zamknij

Biznes

Panattoni Park Rybnik – to powstanie na wykupionych 40 ha

2022-04-04, Autor: bf

Zasłona tajemnicy została uchylona. Już wiadomo, co powstanie na wykupionych 40 h terenu w pobliżu drogi Racibórz-Pszczyna. To firma Panattoni - lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, nabył grunt w Rybniku i zapowiada stworzenie nowoczesnego centrum Panattoni Park Rybnik.

Reklama

To efekt rozstrzygniętego 24 marca przetargu nieograniczonego ogłoszonego przez Miasto Rybnik. Realizacja inwestycji będzie przebiegała etapowo – start planowany jest na drugi kwartał przyszłego roku.

Wtedy deweloper rozpocznie budowę 50 000 m kw. nowoczesnej powierzchni magazynowej klasy A. Obiekt będzie realizowany zgodnie z wytycznymi koncepcji zrównoważonego rozwoju, by finalnie przejść przez proces certyfikacji środowiskowej metodą BREEAM na poziomie Excellent – mówi Agnieszka Skupień, rzecznik rybnickiego magistratu.

Panattoni jest europejską filią Panattoni Development Company, jednego z największych deweloperów powierzchni przemysłowych na świecie, prowadzącego działalność w 45 oddziałach w Ameryce Północnej i w Europie. Na Starym Kontynencie Panattoni obecne jest od 2005 roku. Oprócz Polski swoje przedstawicielstwa ma w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Czechach i Słowacji, Francji, Szwecji, Luksemburgu, Austrii, we Włoszech, w Niderlandach Hiszpanii i Portugalii, a także na Węgrzech.

W Polsce portfolio dostarczonych przez Panattoni obiektów obejmuje ok.10.3 mln m kw., a kolejne 2,8 mln m kw. jest w budowie. Na Górnym Śląsku deweloper dostarczył blisko 2 mln mkw., a kolejne 1,5 mln ma w planach, w tym Panattoni Park Rybnik.

Pozyskanie tak znaczącego inwestora na teren o powierzchni 40 hektarów daje miastu silny impuls do dalszego rozwoju. W ciągu kilku lat rozwinie się duży obszar gospodarczy, w którym pracę znajdzie wiele osób z całej aglomeracji rybnickiej – mówi Prezydent Rybnika Piotr Kuczera. Rozstrzygnięcie przetargu to efekt przygotowań i pracy wykonanej przez Miasto w ostatnich latach. Deklaruję oczywiście chęć współpracy z inwestorem, z całą pewnością będziemy wspólnie z Panattoni komunikować o kolejnych etapach realizacji inwestycji – dodaje Prezydent Kuczera.

Jak dodaje Agnieszka Skupień - Panattoni Park Rybnik pozwoli na prowadzenie procesów logistycznych – zarówno magazynowych, jak i lekkiej produkcji. Inwestycja powstanie tuż przy DW 935 (rybnicki odcinek Drogi Regionalnej Racibórz – Pszczyna), w pobliżu autostrady A1. Teren zostanie skomunikowany poprzez budowę nowego odcinka drogi do jednego z węzłów przy DW 935.

Panattoni Park Rybnik przygotowany zostanie zgodnie ze strategią zrównoważonego rozwoju Go Earthwise with Panattoni - całość przejdzie certyfikację środowiskową metodą BREEAM. Deweloper zastosuje m.in. czujniki zmierzchu dla oświetlenia zewnętrznego, systemy inteligentnego zarządzania energią, czy wodooszczędną armaturę sanitarną. Firma zaprojektowała również tereny zielone z łąkami kwietnymi, niewymagającymi częstego koszenia, a na terenie obiektu znajdą się domki dla bezkręgowców, owadów i ptaków. Użytkownicy obiektu skorzystają ze stacji ładowania samochodów elektrycznych oraz wiat rowerowych wyposażonych w gniazda elektryczne i zestawy naprawcze – dowiadujemy się od rzecznik prasowej.

