zamknij

Biznes

Nie policzyli

2007-02-05, Autor: 
Urzędnicy wprowadzili radnych w błąd, kiedy ci podejmowali uchwałę o bezpłatnych przejazdach dla honorowych krwiodawców.

Reklama

Na ostatniej sesji Rady Miasta Rybnika przyjęta została uchwała uprawniająca honorowych krwiodawców I stopnia do bezpłatnych przejazdów komunikacji miejskiej – czytaj więcej.


Po sesji prezydent Rybnika Adam Fudali tłumaczył dziennikarzom, że uchwała dotyczy ledwie 20 osób, które budżetu komunikacji miejskiej nie uszczuplą. Taką samą informację od urzędników przedstawiających projekt uchwały przed sesją otrzymali radni komisji transportu. Tymczasem, jak udało nam się ustalić, rzeczywista honorowych krwiodawców jest znacznie wyższa. - Tylko w ostatnich 4 latach wydaliśmy 261 legitymacji honorowego dawcy krwi I stopnia. Szacujemy, że łączna liczba honorowych krwiodawców I stopnia może wynosić nawet 1800 osób – tłumaczy kierownik rybnickiego oddziału PCK Hanna Szambelan.


Skąd więc ta rozbieżność? Najprawdopodobniej prezydent i jego podwładni sugerowali się liczbą członków stowarzyszenia krwiodawców, których liczba oscyluje wokół 20 osób. Tymczasem w uchwale nie ma mowy o członkach stowarzyszenia. Mało tego, w myśl uchwały, żeby korzystać z bezpłatnych przejazdów wystarczy, że krwiodawca ma przy sobie stosowną legitymację i dowód tożsamości. Oznacza to, że korzystający z przywileju krwiodawcy w żaden sposób nie są ewidencjonowani. - Jeśli to prawda, to przez takie ulgi sens traci e-karta, której wprowadzenie miało uszczelnić system kontroli przejazdów – mówi przewodniczący komisji transportu w radzie miasta Henryk Ryszka (BSR), który nie ukrywa zaskoczenia całą sytuacją. Równie zdziwiony jest inny radny zasiadający w komisji – Andrzej Wojaczek z PiS-u.- Uchwałę podejmowaliśmy w przeświadczeniu, że zwolnienie z opłat dotyczyć będzie garstki, bodajże 20 osób – mówi radny.


Kiedy spytaliśmy w urzędzie miasta jakie mogą być koszty wprowadzenia darmowych przejazdów dla krwiodawców nie uzyskaliśmy konkretnej odpowiedzi. - Podobne rozwiązania już funkcjonują w innych miastach. Wsparcie idei krwiodawstwa jest tutaj bardzo istotne – mówi rzecznik magistratu Krzysztof Jaroch.

 

Wacław Wrana

 

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~Arteks 2007-02-05
  09:26:22

  0 0

  Jeszcze przed wprowadzeniem e-karty zwróciłem uwagę, że kwestie statystyczne stracą sens jeśli nie będą ewidencjonowani wszyscy podróżni także Ci którzy jeżdżą bezpłatnie. Np. emeryci powyżej 70 roku życia czy niepełnosprawni (a teraz także honorowi krwiodawcy). Oczywiście jak to w naszym mieście - komunikacja miejska i problemy z nią związane są lekceważone a jej prowadzeniem zajmują się osoby niekompetentne :[

 • ~Jagoda 2007-02-05
  10:16:09

  0 0

  A ja mam pytanie do wszystkich, którzy są w temacie: czy znajdzie się ktoś, kto sprecyzuje czy chodzi o Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi czy po prostu o Honorowych Dawców Krwi? Bo to jest różnica zasadnicza! A jak na razie nie pojawiło się nigdzie sprecyzowanie o kogo chodzi...

 • ~jagrab 2007-02-05
  11:04:08

  0 0

  Witam! Na początku artukułu mowa jest o Honorowych dawcach Krwi I stopnia więc myśle że nie wrto robić z tego takiej afery bo tym ludziom coś od urzędów miast się należy, a takichludzi na peno nie jest tak jak się podaje 260 czy 1800 takie informacje z pewnościa można wyciągnąc z rejonowego koła PCK więc zamiast spierać się urzędnicy z radnymi itp. to zaciągnijcie porządnych informacji i potem snujcie wnioski.

 • ~lantern 2007-02-05
  11:19:09

  0 0

  A może jeśli problemem jest ilość Honorowych Dawców, wprowadzić dla nich chociaż ulgi zamiast całkowitej darmochy?

 • ~#33 2007-02-05
  20:48:03

  0 0

  artykul jest strasznie niekompetentny. wystarczy zajrzec do uchwaly zeby przeczytac:

  W § 5 ust. 2 dodać pkt. 11 o następującym brzmieniu: „11) honorowi dawcy krwi z przyznaną odznaką „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi l Stopnia" - na podstawie legitymacji PCK Zasłużony Dawca Krwi l Stopnia wraz z dokumentem tożsamości."

  ZHDK to nie ktos kto jeden raz oddal krew tylko ktos kto oddaje ja bardzo dlugo, gdzies pisano ze trzeba miec 18l krwi zeby te odznake dostac.
  tak wiec nie wiem skad liczba 1800?
  proponuje autorowi zeby najpierw pomyslal a potem staral sie na sile robic sensacje z niczego.
  Panie Wrana, sklamal Pan, i co z tym fantem teraz zrobic?

 • ~admin 2007-02-06
  08:45:36

  0 0

  Do #33: Wszystkie podane w artykule liczby zostały przeze mnie sprawdzone w PCK i dotyczą honorowych krwiodawców I stopnia. Sugeruję w przyszłości zachować większą rozwagę w formułowaniu stwierdzeń o czyimś kłamstwie. Wacław Wrana

 • ~andzia0801 2007-02-06
  11:42:03

  0 0

  Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę takich krwiodawców, jak np ja, którzy już dawno mają oddaną wymaganą ilość krwi aby otrzymać książeczkę ZHDK I st, a nie chciało im się iść do PCK, ale teraz kiedy jest możliwość jazdy autobusami za darmo, na pewno się tam wybiorą :)

 • ~regan 2007-02-06
  23:10:47

  0 0

  Panie Waclawie, proponuje by Pan przez jeden dzien pobyl w Rybnickim oddziale Krwiodawstwa i zobaczyl ile osob oddaje krew a potem pisal o liczbie 1800 ....

 • ~ 2007-02-07
  09:32:10

  0 0

  Hahaha! Reganie, a że niby książeczkę I stponia dostaje się tylko od tego roku? Bo mnie się wydaje, że liczba 1800 mogła rosnąć wiele lat. Może nawet kilkanaście lat... nie wiem nie sprawidzłem tego, bo mnie to nieinteresuje, ale jak pan redaktor stwierdził, że sprawdził tę liczbę to po co szukać tu problemu... czasem lepiej komuś po prostu zaufać i nie węszyć żadnej prowokacji, niż się ośmieszać. pozdrawiam.

 • ~RRR 2007-02-07
  10:00:38

  0 0

  Jakoś w innych miastach jak Jastrzębie Racibórz Wodzisław nie ma problemów dawcy mogą jeździć za darmo ale u nas juz sensacja .Nawet gdyby było 1800 osób to i tak wiekszość juz nie jeździ autobusami część pewnie juz tu nie mieszka.Najlepiej zabrać nawet te bilety i pisać apele że brakuje krwi a w stacji krwiodawstwa zamelduja się tłumy w końcu dostaną osiem czekolad

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 4905