zamknij

Wiadomości

Niewidomi niewidoczni dla władz?

2011-09-07, Autor: 
W Rybniku nie dba się o bezpieczeństwo Rybniku osób niewidomych i niedowidzących. Udźwiękowionej sygnalizacji świetlnej nie ma nawet obok siedziby Polskiego Związku Niewidomych.

Reklama

Od kilku lat Polski Związek Niewidomych w Rybniku zabiega o udźwiękowienie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulicy Chrobrego i Kościuszki. Władze miasta pozostają głuche na te prośby, mimo że przejście położone jest w bezpośrednim sąsiedztwie placówki.

– Jest wydane rozporządzenie Ministra Infrastruktury, które jasno określa, że w pobliżu takich placówek jak nasza sygnalizacja świetlna powinna być udźwiękowiona, bo to naprawdę duży problem dla osób niewidomych i słabowidzących – mówi Wanda Konieczkowicz, prezes koła PZN w Rybniku. – Zresztą na tym przejściu kiedyś była sygnalizacja dźwiękowa. Nie wiadomo, dlaczego po remoncie kilka lat temu ją zlikwidowano – dodaje.

W ubiegłym roku przedstawiciele rybnickiego Koła PZN wysłali nawet pismo do władz miasta. Do tej pory jednak czekają na odpowiedź. Podobnie bez odpowiedzi pozostał wniosek o udźwiękowienie tej sygnalizacji wystosowany przez stowarzyszenie CRIS. – Uważam, że to skrzyżowanie jest niebezpieczne, zwłaszcza, że światło zielone włącza się tylko na moment. Ulica jest ruchliwa i samochody jadą tam z dużą szybkością. Późnym popołudniem, kiedy wracam tamtędy z pracy, rzadko spotykam ludzi, więc nie mogę poprosić o pomoc ani sugerować się tym, kiedy przechodzą – mówi Hanna Pasterny, konsultant ds. osób niepełnosprawnych w stowarzyszeniu CRIS, sama będąca osobą niewidomą.

Urzędnicy krótko kwitują całą sprawę. – Z uwagi na fakt, że projekt przebudowy skrzyżowania, jak również sygnalizacji świetlnej wykonywany był kilka lat wcześniej, nie przewidywał takiej funkcjonalności – tłumaczy Lucyna Tyl, rzecznik urzędu miasta.

Obecnie w Rybniku jest tylko jedno skrzyżowanie wyposażone w sygnalizację dźwiękową, przy ulicach Kardynała Kominka i Budowlanych. – Takie przejścia na pewno przydałyby się na Gliwickiej czy przy Bazylice i w Boguszowicach, gdzie też mamy trochę osób niewidomych, które zgłaszają nam takie zapotrzebowanie – mówi Wanda Konieczkowicz.

Jak zapewnia rzecznik rybnickiego magistratu w ramach planowanych na rok 2011 i 2012 modernizacji sygnalizacji świetlnych. Sygnalizacja na Chrobrego również zostanie rozbudowana dodatkową funkcjonalność.

 


 

SPROSTOWANIE

 

Artykuł „Niewidomi niewidoczni dla władz?”, jaki ukazał się na łamach portalu Rybnik.com.pl  7 września br. zawiera nieprawdziwe informacje.

Nieprawdą jest, że „W Rybniku nie dba się o bezpieczeństwo osób niewidomych i niedowidzących”,  czego jednym z ostatnich przykładów jest chociażby realizacja przez miasto Rybnik, wspólnie z Polskim Związkiem Niewidomych, "Przekroczyć próg", którego celem jest zapewnienie równego dostępu do życia społecznego i zawodowego osób niewidomych i słabo widzących. Szczegóły na www.przekroczycprog.pl Ponadto kontynuujemy kampanię społeczną "Bądź świadomy-bądź widoczny", w ramach której jedna z rybnickich galerii handlowych, jako pierwsza w Polsce, została oznakowywana kontrastowo dla potrzeb osób słabowidzących i pojawiły się oznaczenia Braillowskie w windzie. Sukcesywnie również, w ramach realizowanych inwestycji drogowych,  przystosowywane do potrzeb osób niewidomych i słabo widzących są rybnickie drogi – przykładem jest np. wyremontowana niedawno ul. Zebrzydowicka.