---

Panattoni jest europejską filią Panattoni Development Company, jednego z największych deweloperów powierzchni przemysłowych na świecie, prowadzącego działalność w 45 oddziałach w Ameryce Północnej i w Europie. Na Starym Kontynencie Panattoni obecne jest od 2005 roku. Oprócz Polski swoje przedstawicielstwa ma w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Czechach i Słowacji, Luksemburgu, Austrii, we Włoszech, w Niderlandach oraz Hiszpanii i Portugalii. Do tej pory spółka zrealizowała w Europie projekty o łącznej powierzchni blisko 14 milionów m kw.
W ramach Panattoni działa struktura, dedykowana projektom dopasowanym do indywidualnych potrzeb najemców, typu build-to-suit. Wśród kluczowych klientów są takie firmy jak Amazon, DB Schenker, DHL, Fedex, DPD, XPO, Coca Cola, Weber, Whirlpool, Bosch, Volkswagen, H&M.

Oceń publikację: + 1 + 76 - 1 - 66

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (30):
 • ~Abisall 2022-04-04
  11:40:12

  74 11

  Czyli w sumie szału nie ma.
  Inwestycja, która żeby była prawdziwym impulsem dla rozwoju będzie musiała wpierw znaleźć chętnych na najem

 • ~Sztyracz 2022-04-04
  11:45:33

  71 12

  Dobrze że to ta metoda certyfikacji środowiskowej BREEAM na poziomie Excellent będzie stosowana bo już się bałem, że będzie całkiem inna :D No i te domki dla bezkręgowców można się popłakać ze szczęścia, same świetne wiadomości . Sie dziej w naszym mieście :D

 • ~Abisall 2022-04-04
  11:46:55

  41 7

  Lepsze to niż nic, ale po takich zapowiedziach spodziewałem się raczej czegoś więcej. Tu dodatkowo będzie rywalizacja z analogicznymi miejscami w Żorach, Gliwicach, Czeladzi

 • ~Dador 2022-04-04
  12:25:36

  31 11

  ~Abisall
  Mnie się wydaje, że to nie działa na zasadzie - wybudujmy magazyn, a potem się zobaczy. Przykładowo Plaza czy Focus przed budową na pewno miały już obłożenie ajentami sporej powierzchni, bo bez takiego gwaranta biznes by się nie opłacał. Skoro Panattoni zdecydowało się w ogóle na nową inwestycję, to pewnie spora część powierzchni jest już zaklepana. W końcu droga P-R przynosi wymierne korzyści. Mam nadzieję, że w niedalekiej perspektywie nastąpi rozbudowa węzła Żory do węzła zintegrowanego (vide Sośnica)z bezpośrednim włączeniem DW935 do A1, a Żory dobudują drugą nitkę swojej obwodnicy. Bliskość węzła autostradowego daje zawsze duże możliwości dla osadzania w pobliżu centrów logistycznych. Warto korzystać z tego, że mamy w mieście drogowy kręgosłup Polski. Żory wykorzystują swoje drogowe położenie, przyszedł i czas na Rybnik.

 • ~Adam Nowak 2022-04-04
  12:26:11

  97 63

  Następne hektary drzew do wycięcia. Ekologia.
  Tak Kuczera walczy ze smogiem. Co te biedne drzewa panu zrobiły że tak pan je nienawidzi ?
  Nie ma sensu likwidować starych pieców skoro miasto robi wszystko aby w Rybniku zawsze był smród.

 • ~Abisall 2022-04-04
  12:50:39

  13 9

  @Dador
  Ja absolutnie nie uzurpuję sobie większej wiedzy i lepszego rozeznania niż planiści i ekonomiści od Pannattoni :) ! Jakbym takowe miał to nie klepałbym komentarzy na podrzędnym portalu a siedział na fotelu prezesa tej firmy :)
  Na pewno w ciemno, bez perspektywy najęcia choćby czesci planowanej kubatury nie wybudują takiego parku. No ale malkontencę, bo to jest jednak "tylko" deweloperka powierzchni a nie inwestycja konkretnej firmy. Na pewno na plus jest to że to firma o bardzo znaczącym udziale na takim rynku która współpracuje z potentatami co pozwala przypuszczać że mogą ściagnąć jakiegoś poważnego najemcę - nie zdziwię się jak będzie to DB Schenker

 • ~Rafał Ravstyle 2022-04-04
  13:16:03

  30 10

  Domki dla bezkręgowców. No to ja rozumie. Obok piękna hala produkcyjno-magazynowa. Piękne osiedle dla stworzeń. Bo te drzewka takie zielone nie bardzo się komponują przy autostradzie...

