • ~cyd 2020-10-29 13:12:55

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  4 3
 • ~Gibon 2020-10-29 13:52:57

  Taki jest efekt wieloletnich zaniedbań w zakresie bezpieczeństwa pieszych w naszym mieście. Włodarze nie robią nic, żeby to zmienić. Rozdawanie odblaskowych toreb brzmi jak ponury żart... Każdy jest pieszym, czyli w Rybniku jakieś 130 000 osób. Macie tyle toreb??? Ile było szumu przy wprowadzaniu rozwiązań rowerowych w centrum... Ten ciemnogród woli dawać ludziom torby niż wreszcie obniżyć dopuszczalna prędkość w newralgicznych miejscach oraz zwiększyć egzekwowanie wykroczeń drogowych przez Policję i SM. Jestem przekonany, że znacznie więcej dałoby gdyby Ci policjanci, zamiast rozdawać torby wlepiali mandaty kierowcom, którzy z*rdalają w miejscach gdzie nie powinni..

  16 18
 • ~kontenstator 2020-10-29 14:16:49

  ~Gibon zastanów się nad tym co piszesz i o kim przede wszystkim piszesz. co do zaniedbań w szeroko pojętej edukacji motoryzacyjnej pełna zgoda ale to wina jak słusznie piszesz wieloletnich zaniedban Państwa Polskiego a nie rybnika. O wiele lepiej jest organizowac ruch dla ludzi rozsądnych i mądrych niż dla ych którym tej edukacji brakuje. to tak jak w robocie masz personel który wie co robić to lepiej jest nimi kierować i nie trzeba tylu zakazów . akcja fajna ale racja- jaki będzie efekt? mizerny bo ilu będzie te torby nosić? garstka? nikt? to takie troche pudrowanie ale nie ma co winić lokalnych władz tu trzeba zmian na poziomie państwa a tych nie ma od bardzo wielu lat i to zarówno wynika z zaniedbań tych co teraz żądzą jak również tych co kiedys rządzili. te odblaski to tylko promil innych kłopoów drogowych. cwaniaczenie na drodze z jednej a stawianie bzdurnych ograniczeń i nakazów z drugiej.

  15 3
 • ~UFOmWOM 2020-10-29 14:18:42

  Ojej, też bym chciała taką torbę!

  Takie odblaskowe elementy powinny być obowiązkowe, a ich brak karany niewielkim mandatem. Taka niby drobnostka, a jaka ważna... Chyba każdy kierowca, który jeździ samochodem wczesnym rankiem lub późnym wieczorem coś na ten temat wie... Ja cenię sobie swoje życie i zdrowie, dlatego noszę na nadgarstkach i torebce odblaskowe paski. Takie zapewnienie sobie bezpieczeństwa jest w czasie pandemii szczególnie ważne. Chyba sami rozumiecie... Jak najdalej od szpitala...

  Ja noszę na nadgarstkach i torebce odblaskowe paski

  24 6
 • ~Franek7 2020-10-29 16:50:25

  Trzech zabitych w ciągu roku??? Szok. Niech zabronią wszystkim jazdy samochodem....

