zamknij

Wiadomości

Park nad Nacyną: zepsute urządzenia wrócą do producenta. Opozycja pyta o nieczynne boisko

2014-10-01, Autor: bf
Ciąg dalszy sprawy dotyczącej zniszczonego sprzętu na terenie parku tematycznego. Radni Platformy Obywatelskiej zarzucili obecnej władzy, że nowy obiekt rekreacyjny został otwarty „na hop-siup”, czyli bez monitoringu i z wieloma niedoróbkami. Z kolei prezydent Fudali przyznał, że obecna sytuacja na terenie parku nie spełnia w pełni oczekiwań. Popsuty sprzęt trafi do producenta.

Reklama

Opozycja: „nikt nie pomyślał, że może dochodzić do dewastacji”

W ubiegłym tygodniu klub radnych Platformy Obywatelskiej zorganizował w parku tematycznym briefing prasowy. Piotr Kuczera pogratulował prezydentowi Rybnika inwestycji, ale zaznaczył, że w tej beczce miodu jest też łyżka dziegciu. - Dobrze, że mamy park, ale pytamy dlaczego nie mogliśmy go otworzyć np. tydzień później? – powiedział radny z opozycji. Zdaniem szefa klubu radnych PO obiekt został otwarty „na hop-siup”.

Radny Łukasz Kłosek stwierdził natomiast, że jest to park wielu niedoróbek. – Cieszymy się, że mieszkańcy mają gdzie spędzać wolny czas, ale widać, że władzy bardzo zależy na tym by wszystko szybko otwierać. Przykładem niech będzie boisko na terenie inwestycji, które podobno musi odczekać ze względu na przerwę technologiczną. Pytamy więc, na czym ta przerwa polega? – powiedział Łukasz Kłosek. Radny odniósł się także do zniszczonego sprzętu na terenie parku. - Widać, że ta sprawa nie została przemyślana, nikt nie pomyślał, że może tu dochodzić do dewastacji – dodał.

W briefingu uczestniczył Benedykt Kołodziejczyk, który wspomniał o tym, że podobna inwestycja miała również miejsce w pobliskich Marklowicach (powiat wodzisławski). – Gmina wybudowała kilka lat temu park rekreacji „Tropikalna Wyspa” i powiem tak: tamto miejsce od samego początku jest zabezpieczone w dwojaki sposób – zainstalowano monitoring oraz działa prywatna agencja ochrony – wyjaśnił radny Platformy Obywatelskiej.

Benedykt Kołodziejczyk odniósł się też do pobliskiego boiska wielofunkcyjnego, które jeszcze w ubiegłym tygodniu było zamknięte dla rybniczan. Zdaniem radnego trudniącego się budownictwie, taka a nie inna sytuacja była spowodowana kulejącym nadzorem budowlanym w Rybniku. - Boleje nad tym, ponieważ moi koledzy po fachu są zdolni do wypełniania pewnych rzeczy. Natomiast są pewne mechanizmy, że nadzór trzeba prowadzić też po godzinach pracy. Trudno zmusić urzędnika (jak nie da mu się więcej pieniędzy) by „poleciał” na teren budowy – powiedział radny PO.

Prezydent: „zepsute urządzenia wrócą do producenta”

Zdanie w sprawie parku tematycznego zabrał prezydent Rybnika. – Byłem przedwczoraj na terenie parku. Faktem jest, że to czego oczekiwaliśmy, nie do końca spełnia nasze marzenia. Pewnie urządzenia zostały popsute, ale na szczęście ktoś kiedyś wymyślił okres gwarancyjny. Zepsute urządzenia wrócą do producenta, po to by wzmocnić ich konstrukcję – zapowiedział Adam Fudali.

Prezydent naszego miasta wyjaśnił, że myślano o uruchomieniu kamer wraz z otwarciem parku, ale na tego typu rozwiązanie nie pozwalała ustawa o zamówieniach publicznych. – Nie mogliśmy kupić kamer, ponieważ miałem w planie wymianę urządzeń na bardziej zaawansowane (chodzi o montaż 19 kamer IP o rozdzielczości HD, w tym wymiana 14 kamer analogowych wraz z ułożeniem kabli światłowodowych – przyp. aut.). Na chwilę obecną została zamontowana w parku jedna mobilna kamera, a obraz przekazywany jest do Straży Miejskiej w Rybniku. Oprócz tego miejsca pilnuje strażnik oraz ochroniarze wynajęci przez Zarząd Zieleni Miejskiej – wyjaśnił nasz rozmówca.

Prezydent Fudali zdradził przy okazji, że boisko wielofunkcyjne jest czynne od minionego poniedziałku. Jak odbiera przytyk opozycji? - Ta ich opinia wynika z braku wiedzy. Boisko wymagało odbioru przez inspektora nadzoru technicznego. Dopóki nie doszło do tego, nie mogliśmy otworzyć obiektu, bo gdyby stał się nie daj Boże wpadek, to miasto ponosiłoby konsekwencje prawne. To trochę obraźliwe stwierdzenie, że Marklowice dają sobie radę a my nie. Nadzór był na pewno dobry, ilu bym nie miał więcej pracowników - to są wszystko koszty, a ja muszę racjonalnie zarządzać urzędem miasta. Uważam, że stan osobowy w wydziale inwestycji i same kontrole są na poziomie zadowalającym. Oczywiście zawsze można coś robić lepiej – kończy prezydent Rybnika.

Jak uważacie: czy park tematyczny został otwarty "na hop-siup"?

