PIT 28, czyli deklarację podatkową od przychodów ewidencjonowanych składamy w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia. Jest to termin, którego nie można przekroczyć. W przeciwnym wypadku Urząd Skarbowy może nas wezwać do złożenia wyjaśnień w tej sprawie. Obawiasz się, że zeznanie PIT nie będzie mogło być przez ciebie złożone w terminie? Nie ma powodów do obaw. W tym artykule dowiesz się jak obliczyć podatek od wysokości uzyskanego przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Jeśli uzyskujesz dochody np. z umowy najmu ryczałt, innej pozarolniczej działalności gospodarczej również rozliczanej ryczałtowo lub sprzedaży przetworzonych produktów rolnych, które zostały uzyskane na prywatnym gospodarstwie lub w prywatnej hodowli, właśnie dla ciebie stworzony został formularz PIT 28 online. E-pity to rozwiązanie, które już od prawie 10 lat cieszy się dużą popularnością i z roku na rok ma więcej użytkowników.
Najprostsza i najszybsza metoda rozliczenia się z urzędem skarbowym z przychodów ewidencjonowanych to złożenie e-pit 28 przez internet. Aktualne druki za rok podatkowy 2022 zostaną udostępnione do 15 lutego br i od tego momentu będziemy mogli dokonywać rozliczeń. Wzorem poprzednich lat, czas przypadający na rozliczenie się z US mamy do końca kwietnia. Natomiast jeśli będziemy musieli dokonać dopłaty do podatku, powinniśmy to zrobić do 2 maja br. Aby w naszym rozliczeniu PIT 28 uwzględnić wszystkie wysokości dokonanych odliczeń, najwygodniej jest posługiwać się interaktywnymi formularzami PDF. Są one skonstruowane w taki sposób, że dp odpowiednich pól można komputerowo wpisywać wartości, a system sam dokona niezbędnych obliczeń.
Decydując się na PIT 28 składany przez internet, możesz być spokojny o prawidłowość swojego rozliczenia. Jeśli nigdy do tej pory nie rozliczałeś się samodzielnie z urzędem skarbowym, to złożenie elektronicznej deklaracji PIT 28 jest niebywałe proste. Wszystko, co musisz zrobić, to uzupełnić pola na pierwszej stronie swoimi danymi, wybrać urząd skarbowy z listy, do którego deklaracja będzie wysłana, a następnie wpisać przychody opodatkowane w określone pozycje. System automatycznie dokona rozliczenia zgodnie z obwiązującymi wartościami podatków. Na końcu będziesz musiał zaakceptować formularz deklaracji PIT i wysłać ją elektronicznie do urzędu skarbowego właściwego dla swojego miejsca zamieszkania.
Nie musisz mieć kwalifikowanego podpisu elektronicznego, aby móc przesłać zeznanie podatkowe PIT drogą elektroniczną. Są inne sposoby autoryzacji swojego formularza, np. podanie kwoty przychodu z minionego roku podatkowego. Możesz także skorzystać ze swojego konta bankowego z obsługą internetową, którym możesz autoryzować wysyłkę formularza PIT online. Rozwiązanie to jest w pełni bezpieczne i dostępne, pozwalając ci zaoszczędzić cenny czas. Jeśli jednak chcesz złożyć PIT 28 opodatkowanie przychodów ewidencjonowanych w tradycyjny sposób, wystarczy wydrukować swój formularz i zanieść go na dziennik podawczy właściwego dla siebie urzędu skarbowego.
Złożenie zeznania e-pit 28 skutkuje tym, że otrzymasz cyfrowe urzędowe poświadczenie odbioru. Jest to specjalny, zaszyfrowany plik, potwierdzający prawidłowe dostarczenie zeznania do urzędu drogą elektroniczną i zarejestrowanie go w państwowym systemie. UPO można pobrać na dysk i wydrukować lub zachować plik w archiwum. Należy przy tym pamiętać, że UPO potwierdza dostarczenie formularza do serwerów MF, ale nie oznacza, że są one wolne od błędów. Ich weryfikacja będzie się odbywać w późniejszym czasie.
Mając regularnie do czynienia z PITami wysyłanymi elektronicznie do urzędów skarbowych, możemy wskazać na najczęściej popełniane w nich błędy. Wierzymy, że czytając o nich, uda się Państwu nie popełnić ich w przyszłości.
Jak widać, deklaracje podatkowe składane przez internet są dużym udogodnieniem, pozwalającym nie tylko oszczędzać czas, ale również uniknąć błędów i pomyłek.
Znaleziony w ostatniej chwili. W akcję zaangażowanych prawie 100 policjantów
26886Tragedia w Szczerbicach. W zadymionym domu znaleziono ciało jego mieszkańca
23791Vox Patris - to największy dzwon świata. Powstał w Rydułtowach, i tu go możecie zobaczyć! (zdjęcia)
20559Z bronią gazową i maczetą terroryzowali rodzinę w Rybniku – zatrzymano 8 osób
15809Nowa twarz Urzędu Miasta Rybnika – Małgorzata Krzeszkiewicz o wyzwaniach i planach (rozmowa)
15647Zbrojna grupa przestępcza rozbita! Rybnicka policja zatrzymała 17 osób
+132 / -2Z bronią gazową i maczetą terroryzowali rodzinę w Rybniku – zatrzymano 8 osób
+120 / -1Rybnik: radiowozy na Placu Wolności. Zatrzymano kilka osób (aktualizacja)
+118 / -9Zwija się, czy remontuje? Co się stało z drogerią znanej sieci na rynku?
+118 / -18Największy dzwon świata powstał w naszym regionie. Waży 55 ton i trafi do Brazylii. Możecie go zobaczyć!
+94 / -3„Nie zostawimy tego tak” – Mariusz Błaszczak spotkał się z mieszkańcami Rybnika i regionu
56Sławomir Mentzen przyjedzie do Rybnika, by mówić o energetyce i gospodarce
27Szymon Hołownia: "Prezydent ma działać, a nie być długopisem premiera". Kolejny kandydat na prezydenta RP w naszym regionie
20Mamy drogi rowerowe, od lat brakuje rowerów miejskich. Miasto nie ma na to pieniędzy
18Pożarnicza feta i ambonowa reprymenda. Ksiądz porównał sytuację do wyrzucania krzyży z urzędów (wideo)
16Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert