zamknij

Wiadomości

Miasto chwali się wysokim miejscem w rankingu „Wspólnoty”. Jest co świętować?

2014-11-07, Autor: 
Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” opublikowało niedawno ogólnopolski ranking oceniający sukces mijającej kadencji (2010-2014) m.in. wśród miast na prawach powiatu. Rybnik uplasował się na wysokich miejscach wyprzedzając takie miasta jak np. Bielsko-Biała, Tychy czy Gliwice. Władze miasta mówią wprost: „to sukces”. Co na to opozycja?

Reklama

Rankingi sporządzane przez „Wspólnotę” postrzegane są przez polskie samorządy jako rzetelne i starannie sporządzone z pomocą gremium specjalistów. Nierzadko służą gminom do głoszenia swoich sukcesów i przydają się w kampanii wyborczej. Tak jest i tym razem. Czasopismo opublikowało ostatnio ogólnopolski ranking dotyczący sukcesów kadencji 2010-2014. - Końcowy wynik rankingu – wskaźnik „sukcesy kadencji” jest sumą „sukcesów cząstkowych”, obliczanych za pomocą tzw. metody odległości od wzorca – wyjaśniają autorzy rankingu.

Pozycja w rankingu, który został przygotowany po raz czwarty, ustalona została na podstawie wyników rankingów cząstkowych, oceniających sukcesy miast w określonych obszarach działania (sukces finansowy, ekonomiczny, infrastrukturalny, edukacyjny). W rankingach tych uwzględniono wskaźniki ukazujące dynamikę zmian w ocenianych obszarach w ostatnich czterech latach.

Jak dodaje rybnicki magistrat, w rankingu uwzględniono również przypadającą na jednego mieszkańca wysokość wydatków finansowanych ze środków unijnych. Oceniano także powierzchnię mieszkań oddanych do użytkowania na 1000 mieszkańców oraz dostępność ścieżek rowerowych (w km na 10 tys. km2 powierzchni). Brano pod uwagę ponadto wartości dotyczące tego, jaki odsetek ludności korzysta z oczyszczali ścieków i kanalizacji oraz sieci gazowej.

- Zasadą przyjętą w tym rankingu jest uwzględniane nie wartości wskaźników na koniec kadencji, a wskaźników pokazujących dynamikę zmian w minionych czterech latach. Oceniamy więc nie bezwzględny poziom rozwoju czy zamożność budżetu, a postęp, jaki miał miejsce w trakcie mijającej kadencji. Staraliśmy się uwzględniać najnowsze dostępne dane – zazwyczaj odnoszą się one do końca 2013 roku, ale w kilku przypadkach musieliśmy sięgnąć po dane z roku 2012 (GUS, który jest źródłem znacznej części danych, nie opublikował wszystkich potrzebnych wskaźników do końca sierpnia, kiedy zamykaliśmy gromadzenie bazy danych do rankingu) – czytamy w „Wspólnocie”.

Autorzy zwracają również uwagę, że nie wszystko, co się dzieje w gminie, zależy od władz. - Sporo zależy od warunków zewnętrznych, w znacznym stopniu niezależnych od działalności wójta, burmistrza czy radnych. Niektórzy mają szczęście, znajdując się we właściwym miejscu we właściwym czasie, a innym tego szczęścia trochę brakuje – przyznają, że obrana przez nich metodologia choć ma liczne zalety to nie jest doskonała.

I tak w kategorii „Miasta na prawach powiatu. Sukces kadencji” Rybnik uplasował się na 4. miejscu wyprzedzając takie miasta jak: Bielsko-Biała (5. miejsce), Dąbrowę Górniczą (8. miejsce), czy Gliwice (14. miejsce). Żory znalazły się na 26. miejscu, a Jastrzębie-Zdrój – 45. pozycja.

