zamknij

Wiadomości

Koniec problemów w Pstrążnej. Po 9 miesiącach mieszkańcy mają w końcu wodę zdatną do picia

2024-01-05, Autor: 

Mieszkańcy Pstrążnej od kwietnia 2023 roku czuli się jak "drugi sort". Wszystko za sprawą wody, która nie mogła być używana do przygotowania potraw i picia. Mimo wielu problemów koniec roku przyniósł dobre informacje i decyzją Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Rybniku, wodę można spożywać. Rozmawialiśmy z przedstawicielem Spółki Wodociągowo-Kanalizacyjnej Pstrążna.

Reklama

Pierwsze sygnały o złej jakości wody z powodu poziomu azotanów, pojawiły się jesienią 2022 roku. Wówczas Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rybniku zwrócił się do Zarządu Spółki Wodociągowo-Kanalizacyjnej w Pstrążnej o przedstawienie ekspertyzy dotyczącej wpływu azotanów występujących w wodzie na zdrowie odbiorców. Ekspertyzę na zlecenie spółki wykonał Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach. Niestety wyniki były na tyle niepokojące, że PPIS w Rybiku wydał komunikat o ograniczeniach w użytkowaniu wody. Po późniejszych aktualizacjach komunikatu doszło do tego, że woda z rurociągu w ogóle nie mógł być spożywana przez ludzi. Mieszkańcy na zdatną do picia wodę czekali aż 9 miesięcy.

Pełna treść komunikatu sanepidu pojawiła się w artykule <<W Pstrążnej rozdają darmową wodę butelkową. Zobacz kto może skorzystać>>

Woda niezdatna do picia spowodowała wiele problemów mieszkańcom, którzy byli zmuszeni zaopatrywać się w wodę butelkowaną we własnym zakresie lub korzystać z wody rezerwowej z pojemnika dostarczanego w centralny punkt sołectwa.

Walka z czasem i szukaniem pieniędzy

Konsultacje ze specjalistami wykazały, że najlepszym rozwiązaniem problemu jest zainstalowanie kolumn jonizacyjnych, które wytrącałyby azotany z wody. Koszt tego typu urządzeń wyniósł blisko 150 tys. zł. Kwota ta wielokrotnie przekraczała możliwości finansowe spółki. Dlatego potrzebne było wsparcie.

Szymon Musioł, wiceprezes zarządu Spółki Wodociągowo-Kanalizacyjnej Pstrążna nie ukrywa rozgoryczenia problemami, jakie spotkała spółka w pozyskaniu środków, by odbiorcom, czyli mieszkańcom, w tym również dzieciom przywrócić normalne użytkowanie wody z kranu.

- Najpierw zwróciliśmy się do WFOŚ w Katowicach, ale ze względu na fakt, że gmina Lyski nie chciał nam udzielić poręczenia, otrzymanie pożyczki lub dotacji w taki sposób stało się niemożliwe. W związku, z czym zaczęliśmy szukać kredytu lub leasingu w instytucjach finansowych. Niestety ze względu na to, że jesteśmy bardzo małą spółką, utworzoną na prawie wodnym i jedynym majątkiem, jaki posiadamy, są rurociągi w ziemi, nie byliśmy partnerem do rozmów dla banków, aż osiem banków odpowiedziało nam negatywnie — opowiada.

Spółka wysłała również petycje do organów wojewódzkich, powiatowych i gminnych. W odpowiedzi, jak zaznaczył Szymon Musioł, otrzymali sugestię, że dostawa czystej wody do mieszkańców jest zadaniem własnym gminy. Pieniądze ostatecznie pojawiły się z kredytu zaciągniętego w jednym z banków.

Zbieranie dowodów na zdatną wodę pitną

Kolumny wytrącające azotany zostały zainstalowane w stacji uzdatniania wody we wrześniu 2023. Kolejne miesiące pochłonęła administracja i dążenie do finalnego odwołania kwietniowego komunikatu sanepidu. Dopiero wtedy mieszkańcy korzystający z wody płynącej w wodociągu Pstrążna mogli korzystać z niej bez ograniczeń.

- Aby udowodnić zastosowanie nowej technologii uzdatniania wody, musieliśmy przedłożyć nie tylko wielokrotnie poprawiany wniosek, ale też załączniki w postaci odpowiednich schematów czy opisów. Po wielu trudach udało się doprowadzić do tego, że na koniec listopada uzyskaliśmy zgodę na uruchomienie kolumn — mówi nasz rozmówca.

Wyniki badań wody zaczęły już spełniać wymogi Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody do spożycia przez ludzi. Formalnie należało jeszcze uzyskać zgodę sanepidu w Katowicach i posiadać wyniki badań wody z różnych, niezależnych laboratoriów. W efekcie czego dopiero 29 grudnia 2023 r. spółka otrzymała odpowiedni komunikat i mogła oficjalnie powiadomić ludzi, że mogą w pełni korzystać z wody w swoich kranach.

- Serdecznie dziękuję wszystkim mieszkańcom sołectwa Pstrążna, że pomimo tego, że z wodą cofnęliśmy się do początku XX w., zachowali cierpliwość i zrozumienie — zakończył Szymon Musioł.