Nieprawdziwa jest również informacja, że "Od kilku lat Polski Związek Niewidomych w Rybniku zabiega o udźwiękowienie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulicy Chrobrego i Kościuszki". Rybnicka siedziba Polskiego Związku Niewidomych, jeszcze w 2008 roku zlokalizowana była przy ul. Cegielnianej, zaś remont skrzyżowania ul. Kościuszki-Chrobrego wykonywany był w ubiegłym roku – Związek nie mógł więc zabiegać „od kilku lat”. Ponadto w ramach kampanii społecznej "Bądź świadomy - bądź widoczny" na skrzyżowaniu tym pojawiły się znaki ostrzegawcze "uwaga niewidomi” (zostały przeniesione z ul. Gliwickiej i skrętu do ul. Cegielnianej).

Nieprawdą jest ponadto, że „władze miasta pozostają głuche” na prośby PZN. Autorka artykułu, w ramach odpowiedzi na swoje pytania, w dniu 25 sierpnia br. otrzymała pisemne zapewnienie, że w ramach planowanych na 2011 i 2012 rok modernizacji sygnalizacji świetlnych, wskazana sygnalizacja rozbudowana zostanie o dodatkową funkcjonalność (dźwięk).

 

Z szacunkiem

Lucyna Tyl
Rzecznik prasowy

Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
  • ~izka1989 2011-09-07
    07:20:39

    0 0

    Śmiech na sali i w remizie! Artykuł uogólniony do granic możliwości. To, że nie ma wszędzie sygnalizacji świetlnej nie oznacza, że "w Rybniku nie dba się o bezpieczeństwo Rybniku osób niewidomych i niedowidzących". W takim razie - nie dba się też o sport i rekreację w Rybniku, bo nasi piłkarze i żużlowcy zawodzą. Nie zwraca się uwagi na głuchoniemych, bo w TVT nie używa się języka migowego. Kibice rozrabiają, to w Rybniku nie dba się o ład i porządek. Kobiety są mniejszością na kopalniach, to miasto nie jest za równością płci? Wymieniać dalej?

  • ~alchemik 2011-09-07
    08:17:56

    0 0

    Na początku artykułu autorka pisze” „Władze miasta pozostają głuche na te prośby”, a pod koniec „w ramach planowanych na rok 2011 i 2012 modernizacji sygnalizacji świetlnych. Sygnalizacja na Chrobrego również zostanie rozbudowana dodatkową funkcjonalność” – więc chyba nie pozostają głuche? czy pani redaktor rozumie co pisze???

  • ~lupa2010 2011-09-07
    08:40:55

    0 0

    Od paru dni wszystkie media trąbią, że strona rybnicikiego OPSu wygrała konkurs na stronę przyjazną osobom niewidomym: http://www.przekroczycprog.pl/ ale na rybnik.com.pl jak zwyke wszystko źle! Nie róbcie krzywdy temu miastu!

  • ~ 2011-09-07
    09:45:50

    0 0

    dlaczego w tym kraju o wszystko trzeba sie prosić łaskawych urzędasów? jesli sa przepisy, ze taka sygnalizacja w pobliżu ośrodków dla niewidomych ma być to MA BYĆ! ... i to najpozniej za tydzien a nie za rok. i niech UM nie pieprzy ze nie ma pieniążków. właśnie wywalili 300.000 PLN na remont kościółka. najwyrazniej niektorym urzędasom pomyliły się priorytety...