 • ~Lokalny 2022-04-04
  13:23:28

  69 25

  To chyba jedyny tak duży teren w mieście i sprzedany na centrum logistyczny a nie zakłady pracy? Przecież wiadomo, że logistyka to duże powierzchnie, małe podatki i mało miejsc pracy. A w artykule mydli nam się oczy takimi banialukami:
  "Firma zaprojektowała również tereny zielone z łąkami kwietnymi, niewymagającymi częstego koszenia, a na terenie obiektu znajdą się domki dla bezkręgowców, owadów i ptaków."
  Ktoś jeszcze ten kiepski PR kupuje?

 • ~mui 2022-04-04
  13:26:26

  49 24

  Krótko mówiąc postawią tam halę magazynową. Pisałem wcześniej, że tam będzie blaszany market i niewiele się pomyliłem.
  Ile tam będzie miejsc pracy? Kilkanaście?

 • ~Bernard Jona 2022-04-04
  14:58:07

  39 16

  Powstaną wielkie blaszane magazyny w których miejsc pacy będzie stosunkowo mało. Wątpliwy to sukces władz Rybnika.

 • ~Uncle 2022-04-04
  15:14:22

  64 15

  Nie wiem na ile tam jest lasów w tych 40ha, ale przypuśćmy że jest połowa terenu … so
  Wytną 20 ha, zrobią miejsca na ładowanie elektryków, postawią zestaw naprawczy do rowerów, 5 karmników, 2 domki dla robaczków, którym wycięto las a następnie wybudują rampę na 80 doków do ładowania TIR-ów, które dzień i noc będą tam ładowane… VIVAT EKO RYBNIK…
  Brzydzę się korpogadką jaką przedstawiła nam Pani z magistratu…
  Czy naprawdę macie Nas za debili?…

 • ~kurier 2022-04-04
  15:39:44

  16 24

  Takie magazyny są bardzo potrzebne dla istniejących firm które często nie mają gdzie przetrzymywać gotowych produktów. Dobrze że powstaną w takim miejscu na peryferiach. Nie utrudnia ruchu

 • ~#Indyvidualny 2022-04-04
  17:18:12

  21 8

  W centrach logistycznych i magazynowych za wiele ludzi nie znajduje pracy bądźmy szczerzy.Po takich wielkich tajemnicach myślałem że stanie tam jakis duży zakład pracy z setkami miejsc ale jednak nic z tego.

 • ~Arteks 2022-04-04
  18:13:27

  11 38

  Inwestycja blisko torów kolejowych. Gdyby powstała bocznica to mielibyśmy komplementarne transportowo centrum logistyczne jakiego nie ma nigdzie w regionie bo inne są oparte tylko o dostawy/wywóz samochodami. Swoją drogą jakoś nie wszyscy chyba zdają sobie sprawę, że mamy już jedno centrum magazynowe na Strefowej. Cieszy się dobrą opinią skoro sporą część powierzchni wynajmuje tam regionalny oddział Coca-Coli. :) @lokalny - przecież ty często podniecasz się tzw. strefówkami. Tak więc według twojego dogmatu jeśli u nas powstanie to samo co w Żorach i w Gliwicach - to powinieneś skakać z radości i wreszcie pochwalić za coś władze miasta. Ku mojemu zaskoczeniu nie tylko nie cieszysz się z tego ale narzekasz. Jesteś za a nawet przeciw? ;) @#Indyvidualny - a czy Rybnik ma problem z miejscami pracy? Raczej mamy niedobór rąk do pracy i to mimo, że pracuje u nas cały SRB, SWD, SZO i 10 tys. Ukraińców.

 • ~mui 2022-04-04
  19:48:39

  28 4

  @arteks rzeczywiście do pracy za minimalną płacę i na wyzysk brakuje chętnych.
  90% moich znajomych pracuje poza Rybnikiem, może wszyscy lubią dojeżdżać?

 • ~#Indyvidualny 2022-04-04
  21:06:21

  22 8

  @Arteks, nieźle sobie słodzisz ale to SR pracuje w SZO jak już nie na odwrót.

