zamknij

Wiadomości

Petycja ws. „kopciuchów” przeszła drugą komisję. Jest jeszcze ostrzejsza?

2019-02-09, Autor: 

Petycja złożona przez Rybnicki Alarm Smogowy i CRIS będzie rozpatrywana na najbliższej sesji rady miasta. W środę radni Komisji Skarg, Wniosków i Petycji zagłosowali jednomyślnie „za”. To oznacza, że powstanie uchwała intencyjna skierowana do zarządu województw śląskiego.

Reklama

O tej sprawie informowaliśmy Was już kilkukrotnie. Przypomnijmy, w grudniu 2018 roku pisaliśmy o tym, że Rybnicki Alarm Smogowy wraz z CRIS-em złożyli na ręce przewodniczącego rady miasta petycję. Chcą zaostrzenia uchwały antysmogowej na terenie Rybnika.

Sprawą zajęła się najpierw Komisja Przemysłu Górniczego, Ekologii i Rolnictwa. Radni pozytywnie ocenili petycję po naniesieniu kilku poprawek. Wcześniej  decyzję poprzedziła długa dyskusja, o której pisaliśmy TUTAJ.

Petycję musiała rozpatrzeć jeszcze jedna komisja, która omawiała tę sprawę dwa razy. - Na pierwszym posiedzeniu, które odbyło się tydzień temu, komisja pochyliła się nad zmianami, które nastąpiły podczas styczniowej komisji branżowej. W następnej kolejności porozmawialiśmy nt. ewentualnej modyfikacji pisma – wyjaśnia Zbigniew Lubszczyk, przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji.

Radni poprosili przedstawicieli RAS skonkretyzowali dwie kwestie: zrównanie terminu wprowadzenia zakazu stosowania „kopciuchów”, że był kompatybilny z datą 1 stycznia 2022 roku. - W środę pan Kuczma złożył natomiast pismo, że zgadza się na zakaz montaży pieców węglowych w nowopowstałych budynkach. Głosowanie było jednomyślnie, petycja została przyjęta – dodaje Zbigniew Lubszczyk.

W treści petycji nastąpiły dalsze poprawki. Rybnicki Alarm Smogowy i CRiS wnoszą, aby zaostrzona uchwała antysmogowa nie kategoryzowała pieców pod kątem lat eksploatacji, a ich klas.

Wg najnowszej wersji od 1 stycznia 2022 roku nastąpiłby zakaz używania instalacji pieców pozaklasowych. Z kolei w przypadku instalacji spełniających wymagania w zakresie emisji zanieczyszczeń określonych dla klasy 3 lub 4, datą graniczną ich używania jest 1 stycznia 2024. Ta uchwała nie dotyczyłaby tylko pieców klasy 5.

Dodatkowo radni pochylą się nad zakazem pieców węglowych w nowopowstałych budynkach.

Rada miasta najpierw będzie musiała głosować nad petycją. Jeżeli zostanie przyjęta, powstanie uchwała intencyjna, która trafi do zarządu województwa śląskiego. W tym momencie wszystko zależy od Katowic, czy uchwała antysmogowa zostanie de facto zaostrzona w Rybniku.

Oceń publikację: + 1 + 112 - 1 - 152

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (53):
  • ~ 2019-02-09
    08:52:48

    Witam :)
    Czy ktoś byłby łaskaw konkretnie zdefiniować co to jest "kopciuch"?
    Jaki to jest typ pieca? Każdy piec zasypowy , w trakcie rozruchu ...dymi!
    Z górnym spalaniem czy dolnym , klasy 5 czy 3 ...każdy "kopci"
    Czy to znaczy że należy je zlikwidować? Co na to ich właściciele którzy wydali kilkanaście tysięcy na modernizację przydomowych kotłowni?
    Najprościej ...zlikwidować! Żadnych rozwiązań systemowych tylko ...likwidacja. Nie tędy droga.

  • ~ 2019-02-09
    08:56:12

    Bardzo dobrze. Jak widać w sprawach życia i zdrowia zawsze rozsądek górą!