Z kolei w kategorii „Sukces ekonomiczny” nie zmieściliśmy się w pierwszej „15”. Spory sukces zanotowały za to Żory (10. miejsce). Jednakże pod względem infrastruktury znaleźliśmy się na samym szczycie rankingu (1. pozycja). „Wspólnota” wysoko oceniła także sukces edukacyjny Rybnika, plasując miasto na trzecim miejscu. To kryterium zostało wzięte pod uwagę w rankingu po raz pierwszy. Ocenie podlegały tu: wyniki sprawdzianu na koniec szkoły podstawowej, Edukacyjna Wartość Dodana w szkołach gimnazjalnych oraz odsetek dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym.

Jak do publikacji „Wspólnoty” odnosi się prezydent Adam Fudali? - To jest potwierdzenie dobrego kierunku w jakim miasto się rozwija. Ci, którzy dokonali tej oceny, a mam na myśli specjalistów i redakcję czasopisma na pewno podeszli do sprawy bardzo rzetelnie – mówi prezydent Rybnika.

Co na to przedstawiciele opozycji? – Cieszę się w powstających rankingach nasze miasto zajmuje wysokie pozycje, ale nie kierowałbym się nimi. Są przecież istotne problemy, które nie mieszczą się w statystykach. Mówię tu np. o jakości wykonanych inwestycji. Poza tym statystyki nie zawsze pokrywają się z rzeczywistością, popatrzmy na wpływy do budżetu które otrzymają choćby Czerwionka-Leszczyny i Żory. Tam pojawili się inwestorzy – argumentuje Piotr Kuczera z klubu radnych Platformy Obywatelskiej i kandydat na prezydenta Rybnika.

Z kolei Piotr Masłowski wskazuje, że „Wspólnota” opublikowała wcześniej inny ranking „Najszybciej rozwijające się gminy w latach 2010-2014”, w którym Rybnik spośród 2479 gmin znalazł się dopiero na… 1069. miejscu. – W tym samym zestawieniu w zakresie polityki gospodarczej Rybnik jest na 1978. miejscu w kraju, społecznej – 1510. pozycja. Gratuluję sukcesu, ale uważam, że sporządzenie rankingu jest tylko kwestią dobrania metodologii, a także w zależności kto i co będzie porównywał – mówi Piotr Masłowski z Forum Obywateli Rybnika.

Kandydat na prezydenta nie rozumie też przyznania naszemu miastu 1 miejsca w kategorii infrastruktura. - W Rybniku nie ma dróg rowerowych, są jedynie szlaki po których mogą się poruszać. Miasto nie ma co prawda długów, ale sprzedaje przecież swoje grunty. Uważam ten ranking za nieporozumienie. Fajnie, że nazwa Rybnik przebija się jako krajowa czołówka, ale to jest jedyna wartość tego zestawienia – wyjaśnia Piotr Masłowski.

Jak sądzicie, czy wysokie miejsca w rankingu „Wspólnoty” są dobrym powodem do zadowolenia? Czy przekłada się on na nasze codzienne życie?

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (35):
 • ~Arteks 2014-11-07
  13:20:03

  0 17

  Negowanie sukcesów miasta które robione są przez niezależne ośrodki czy przez samorządową Wspólnotę to błąd Masłowskiego który mu bardziej zaszkodzi niż pomoże. Bo każdy normalny rybniczanin, a szczególnie taki który kandyduje w jakichś wyborach powinien się skupiać głównie na sukcesach i walorach miasta, a nie na jego wadach. Próba pójścia w kierunku negatywnej kampanii wyborczej która do tej pory Krząkale i Jędrośce w poprzednich wyborach nie przyniosła żadnych sukcesów. Kogo dziwi sukces miasta i 1 miejsce w Polsce w sytuacji budowy i remontów tak wielu różnych dróg w naszym mieście?! Nie ma co tu mieszać ścieżek rowerowych bo to inny temat w którym jesteśmy daleko w tyle za innymi samorządami ale UM już ogłosił opracowanie utworzenia profesjonalnej sieci ścieżek rowerowych w mieście, tak więc w przyszłości i to się zmieni. Bardziej mnie martwi niewielkie zaangażowanie miasta w poprawę racjonalności i funkcjonalności transportu publicznego. W tych temacie niestety nie ma na razie nawet nadziei na zmiany... No chyba że po wyborach Fudali przeprowadzi tu jakąś personalną rewolucję. Po debacie jestem bardzo zawiedziony Masłowskim, nie ma pojęcia o drogach, sugeruje budowę pasów mijania podczas gdy one przecież na Wodzisławskiej i Żorskiej zostały wybudowane, miesza dwie różne, niezależne drogi i uważa że smog nad Rybnikiem bierze się od oparów z Zalewu Rybnickiego... Szok. ;

