ME Kadetów: szpadziści z Rybnika walczyli w Soczi

2018-03-13, Autor:

Mistrzostwa Europy Kadetów (do 17 lat) w szpadzie już za nami. Pierwszy raz w historii RMKS-u Rybnik aż trzech zawodników zakwalifikowało się na zawody o takiej randze. Na olimpijskich obiektach w Soczi rywalizowali Alicja Klasik, Kinga Zgryźniak i Marcin Tumas.

Na olimpijskich obiektach w Soczi w pierwszej kolejności na plansze wyszły szpadzistki. W stawce 86 zawodniczek z całego Starego Kontynentu, najlepiej z Polek spisała się Karolina Staszulonek (Piast Gliwice), która zajęła 3. miejsce. Rybnickie debiutantki zajęły odległe lokaty – Alicja Klasik (14 lat) była 27, a Kinga Zgryźniak (15 lat) – 40. Obie zawodniczki w fazie walk eliminacyjnych wygrały po 3 walki i zostały rozstawione w środku stawki. W walkach pucharowych Alicja wygrała walkę o „32” z holenderką Kroese Katelin 15:9. W walce o „16” rybnicka zawodniczka trafiła jak się okazało na zwyciężczynię i złotą medalistkę tej imprezy, Eszter Muhari z Węgier, z którą przegrała 9:15. Kinga Zgryźniak przegrała swoja pierwszą walkę ze Słowaczką Reginą Bursovą 11:15.

Dzień po szpadzistkach na plansze wyszli szpadziści. W stawce 91 zawodników nieco słabiej poradził sobie również debiutujący w tej imprezie, Marcin Tumas, który nie przebrnął eliminacji grupowych (wygrał 2 z 6 walk) i zajął 80 miejsce. Najlepszym Polakiem był Jan Socha (PKSZERM Warszawa), który zajął 8. miejsce.

Dwa dni po turniejach indywidualnych odbyły się turnieje drużynowe. W rywalizacji szpadzistek do turnieju zakwalifikowało się 16 ekip. Reprezentacja Polski w składzie: Alicja Klasik, Kinga Zgryźniak (obie RMKS Rybnik), Zofia Janelli (KS Szpada Wrocław), Karolina Staszulonek (Piast Gliwice) zajęła znakomite 6. miejsce.

Szpada kobiet:
1.Węgry
2.Rosja
3.Rumunia
4.Izrael
5.Ukraina
6.POLSKA (Zofia Janelli, Karolina Staszulonek,Kinga Zgryźniak, Alicja Klasik)
7.Włochy
8.Niemcy

W szpadzie męskiej wystartowało 21 drużyn. Reprezentacja polskich szpadzistów w składzie: Marcin Tumas (RMSK Rybnik), Jan Socha (PKSZERM Warszawa), Karol Noganowicz (Kolejarz Wrocław), Tomasz Kałuziński (UKS Olimp Lubin), również zajęła 6. miejsce.

Szpada mężczyzn:
1.Włochy
2.Niemcy
3.Ukraina
4.Austria
5.Węgry
6.POLSKA (Karol Noganowicz, Tomasz Kałuziński, Marcin Tumas, Jan Socha)
7.Izrael
8.Wielka Brytania

Podczas siedmiodniowej imprezy zawodnicy oprócz startów w turniejach zwiedzali olimpijskie obiekty, na których w 2014 roku odbyły się zimowe igrzyska olimpijskie. – Sprawdziliśmy również jak idą przygotowania do mistrzostw świata w piłce nożnej, które rozpoczynają się już za trzy miesiące – usłyszeliśmy w rybnickim klubie.

Oceń publikację: + 1 + 61 - 1 - 0