  • ~morał 2019-02-09
    09:00:21

    Rybnicki Okręg Węglowy odchodzi od węgla. Kuczma i Kohut pozamiatają, a my zgasimy światło.

  • ~Jan R. 2019-02-09
    09:03:37

    Petycja owszem ale do władz Pisolandii by zmniejszyły obciążenia fiskalne na gazie. Powinny teź przeprowadzić auudyty w PECach, by stwierdzić dlaczego ciepło sieciowe jest tak drogie.

  • ~Foxy_02 2019-02-09
    09:10:33

    ~Daro67

    Dla mnie kopciuch to każdy dymiący piec powodujący , że moje dzieci dostają od tego raka i choroby płuc.

    Po prostu ten badziew zabija ludzi i tyle, nie ma co definiować.

  • ~sympatykrybnika 2019-02-09
    09:11:36

    59 30

    ~Daro67 - “KOPCIUCH” to publicystyczne określenie pieca, który jak sama nazwa wskazuje kopci. W petycji jak i w uchwale antysmogowej nie będzie używane te określenie.

  • ~stanislaw_paluch 2019-02-09
    09:11:54

    W XXI w. tylko ludzie bez wyobraźni lub reprezentujący grupy społecznie upośledzone ogrzewają domy węglem. Takim ludziom należy się nie tylko wsparcie w ramach programu Czyste Powietrze, ale przede wszystkim współczucie.

  • ~obserwathor 2019-02-09
    09:17:30

    bardzo dobry pomysł"Z kolei w przypadku instalacji spełniających wymagania w zakresie emisji zanieczyszczeń określonych dla klasy 3 lub 4, datą graniczną ich używania jest 1 stycznia 2024." kto ma nawet nieco pojęcia, wie jaka jest różnica pomiędzy zasypowcem, a kotłem nawet 3 klasy, ale trzeba wylać dziecko z kąpielą, napędzić rynek i uwalić tych, którzy z własnej woli, w trosce o czystsze powietrze wymienili, nawet stosunkowo niedawno, kocioł na mniej uciążliwy dla otoczenia (jeszcze 3 lata temu nie było 5 klasy), oraz tych, którym miasto dofinansowało wymianę kotła , łatwo sięga się do cudzej kieszeni

  • ~Gruby21 2019-02-09
    09:18:00

    72 33

    Brawo Panowie!! Jakie będą kary za używanie tych pozaklasowych?? Kto bedzie za to karał? Bo coś ostatnio często mam wrażenie, że zakazy się w tym kraju przestają przyjmować...

  • ~ 2019-02-09
    09:18:44

    Schizofrenia to choroba psychiczna związana z nienaturalnym postrzeganiem rzeczywistości.
    Będę zarabiał 3 tys euro - przechodzę na gaz :)

  • ~sympatykrybnika 2019-02-09
    09:24:44

    66 11

    Petycja będzie rozpatrywana w dniu 28 lutego 2019 r. na V Sesji Rady Miasta, która będzie transmitowana na żywo na kanale miejskim YouTube. Ze względu na wielogodzinne obrady, proszę o podanie przypuszczalnej godziny, o której będzie rozpatrywany ten punkt obrad. Wielu Rybniczan z ochotą zapozna się z poglądami i postawę naszych radnych w tej sprawie na żywo.

  • ~ 2019-02-09
    09:25:08

    Szkoda, ze takie odległe terminy, do 2024 jeszcze tak dużo czasu :( Ale to krok w dobra strone - zwyciestwa nad terroryzmem. Bo tak trzeba traktowac to co kopciuchy robia naszemu miastu i jego mieszkańcom.

  • ~sympatykrybnika 2019-02-09
    09:28:06

    82 13

    ~stanislaw_paluch z 09:11 - zdefiniuj “grupy społecznie upośledzone”. Kogo miałeś na myśli?

  • ~sympatykrybnika 2019-02-09
    09:32:59

    40 80

    Mieszkańcy Bydgoszczy robią to tak: Podpisują i składają poniższą petycję.

