zamknij

Wiadomości

Mamy październik, a szkoła medyczna nadal nie ruszyła. UM w Katowicach nabiera wody w usta

Bartłomiej Furmanowicz 2022-10-03, Autor: 

Jeszcze pod koniec lipca tego roku Urząd Marszałkowski w Katowicach zapewniał, że wszystko jest na najlepszej drodze, by Wyższa Szkoła Medyczna w Rybniku wystartowała od 1 października. Dzisiaj już nabiera wody w usta. Placówka nadal nie działa i nie wiadomo dokładnie, kiedy to w końcu nastąpi.

Reklama

Jeszcze ponad 2 miesiące temu pisaliśmy, że proces otworzenia Wyższej Szkoły Medycznej w Rybniku jest już na ostatniej prostej, a rekrutacja ma ruszyć na dniach. Pod koniec lipca Urząd Marszałkowski w Katowicach zapewniał, że wszystkie wymogi stawiane przez MEiN dla utworzenia takiej placówki zostały spełnione przez wnioskodawców (tj. Zarząd Województwa Śląskiego oraz Miasto Rybnik). W zasadzie marszałek czekał tylko na jedną decyzję Ministra Edukacji i Nauki, by wystartować z nową szkołą już od 1 października tego roku »Szkoła Medyczna w Rybniku ma w końcu wystartować. Potrzeba jeszcze tylko jednej zgody«

Mamy 3 października, a nadal nie wiadomo, kiedy studenci pojawią się w murach dawnej filii Uniwersytetu Śląskiego.

Otrzymaliśmy od Was sporo pytań w tej sprawie i od połowy września czekaliśmy na odpowiedź Sławomira Gruszki, rzecznika Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. Ten na początku tłumaczył, że czeka na informacje z wydziałów UM. Później zamilkł, by na końcu lakonicznie odpowiedzieć, że „procedury się przedłużają”. Innymi słowy: Urząd Marszałkowski w Katowicach nabrał wody w usta.

Przypomnijmy zatem krótko historię tej sprawy. Jeszcze w grudniu 2020 roku marszałkowie województwa śląskiego zapowiadali, że Wyższa Szkoła Medyczna w Rybniku powstanie już w 2021. W międzyczasie premier Mateusz Morawiecki zgodził się przekazać pieniądze – 10 mln złotych dotacji na utworzenie placówki. Z kolei w kwietniu 2021 roku Rada Miasta Rybnika wyraziła pozytywne stanowisko ws. przekazania w ramach darowizny budynku kampusu. Szkoła jednak nie wystartowała, bo kompletowana była dokumentacja.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, w lipcu 2022 roku padła zapowiedź, że placówka ruszy lada moment. Wtedy Urząd Marszałkowski w Katowicach był jeszcze skory do dłuższy wypowiedzi. Teraz jednak ograniczył się do jednego zdania.

Co w tej sprawie może przekazać nam Urząd Miasta w Rybniku? Okazuje się, że sytuacja nie wygląda tak klarownie, jako to opisało „marszałkowo”:

Marszałek przekazywał prezydentowi do tej pory tylko dobre informacje w sprawie szkoły. Po pozytywnej akceptacji Ministerstwa Finansów oraz Edukacji i Nauki ruszył proces akredytacji. Polska Komisja Akredytacyjna po złożeniu pierwszego wniosku wskazała na konieczność szeregu uzupełnień przez wnioskodawcę, czyli Marszałka Województwa ŚląskiegoPo uzupełnieniach, prawie połowa wyjaśnień przedstawionych przez wnioskodawcę została uwzględniona przez komisję, do drugiej części nadal są zastrzeżenia. Opinia w sprawie jednego z kierunków jeszcze nie została wysłana przez komisję. Jest to żmudny, uciążliwy proces, ale mamy nadzieję, że Zarząd Województwa Śląskiego nadal będzie czynił starania w tej kwestii. Przypomnę, że Miasto Rybnik przygotowało wszystko, co było po naszej stronie samorządu. Z naszej strony kampus jest gotowy i czeka na studentów – komentuje Agnieszka Skupień, rzecznik rybnickiego magistratu.