 

Oceń publikację: + 1 + 14 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
 • ~kurier 2024-01-05
  18:22:41

  14 4

  Mogli sie zgłosić do UNICEF które zbiera środki i pomaga Afryce w budowie studni i uzdatnianiu wody

 • ~Rycerz 2024-01-05
  21:28:13

  15 15

  Super ! A co do tego mają rybniczanie jak 90% nie wie gdzie to jest ! Mamy tu lokalne sprawy.

 • ~Rycerz 2024-01-05
  21:38:49

  15 15

  Niech sobie piszą o tym na swojej str.iner. ale w Raciborzu ! Co nam do tego ? Zacznijcie sie naprawde zajmować sprawami z Rybnika ! Np.co dzieje sie ze sprzedanym gruntem obol Bazyliki ? Rośnie trawa i co ? Ktoś kupił miał być hitel a co jest ? Nic ! Trawa rosnie ! Wstyd !!! A nie Pstrążna ! Zastanówcie sie dla kogo jesteście w pierwszej kolejności !!
  Pewnie teraz mnie wykasują bo pisze prawde !

 • ~Rycerz 2024-01-05
  21:42:47

  16 14

  To tak jakbyś cie pisali mieszkańcom Gliwic co sie dzieje w Rybniku.Pewnie mają to w d...

 • ~antyk23 2024-01-06
  08:20:02

  11 13

  rycerz ty z rycerza masz tylko zakuty łeb!!! Nie mierz innych swoją gównianą miarą!! A to, że nie wiesz gdzie jest Pstrążna, to tylko dowód twojej tępoty. 16 km to naprawdę nie jest daleko( do Rud jest 14 km i jakoś ci to nie przeszkadza?), ale jak uważasz Rybnik z pępek świata, to trudno.

 • ~Rycerz 2024-01-06
  09:21:42

  10 13

  Do antyk23 -- Gdzie napisałem że to ja nie wiem gdzie jest ta Psrtążna ? Gdzie napisałem ze mi nie przeszkasza jak piszą co sie dzieje w Rudach ?? To ty jesteś tępy !! Jesteś cwaniak który siedzi na kompie i pisze głupoty i obraża innych !! Pewnie jesteś z tamtych rejonów i cie to zabolało ale nas ludzi z Rybnika to nie interesuje i czekamy na ciekawsze informacje !! Rybnik.com.pl tylko o Rybniku !!!! A ty znikaj !

 • ~Lu_Ke Sky_Walker 2024-01-06
  09:42:06

  9 1

  XXI wiek a ludzie przez całe lato i jesień nie mieli wody. A najgorsze jest to, że w tym kraju w sprawie związanej z lokalną społecznością NIE było się gdzie zwrócić o pomoc!!! Do banku iść żeby woda w kranie była? Państwo z dykty i kartonu...

 • ~Lu_Ke Sky_Walker 2024-01-06
  09:47:46

  9 8

  I jeszcze do Rycerza: chociaż mieszkam 2km od rynku to jednak bardzo mnie interesuje co dzieje się w takiej Pstrążnej. Lubię wiedzieć co mnie może spotkać na przykładzie sąsiadów którym bardzo współczuję. Pan Rycerz najwyraźniej pisząc swoje bzdury nie żywi takich uczuć do innych ludzi. Smutne...

 • ~Woziwoda 2024-01-06
  14:33:17

  6 3

  Jestem rybniczaninem ale wiadomość o długotrwałych, poważnych problemach w Pstrążnej jest warta mojego zainteresowania. Chcę wiedzieć co dzieje się w sąsiednich gminach nie szukając tego na portalach innych miejscowości. Nie mam czasu tego szukać. A tu jak obok 90% wiadomości o Rybniku i najbliższej okolicy pojawi się 10% wiadomości o nieco dalszej okolicy (Pstrążna to kiedyś był powiat rybnicki, aż do Brzezia - obecnie dzielnicy Raciborza) to bardzo dobrze.

 • ~aankaa38 2024-01-06
  18:31:24

  9 1

  Drodzy Państwo wypowiadający się w komentarzach - tak w skrócie: PSTRĄŻNA to sołectwo gminy Lyski w powiecie rybnickim tak więc jest częścią Rybnika...... Miedzy innymi graniczy z Kornowacem, który już należy pod miasto Racibórz. Tak więc Pstrążna to powiat rybnicki.

 • ~Arteks 2024-01-07
  17:34:46

  4 8

  W miastach jest niewyobrażalne aby przez 9 miesiące żyć bez... czystej bieżącej wody! Takie rzeczy tylko na wsiach zabitych dechami...

 • ~antyk23 2024-01-08
  08:04:02

  4 1

  arteks znów poniżasz ludzi, a potem uważasz się za kryształowego ?? ty i twój "chłopak" z zakutym łbem może zapiszcie się do jakiegoś g....a (typu nsdap+) lub jeszcze gorszego, bo jak widać jako fani PiS-u macie za mało neofaszystowskich doznań??? Dodam za Wikipedią: "Pstrążna – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie rybnickim, w gminie Lyski. Po wojnie siedziba gminy Pstrążna..." Tam żyją ludzie gdybyście tego jeszcze nie zauważyli, ludzie, którzy nie potrzebują współczucia, ale też nie potrzebują hejtu!!! arteks przywieźli cię tu z dobytkiem, który mieścił się w kartoniku po butach, a teraz zgrywasz wielkiego pana??

 • ~waria(n)t 64" 2024-01-08
  10:55:47

  2 0

  Antyk. Nie obrażaj kandydata na człowieka roku anno domini 2023 w kategorii kultura

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 4008