 • ~Afordancja 2014-11-07
  14:01:37

  8 0

  @Arteks Nie słuchałeś uważnie, przecież on nie mówił o pasach mijania na Wodzisławskiej i Żorskiej, tylko o gliwickiej

 • ~jedrek_1_1 2014-11-07
  14:03:04

  5 0

  Arteks - nic ci się nie zmieniło. Jesteś jak - nie ubliżając nikomu - świadek Jehowy wyrywający coś z kontekstu. Smog wymaga wilgoci i stąd zalew ma oczywiste znaczenie. Dlatego Rybnik wyprzedza np. Wodzisław, chociaż tam więcej ludzi pali syfem. Tu Masłowski jako jedyny gada z sensem. Co do rankingu to strona urzędu informuje, że w rankingu infrastruktury brano pod uwagę „przypadającą na jednego mieszkańca wysokość wydatków finansowanych ze środków unijnych. Oceniano także powierzchnię mieszkań oddanych do użytkowania na 1000 mieszkańców oraz dostępność ścieżek rowerowych (w km na 10 tys. km2 powierzchni)” Chyba chodziło o jakiś inny Rybnik… Nie jestem specem od dróg, ale na debacie inni kandydaci mu przytakiwali! Itd. itp. Rozumiem, że jak 4 lata temu obrabiałeś tyłek Krząkale, tak teraz masz się zająć Masłowskim?

 • ~kretek 2014-11-07
  14:17:44

  8 0

  Masłowski prowadzi negatywną kampanię? Arteks, co ty chrzanisz! Wskazuje na argumenty i luki w urzędowej propagandzie sukcesu. I tu jest twój foszek ;) A cytujac artykuł "Gratuluję sukcesu" i dalej "Fajnie, że nazwa Rybnik przebija się jako krajowa czołówka" wypowiada niejaki Piotr Masłowski.

 • ~Afordancja 2014-11-07
  14:20:26

  10 0

  @Arteks hm.. nie slyszałem, aby gość mówił o Wodzisławskiej i Żorskije w kontekście pasów mijania, tylko mówił o Gliwickiej. Tak samo, nie mówił, że smog bierze się z oparów, tylko, mówił że smog to smoke and fog, i że ten "fog" powstaje też z parowania zalewu. Czuję chyba jakąś Twoją niechęć która zniekształca Ci obraz rzeczywistości ;) . Co do transportu publicznego w sumie racja. Jeśli chodzi o rankingi to ok, można się chełpić jakimiś topowymi miejscami w jakiś kategoriach jednak bardziej pouczające są te w któych jesteśmy na dole. Aż sam z ciekawości poszukam dlaczego w śród najszybciej rozwijajacych się gmin mamy miejsce cos koło 1000..hm.nie chce się wierzyć.