Tymczasem problem nadal nie został rozwiązany. Jak usłyszeliśmy dwa lata temu podczas podpisywania listu intencyjnego, do 2030 roku zabraknie w Polsce około 169 tys. pielęgniarek. Powstanie szkoły medycznej w Rybniku miało zaradzić temu kryzysowi.

Do sprawy będziemy wracać.

Oceń publikację: + 1 + 8 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~hub381 2022-10-03
  11:00:26

  37 17

  Jest to smutne. Pielęgniarek i personelu medycznego potrzeba a PiSowski urząd nic nie robi. Tak jak z WSS 3.

 • ~jestemzerybnika 2022-10-03
  11:17:08

  17 54

  A po co szkoła skoro przygotowano ośrodek samokształcenia pod nazwą „Edukatorium Juliusz”?

 • ~Lokalny 2022-10-03
  11:22:43

  34 27

  W Muzeum Medycyny zrobić specjalną salę "Muzeum Pielęgniarstwa" i odtrąbić kolejny sukces. Nawet może nagrodę się za to jakąś zgarnie i znów urzędnicy będą z siebie zadowoleni.
  Kończąc żarty, mam nadzieję, że jednak ta uczelnia powstanie. Bez szkoły wyższej i akademika to miasto rzeczywiście stanie się miastem muzeum.

 • ~raffo85 2022-10-03
  13:55:59

  33 12

  a po co za PiSu chodzić do szkoły i tracić czas na naukę??? 500+ socjale, węgiel za free, 13 i 14 emeryturka itd., przecież PiS na życie da :), a jak braknie to będzie wina tuska i putina

 • ~maziizam 2022-10-03
  15:14:14

  14 10

  Mnie bardziej zastanawia dlaczego zamknięto liceum medyczne w Wodzisławiu, które kształciło dobrze personel medyczny - niech władza wpierw na nowo otworzy to liceum, a studiami niech zajmie się Uniwersytet Medyczny np. w Katowicach!

 • ~Arteks 2022-10-03
  16:50:45

  13 12

  Kilka dni temu oglądałem reportaż o odwoływaniu zabiegów planowych w niektórych szpitalach z powodu braku pielęgniarek które asystują przy operacjach. Otwarcie nowej szkoły medycznej w regionie w którym jest tak dużo szpitali, przychodni i prywatnych gabinetów jest dobrym pomysłem. Niestety tak to już jest, że jak PiS ma świetny pomysł to nie potrafi go skutecznie zrealizować, a jak ma złe pomysły to niestety realizacja jest natychmiastowa... Szkoda. Oby udało się w późniejszym terminie. Pomysł wart realizacji. Miejsce pracy pewne.

 • ~eliszka 2022-10-03
  17:10:29

  17 0

  ~maziizam - Spostrzeżenie spóźnione o 25 lat;)
  Likwidacja liceów medycznych nastąpiła w 1997 r. na mocy europejskiego porozumienia o kształceniu pielęgniarek i położnych. Od 2000 r. likwidowano też szkoły pomaturalne, a w 2004 r. obowiązywał już system boloński, czyli kształcenie pielęgniarek i położnych wyłącznie na uczelniach medycznych i w szkołach wyższych w ramach licencjatu i magisterium.

 • ~artefaks 2022-10-03
  17:50:15

  12 2

  Masz Stacyjkowy rację. Miejsce pracy pielęgniarki jest bardziej pewne niż sprzedawcy książeczek dla dzieci

 • ~MNovak 2022-10-05
  07:27:31

  3 25

  Szanowni czytelnicy,
  Droga redakcjo

  Nadmienić należy, iż w przedstawionym artykule podaje się tylko jedną ze stron, w tym wypadku UM Rybnik (i nie chodzi tutaj o "marszałkowo").
  Proszę zapytać czy komisja przygotowująca dokumenty wybrana została przez "marszałkowo" czy też przez UM Rybnik. Jeżeli dokumentacją zajmują się osoby, które nie posiadają żadnych kompetencji w zakresie uczelni wyższych, dodatkowo poprzez kolesiostwo dobierany są jej członkowie, to ......
  Bardzo ciekawa jest też sprawa samego nowego rektora tejże uczelni, p. Joachima Foltysa, który ma bardzo ciekawą historie pracy na uczelniach....

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1604