zamknij

Wiadomości

Kończy się "żywotność" składowiska odpadów na Kolberga. Co miasto chce zrobić z tym problemem?

2023-03-17, Autor: 

Sprawa odpadów i ponoszonych z tego tytułu kosztów jest jednym z ważniejszych tematów dla każdego mieszkańca. Jak informuje prezydent Piotr Kuczera w odpowiedzi na interpelację radnego Karola Szymury, przy obecnie stosowanych limitach i wykorzystaniu procesu rekultywacji pojemność składowania odpadów komunalnych na wysypisku przy ulicy Kolberga w Boguszowicach wyczerpie się za około trzy lata. Gdzie w takim razie będą składowane odpady?

Reklama

Kończy się żywotność obecnego składowiska

Przyglądaliśmy się opłatom za wywóz odpadów i powstałej z tego tytułu nadwyżce w budżecie. Teraz chcemy zgłębić temat samego składowiska odpadów przy ulicy Kolberga w Rybniku Boguszowicach. Radny Karol Szymura wystosował do prezydenta szereg pytań w tej kwestii. Jak się dowiedział, "pojemność składowania odpadów komunalnych na składowisku przy ul. Kolberga 67 w Rybniku, przy obecnie stosowanych limitach i wykorzystaniu procesu rekultywacji wyczerpie się po okresie trzech lat".

Trzy lata - to niewiele mając na uwadze długotrwałe procedury, jakie trzeba wypełnić, by wyznaczyć inne miejsce do składowania odpadów miejskich. Co dalej? Jak miasto zamierza rozwiązać problem gromadzenia odpadów? Jak dodaje prezydent w odpowiedzi na interpelację, spółka Hossa zarządzająca składowiskiem odpadów posiada koncepcję jego rozbudowy. Według koncepcji po rozbudowie pojemność wysypiska mogłaby się powiększyć o około 250-300 tys. ton.

Aktualnie prowadzone są prace nad zmianą Pozwolenia Zintegrowanego dla składowiska odpadów mające zwiększyć ilość przyjmowanych odpadów, co pozwoli przyjmować odpady do 2030 roku. Z uwagi na plany wydobycia węgla przez PGG S.A. pod terenem składowiska odpadów toczą się prace mające na celu spełnienie formalności niezbędnych do prac rozbudowy — uzupełnia Agnieszka Skupień z rybnickiego magistratu.

Szkody górnicze mogą pokrzyżować szyki?

Jak się dowiadujemy, planowane wydobycie według opracowań PGG może spowodować występowanie na omawianym terenie szkód górniczych 4 i 5 klasy tj. znacznego osiadania gruntu. Zachodzą więc uzasadnione obawy, że w tej sytuacji zarządzający składowiskiem nie uzyska decyzji środowiskowej i pozwolenia na rozbudowę. Co wówczas będzie się działo z odpadami, jakie produkowane są na terenie miasta Rybnika?

Obecnie prowadzone są rozmowy z podmiotami prowadzącymi składowiska odpadów w celu zapewnienia ich przyjęcia w sytuacji, kiedy składowisko przy ulicy Kolberga wyczerpie swoją pojemność — informuje Agnieszka Skupień.

Miasto złożyło wniosek o wpisanie do Wojewódzkiego Planu Gospodarowania Odpadami (WPGO) budowy nowych instalacji, w tym nowego składowiska odpadów. We wniosku nie podano proponowanych lokalizacji nowego wysypiska w rejonie naszego miasta.

Nie wskazaliśmy nowych lokalizacji dla składowiska odpadów. Spółka Centrum Zielonej Energii Subregionu Zachodniego w Rybniku prowadzi prace związane z przygotowaniem niezbędnej dokumentacji do rozbudowy składowiska odpadów, rozbudowy PSZOK przy ulicy Sportowej, budowy Biogazowni, budowy instalacji do sortowania odpadów, budowy Instalacji do termicznego przetwarzania odpadów — wymienia zakres obecnych działań spółki urzędniczka.

Wiadomo jednak, że powyższe czynności będą długotrwałym procesem.

Oceń publikację: + 1 + 7 - 1 - 44

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~Lokalny 2023-03-17
  09:27:20

  62 4

  Czy spalarnia śmieci nie miała być rozwiązaniem tego problemu? Co się dzieje w tej sprawie? Znów skończy się na konferencji prasowej i paru slajdach w Power Poincie?
  Na szczęście Hossa ma pieniądze ze sprzedaży kamienicy na rynku, więc jesteśmy uratowani i podwyżek opłat za śmieci nie będzie. ;)

 • ~Arteks 2023-03-17
  09:48:55

  10 55

  @Lokalny - no i znowu się czepiasz, nawet kiedy władze miasta wymyśliły ciekawy sposób na pozbywanie się śmieci i dogadały się z jednym z najbogatszych inwestorów w Polsce. O co ci chodzi? Bo ja nie rozumiem. Co ma kamienica na Rynku do tego?

 • ~sipq 2023-03-17
  11:44:44

  48 0

  @Arteks, czepia się tego, że np. tą spalarnię śmieci czy biogazownię możnaby sfinansować z nadwyżki za 2022 rok co w dłuższej perspektywie dało oszczędności nam wszystkich (zysk zostałby nas, a nie najbogatszego inwestora jak to określasz).