    Szanowny Panie Przewodniczący, Szanowny Panie Prezydencie, Szanowni Radni,

    my, grupa niżej podpisanych mieszkańców Bydgoszczy, składamy w interesie publicznym następującą petycję: Domagamy się uchwalenia i wprowadzenia uchwał antysmogowych w Bydgoszczy, wzorowanych na uchwałach antysmogowych obowiązujących w Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Opolu, Poznaniu, Jeleniej Górze, Kaliszu i innych miastach, które powinny obejmować

    1) zakaz spalania na terenie Bydgoszczy węgla najgorszej jakości i silnie rakotwórczych odpadów węglowych. Zakazy te obowiązują już w siedmiu województwach. Jeżeli taki zakaz nie zostanie wprowadzony na terenie Bydgoszczy, to wysoce prawdopodobne jest, że najgorszej jakości paliwa będą trafiały i już zapewne trafiają do naszego regionu

    2) rozpisanie na najbliższe lata planu likwidacji pieców węglowych, w pierwszej kolejności pieców najniższej klasy, tzw. kopciuchów.

    Ponadto domagamy się
    1) podjęcia działań w celu pozyskania odpowiednich środków z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska oraz funduszy unijnych na rzecz termomodernizacji budynków, wymiany pieców węglowych oraz programów osłonowych w zakresie dopłat do wyższych kosztów ogrzewania innego niż węglowe (tak jak ma to miejsce w Krakowie i Gdańsku)
    2) w pierwszej kolejności władze miejskie powinny zająć się likwidacją pieców na paliwa stałe w budynkach znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie szkół i przedszkoli.
    3) wprowadzenia nakazu likwidacji pieców na paliwa stałe w budynkach, w których prowadzona jest działalność gospodarcza,
    4) prosimy także o zamontowanie na terenie miasta kolejnych czujników pyłów zawieszonych

    Jak podają w mediach urzędnicy z bydgoskiego ratusza, od 2006 roku do końca marca 2018 r. wymieniono w Bydgoszczy 2111 pieców, więc średnio rocznie wymienianych jest około 200 pieców na paliwa stałe. W Bydgoszczy znajduje się około 20 tysięcy pieców na paliwa stałe. Przy takim tempie wszystkie piece w Bydgoszczy zlikwidowane zostaną za 100 lat. Wniosek nasuwa się sam - tempo wymiany pieców jest zdecydowanie zbyt wolne, a działania mało skuteczne. Dla porównania w Krakowie od 2016 roku zlikwidowano ponad 20 tysięcy spośród 30 tysięcy, czyli dokładnie tyle ile jest wszystkich pieców w Bydgoszczy (ponadto od września 2019 roku będzie tam obowiązywał całkowity zakaz palenia węglem).

    Jesteśmy zdania, że dofinansowanie do wymiany pieca węglowego w Bydgoszczy wynoszące 3000 zł jest dla osób o niskich dochodach zdecydowanie zbyt małe. Dla porównania, dotacje w Krakowie wynosiły w 2016 r. dokładnie 100% kosztów wymiany pieca, w 2017 r. – 80%, w 2018 r.
    – 60%, w 2019 r. wyniosą 40%. Właśnie dzięki takiemu systemowi dofinansowania udało się zmobilizować Krakowian do rekordowego składania wniosków w 2016 r.

    W Toruniu można otrzymać dotację do wysokości 8400 zł w przypadku wymiany pieca na paliwa stałe na ogrzewanie gazowe. Ponadto w Krakowie, Wrocławiu i Warszawie są wprowadzone programy osłonowe w zakresie dopłat do wyższych kosztów ogrzewania w związku z likwidacją pieców na paliwa stałe.

    Od kwietnia 2018 r. do sądów składane są pozwy przeciwko miastom i skarbowi państwa za nieskuteczne działania i zbyt opieszałą walkę władz ze smogiem. Korzystniejszym rozwiązaniem jest przeznaczenie funduszy na walkę ze smogiem, niż na ewentualne odszkodowania w wyniku przegranych procesów.

