MP MTB: pech Rafała Hebisza

2010-07-23, Autor:
W Mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim bardzo blisko brązowego medalu był zawodnik MTB Silesia Rybnik, Rafał Hebisz.

W Wałbrzychu zostały zorganizowane Mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim. Licząca 4,2 km pętla obfitowała w liczne podjazdy i techniczne zjazdy o zróżnicowanej skali trudności Trzydniowe zmagania najlepszych polskich zawodników rozpoczęły się od wyścigu 4-osobowych sztafet. Na starcie stanęli przedstawiciele 22 zespołów w tym reprezentanci MTB Silesia Rybnik: Tomasz Dygacz, Paulina Hebisz, Łukasz Sycz, Adrian Rzeszutko. Rewelacyjnie spisał się Dygacz, który po pierwszej rundzie „przybił piątkę” z Hebisz, mijając linię start/meta na 2. pozycji. Ostatecznie nasza sztafeta – podobnie jak przed rokiem – zajęła 6. miejsce. Mistrzostwo Polski Sztafet Drużynowych zdobyła ekipa JBG-2 Professional MTB Team, przed DEK Meble Cyclo Korona Kielce i Corratec Team Poznań.

W drugi dzień na starcie stanęli młodzicy, a wśród nich występujący po raz pierwszy w Mistrzostwach Polski Bartłomiej Muś. Ściganie na liczącej 8,2 km trasie zakończył na 16. miejscu. Przewidywane na wieczór załamanie pogody okazało się faktem. Chłód, padający całą noc i kolejnego dnia deszcz zmienił suchą, miejscami piaszczystą nawierzchnię trasy w błoto. Zmiana warunków pogodowych wpłynęła na decyzję organizatorów, którzy wyłączyli najtrudniejsze odcinki trasy i zastąpili łagodniejszymi objazdami.

Do wyścigu w kategorii Junior wystartowało 50 zawodników, którzy mieli do pokonania cztery pętle. Na starcie nie zabrakło naszych zawodników. Z numerem 100. wystartował Adam Rodacki, natomiast 101. Łukasz Sycz. Od samego początku na prowadzenie wyszedł Bartłomiej Wawak, który z każdym okrążeniem powiększał przewagę nad drugim na mecie Rafałem Suszko i trzecim Bartoszem Warchołem. Pechowo wyścig rozpoczął Adam Rodacki. Już na pierwszym okrążeniu zanotował upadek i wykrzywił tylną przerzutkę, co znacznie utrudniało płynną jazdę. Pierwszą rundę ukończył na 42. pozycji, jednak na każdej następnej wyprzedzał rywali, co pozwoliło na zajęcie ostatecznie 31. miejsca. Łukasz Sycz na półmetku zajmował 20. miejsce. Rozryta, błotnista trasa dawała się we znaki każdemu, także Syczowi, który na jednym ze zjazdów zaliczył niegroźnie wyglądający upadek. Zawody ukończył na 22. pozycji.

Ściganie na najwyższym poziomie zawodników elity i młodzieżowców, których na starcie pojawiło się ponad 80, rozpoczęło się od karambolu na prostej startowej. Do szpitala musiał udać się najbardziej poszkodowany Piotr Brzózka. W wyścigu wystartowała także silna reprezentacja MTB Silesia: Rafał Hebisz, Paweł Bartkowiak, Maciej Adamczyk, Adrian Rzeszutko, Damian Walczak, Tomasz DygaczSzymon Cebula. Od startu mocne tempo narzucili Marek Galiński i Marek Konwa. Na 3. miejscu z przewagą 21 sekund nad czwartym Kornelem Osickim po pierwszej rundzie plasował się Rafał Hebisz, który do prowadzącej dwójki tracił 39 sekund. Niestety pech nie opuszczał naszego zawodnika. Upadek i defekt roweru na drugiej rundzie najprawdopodobniej pozbawił Hebisza upragnionego, brązowego medalu Mistrzostw Polski. Ostatecznie Hebisz zakończył zawody na 6. pozycji. Wyścig wygrał Galiński przed drugim Konwą i trzecim Osickim. Dobrze spisali się także pozostali kolarze MTB Silesia. Na 11. pozycji do mety dojechał Adrian Rzeszutko, który przez większą część wyścigu utrzymywał się na 9. lokacie. Z kolei Maciej Adamczyk, dla którego aktualny sezon jest pierwszym w kategorii U-23, zajął 15. miejsce. Paweł Bartkowiak, zachowawszy więcej sił na drugą część wyścigu awansował z zajmowanego po pierwszym okrążeniu 31. miejsca na 26. Damian Walczak po dobrym pierwszym okrążeniu – 20. czas – wyścig ukończył na 31. pozycji. Wspaniale jadący w sztafecie Tomasz Dygacz indywidualny wyścig ukończył na 36. pozycji. Szymon Cebula, który zszedł z trasy na drugim okrążeniu, zajął 69 miejsce.

Na deser doszło do rywalizacji kobiet w kategoriach elita i U-23, w której udział wzięła Paulina Hebisz. Niestety defekt wykluczył naszą zawodniczkę z wyścigu i nie dojechała do mety. Pasjonująca walka rozegrała się pomiędzy zawodniczkami CCC oraz Anną Szafraniec. Ostatecznie czwarty z rzędu tytuł Mistrzyni Polski zdobyła Maja Włoszczowska przed koleżanką z zespołu Olą Dawidowicz i Szafraniec.