  6 7
 • ~Arteks 2020-10-29 17:11:42

  @gibon po części ma rację bo w naszym mieście od 30 lat inwestuje się tylko w drogi, nie inwestuje się w pieszych. I TO MUSI SIĘ ZMIENIĆ! Jako kierowca i pieszy zauważam, że u nas dba się prawie i wyłącznie o interes... aut. I tu można mieć pretensje do władz miasta które: 1) nie inwestują w bezkolizyjne przejścia dla pieszych (pozytywny jeden wyjątek to przejście i przejazd dla rowerów pod Kotucza - 1 na 140 tys. miasto), 2) nie ograniczają ruchu w centrum miasta, 3) nie tworzą strefy 30 lub 40 km/h, 4) nie szykanują aut w miejscach gdzie szczególnie często dochodzi do wypadków (pozytywny jeden wyjątek, ostatnio poprawiono bezpieczeństwo na Wyzwolenia - znowu 1 przypadek na 140 tys. miasto). Natomiast jest też druga strona medalu czyli polskie przepisy dotyczące przechodzenia przez pasów które pamiętają czasy Gomułki. Nie oczekujmy, że dojdzie do poprawy śmiertelnych statystyk jeśli nie wdrożymy nowych praw które zobowiążą kierowców do ostrożniejszej jazdy w okolicy "zebr". A przy okazji - brawo do rybnickiej policji która także w centrum miasta zatrzymuje wariatów drogowych swoimi nieoznakowanymi srebrzakami. Kilka razy już widziałem zatrzymywane przez nich pojazdy w centrum - a nie tak jak dawniej na wylotówkach. To akurat bardzo korzystna zmiana. Działajcie tak dalej dla poprawy bezpieczeństwa i bądźcie bezlitośni do tych "którzy się śpieszą".

  6 18
 • ~qwer 2020-10-29 17:30:23

  Rozdawanie toreb hmmm ja raczej rozdawał bym kamizelki odblaskowe albo np czapki odblaskowe to miało by większy sens :)

  8 1
 • ~Kwinto 2020-10-29 17:40:39

  Generalnie to producenci ciuchów jesienno/zimowych powinni obowiązkowo wszywać jakieś odblaskowe paski czy naszywki na kurtkach czy spodniach,, tak jak to robią w odzieży sportowej. Czasami mały pasek na rękawie czy plecach a już z daleka pieszy jest widoczny. Trochę dziwne że takie tematy w ogóle muszą się pojawiać w dzisiejszych czasach , dla mnie to standard opaska na rękawie czy choćby odblaskowa rolka przewieszona na plecaku...

  17 2
 • ~ 2020-10-29 18:05:43

  ~Arteks ty i te twoje wypociny znaFco od wszystkiego taka prawda ze rowerzyści jeżdżą jak im pasuje a piesi łażą jak święte krowy to was trzeba edukowac i karac bo my juz przepisy znamy a tak na marginesie to rowerzyści powinni placic oc!

  18 2
 • ~UFOmWOM 2020-10-29 18:39:55

  Jeden odblaskowy element u pieszego - dla kierowców spora różnica w widoczności takich osób.

  Kwinto - dla Ciebie i mnie to standard, ale czy ktoś więcej poza nami i garstką innych osób o to dba? :-( Coś, co dla jednych jest oczywiste, niekoniecznie drugim przyjdzie na myśl.

  Faktycznie, w ciuchach powinni częściej takie drobne elementy naszywać, a z kolei osoby medialne powinny takie ciuchy promować - lub po prostu zachęcać do noszenia odblasków, tak jak już któryś z przedmówców wspomniał. Czapki, rękawiczki, buty, kurtki z małymi odblaskami... Możliwości jest wiele...

  Mam też taką bardzo utopijną wizję Polski, że jeszcze lepiej byłoby lekko zmienić prawo - za brak odblasku o danej porze, drobny mandacik. A jeśli takich mandacików zbierze się np. 3, to wtedy już wyższa kara. Doskonale jednak zdaję sobie sprawę, że nie ma pieniędzy na opłacenie pracowników, którzy mieli by to sprawdzać... Tak tylko "głośno myślę"...

  10 1
 • ~TAKI JA 2020-10-29 20:16:20

  Spektakularna akcja rybnickiej policji. Kilku policjantów i dwa radiowozy rozdali kilka toreb. Śmiechu warta akcja, ale raport będzie na kilka stron maszynopisu. Ci policjanci na krawężniki i wychowywać pieszych i kierowców mandatami. Kilkaset mandatów zrobi więcej pożytku niż te kilka toreb danych przypadkowym ludziom ma parkingu przed sklepem gdzie nigdy nie było żadnego wypadku.