    Wzywamy Radę Miasta i Prezydenta Miasta Bydgoszczy do podjęcia natychmiastowych, zakrojonych na szeroką skalę, działań na rzecz walki z niską emisją, wzorowanych na skutecznych działaniach antysmogowych prowadzonych w Krakowie, które byłyby odczuwalne dla mieszkańców już od nowego sezonu grzewczego. Za każdy dzień Państwa zwłoki w podejmowaniu decyzji w tej kwestii płacimy zdrowiem my i nasze dzieci.

    Mieszkańcy Bydgoszczy

    Złożenie podpisu pod petycją stanowi jednoczesne wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz ich udostępnianie wyłącznie na cele związane z treścią przedmiotowej petycji.

    Jolanta, Czyste Powietrze Powiedz TAK

  • ~tenDM 2019-02-09
    09:33:58

    Każdy krok polepszający jakoś powietrza w naszym mieście jest dobry. Jednak to co teraz poddane jest dyskusji, tj. zakaz używania "kopciuchów" powinno być ostatnim uzupełniający krokiem a nie pierwszym. Miasto powinno najpierw zapewnić inne źródła pozyskiwania ciepła w dla budynków mieszkalnych starych i nowych. Rozbudować sieć ciepłownicza, gazową, dotować ekologiczne źródła energii... stworzyć mieszkańcom możliwości. Mieszkańcy mając wybór inaczej popatrzą na problem smogu. W drugiej kolejności można nakazywać czy też zakazywać. Niestety jak zawsze zaczynamy od... tej drugiej strony. Jeżeli miasto ma tylko taki pomysł i na nim poprzestanie, po za słusznymi hasłami, temat upadnie.

  • ~obserwathor 2019-02-09
    09:55:38

    91 20

    a kiedy likwidacja kopcącej przestarzałej ciepłowni w Chwałowicach ? działania w sprawie poprawy powietrza powinny iść wielotorowo

  • ~Antyk 2019-02-09
    10:04:34

    Stanowczo domagam się całkowitego zakazu sprzedaży jakichkolwiek papierosów i to najlepiej od zaraz. Zakaz ma też objąć jakiekolwiek próby palenia papierosów z nielegalnego importu też.... gdziekolwiek!!! Palicie wswoich mieszkaniach i bez przerwy wam śmierdzi, bo musi śmierdzieć!! Przy dzieciach też palicie, bo im to wg was nie szkodzi!! A co? Nie mogę być kolejnym antysmogowym oszołomem? I walcie minusami, a smog i tak będzie i najlepszym przykładem jest wasz Kraków!!

  • ~Tadeusz Kiełkowski 2019-02-09
    10:15:39

    54 21

    ~Daro67 "Kopciuch" jest pojazd mechaniczny z rurą wydechową. Cieszę się, że w końcu zabronią blachosmrodom jeżdżenia po mieście.

  • ~palaczzasypowy 2019-02-09
    10:19:06

    należy zlikwidować ciepłownię w chwałowicach,niech każdy mieszkaniec bloku zamontuje sobie piec gazowy 2 funkcyjny,będzie miał w końcu taniej.

  • ~ 2019-02-09
    10:49:05

    60 29

    Wybudowanie gazociągu czy ciepłociągu, to jeszcze nie do końca jest rozwiązanie. Ludzi należy zmusić obligatoryjnie do podłączenia się. Na tym forum padło już wiele opinii, że jest gazociąg, a mieszkańcy dalej jak kopcili tak kopcą. Sam byłem na zebraniu w dzielnicy koło elektrowni, gdzie zamierzano pociągnąć ciepłociąg. Na zebranie przyszło tylko kilka osób. Konkluzja była taka: zgadzam się ale za darmo i do samego domu należy podciągnąć ciepłociąg, a pieca i tak nie zlikwiduję, bo mam darmowy wungiel, deputaty, talony, a co jeszcze będzie w przyszłości to nie wiadomo. I zebranie zakończyło się bez żadnych efektów.

  • ~exx 2019-02-09
    11:33:46

    75 11

    A ja się pytam co dały certyfikaty na jakość paliwa? NIC, ponieważ nie ma brudnych paliw jest tylko brudne, nieumiejętne splanie. Te wszystkie pozorowane ruchy, thinktanki, certyfikaty, zakazy, obnażają tylko brak wiedzy i niekompetencje rządzących. Najpierw dotacje na piec 3-4 klasy a za kilka lat wywalcie go na złom i wezcie dwa razy droższy na kredyt by za kilka lat usłyszeć, macie już gaz to teraz wywalcie ten 5klasy w wezcie kredyt na ogrzewanie gazowe. Przecież te osoby nie mają pojęcia jak podejść do problemu. Na takie pomysły nie trzeba nawet średniej szkoły kończyć ( no offence). Oni po prostu mają gdzieś nasze problemy, byle przelew się zgadzał.

  • ~rzyt 2019-02-09
    12:05:00

    65 6

    Czy istnieje możliwość ogrzewania przez internet? Bo internet jest lekiem na całe zło.

  • ~ 2019-02-09
    13:11:27

    59 11

    Dalej mieszkańcom rzuca się kłody pod nogi. Co jest normalne bo jak inaczej by mogło być.Ale z wycinką drzew nie mają żadnego problemu.!!!

  • ~ 2019-02-09
    13:29:21

    68 3

    Program czyste powietrze spowodował wzrost materiałów dociepleniowych, tynków, kotłów oraz usług. Wszędzie zapisy na rok, dwa lata do przodu. A korzyść z dotacji dla zwykłej pracującej uczciwie rodziny minimalna. A żeby się załapać na najniższy próg to trzeba być samotnym rodzicem na zasiłku z 3 dzieci.

  • ~spirit-of-the-town 2019-02-09
    14:12:45

    54 16

    ~stanislaw_paluch, rozumiem, że masz jakiś super gotowy pomysł, który możesz podsunąć tym tysiącom ludzi z grup "społecznie upośledzonych", aby np. przy dochodach 2000 (lub nieco więcej) przeszli na ogrzewanie gazowe, generujące dużo większe koszty. Tak wiem, każdy taki może wyprowadzić się na bloki (to pewnie szczyt ich marzeń). Więc np. znajdź miejsce dla kilkunastu tysięcy ludzi na "ekologicznych blokach". Znajdź teraz, nie za 2 lata.

  • ~Mariusz Stajer 2019-02-09
    14:35:20

    36 41

    Czyli dupa blada przez 3 lata beda nas jeszcze truc a otem tylko niewielka poprawa.Trzeba sie wybprowadzic z tego popierzonego miasta i jego mieszkańcow

  • ~sympatykrybnika 2019-02-09
    14:41:55

    19 11

    ~obserwathor z 09:55 - Odpowiedzią na Twoje pytanie: “kiedy likwidacja kopcącej, przestarzałej ciepłowni w Chwałowicach? jest:
    1. Przed sezonem grzewczym 2022/23 do rybnickiej sieci ciepłowniczej popłynie ciepło z elektrowni.
    2. Zmodernizowana elektrociepłownia Chwałowice zasilać będzie jedynie dzielnicę Chwałowice.
    3. W północnych dzielnicach miasta ma powstać sieć gazowa.
    4. Miasto szykuje się do dużej inwestycji termomodernizacji osiedla w Boguszowicach.
    5. Rząd pracuje nad programem wsparcia Rybnika w walce ze smogiem.
    To najważniejsze informacje dotyczące przyszłości energetycznej naszego miasta.
    Tak pisano na rybnik.com.pl 23-04-2018 na podstawie uchwalili „Planu zaopatrzenia w ciepło dla Miasta Rybnika” uchwalonego przez Radę Miasta Rybnika.

  • ~inny88 2019-02-09
    14:58:37

    18 14

    BRAWO !!! OBY TAK DALEJ!!!