 • ~HAN 2022-04-04
  22:48:09

  11 7

  Po cichu liczylem ze powstanie zaklad gdzie beda cos produkowac a tak miejsca pracy tylko dla wozkowych. Produkcja to jest sila napedowa. Szkoda bo to najlepszy i najwiekszy teren w Rybniku pod taka dzialalnosc.
  @#Indyvidualny niezla propagande macie w tych zorach

 • ~Arteks 2022-04-04
  23:21:24

  4 23

  @#indywidualny - przezabawne! ;) Przecież w Żorach jest praca tylko dla niewykwalifikowanych i tylko na taśmach w kilku małych zakładach strefowych. Nie starczy jej nawet dla mieszkańców jednego żorskiego osiedla, a co dopiero dla innych... @mui - pochwal się gdzie to eldorado? Skonfrontujemy to na gowork. ;) Sznury aut, zatłoczone autobusy i sporo ludzi dojeżdżających pociągami - to codzienny widok godzin szczytu Rybnika i każdego dużego miasta na Śląsku. W Żorach największy ścisk jest... na wlocie na autostradę. ;)

 • ~Jan Janycki 2022-04-05
  09:47:56

  11 3

  Przykra informacja. Zero przyszłościowego myślenia. W zasadzie sprzeczne myślenie, bo jak chce się walczyć ze smogiem, skoro wycinamy lasy, które są podstawowym filtrem powietrza.

 • ~bartezz 2022-04-05
  10:12:47

  14 2

  Arteks - twoja nienawiść do Żor cię już przerasta, he he "w kilku małych zakładach" - kilka zakładów to jest na jednej strefie kolego, strefy są trzy a nawet jeśli chodzi o ścisłość to cztery. Jedź sobie do Żor pod te zakłady i zobacz ile tak stoi aut z Rybnika

 • ~Arteks 2022-04-05
  10:58:19

  2 17

  @bartezz - twoja nienawiść do Rybnika cię już dawno przerosła. Auta na obcych blachach to u nas norma od lat. Do Rybnika w przeciwieństwie do Żor da się też dojechać pociągami czy autobusami. Od lat strefy kojarzą się z kiepskimi zarobkami i pracą na taśmie w montowniach. Nie wiem dlaczego więc mielibyśmy się tym jarać, jeśli sami mamy dużo ciekawsze miejsca pracy nie tylko w prawdziwym przemyśle ale też administracji, IT, projektach, centrach badawczych, chemii czy transporcie czego u sąsiadów nie ma. Czy w Żorach się produkuje prąd, maszyny, gaz dla ratowania życia? Nie!!! Tylko jakieś nakrętki, zgina się profile aluminiowe i pakuje mało znane kawy... Ot cały obraz "magicznych" stref które istnieją już od 20 lat i jakoś nie przyciągnęły nikogo znanego, rozpoznawalnego jeśli chodzi o marki. A niedawno wszystkie media (nie tylko Polsat) informowały o wielkiej inwestycji Solorza w Rybniku. Rybnik zawsze ma szczęście do pozytywnej reklamy. :DDD

 • ~bartezz 2022-04-05
  14:45:25

  15 2

  Arteks - owszem produkuje się maszyny w Żorach, produkuje się znane na całym świecie kawy Mokate i Instanta, produkuje się bardzo znane farby, kable, głowice i bloki dla czołówek motoryzacji. Znowu wymieniłeś firmę, w której zatrudnionych jest dosłownie kilkanaście osób. Jak bredziłeś wcześniej tak bredzisz nadal czy w takich dużych potężnych firmach muszą znależć zatrudnienie tylko pracownicy niewykwalfikowani??? A co z inżynierami projektów? co z informatykami, co działami HR? co z kadrami, z kontrolą jakości i działami pomiarów automatyki? Chłopie twoja nienawiść do Żor cię już powoli gubi bo zapominasz o najważniejszych działach ważnych firm, motasz się sam we swoich zeznaniach mając klapki na oczach i udając jak to zakochany jesteś w tym upadającym na pół mieście :DDD

