zamknij

Wiadomości

Masz działkę? Przestrzegaj kilku zasad, by nie "zwabić" złodzieja

2023-05-10, Autor: 

Wiosna to długo oczekiwany okres dla wszystkich właścicieli działek rekreacyjnych. Okres ten staje się jednak także okazją dla wszystkich złodziei i wandali.

Reklama

Rybniccy policjanci przypominają działkowcom o czym należy pamiętać, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji:

- nigdy nie zostawiaj w altance przedmiotów wartościowych bez nadzoru,

- nie zabieraj na działkę dużych sum pieniędzy, kart płatniczych, biżuterii, cennych przedmiotów elektronicznych;

- trzymaj przy sobie pieniądze, dokumenty, telefon komórkowy - jeśli to nie jest możliwe - trzymaj cenne przedmioty w zamkniętej altance;

- nie opowiadaj postronnym osobom jaki sprzęt przechowujesz na działce;

- wychodząc nawet na chwilę zawsze zamykaj altankę;

- zwracaj uwagę na obcych, którzy bez celu chodzą po ogrodach działkowych - czasem pytanie "Kogo Pan szuka?" może skutecznie odstraszyć złodzieja;

- powiadom policję o podejrzanie zachowujących się osobach, staraj się zapamiętać ich wygląd;

- zapisz w sobie znanym miejscu numery fabryczne lub seryjne przedmiotów wartościowych - ułatwisz Policji identyfikację w razie kradzieży

- jeśli parkujesz swój samochód na ogródkach działkowych - NIGDY nie zostawiaj w nim cennych przedmiotów;

- załóż solidne zamki w swojej altanie, pomyśl o zamontowaniu dobrych bezpiecznych drzwi, najlepiej by były okute blachą oraz okien z szybami antywłamaniowymi;

- po sezonie gdy już nie korzystasz z działki, domku letniskowego wszelkie przedmioty, narzedzia ogrodnicze zabezpiecz, by nie stały się łupem złodzei.

- jeśli podejrzewasz, że doszło lub może dojść do przestępstwa zadzwoń na Policję 997 lub 112 - to bezpłatne numery telefonów.

- podziel się swoimi informacjami z dzielnicowym.

- Przypominamy, że każdy może przyczynić się do ograniczenia liczby przestępstw. Zdarza się, że jesteśmy naocznymi świadkami popełniania czynów zabronionych. Z uwagi na strach przed zemstą, często "przymykamy oko" na złe zachowania i wolimy milczeć, niż reagować. Zapewniamy, że wystarczy tylko telefoniczne powiadomienie Policji o naruszeniu prawa, aby wykazać się prawidłową postawą obywatelską, umożliwiającą funkcjonariuszom podjęcie stosownych działań - mówi st. asp. Bogusława Kobeszko z KMP Rybnik.

Oceń publikację: + 1 + 13 - 1 - 6

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
 • ~mariusz mewa 2023-05-10
  19:52:02

  17 23

  Nie do końca pojmuję ideę powstania tzw. działek. Zgaduję, że chodzi o zaspokojenie ambicji mieszkańców bloków (zazwyczaj) aby gdzieś poczuć się u siebie. Skoro już mamy taki twór to powinny znajdować się gdzieś na peryferiach miasta albo w miejscowościach ościennych, a nie przy dużych osiedlach czy w centrum miasta. A to, że działkowcy organizują się w związki działkowców i stawiają różnego rodzaju warunki to dopiero absurd rodem z poprzedniego ustroju. Samo postrzeganie działkowców jako grupy społecznej jest samo w sobie kuriozum.

 • ~evakiskaas 2023-05-10
  22:47:09

  0 1

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~norton 2023-05-10
  23:27:43

  18 2

  Po kilku włamaniach na działce moich rodziców oraz ich sąsiadów funkcjonariusz stwierdził, że i tak nie będą szukać sprawców bo się im nie opłaca. Demolka altany i nasranie w środku jest mało szkodliwe społecznie. Zaproponował by działkowicze sami wzięli sprawy w swoje ręce, chwycili sprawców i po prostu obili im mordy oraz połamali gnaty- to więcej tego nie zrobią.
  Poskutkowało.
  Co prawda 25 lat temu. Ale myślę, że to dzisiaj też by zadziałało...
  A działeczki są nadal w Rybniku - złodziejami okazali się mieszkańcy sąsiadujących domów.

 • ~oliviaxsxsx 2023-05-11
  10:39:10

  0 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~maryvess 2023-05-11
  21:41:26

  0 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1767