  5 1
 • ~truman20 2020-10-29 20:27:49

  ~Arteks - to o czym fanzolisz, to nie jest poprawa dla pieszych, tylko tor przeszkód dla kierowców. Nie po to ludzie budują DROGI, które służą po równo samochodom i pieszym, żeby nagle miało się wprowadzać przepisy, w myśl których pieszy mógłby się panoszyć na jezdni - miejscu przeznaczonym na ruch samochodowy. Nie pisz, że dba się tylko o interes aut, bo piszesz wtenczas brednie, bo wzdłuż prawie każdej drogi budowany jest również chodnik dla pieszych oraz różnego rodzaju miejsca do przekraczania tej jezdni dla nich - wilk syty i owca cała. Owszem powinno się baaaardzo pomyśleć o doświetlaniu przejść - są tanie w eksploatacji oświetlenia energooszczędne, są przejścia aktywne z czujnikami pieszego, które blendują mocnym światłem w kierunku pojazdów - tutaj jest przyszłość a nie budowanie torów przeszkód dla samochodów, bo będzie jeszcze gorzej.

  9 2
 • ~Gruby21 2020-10-30 00:02:38

  Żenada. Od Rybnickiej policji oczekujemy konkretnych działań a nie rozdawania toreb czy lizaków. Policjant to nie Mikołaj. Gdyby w mieście był utrzymany porządek na drogach to wypadków byłoby mniej. Zazwyczaj winni kierowcy są z miasta lub z najbliższej okolicy. Gdyby jeździli wolniej i bardziej trzymali się przepisów, z pewnością byłoby bezpieczniej. Tymczasem co wyjdę z domu, to pojazdy zaparkowane przed przejściem, na skrzyżowaniu, przed znakami... W nocy motocykle z odpiętymi wydechami... Czy naprawdę służby tego nie widzą i nie słyszą???

  5 1
 • ~Franciszka Tania 2020-10-30 09:11:15

  Rybniczanie macie kosze.Nie rzucajcie śmieci na chodniki lub prywatne posesje.Dzisiaj się budzę idę sprawdzić jaka niespodzianka na mojej posesji,Bułka niedojedzona z warzywami i majonezem prawdopodobnie kupiona wczoraj na ul Raciborskiej owinieta w folię srebrną .Jesteś na kamerce ale nie będę tego publikować.Walczycie ze smogiem ale nie walczycie z brudem na ulicach i butelkami.Jeżeli kupujesz w żabce to śmieci wyrzuć do kosza.Jak nie wrzaski z dyskoteki to śmieci.Już tego człowiek ma dosyć .Weż śmieci do swojego domu i wyrzuć na swoją podłogę.

  5 1
 • ~Arteks 2020-10-30 09:56:56

  @truman20 - co jest brednią? Znasz w ogóle topografię drogową Rybnika? Wydaje mi się, że chyba nie. Przykłady nowych ulic bez chodników: Obwiednia Południowa, Wielopolska, Góreckiego, nowo oddana w tym roku obwodnica zwana też P-R. Więc nie pisz o jakichś bredniach bo niestety takie są fakty jeśli chodzi o nasze miasto - drogi, drogi, drogi - większość inwestycji dotyczy wygody kierowców, nie pieszych. A w związku ze zwiększaniem się ruchu nie powstają miejsca które poprawiałyby bezpieczeństwo dla pieszych np. kładki, przejścia podziemne itd. Wspominasz o doświetleniu pieszych, policja rozdaje odblaski - nie mam nic przeciwko. Ale przecież wypadki na przejściach dla pieszych zdarzają się także przy dobrej widoczności w porze dziennej. Dlaczego uważasz, że "tory przeszkód" spowodują coś gorszego? Z czego ci się to bierze? A może to ty "fandzolisz"? @tomtomtom - oj tam, oj tam, edukacja kierowców przez dużo wyższe mandaty, fotoradary i szykany - to jest przyszłość. I chociaż Rybnik jest w tym opóźniony to i do nas te tendencje dotrą.

  2 5

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 725