 • ~Arteks 2014-11-07
  14:25:21

  0 5

  @afordancja - masz rację ale nie zauważył, że takie pasy na innych drogach istnieją i co zabawne powoływał się na inne miasta jako na przykład zamiast podać Żorską czy Wodzisławską. Akurat Gliwicka jest ulicą dość ruchliwą ale z płynnym ruchem i prawie nie ma na niej korków, a jeśli już to tylko w okolicy Ronda Gliwickiego ale to problem ronda a nie ulicy. @jedrek_1_1 - z zalewem wiąże się wiele różnych ciekawych opinii, mitów, historii i legend. Czy Masłowski wymyśli nową? Trochę to dziwne, że jezioro położone na północy miasta miałoby wpływ na smog w innych jego częściach w sytuacji kiedy układ ruchu powietrza prawie nigdy nie jest z płn na płd... Była jakiś czas konferencja w Rybniku gdzie wypowiadali się metereolodzy i inni fachowcy, nikt takich wniosków nie wyciągał. Zerknij sobie na pomiary na WIOŚ - Wodzisław ma niestety jeszcze gorsze parametry od Rybnika. Dzisiaj rozmawiałem z koleżanką z Ostrawy i zapytałem się czy mają dzisiaj smog, powiedziała że jak najbardziej. Przez kilka dni nie było, jak była wietrzna pogoda - dzisiaj również wrócił. To samo mówi moja siostra która mieszka w okolicy Rybnika że w ich miejscowości smog jest zawsze wtedy kiedy jest w Rybniku. Nie dziw się odnośnie tych mieszkań bo niedawno na potrzeby innej dyskusji znalazłem sobie dane GUS za 2012 i Rybnik był na 3. miejscu w województwie po Bielsku i Katowicach jeśli chodzi o budowę mieszkań wyprzedzając wszystkie pozostałe powiaty grodzkie. Też byłem tym mile zaskoczony. :)

 • ~ 2014-11-07
  14:33:02

  0 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Arteks 2014-11-07
  14:36:14

  0 8

  @afordancja - to jest logiczne. Inne miejscowości muszą nadganiać zaległości jakie Rybnik pokonywał 100 lat temu... Jeśli jakaś miejscowość wybudowała obecnie pierwszą oczyszczalnię ścieków, albo pierwszy w historii gazociąg to to jest to postrzegane jako większy skok cywilizacyjny niż w miastach które to mają od lat. Natomiast dobre miejsce jeśli chodzi o infrastrukturę mnie w ogóle nie dziwi. Skala przedsięwzięć w Rybniku była tak duża w ostatnich 4 latach, że sam zacząłem zauważać na forum że to już jest przesada i miasto powinno zrezygnować z kolejnej skrajności robienia z Rybnika miasta "moto-kultu". Dobre drogi są ważne ale nie można ignorować innych dziedzin życia. Takim negatywnym przykładem jaki mamy jest chociażby zaniedbanie ścieżek rowerowych i rowerzystów dla których nie robiono w ostatnich 10 latach prawie nic. @jedrek_1_1 - Masłowskiego szanuję podobnie jak CRIS. Ja 4 lata temu broniłem Fudalego przed sforą psów które go chciały zagryść, a które obecnie jakoś prawie w ogóle się uspokoiły więc i moje zaangażowanie w tych wyborach jest bardzo nikłe. Prośba ze strony rybnik.com.pl abyśmy z Afordancją skomentowali debatę to docenienie naszej merytoryczności i obiektywności. A co do wyborów to wręcz przeciwnie życzę aby do Rady Miasta weszło po kilka osób od Larysza i Masłowskiego. Zależy mi na ożywieniu i odmłodzeniu Rady Miejskiej która powinna być bardziej opiniotwórcza niż obecnie.

 • ~ 2014-11-07
  14:47:38

  0 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~jedrek_1_1 2014-11-07
  14:48:45

  2 0

  Arteks po pierwsze dane dla Rybnika są gorsze niż Wodzisłąwia. Sprawdź profil "Rybnik bez dymu" gdzie są codziennie podawane dane. A największy smog i stacja pomiarowa jest na Borki w Orzepowicach (taka dzielnica przy zalewie) Co do dróg, przejedź się Żorską ;) Rondo za rondem (i brak ściezki rowerowej). Zły przykład.

 • ~ziziol 2014-11-07
  15:50:12

  2 0

  Do roboty urzędasy!! a co to ta Wspolnota Samorzadowa je? - a wiele ten ranking kosztowoł z naszych podatków?