  • ~ 2019-02-09
    15:38:43

    21 52

    do adamczykhenryk nie musisz zarabiać 3000 EUR żeby przejść na gaz wręcz przeciwnie, ogrzewanie gazem jest już dawno tańsze od węgla. Mało tego można skorzystać z dotacji programu czyste powietrze na:
    wymianę starych źródeł ciepła (pieców i kotłów na paliwa stałe) oraz zakup i montaż nowych źródeł ciepła, spełniających wymagania programu,
    docieplenie przegród budynku,
    wymianę stolarki okiennej i drzwiowej,
    instalację odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej),
    montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

  • ~Karolina# 2019-02-09
    16:34:49

    39 7

    Przede wszystkim natychmiastowy zakaz palenia węglem dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą bo jak kogoś stać na kilkadziesiąt tirów za 1 000 000 taka m.wiecej wartość ciągnika i naczepy to stać go też na zmianę pieca oraz dla budynków miejskich i użyteczności publicznej, np Miejska Stacja Sanitarno-epidemiologiczna w Rybniku ma dostęp do gazu ale miasto (Prezydent) oszczędza i woli kłócić na cały Wawok

  • ~exx 2019-02-09
    16:44:22

    48 11

    A wy myślicie, że przejście na gaz to jest tak jak się osmarkać?
    Po pierwsze, żeby te ciepło z gazu nie szło na grzanie otoczenia na zewnątrz domu trzeba dom ocieplić, po drugie mile widziana wymiana instalacji CO, gdyż im mniej wody w obiegu tym więcej gazu oszczędzisz. Po trzecie mieszkańcy starych domów i tak zapłacą więcej za grzanie czymkolwiek innym niż węglem gdyż ze starego 30 lat+ domu nie zrobisz nowego oblepiejąc go styropianem.
    Na dotację to można dostać 18%, reszta kredycik, dobrze, że niskooprocentowany. Przejście na podajnik 5 klasy to wzrost kosztów za prąd(podajnik,dmuchawa,sterownik,pompa), oraz droższy "certyfikowany"ekogroszek. Żeby nie było jestem za czystym powietrzem a raczej za edukacją jak czysto spalać. Ja rozpalam raz dziennie od góry, nie mam żadnych dmuchaw czy pomp. Wszystko załatwia grawitacja i cug. Spalam ok. 5ton na sezon (dom ok.180m2), nie smrodzę i mam inwestować 50 tys. zł po to żeby w efekcie płacić więcej za ogrzewanie? W podobnej sytuacji są ludzie z piecami 3 i 4 klasy oraz garstka spalających od góry. A to wszystko przez te elementy które spalać czysto nie potrafią. Dlatego uważam za mniejsze zło najpierw edukację kopcących, a kiedy to nie skutkuje kary pieniężne.

  • ~ 2019-02-09
    17:08:01

    19 28

    Niektórzy jeszcze niedawno śmiali się ze społeczników ekologów, a ci powoli, powoli osiągają co raz większe sukcesy na polu walki z kopciuchami i pradawnymi rytuałami. Cieszę się, że komisja jest za i liczę, że wszyscy radni będą za, a potem wszyscy radni wojewódzcy. W końcu nie ma poważniejszego problemu od smogu w naszym regionie, a poprzednia uchwała antysmogowa była zbyt łagodna. Popieram!

  • ~ 2019-02-09
    17:16:17

    9 23

    do ~exx jeżeli ktoś ma niskie dochody to dotacja wynosi 90%. Dotacja 18% jest dla kogoś kto ma powyżej 1600 na człowieka. Poza tym w 2019 wszystkie koszty docieplenia i zmiany kotła można odliczyć od podatku.

  • ~minowa 2019-02-09
    17:29:20

    20 5

    Data 1 stycznia 2024r JEST IDIOTYCZNA. Albo 1 października 2014, albo 1 maja 2025r. 1 stycznia TO ŚRODEK SEZONU GRZEWCZEGO.

  • ~minowa 2019-02-09
    17:30:30

    19 4

    @adiky - przeczytaj sobie WARUNKI, jakie trzeba spełnić, aby odliczyć.

  • ~minowa 2019-02-09
    17:32:23

    11 5

    Data 1 stycznia 2024r JEST IDIOTYCZNA. Albo 1 października 2023, albo 1 maja 2024r. 1 stycznia TO ŚRODEK SEZONU GRZEWCZEGO - poprawiony wpis.