  • ~grzesnick 2011-09-07
    10:17:06

    0 0

    Zoltan - co Ty piszesz? widzisz przecież po komentarzach, że urzędnicy lepiej wiedzą czy dbają o niewidomych - niż sami niewidomi.Bo co tam niewidomy wie i dlaczego najmądrzejsi urzędnicy mieliby go słuchać. Jest strona OPSu, jest sukces. I wara. A że kogoś może przejechać? To przecież tylko niewidomy.

  • ~Tadeusz Dybala 2011-09-07
    15:29:45

    0 0

    Jeżeli nie dostali odpowiedzi na złożone pismo, mogą wnieść do Sądu Administracyjnego w Gliwicach skargę na bezczynność. Patrząc na całą sprawę to troszkę mnie to nie dziwi, gdyż Urząd Miasta dostał karę za to, że za mało pracowników niepełnosprawnych jest przyjętych w UM i woleli zapłacić niż dostosować się do wymogów, przecież ze swoich pieniędzy nie płacą. Druga rzecz to ten nieszczęsny znak przed UM dotyczący niepełnosprawnych i limitem 30 minut umieszczonym pod nim, przecież to samo w sobie jest kuriozalne, aby z jednej strony urzędu dać miejsca parkingowe nałożyć 30 minut a z drugiej strony UM robić wyjście do niepełnosprawnych. Dobrze jednak, że powróciły 2 miejsca do niepełnosprawnych przed Urzędem Pracy. Przedtem były 2 miejsca, ale zrobiono z nich miejsca dla urzędników. Zostały jeszcze do przywrócenia 2 miejsca przed policją, które również w nieznanych okolicznościach zniknęły. Dziwi mnie fakt, że aż tak długo trzeba walczyć o te miejsca lub światła mając prezydenta niepełnosprawnego, ale cóż on sobie stanie gdzie chce, przecież nikt ze Straży Miejskiej nie odważy się nałożyć na kierowcę, który jest prezydentem mandatu.

  • ~tommi 2011-09-08
    09:50:10

    0 0

    prosze sprawdzić ilu niepełnosprawnych UM zatrudnia,podczas gdy obowiązuje ustawa i zatrunianiu osób niepełnosprawnych w urzędach, a nawet kary niemałe sie za to płaci. będzie to jasny obraz tego w jaki sposób traktuje sie niepełnosprawnych w mieście, ciekawostką jest to, że sam prezydent nalezy do tych osób, i to On własnie powinien to najlepiej rozumieć.

  • ~Rzecznik prasowy UMRybnik 2011-09-08
    10:58:33

    0 0

    (1/2) Artykuł „Niewidomi niewidoczni dla władz?”, jaki ukazał się na łamach portalu Rybnik.com.pl 7 września br. zawiera nieprawdziwe informacje. Nieprawdą jest, że „W Rybniku nie dba się o bezpieczeństwo osób niewidomych i niedowidzących”, czego jednym z ostatnich przykładów jest chociażby realizacja przez miasto Rybnik, wspólnie z Polskim Związkiem Niewidomych, "Przekroczyć próg", którego celem jest zapewnienie równego dostępu do życia społecznego i zawodowego osób niewidomych i słabo widzących. Szczegóły na www.przekroczycprog.pl Ponadto kontynuujemy kampanię społeczną "Bądź świadomy-bądź widoczny", w ramach której jedna z rybnickich galerii handlowych, jako pierwsza w Polsce, została oznakowywana kontrastowo dla potrzeb osób słabowidzących i pojawiły się oznaczenia Braillowskie w windzie. Sukcesywnie również, w ramach realizowanych inwestycji drogowych, przystosowywane do potrzeb osób niewidomych i słabo widzących są rybnickie drogi – przykładem jest np. wyremontowana niedawno ul. Zebrzydowicka.