 • ~Afordancja 2014-11-07
  16:04:27

  3 0

  @Arteks "masz rację ale nie zauważył, że takie pasy na innych drogach istnieją i co zabawne powoływał się na inne miasta jako na przykład zamiast podać Żorską czy Wodzisławską" oj, Arteks, Arteks, czy ty potrafisz w ogóle przyznać się do błędu ;) . Najpierw wymyślasz co nie padło, jak tego "nie łyknęli" to wrzucasz "ALE". Co za różnica na co się powoływał, co by to takiego zmieniło? Mi to wygląda, że na siłę próbujesz się czepić.

 • ~paulas 2014-11-07
  16:27:51

  6 0

  ateks, - Jaki związek ma ten ranking z faktem, że w Rybniku przez lata powstała "Grupa Trzymająca Władze", która w 100% opanowała tematykę związaną z Zagospodarowaniem Przestępczym=Przestrzennym w Rybniku. Od lat wiemy jak wygląda podejmowanie decyzji w naszym mieście w tym temacie... Nikt o niczym nie wie w mieście, a wszystko toczy się swoim tokiem. Miałam z tą tematyką mnóstwo kontaktu pracując w branży

 • ~tulipanik 2014-11-07
  16:48:52

  2 0

  ~paulas Nie pracuje już od 6 lat w Urzędzie w Rybniku i zgadzam się z Tobą. Jestem pełna podziwu, iż pozwoliłaś sobie na tak ostre opisanie tego tematu. Wiem, że Urząd wspiera konkretne firmy i być może dlatego nie mam pracy!

 • ~Esprit 2014-11-07
  17:06:14

  6 0

  Ten ranking pokazał mi jedno, że jest to wielki sukces nas wszystkich - rybniczan. Zasługa Adama Fudalego jest taka sama jak przeciętnego Kowalskiego i wyraża się ułamkiem 1/140000. Jest to zasługa ludzi, którzy masowo pracują poza granicami Rybnika głównie w Katowicach a część ich dochodów nie wraca do Katowic tylko do Rybnika. Jest to sukces tych właścicieli zakładów pracy, którzy postanowili pozostać w Rybniku pomimo tego, że nikt z władz się nimi nie interesuje. Nie liczę na to, że rozwój naszego miasta nastąpi gdy dalej będzie nim zarządzał nasz jedyny, nieomylny "gwarant rozwoju". Rozwój będzie możliwy wtedy gdy ktoś nareszcie go wymieni.

 • ~MQ 2014-11-07
  17:25:19

  2 0

  "Z kolei w kategorii „Sukces ekonomiczny” nie zmieściliśmy się w pierwszej „15”. Spory sukces zanotowały za to Żory (10. miejsce)".

 • ~jacekplacek1088 2014-11-07
  17:31:37

  9 0

  Jak na razie to Rybnik się zwija a nie rozwija. Kampus - likwidacja kolejnych wydziałów. Tenneco - otwarcie nowej fabryki poza Rybnikiem. Powód - lepsze tereny inwestycyjne. Powietrze najgorsze w kraju (a nie-Kraków gorszy). Deptak zrewitalizowny 5 lat za późno. Kolejne tereny zamieniane na hipermarkety. Brak nowyc dużych pracodawców. Na papierze Rybnik jest spoko ale faktycznie tak pięknie już nie jest.

 • ~ 2014-11-07
  17:51:22

  1 0

  @jacekplacek1088 ale z takimi danymi można się liczyć, nie trzeba ale jednak coś uzmysławiają. Wydaje mi się że drogi naprawdę w Rybniku są w bardzo dobrym stanie, zresztą nie tylko drogi bo kanalizacja, ciepłociągi czy gazociągi również. Nie wydaje mi się żeby Rybnik się zwijał. W ostatnich 10 latach nie kojarzę żadnego bankructwa większego zakładu w mieście, a niektóre ulice czy całe dzielnice zmieniły się w sposób naprawdę imponujący. Kampus wreszcie zaczął się rozwijać bo będziemy mieli niezależne administracyjnie wydziały Politechniki i Uniwersytetu Ekonomicznego z własną kadrą i nowymi ciekawymi specjalizacjami. Właśnie wreszcie po raz pierwszy od ponad 10 lat kampus dostanie nowy impuls w jego rozwoju. Hipermarkety - a wyobrażasz sobie życie bez nich i jeżdżenie po wszystko daleko?