  • ~imrahil 2019-02-09
    17:35:51

    20 6

    ~exx - czas na edukację dawno minął. o smogu, czystym spalaniu itd. każdy mógł się wiele dowiedzieć w ciągu ostatnich 10 lat. nic się nie zmieniło - w dobie powszechnego dostępu do informacji ludzie np. nadal budują nowe domy ogrzewane paliwami stałymi, bo "nie ma gazu". co do przyspieszenia uchwały, to nie jestem do końca przekonany. do 2024 jest planowana gazyfikacja wielu dzielnic i wiosek, np. Kamień, Popielów, Książenice - ludzie którzy może przeszliby na gaz na skutek przyspieszenia uchwały przejdą na kotły węglowe czy pelletowe klasy 5. nie dość, że wydadzą więcej pieniędzy, to wiele poziom zanieczyszczenia nie spadnie.

  • ~imrahil 2019-02-09
    17:39:38

    23 15

    za to zakaz paliw stałych w nowych domach trzeba wprowadzić od zaraz. właściwie to miał być wprowadzony 5 albo 10 lat temu dla dobra nieświadomych inwestorów, może mniej naiwniaków umoczyłoby kasę (dziesiątki tysięcy zł) w "najtańszym systemie ogrzewania", czyli kotłowni węglowej.

  • ~exx 2019-02-09
    18:27:25

    38 6

    Rozumiem, że jeszcze 5 lat temu można było w nowym domu montować śmieciuchy. Gratuluje myślenia każdej ekipie rządzących która na to pozwoliła. Teraz kiedy maiasto Rybnik kojarzy się całej Polsce głównie ze smogiem włodarze budzą sie z letargu z ręką w nocniku i pierwsza myśl to zakaz. Ależ to proste. A kto mi zagwarantuje, że za 5-7 lat nie zmuszą wszystkich z kotłami 5klasy do wymiany na inne zródło ciepła? Pomyślał ktoś o tym? Głowe dam, że nie.

  • ~wojto 2019-02-09
    20:04:39

    16 28

    Wieje - airly na zielono, właśnie wróciłem z psem 1330 µg/m³ PM2.5
    Ja bym wprowadził zakaz smrodzenia od III.2019r
    Przecież terrorystów po zlokalizowaniu łapie się w try miga i sadza do paki. A tu pełne przyzwolenie i brak reakcji.

  • ~minowa 2019-02-09
    20:14:32

    23 18

    @Antyk, z tymi śmierdzącymi papierochami to masz rację. Tyle, ile od niedawna widzę palących, szczególnie kobiet na ulicach, parkingach, przed wejściami do sklepów, kupujących papierosy w sklepach to jeszcze nigdy przedtem nie widziałem. To jest plaga. Przyjeżdzają samochodem do sklepu, wysiadają i najpierw papieros pod sklepem, potem zakupy. Po wyjściu ze sklepu - najpierw papieros, potem odjazd samochodem. Obsługa sklepów przy tylnym wyjściu pali. Na zimnie, na mrozie. Chyba sporo z 500 plus na to idzie. I dzięki 500 plus właśnie. Panowie, kontrolujcie wydatki swoich żon ! Palacze i palaczki twierdzą, że to ich sprawa i nikomu w nos nie dmuchają. A leczenie z chorób od palenia papierosów ? Sami za nie płacą ?

  • ~minowa 2019-02-09
    20:16:21

    22 6

    @Wojto, a kupę po psie posprzątałeś ?

  • ~wojto 2019-02-09
    20:26:25

    7 29

    Pies bynajmniej biega luzem. Jest posłuszny i jest wolny jak Django, nie zważa na absurdalne przepisy. A kupa - nie ma nic dziś bardziej naturalnego niż psie odchody. 3/4 żarcia w sklepach dla ludzi jest bardziej niebezpieczna... Dopóki nie prowadzi się np. holocaustu norek, gdzie smród z tym związany ciągnie się na kilometry i faktycznie dramatycznie uprzykrza życie człowiekowi, sranie na trawie to nawóz.

  • ~jaro_t 2019-02-09
    20:57:50

    18 14

    Brawo!!! Trzymam kciuki aby w się udało doprowadzić tą sprawę do końca. A nasze miasto już w tym roku powinno doprowadzić do sytuacji aby PGNiG "ciągnęło" rury z gazem do wszystkich dzielnic, w których go jeszcze nie ma.