 • ~Arteks 2022-04-05
  15:03:19

  2 17

  @bartezz - lody na całym świecie powstają z maszyn wyprodukowanych w Rybniku. Maszyn które są tu projektowane, konstruowane, produkowane i wysyłane na cały świat!!! A ty się podniecasz jakąś nieznaną kawą która w Żorach jest tylko przepakowywana i w Europie nieznana. Gazy lecznicze w tym tlen potrzebne do respiratorów dla szpitali w Polsce powstają w Rybniku. Węgiel dla ciepłownictwa i energetyki wydobywany jest w Rybniku. Prąd który potrzebny jest do uruchomienia twojego komputera ale też każdej(!) maszyny produkcyjnej i taśmy, oświetlania ulic czy upieczenia chleba - produkowany jest w Rybniku. Piszesz o inżynierach. Gdzie potrzeba ich więcej? W firmach które tworzą całe systemy i swoje projekty czy tam gdzie wszystko opracowane jest przez koreańskich specjalistów, a na miejscu trzeba tylko wtryskarką to wyprodukować i za pomocą taśmy połączyć z innym elementem i wsadzić do pudełka? Jedyne centrum badawcze w naszym regionie znajduje się... w Rybniku. Nie jestem zakochany w żadnym mieście ale jestem dumny, że w Rybniku jest nadal przemysł, a nie prymitywne montownie oparte o koncerny z Azji.

 • ~Arteks 2022-04-05
  15:30:40

  2 17

  @bartezz - kłamczuszku... Lakma - znajduje się w Warszowicach, a nie w Żorach! To trochę tak jakbym ja pisał, że w Rybniku produkuje się panele (produkowane w Zwonowicach). Części do aut - to normalka w każdym śląskim mieście. W Rybniku też od lat produkowanych jest multum części do aut, kaw się nie produkuje tylko pakuje z dużych worków do małych opakowań. Kable produkuje się w Czechowicach, a nie w Żorach. Firmy które zajmują się przeróbką profili aluminiowych też są rozpowszechnione. W Rybniku firma tej branży działa na terenie dawnej kopalni Rymer. Cieńko, cieńko w tych Żorach, że jeszcze musisz im pomagać kłamstwami i dodawaniem zakładów zza miedzy... ;P Myślę, że warto na bok odstawić Żory. Nam niczym nie imponują, ani niczego się od nich nie nauczymy, a jeśli dla Żor jedyną alternatywą dla funkcjonowania miasta są takie montownie - to niech sobie są. Mi one nie przeszkadzają. Nie wypada jednak ich zestawiać z zakładami, urzędami, instytucjami, firmami dużych miast bo takie porównania ujawniają jeszcze bardziej przepaść między Żorami a innymi...

 • ~bartezz 2022-04-05
  20:37:37

  13 2

  Arteks - dalej jarasz się firmami, które zatrudniają od kilkunastu do kilkudziesięciu ludzi max.
  Znam te firmy, o których mówisz bo pamiętam bardzo dobrze jak powstawały jedna z nich jeszcze w latach 90-tych. Rybnik mógł się uważać za lidera rynku pracy jeszcze gdy istniała Ryfama, Silesia, RZN-y i gdy kolej miała tu jeszcze swoje oddziały i biura. Teraz obecnie Rybnik niczym nie przyciąga młodych do pracy. Widzę, że nie masz zielonego pojęcia o zarobkach w Rybniku a np. w Żorach, nie masz pojęcia o tym, że większośc tych dużych firm oferuje swoim pracownikom mnóstwo dodatków w postaci premii uznaniowych, frekwencyjnych, motywacyjnych, świątecznych, które są solidnym zastrzykiem do wypłaty, której w Rybniku też na codzień nie uraczysz. Nie porównuj Rybnika ze Zwonowicami bo strefa w Warszowicach jest niemal przyklejona do strefy w Baranowicach. Uzmysłów sobie, że wymieniasz cały czas firmy zatrudniające bardzo małą liczbę osób. Nie ma u nas w Rybniku ani JEDNEJ (!) strefy przemysłowej jak w Żorach np. na Wygodzie gdzie znajduje się kilka dużych firm i każda z nich zatrudnia po kilkaset osób!!! Choćbyś ze świeczką szukał.