 • ~antyPO 2014-11-07
  17:53:06

  0 2

  ~tulipanik wszystko co piszesz to jedna wielka bzdura! Żadnego układu nie było i nie ma w Rybniku. Rybnik błyszczy na tle innych miast, a jeśli naprawdę coś wiesz to daj sobie spokój z ogólnikami tylko dawaj jakieś szczegóły!

 • ~tulipanik 2014-11-07
  18:21:28

  4 0

  ~antyPO - Jeśli nie pracowałabym w urzędzie to w ogóle nie włączałabym się w taką dyskusję. Piszesz, że Rybnik się rozwija ale kto to odczuwa? My rybniczanie czy tylko kilka osób w Rybniku?! A jeśli chcesz konkrety to proszę. Jak wytłumaczyć osobiste zaangażowanie Pana Śmigielskiego w ukrywanie formalnych zmian w Planie (za państwowe pieniądze) dla konkretnych, bliskich mu osób??? Jak wytłumaczyć fakt, że Panowie Prezydenci rękami firmy top project regulują własne rachunki kosztem mieszkańców??? Czy wiesz jak wygląda polityka przetargowa ZGM (pod konkretnych ludzi), a jeśli nie to się nie wypowiadaj na tym forum!!!

 • ~antyPO 2014-11-07
  18:40:54

  0 2

  ~ tulipanik - hihihi... to całe G... a nie konkrety Ty Po.... mendo.

 • ~tulipanik 2014-11-07
  18:50:20

  2 0

  ~ antyPO - To konkrety. Kamienica Rynek 1 (wyremontowana przez Urząd Miasta za miliony złotych) - wszystkie lokale użytkowe są wynajęte za pomocą fikcyjnych przetargów dla ludzi z "układu", a stawki czynszu są kilkunastokrotnie niższe od rynkowych! chcesz kolejne fakty antyPO.... ?

 • ~tulipanik 2014-11-07
  19:09:30

  0 0

  ~ anytPO - i co? nie masz nic już do napisania? Typowe dla "działacza". A może też masz tam lokal...?

 • ~bronekk 2014-11-07
  20:53:05

  0 4

  nie rozumiem co znaczy "ukrywanie zmian w Planie" skoro Plan zawsze jest publicznie ogłoszony i wyłożony na 30 dni przed zatwierdzeniem w Urzędzie i każdy obywatel ma prawo zgłaszać do niego uwagi i zastrzeżenia, a jeżeli nie zgłasza to już ten brak aktywności to jego strata, przecież nikt ci planu do domu nie przyniesie. Zresztą zdaje się można go już nawet przeglądać w internecie, więc nie wiem nawet technicznie w jaki sposób możnaby ten Plan jakoś "ukryć" (gdyby nawet ktoś miałby aż tak złą wolę)?? Zresztą w skrajnym wypadku gdyby ten Plan byłby niekorzystny dla jakiegoś obywatela można go nawet skarżyć, więc co za insynuacje o czym tu w ogóle o jakim "ukrywaniu" mowa?

 • ~snowghost 2014-11-08
  10:31:11

  0 0

  @ ~orient - nie do końca tak jest. Weźmy chociaż jakość powietrza. Jeśli ktoś ma dzieci to wg mnie powinien rozważać możliwość wyprowadzenia się z Rybnika. Szkoda dzieci. Dwa - hipermarkety owszem są konieczne, ale nie w takiej ilości jak w Rybniku. A bankructwa nie było, ale też nie ma nowych duzych inwestycji. Tak jak powiedział pan Placek Tenneco się przeniosło ze strategiczną inwestycją poza Rybnik.
  Rybnik się nie rozwija tak jak powinien - nie ma dużych przyszłościowych inwestycji, mamy takie pitolenie za przeproszeniem. Miasto z takim potencjałem jest niestety marnowane. Co mamy - deptaki, fontanny, rzeźby bez głowy, nowa ruda , jakieś mieszkania. A gdzie ogrzewanie, porządne połączenie z A1 lub A4, brak strefy ekonomicznej - to są priorytety.

