zamknij

Sport i rekreacja

Na takim torze kartingowym w Rybniku będzie się ścigać młodzież? Wygląda jak mini tor Formuły 1! Jest wizualizacja (wideo)

2022-12-28, Autor: 

Budowa toru kartingowego staje się rzeczywistością? Do tego jeszcze daleko, ale wiemy już, jak mógłby wyglądać. Na fanpage’u Motors Rybnik pojawiła się wizualizacja prezentująca obiekt w pobliżu Elektrowni Rybnik. Wygląda jak mini tor Formuły 1! Co istotne, udało się uzyskać pozwolenie od Polskich Sieci Energetycznych. Zobaczcie wideo.

Reklama

Pamiętacie, jak pisaliśmy o pomyśle budowy toru kartingowego? Dużo o tym rozmawialiśmy już wcześniej z Januszem Gładyszem – biznesmenem i pomysłodawcą takiego obiektu. Jak przyznał we wcześniejszym artykule, stara się o tor kartingowy w Rybniku już od 12 lat. Dodał, że budowa toru zajęłaby do 3 lat. Ma być z prawdziwego zdarzenia, a więc z międzynarodową homologacją. Więcej pisaliśmy »Tor kartingowy w Rybniku? Ma być z prawdziwego zdarzenia! Rozmawiamy z pomysłodawcą«

W międzyczasie Stowarzyszeniu Motors Rybnik udało się zorganizować na błoniach rybnickich imprezę kartingową, będącą swoistą prezentacją dyscypliny sportowej. Przyszło wtedy wielu rybniczan, którzy byli zaskoczeni, ale i zaciekawieni widowiskiem »Ryk silników na Paruszowcu. Do Rybnika zjechały gokarty! (wideo)«

Stowarzyszenie idzie teraz krok dalej i publikuje wizualizację toru kartingowego w Rybniku. Ma znajdować się na 11 hektarach w pobliżu Elektrowni Rybnik (między ul. Strefową a Ekonomiczną). Co ciekawe, Motors Rybnik udało się zdobyć pozwolenie od Polskich Sieci Energetycznych, co nie jest wcale taką łatwą sprawą.

Z uwagi na duże zagęszczenie sieci energetycznych w tym miejscu, obowiązuje zakaz budowania czegokolwiek pod linią wysokiego napięcia. Ta nad torem jest największa, bo z 400 tys. kV. Odzyskaliśmy duże połacie terenu do zagospodarowania – mówi z satysfakcją Janusz Gładysz.

Bez tej zgody, cała reszta „papierkowej” roboty byłaby bez sensu.

Przekonaliśmy PSE, że budowa toru kartingowego nie będzie w niczym zagrażała, w tym przede wszystkim nie będzie zagrożone bezpieczeństwo energetyczne. Sama lokalizacja jest bajkowa – zachwala nasz rozmówca.

Teraz dopiero można projektować obiekt, a także szacować kosztorys budowy.

Na całym południu Polski od Zgorzelca po Przemyśl nie ma toru kartingowego. Najbliższe oddalone są od Rybnika o ponad 300 km. Kto zatem postawi tutaj pierwszy tor, ten wygra – zaznacza Janusz Gładysz.

Nasz rozmówca przekonuje, że jest duże zainteresowanie wśród dzieci i młodzieży takim rodzajem sportu. Co ważne, to właśnie im byłby przede wszystkim dedykowany.

Naukę mogą rozpoczynać nawet dzieci od 4 roku życia. Chcemy tak rozpowszechnić karting, by wszystkie dzieci mogły tego spróbować. Mowa tu nie tylko o gokartach, ale i motorach dostosowanych do wieku. Do tego dochodziłaby edukacja - słyszymy.

Póki co RSK zleciły stworzenie koncepcji toru. Kwestie finansowania, planu budowy, czy otwarcia są jeszcze nieznane. Wiadomo jednak, że koszty nie mają być pokryte z budżetu miasta, a ze środków zewnętrznych.

Zobaczcie wizualizację toru kartingowego. Jak się Wam podoba?

Oceń publikację: + 1 + 59 - 1 - 22

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~Septimus 2022-12-28
  15:17:03

  29 7

  O kurka to by mi się podobało. Nie miałbym nic przeciwko udziałowi miasta w takiej inwestycji bo tego rodzaju obiekty powinny być miejskie a nie jakiegoś tam stowarzyszenia. A stowarzyszenie niech się potem na tym ściga, organizuje zawody i tak dalej.
  Ale trochę się boję że to będzie kosztorys na siedem i pół pierdyliona i skończy się na koncepcji :-( To jednak nie są tanie rzeczy jak mawiał klasyk...

 • ~ 2022-12-28
  16:11:23

  19 9

  pomysł jak z bajki ale co to znaczy udało sie przekonać? "Z uwagi na duże zagęszczenie sieci energetycznych w tym miejscu, obowiązuje zakaz budowania czegokolwiek pod linią wysokiego napięcia. Ta nad torem jest największa, bo z 400 tys. kV. Na kolanach klęczeliśmy, by PSE wydała zgodę. Udało się ją przekonać."
  W budownictwie mamy odległość przy napięciu 110 kV powinna wynosić co najmniej 4,9 m . Nie postawisz nic.
  ps. ciekawe co na to firmy ubezpieczeniowe . ?:)
  Proszę w takim razie uwolnić ten teren do przetargu.
  tak tak , cham ze mnie.

 • ~Abisall 2022-12-28
  18:04:50

  17 2

  @ Escape
  cham jak cham - ciekawy problem poruszyłeś.

  Szybki risercz daje ciekawe informacje że:
  -"Nie jest dopuszczalne sytuowanie stanowisk pracy, składowisk wyrobów i materiałów lub maszyn i urządzeń budowlanych bezpośrednio pod napowietrznymi liniami elektroenergetycznymi lub w odległości liczonej w poziomie od skrajnych przewodów, mniejszej niż:
  30 m - dla linii o napięciu znamionowym powyżej 110kV"
  -"Zabrania się krzyżować budynki mieszkalne, szkoły, budynki użyteczności publicznej, w których mogą przebywać ludzie, liniami o napięciu znamionowym wyższym niż 110 kV."

  Problem z entuzjastami jakichś rozwiązań bardzo często polega na tym, że nie biorą pod uwagę masy norm jakie muszą wziąć pod uwagę urzędnicy, którzy mają wydać pozwolenie na budowę, zaopiniować jakiś projekt itd
  I potem leci fala pomyj że "my chcieliśmy, ale urzędasy nie dali"
  A jak "urzędasy" nagną zasady i coś się mówiąc kolokwialnie zes*** to potem entuzjaści u Jaworowicz płaczą że "Ale pani redaktorko kochana! My nie wiedzieli, uni w urzędach przecież powinni wiedzieć i nie zezwolić!"

 • ~ 2022-12-28
  20:55:30

  9 1

  to jest tez smieszne: . Ma być z prawdziwego zdarzenia, a więc z międzynarodową homologacją. pod 400 tys KV"_
  Chlopie ,masz 70 lat- tak sie podkładać?
  ciekawe jak przekonujecie np. do organizacji wyścigów skuterów wodnych na zalewie (są fajne)

 • ~znawca again 2022-12-29
  14:17:14

  3 1

  Ja, wizualizacje są zawsze super. Najlepsze robił sp Fudali. Z rozmachem.

 • ~Bernard Jona 2023-01-04
  07:35:15

  1 0

  Ach te wizualizacje! Co to już nie miało powstać w Rybniku?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1604