 • ~Arteks 2022-04-05
  21:05:57

  0 18

  @bartezz - Rybnik "nie musi się uważać za coś" bo jest liderem rynku pracy. Zarówno pod względem wielkości zakładów pracy, pod względem ich ilości, pod względem ich ważności dla bezpieczeństwa kraju, PKB, a nawet różnorodności. Piszesz, że Rybnik nie przyciąga młodych. A kto pracuje w naszych firmach informatycznych, internetowych, elektronicznych, graficznych, projektowych, centrach badawczych? Dziadki przed emeryturą? Sam strzelasz sobie samobója hejtując LIDERA całego regionu, jednocześnie próbując opierać "przyszłość" na nieciekawej i niskopłatnej dla młodych pracy montowniach i pakowalniach... Uzmysłów sobie, że żorskie zakłady i strefy nie stanowiły nigdy i nie stanowią dla Rybnika (i innych większych miast Śląska) ani wyzwania, ani przykładu, ani konkurencji. To zakłady na miarę małego upadłego miasteczka których jedynym plusem jest to, że wypełniają lukę po zamknięciu żorskiego przemysłu. Odnośnie Lakmy to ciekawi mnie czy kłamałeś świadomie licząc, że się nie kapnę czy też to jakieś desperackie poszukiwania chociaż jednego żorskiego zakładu który nie jest pakowalnią, montownią lub magazynem na strefach?

 • ~bartezz 2022-04-05
  23:47:19

  16 1

  Arteks - "Rybnik jest liderem rynku pracy" pfff.... :-))) to cię poniosło teraz mocno. Dlaczego od wczesnego świtu w kierunku Gliwic jadą pielgrzymki aut z blachami SR? Dlaczego od wczesnego ranka jadą jak mrówki SR-y w kierunku Żor?? Nie wierzysz?? To stań sobie na wylotówkach z Rybnika i zobacz jak setki aut gnają stąd do pracy do innych miast!
  Twoja ukochana branża IT działa w każdym mieście, wiele z tych firm nie ma nawet swoich określonych siedzib. Co do położenia Lakmy nie muszę z niczym kłamać tylko poprzez znikomą bliskość z Baranowicami byłem pewny, że tam stacjonuje a znajduje się defacto rzut kamieniem dalej. To tak jakbyś licytował się ze mną, że stadion żużlowy znajduje się na Wiśniowcu a jest raptem naprzeciwko. Nie kłam, że Mokate jest nieznaną w świecie firmą bo osobiście miałem okazję już pic ich kawę w obcych krajach będąc tam gościem więc znowu mijasz się z prawdą!
  Rybnik może uczyć się od Żor budowania stref ekonomicznych bo jak narazie pod tym względem zostaje daleko w tyle. Te " montownie" - jak je nazywasz dają pracę ludziom z każdym wykształceniem, od zawodówki po wyższe studia o wielu specjalnościach. Dają dużą szansę na zdobycie wiedzy młodym bez doświadczenia, jak i doświadczonym pracownikom, inżynierom na dalszą ścieżkę rozwoju w konkretnym kierunku.
  Dla samej motoryzacji na świecie w Żorach działa kilka naprawdę dużych prężnych firm a w Rybniku tylko jedna :DDD

 • ~Gibon 2022-04-15
  19:11:24

  7 2

  I co? Mamy się cieszyć? Kilka miast w okolicy ma już Panattoni. Nic ciekawego. Żaden to wartościowy inwestor.. zabudują te hektary tanimi blachami i pojadą. Magazyny to możnaby w starym Praktikerze otworzyć.

 • ~Netsky 2022-04-21
  19:38:47

  2 0

  Słyszałem plotki, że zakład, który się w pobliżu znajduję ma zamiar się rozbudować. Tutaj fragment informacji, która pojawiła się na ich profilu na protalu linkedIN
  "Agencja Kolejowa Unii Europejskiej (ERA) dała zielone światło dla modułowych wagonów DB Cargo AG oraz VTG AG – oznacza to początek seryjnej produkcji tego innowacyjnego środka transportu towarów."
  A dodam, że produkcja tego wagonu, odbywała się właśnie u nas, więc domyślam się, że to oni będą jednym z głównych użytkowników tych powierzchni, może redaktorzy mogli by wypytać i zaspokoić naszą ciekawość

 • ~Danuta Hendzel 2022-04-22
  20:32:55

  3 0

  to skandal , następne drzewa będą wycięte i zostanie tylko beton i oczywiście wszystko sprzedają ,,,,,,,,,,,,,,,,,żałosne

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.