  A tak to 5 baniek pójdzie na rozpieprzenie u znajomych królika na "szkolenia" z sortowania śmieci...

  Nasze władze działają skrajnie nieudolnie w temacie wywozu śmieci.
  Ja np. mam 7 osobową rodzinę (5 dzieci) i płacę ponad 100 zł za jedno podjechanie śmieciarki pod mój dom(wystawiam jeden 120 litrowy pojemnik na śmieci zmieszane i 2-3 worki śmieci sortowanych na miesiąc). Mam kompostownik i dostaję za to całe 6 zł ulgi, a ciepło odbieram z elektrowni.

  A i żeby się budżet spinał wycofali dopłaty dla rodzin wielodzietnych (było 3 zł ulgi od osoby). A tu nagle informacja, że było sporo przepłacone i każdy mógłby płącić 5zł od osoby miesięcznie mniej...

  I jeszcze jedna ciekawostka - w tym roku zapłacę za wywóz śmieci więcej niż za ogrzewanie w sezonie całym 2021 czy 2022 roku. Od stycznia przyszła 50+% podwyżka za ciepło i tylko to powoduje, że wywóz śmieci jest tymczasowo tańszy...

  Chętnie sam bym wywiózł te śmieci do Boguszowic i nawet zapłacił za te śmieci od kilograma. Byłbym sporo do przodu...

 • ~norton 2023-03-17
  11:48:18

  27 9

  Skoro kopalnia na wskutek swojej działalności spowodowała degradacje terenu to niech kopalnia ponosi koszty znalezienia takiego terenu na którym bedzie można stworzyć nowe wysypisko odpadów. Firma zarabia kasę a koszty przerzuca na wszystkich dookoła.
  Mam nadzieję, że powstanie w Rybniku spalarnia odpadów.

 • ~Arteks 2023-03-17
  15:41:13

  1 27

  @sipq - to chyba czytasz w jego myślach albo znasz tajemny kod interpretacyjny. Bo on nie pisze o żadnej nadwyżce, a kończy wątek... kamienicą która nie ma żadnego powiązania ze składowiskiem. Co do cen to oczywiście, że są przesadzone ale wszyscy się czepiają samorządów. Nikt nie czepia się firm śmieciowych, ustawodawców czy producentów - wielu czepia się władz miast/gmin które ustalają ceny wywozu śmieci i muszą czasami brać pod uwagę czynniki których nie ma w innych miejscach. Ja rozumiem, że towar trzeba zapakować ale czy koniecznie w jednorazówki, czy koniecznie w podwójne folie itd. Nawet owoce i warzywa od pewnego czasu sprzedawane są w... koszyczkach plastikowych czego nie było jeszcze kilka lat temu. A czy nie uważasz, że inwestycja Solorza może dużo zmienić w tej dziedzinie? Jeśli tak to warto pochwalić władze miasta, że udało im się ściągnąć takiego innowatora. Inne miasta na to nie wpadły. @norton - znam przypadki, że górnictwo świetnie niweluje jakieś straty jakie wyrządziło np. doprowadzając hałdy do jakichś turystyczno-spacerowych funkcji. Niestety nie w Rybniku. Nie wiem dlaczego.

 • ~ 2023-03-18
  20:35:09

  10 3

  kuczerze abo maslowskiemu to na plac przywiescie to zaraz sie miejsce znajdzie

 • ~imrahil 2023-03-19
  07:57:04

  6 1

  Kopalnia fedruje, grunty tracą na wartości tak że nawet na składowisko odpadów się nie nadają. W pierwszej kolejności PGG niech zarobi, potem zapłaci uczciwe odszkodowania za utratę wartości gruntów i za szkody górnicze, potem niech zapłaci zaległy ZUS, potem niech spłaci długi, a z tego co zostanie niech da podwyżki . Ale w tym kraju wszystko postawione jest na głowie.

 • ~przykopa 2023-03-19
  09:51:25

  9 8

  Za wzrost ilości śmieci jest winny downsizing i shrinkflacja który je st wynikiem inflacji i wzrostem biedy w społeczeństwie.
  Ale to jest tylko czubek góry lodowej. Na dole jest wzrostowa ,,obniżka" podatku PIT. Obywatel płaci wyższe podatki , po doliczeniu składki zdrowotnej ( głupi elektorat jest zachwycony) , Władze samorządowe dostają mniejsze wpływy z podatku PIT. Wywóz śmieci jest obowiązkiem samorządu. Który przy braku środków będzie musiał podwyższyć mieszkańcom opłaty za wywóz odpadów. Wywołana wściekłość mieszkańców wywołana działaniem piss skieruje się na samorządy . ( ,,Dziel i Rządź")
  Czy to nie jest majstersztyk ? fenomenalny plan który mógł się zrodzić jedynie w głowie genialnego stratega z Żoliborza ?
  Więcej śmieci z powodu inflacji. Wzrost kosztów i mniej środków u samorządów. Zrzucenie winy na samorządy

 • ~Misio Misiek 2023-03-19
  17:11:37

  9 2

  niech tylko 0.49 nie myśli o przerzuceniu kosztów nowego składowiska lub spalarni na mieszkańców.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1550