  • ~ 2019-02-09
    21:49:49

    11 12

    Proszę. Zerknij na mapę najnowszą i popatrz, którędy chcesz poprowadzić ciepłociąg z ER do centrum miasta czy osiedla Nowiny? Życzę wyobraźni przy liczeniu kosztów. Ciepło z ER było do realizacji, ale w epoce PRL gdy Rybnik nie był tak zurbanizowany. Pozdrawiam logicznie myślących.

  • ~atu85 2019-02-09
    22:33:49

    19 19

    Dalej będe palił tym czym pale i nikt mi nie bydzie godać co mam robic i czym palic

  • ~pilak34 2019-02-10
    00:00:50

    21 8

    kim ten P.Kuczma jest ze rada miasta pyta się go czy się zgadza , poszli na jakiś układ

  • ~Joanna Grieger 2019-02-10
    07:57:20

    20 6

    Ciekawe co zrobią włodarze miasta dla tych biednych starszych ludzi. Wszystko załatwią za nich: dokumentację, wnioski, zakupią piece, opał docieplą budynki itd. Szlag mnie trafia, bo w tej chwili już dotacji w Rybniku nie ma i trzeba załatwiać wszystko przez WOSiGW w Katowiacach. Wprowadzić wszędzie gaz i bedzie po sprawie. Tylko potem czekać, aż nasz sąsiad zza granicy odłączy nam dopływ albo ceny tak podniesie, że ludzie beda w kufajkach siedzieć w jednym pokoju.

  • ~ 2019-02-10
    10:00:17

    21 8

    LUDZIE opamiętajcie się petycja ws kopciuchów a nie w sprawie SMOGU o co chodzi??? Co jest trujące? to co śmierdzi, czy ten pył zawieszony PM, który jest bezwonny!!! Kampania człowieka Kuczmy mija się z celem i on występuje przeciw mieszkańcom mniej uposażonym!! NIECH WALCZY ZE SMOGIEM, a nie z mieszkańcami.
    Człowiek dostał obsesji na ten temat!!!! WALCZMY ZE SMOGIEM!!!!!
    A górne spalanie likwiduje kopcenie w każdym piecu!!!!!!!!!!!!!
    Pozdrawiam palaczy papierosów.

  • ~melemele 2019-02-10
    10:30:11

    8 7

    Do exx
    Spalam ok. 5ton na sezon (dom ok.180m2
    Dużo.
    Od początku sezonu grzewczego spaliłem 1,7 tony , ogrzewam 300 m2 , też palę od góry i na grawitacji. W zeszłym sezonie wyszło nieco ponad 3 tony , ale wtedy jeszcze nie miałem całego kotła wyłożonego szamotką a tylko tylną ściankę i nie miałem dopracowanej techniki palenia.
    Apel do zadymiarzy :
    Nie otwierajcie drzwiczek od popielnika podczas rozpalania bo w ten sposób połowę ciepła wyrzucacie w komin i zadymiacie całą okolicę.

  • ~ 2019-02-10
    12:13:55

    9 24

    Wungiel do lamusa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Trzymam kciuki Panie Kuczma.

  • ~Macik765 2019-02-10
    14:48:40

    5 11

    "A leczenie z chorób od palenia papierosów ? Sami za nie płacą ?"

    Tak, @minowa tak się składa że palacze płacą za swoje ewentualne leczenie w akcyzie za wyroby tytoniowe.

  • ~wiesiek3d 2019-02-17
    11:19:59

    9 2

    Widzę że niektórzy mają mocne przebicie w UM, jeszcze chwila i bez pana Kuczmy nic nie będzie można zrobić.
    Czy ktoś się zastanowił nad tym czy ludzi stać na to wszystko, bo na razie za nasze podatki to zasłaniają trawę przed solą i obcinają wąskie jezdnie co by elita rowerowa mogła kasę trzepać.
    Myślę że skoro pan Kuczma jest taki skuteczny w dyskusji z UM to może załatwi dopłaty na wymiany kopciuchów, bo zrobić dobrze jednym a drugim nie to bardzo prosta sprawa.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 3597