 • ~suchoi27 2014-11-08
  15:49:33

  2 0

  Na chasiok z takimi rankingami. Czołowe miejsce w rankingu SUKCES KADENCJI ? Że co, że są nowe fontanny, deptaki , skwery?

 • ~Sterling 2014-11-08
  16:13:32

  0 1

  Myślę, że ranking jest niezależny. Wynika z niego, że Rybnik jest mocny w niektórych dziedzinach a ogólnie też wypada bardzo dobrze. Oczywiście mogą się pojawić słabe obszary, ale czy jest gdzieś jakieś idealne miasto?

 • ~tulipanik 2014-11-08
  17:13:22

  0 0

  ~bronekk Już Ci mój drogi wyjaśniam o co chodzi. Śmigielski generuje zmiany zagospodarowania obszarów, tylko po to, by obsłużyć swoich znajomych przez przekształcenie działek, które są w danym terenie. Za te zmiany płaci wtedy urząd miasta, a nie jak to zwykle bywa, prywatny inwestor. Kojarzysz budynek biurowy przy Plazie? Była tam kiedyś baza transportowa i jako taki, ten teren został kupiony, a jakoś dziwnym trafem, po zakupie zapis planu został zmieniony - przez co wybudowano budynek na cele usługowe. To miałam na myśli, pisząc o "ukrywaniu"!

 • ~suchoi27 2014-11-08
  21:49:08

  0 0

  Jednym słowem miasto piękne w teorii a w praktyce niezłe szambo. Anty-PO czy jak się tam nazywasz - masz jakieś kompleksy czy coś że piszesz takie napastliwe texty?

 • ~ 2014-11-09
  11:48:03

  0 1

  wszyscy głosujemy na RAŚ,wiadomo na siebie ,nie na obcych,bo my jesteśmy stąd

 • ~snowghost 2014-11-09
  12:03:43

  0 5

  Ja będę głosował na Piotra Kuczerę bo wierzę że ma potencjał i zapał do pracy nad zmianą naszego miasta.

 • ~ 2014-11-09
  12:52:59

  0 1

  PIOTR KUCZERA MOŻEBYĆ

 • ~ 2014-11-09
  14:16:28

  5 0

  To dosyć "ciekawy" sposób na pozyskwanie zwolenników. "Mówicie, że są problemy, a ja wam pokażę tabelki z których jasno wynika, że jest dobrze"... Moim skromnym zdaniem lepiej jest budować swój autorytet i zaufanie wyborców podczas trwania kadencji. Wtedy jakakolwiek krytyka ze strony konkurentów nie będzie miała wpływu na wyniki głosowania. Statystyka nie jest dobrym wyborczym orężem propagandowym. Statystycznie sytuacja finansowa 10 osób z których 6 zarabia po 1600zł , a 4 po 6000zł jest dobra bo wynosi 3360zł co niestety ne zmiena faktu, że te 6 osób dalej żyje na granicy ubóstwa. Statystyka służy tworzeniu profesjonalnych analiz ekonomicznych , a nie celom wyborczym, zwłaszcza w wyborach samorządowych. Pozdrawiam i proszę - obojętnie na kogo chcecie zagłosować - IDŹCIE DO WYBORÓW

 • ~ 2014-11-09
  15:46:59

  0 0

  Gratuluję dobrego miejsca w rankingu, oby tak dalej. :)

 • ~ 2014-11-10
  06:55:14

  0 2

  WYBORY-TYLKO RUCH AUTONOMII ŚLĄSKIEJ

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 4105