Oceń publikację: + 1 + 11 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
 • ~Adaśko 2014-10-01 11:19:51

  Przestańcie wszyscy gadac głupoty.Ten park powstał dlatego,ponieważ zbliżają się wybory.I to wszystko.

  39 0
 • ~Arteks 2014-10-01 11:20:43

  Agencja ochrony to oczywiście bardzo dobry pomysł. Od kiedy przystanki zaczęła chronić jedna z takich firm - dewastacji jest dużo mniej niż kiedyś. A tutaj chodzi o cenniejsze urządzenia. Pomysł na park świetny, przydaje się bardzo nowy most przez Nacynę i fotele (zarówno fotele jak i most - dizajnerskie!). Ludzi w parku bardzo dużo. Natomiast ja widzę poważniejsze mankamenty niż zauważyły platfusy. Dlaczego w projekcie nie ujęto toalet i przystanku autobusowego naprzeciw nowego parkingu? To właśnie dowodzi jakiegoś braku przewidywalności. Jak mają do nowego parku dojechać np. starsze, niepełnosprawne osoby? Poza wszystkim to kolejny przykład na prowadzenie przez miejskich urzędników polityki zwanej "kultem moto". O kierowcach pamiętano budując dla nich parking, o tych którzy nie korzystają z samochodów - zapomniano. Nigdy w Rybniku nie poprawi się sytuacja z korkami na drogach jeśli prezydent Fudali będzie dopuszczał do takiej obłędnej polityki swoich podwładnych. Zamiast porządnej, nowoczesnej toalety która współgrałaby z całością - ustawiono dwa TOI-TOI - trochę wstyd jak na takie miasto jak Rybnik. A przecież można było zrobić taką toaletę jak w nowym parku przy bazylice.

  0 5
 • ~Arteks 2014-10-01 11:21:44

  @42topson - już nie truj bo ten park powstał dlatego, że mnóstwo internautów domagało się nowych miejsc rekreacji w Rybniku.

  0 30
 • ~jojo 2014-10-01 11:45:05

  Panie Fudali jaka gwarancja obejmuje fizyczne zniszczenie sprzętu?Kto naprawi zdewastowany sprzęt za darmo? Od takich napraw może być jedynie ubezpieczenie i czy miasto miało takowe?

  29 0
 • ~Bart 2014-10-01 11:46:26

  42topson - masz rację to między innymi jedna z inwestycji, która powstała w ostatnim czasie by ludziom oczy pomydlić trochę, niestety okazuje się, że nie do końca przemyślana inwestycja.

  25 0
 • ~halupczok1 2014-10-01 12:02:06

  Taki sie jeszcze nie urodził ,żeby wszystkim dogodził.!!!Panowie na fotografi czym wy sie możecie pochwalić, co dobrego zrobiliście dla miasta?.
  Krytykować może każdy park jest ,że ma kilka niedociągnięć - zgoda, ale nie trzeba biadolić i krytykować tylko doprowadzić inwestycję do końca.!!

  3 0
 • ~l...i 2014-10-01 13:27:50

  Otóż panowie ze zdjęcie to opozycyjni radni, a jak wiemy w tym mieście władza dawno się nie zmieniła. Opozycja więc przyjmuje rolę konstruktywnego krytyka - jak wiadomo mają swoje argumenty i taka ich rola. Ale żeby rybniczanie zrozumieli, co tak naprawdę się dzieje, muszą wybrać NOWĄ WŁADZĘ!

  10 0
 • ~Sterling 2014-10-01 13:29:19

  Po gorszym okresie, na ten moment ochrona parku jest zadowalająca. Do tego otwarli też boisko, więc nie spodziewam się już większych problemów jeżeli chodzi o to miejsce.

  5 0
 • ~raffo85 2014-10-01 13:42:33

  park został otwarty prawidłowo, niestety to jest Polska - prawo mamy zachodnie a mentalność rosyjską. Gdyby te *** co zniszczyli ten park dostaliby odpowiednie kary - czyli zapłać za to co zniszczyłeś*2

  18 0
 • ~ 2014-10-01 13:48:29

  'Zdanie w sprawie (...) zabrał prezydent'. Po jakiemu to?

  1 0
 • ~ 2014-10-01 14:35:25

  jak by nie szło zrobić normalnego parku tylko jakieś pierdoły drogie wynalazki wymyślać które i tak niczemu nie służą,śmieszny jest ten cały park tematyczny

  0 0
 • ~ 2014-10-01 16:06:04

  Gdyby działacze PO mieli choć troszkę honoru i godności, to by się ludziom na oczy ze wstydu nie pokazywali. No ale, jak widać w tej formacji słowo GODNOŚĆ i HONOR mają zupełnie inne znaczenie. Czas pozbyć się tych darmozjadów z Rybnika.

  0 7
 • ~werkk 2014-10-01 18:06:21

  Najbardziej wk.....ą mnie komentarze "polskie społeczeństwo to wandale" Nie Polskie społeczeństwo jest takie samo jak w Niemczech czy w jakim innym kraju na zachodzie, i nie dajcie się ogłupić. Osoba odpowiedzialna za klamory do tego parku zamówiła bzdury które nie miały szans w takich warunkach funkcjonować i się rozleciały po pierwszym dniu używania.

  15 0
 • ~eloo 2014-10-02 19:49:18

  dokladnie, nikt nic nie ukradl tylko po prostu zje....ła sie tandeta w pierwszych godzinach po otwarciu a zawlili na meneli

  3 0
 • ~Jan R. 2014-10-02 21:16:23

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  0 0
 • ~tomek-79 2014-10-03 09:42:07

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy pojemniki na używaną odzież są potrzebne?
Oddanych głosów: 145