  • ~Rzecznik prasowy UMRybnik 2011-09-08
    10:59:55

    0 0

    (2/2) Nieprawdziwa jest również informacja, że "Od kilku lat Polski Związek Niewidomych w Rybniku zabiega o udźwiękowienie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulicy Chrobrego i Kościuszki". Rybnicka siedziba Polskiego Związku Niewidomych, jeszcze w 2008 roku zlokalizowana była przy ul. Cegielnianej, zaś remont skrzyżowania ul. Kościuszki-Chrobrego wykonywany był w ubiegłym roku – Związek nie mógł więc zabiegać „od kilku lat”. Ponadto w ramach kampanii społecznej "Bądź świadomy - bądź widoczny" na skrzyżowaniu tym pojawiły się znaki ostrzegawcze "uwaga niewidomi” (zostały przeniesione z ul. Gliwickiej i skrętu do ul. Cegielnianej). Nieprawdą jest ponadto, że „władze miasta pozostają głuche” na prośby PZN. Autorka artykułu, w ramach odpowiedzi na swoje pytania, w dniu 25 sierpnia br. otrzymała pisemne zapewnienie, że w ramach planowanych na 2011 i 2012 rok modernizacji sygnalizacji świetlnych, wskazana sygnalizacja rozbudowana zostanie o dodatkową funkcjonalność (dźwięk).
    Z szacunkiem, Lucyna Tyl, rzecznik prasowy

  • ~grzesnick 2011-09-08
    11:03:32

    0 0

    ciekawy czy w urzędzie poświęca się tyle energii na rzeczywistą pomoc, co na uzasadnienia tego że jednak robi się dobrze itd Widać że jednak niewidomym obecna sytuacja nie odpowiada. A artykułów przerysowanych itd jak w jedną tak drugą przecież nie brakuje

  • ~Tadeusz Dybala 2011-09-08
    18:02:49

    0 0

    Pani Lucyno Tyl, ja rozumiem że taką Pani pracę ma, ale nadal nie odniosła się Pani do słów, że UM dostał karę pieniężną za nie zatrudnianie w ilościach określonych niepełnosprawnych ludzi w UM. Ponadto mówiąc kolokwialnie zrobienie kopert, które zostały zlikwidowane to kwestia chciejstwa nie biurokracji. Dzwoniłem w tej sprawie do RSK i kierownik powiedział, że jakby pani dyrektor PUP lub ktoś z UM zadzwonił to pośle tam ludzi i są te koperty namalowane. Pisze Pani o programie, takie programy jak mi się wydaje są robione tylko po to abyście dostali znowu jakąś nagrodę, zaś w rzeczywistości tych miejsc jak i sygnalizacji opisanej w artykule nie ma lub jest bardzo mało. Proszę zobaczyć sobie na wyróżnienie, które dostał UM odnośnie przejrzyste Polska. Niech Pani powie ludziom z którego miejsca na które spadł UM w Rybniku. Starczyło tylko pokazać jak traktujecie ustawę o dostępie do informacji publicznej. Miejsca przed UM limitujące niepełnosprawnych 30 minut, również nie zmienione. Ile jest lokali wyborczych dla niepełnosprawnych? Przecież co wybory umieszczam ludzi do komisji i wiem ile ich jest. Umieszczam również osoby niepełnosprawne i chętnych niepełnosprawnych jest dużo, zaś lokali mało. Ogólnie mówiąc opinią jest taka, że nie dbacie o niepełnosprawnych i to z prezydentem jako osobą niepełnosprawną. Mam nadzieję, że w końcu zamienicie pijar na pracę dla ludzi niepełnosprawnych. Fakty mówią same. Z poważaniem Tadeusz Dybała.

  • ~~BG 2011-09-08
    18:53:44

    0 0

    .......że projekt przebudowy skrzyżowania, jak również sygnalizacji świetlnej wykonywany był kilka lat wcześniej, nie przewidywał takiej funkcjonalności – tłumaczy Lucyna Tyl, rzecznik urzędu miasta.A ja powiem tak- kilka lat wcześniej jak był Szymik prezydentem czy Konieczny UM nie przewidywał funkcji rzecznika prasowego . Teraz tak udźwiękowienia na przejściu NIE BYŁO teraz też NIE MA, rzecznika prasowego NIE BYŁO teraz JEST , tylko po co ?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5331