zamknij

Wiadomości

Organizacja z Rybnika nagrodzona za projekty dla niepełnosprawnych

2014-05-20, Autor:  ww
Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS otrzymał Honorowe Wyróżnienie Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych za innowacyjną działalność na rzecz osób z niepełnosprawnością. Nagrodę wręczali posłowie Marek Plura, Sławomir Piechota oraz Marek Krząkała. Odebrał ją Piotr Masłowski, prezes CRIS.

Reklama

CRIS zwrócił uwagę środowiska niepełnosprawnych takimi projektami jak „Akcja na rzecz spraw ważnych”, „Nie tylko dla sprawnych” czy trwający aktualnie „Sieć Enable - technologie informacyjne i komunikacyjne wspierające edukację osób niepełnosprawnych”.

W trakcie spotkania, podczas którego wręczono nagrodę, był czas na przedstawienie aktualnych działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Agnieszka Pytlik zaprezentowała dziania projektu „Aktywna integracja społeczna i zawodowa na ternie gminy Kornowac”, w którym CRIS prowadzi innowacyjnie działania środowiskowe.

 

Piotr Masłowski z kolei przedstawił metodologię „Budżetu równych szans”, który bazuje na idei budżetu obywatelskiego, jest jednak skierowany do wybranych grup w gorszym położeniu, takich jak trudna młodzież, niepełnosprawni, długotrwale bezrobotni. To unikatowy pomysł opracowany przez CRIS.

W ramach spotkania o swoich zamierzeniach i doświadczeniach opowiedziała także Elżbieta Piotrowska ze Stowarzyszenia Oligos. Jej obecność na tym spotkaniu była nieprzypadkowa – Oligos powstał przy inkubatorze prowadzonym przez CRIS, a teraz jest jedną z najważniejszych instytucji na pozarządowej mapie województwa.

Oceń publikację: + 1 + 11 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~biker1974 2014-05-20
  16:29:46

  3 0

  Poseł Plura się aktywnie reklamuje na ulicach Rybnika przed wyborami do PE.
  A oto trochę z radosnej twórczości posła Plury:
  Poseł PO Marek Plura o nowym kanonie lektur: w końcu nasza szkoła wyzbyła się zaścianka
  opublikowano: 3 września 2013, 14:35
  Fot. Youtube.pl Fot. Youtube.pl
  Poseł PO Marek Plura działający silnie na odcinku śląskim, wzmacniający śląską odrębność, postanowił zająć stanowisko dotyczące skandalicznym zmian w kanonie lektur szkolnych. Na swoim profilu na Facebooku napisał (pisownia oryginalna):
  Tu i ówdzie słyszę głośne żale nad zmianami w kanonie lektur szkolnych, z którego MEN wykreśliło katowanie dzieci w gimnazjum „Panem Tadeuszem”, „Konradem Wallenrodem” i „Trylogią”. Poloniści, na szczęście tylko niektórzy, larum podnoszą, że jakże tu teraz wpajać etos Rzeczpospolitej bez „Ogniem i mieczem”, którym polski możnowładca tłumi wyzwoleńcze powstanie na Ukrainie. Jakże tu teraz kształtować młodego patriotę polskiego, kiedy się mu nie wbije do głowy, że Tatar, Turek, Niemiec, Szwed Rosjanin i Ukrainiec to wróg jest i basta, a Polak to ten, kto za Polskę umiera, a najlepiej u boku Napoleona, pierwszego oprawcy nowożytnej Europy. Jakże’sz pielęgnować młodocianą wrażliwość Polaka, bez obrazków ze szlacheckiego zaścianka, bez pola na Litwie gdzie świerzop i dzięcielina pała, no i bez szlachtowanego niedźwiedzia z białoruskiej puszczy.

 • ~biker1974 2014-05-20
  16:32:49

  0 1

  Ja tam jestem przeszczęśliwy, że mój Beniaminek zaczyna szkołę bez obciążenia tą paranoją, przynajmniej aż do liceum, gdzie spotka tych szlacheckich supermenów. Z mniejszą też żenadą mogę teraz myśleć jak się czuje mój litewski odpowiednik, tato małego Jagaiłka gdy dowiaduje się, że w Polsce już małym dzieciom wbija się do głowy słowa poety z Białorusi: „Litwo, ojczyzno moja”. Mi do wychowania dziecka na porządnego człowieka, który kocha swój kraj nie potrzeba takiej rewizjonistycznej deklaracji. Polak – Sarmata to dla mojej rodziny twór kulturowo obcy, więc mi się nigdy w wychowawczym kanonie nie mieścił, bo wzorów dla moich dzieci szukam u tych romantyków, którzy uczą miłości, również tej do Ojczyzny, a nie gloryfikują obraz wojny i przemocy.

  Dzieciom „każemy” tęsknić wraz z Adamem Mickiewiczem za Litwą, gdzie Polski już nie ma, a nie sięgamy po wielkiego twórcę romantyzmu, którego cała Europa uznaje za klasyka epoki, a który żył tu gdzie i my żyjemy, który kochał tę ziemię, jak i my ją teraz – w Polsce – kochamy. Ten śląski piewca obecnego we wszystkim piękna i szczęścia, jakie ono daje to Joseph von Eichendorff.

 • ~biker1974 2014-05-20
  16:34:40

  3 0

  3. ciąg dalszy:
  Nie pojadę z moimi dziećmi śladem Mickiewicza ani na Białoruś, ani na Litwę, ani też do Turcji. Nie będę im tłumaczył jak piękne jest polskie pole nad Niemnem, czy Dniestrem, bo ono polskie nie jest. Mam za to tuż za katowicką miedzą te, wciąż urokliwe, raciborskie lasy i strumyki, którymi chcę moje dzieci zachwycić, jak się Eichendorff zachwycał, bo to po prostu naturalne, bo to wciąż ten sam Śląsk, tyle że po niemiecku opisany. I chciałbym dzieci od niego uczyć patriotyzmu w Łubowicach, gdzie się urodził w raciborskim powiecie, z którego i moja rodzina pochodzi, i w Nysie, w której zamieszkał po 40 latach pięknego małżeństwa, by się opiekować chorą żoną. Patriotyzm Eichendorffa to zbrojna walka z napoleońskim okupantem i solidna praca dla ojczyzny na odpowiedzialnym urzędzie. To także wdrażanie chrześcijańskich wartości, tak w twórczości jak i w codziennym życiu, a nie mesjanizm z gęsiego pióra wyssany.

 • ~biker1974 2014-05-20
  16:36:36

  0 0

  4. cd:
  Eichendorffa jednak w polskiej szkole się nie spodziewam, nawet na Śląsku, mimo iż właśnie obchodzimy jego rok w 225 rocznicę jego urodzin… A może jednak? W końcu nasza szkoła wyzbyła się zaścianka.
  Warto pamiętać o tym wpisie Marka Plury, szczególnie, gdy będzie wzywał Polaków do głosowania na siebie. Dla posła PO historia i dorobek polskiej kultury to zaścianek i paranoja. On woli się zachwycać dziełami niemieckiego pisarza.
  Tak w PO dbają o dobro wspólne…

 • ~tomek-79 2014-05-20
  16:59:39

  1 0

  Co to ma być?

 • ~Arteks 2014-05-20
  17:12:31

  0 0

  @biker1974 - a czy coś złego jest w czytaniu zagranicznych pisarzy czy poetów? Niektórzy są dużo ciekawsi od polskich ;) Zresztą polska literatura to w gruncie rzeczy nudy.

 • ~Mariano_Italiano 2014-05-20
  21:04:11

  11 0

  I jeszcze głosował abyśmy dłużej robili... Niech spada na drzewo!

 • ~biker1974 2014-05-22
  11:08:39

  3 0

  Plura Marek
  Głosowania:
  Głosowanie w sprawie ograniczenia dni wolnych od pracy w związku ze Świętem Trzech Króli:Za

  Głosowanie w sprawie wydłużenia czasu pracy osób niepełnosprawnych:Za !!!!

  Głosowanie w sprawie referendum przeciwko wydłużeniu wieku emerytalnego:Przeciw !!!!

  Głosowanie wniosku o przeprowadzenie referendum w sprawie obowiązku szkolnego 6-latków:Przeciw !!!!!

  Głosowanie w sprawie wydłużenia wieku emerytalnego:Za !!!!!!!!!

  Głosowanie w sprawie ograniczenia praw obywatelskich w ustawie o zgromadzeniach:Za !!!

  Głosowanie w sprawie antypracowniczych zmian w Kodeksie Pracy i ustawie o związkach zawodowych:Nieobecny

  Na podstawie: sprawdzampolityka

 • ~superelektro 2014-05-22
  12:51:08

  2 0

  Pozostaje tylko wyciągnąć odpowiednie wnioski. Ja już tym panom którzy to wszystko przegłosowali dziękuję

 • ~hardmark 2014-06-01
  16:16:38

  0 0

  Bohaterom artykułu zdecydowane "NIE".

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jakie masz plany na wakacje?


Oddanych głosów: 206