zamknij

Wiadomości

Nasze śmieci do Rybnika czy Knurowa? Spór trwa, a jego skutki mogą ponieść mieszkańcy

2014-03-14, Autor: Dominika Kuśka
Gdzie powinny trafiać śmieci z Rybnika? Spór o to toczy się już kilka miesięcy. Firma KOMART, które ma uprawnienia RIPOK twierdzi, że firmy Transgór i Eko łamią prawo. Jednak konsorcjum utrzymuje, że działa zgodnie z prawem i rybnickie odpady są wywożone na wysypisko w naszym mieście.

Reklama

Przypomnijmy, firma „KOMART” prowadząca wysypisko śmieci w Knurowie od kilku miesięcy skarży się na władze Rybnika. Jej zdaniem, zgodnie z nowymi przepisami, śmieci z Rybnika powinny trafiać właśnie do regionalnej instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK), jakim jest wysypisko w Knurowie, a nie na rybnickie składowisko firmy SEGO.


Powagę sprawy zaczęły dostrzegać władze miasta. – Obecnie toczy się postępowanie administracyjne. Jeśli rybnickie wysypisko nie uzyska uprawnień RIPOK, to trzeba będzie ukarać konsorcjum firm Transgór i Eko. Teraz jednak muszę przyznać, że obie firmy łamią prawo – komentuje prezydent Adam Fudali.


Firmy wywożące śmieci w naszym mieście są jednak innego zdania. – Mamy swoje argumenty w tej sprawie i składamy odpowiednie wyjaśnienia. Trwa postępowanie administracyjne i po jego zakończeniu będziemy mogli więcej powiedzieć w tej sprawie – mówi Leszek Kania, dyrektor ds. sprzedaży w rybnickim Transgórze.

Sprawa powinna się wyjaśnić w przeciągu kilku tygodni. Najgorszy scenariusz, jaki przewiduje prezydent miasta, to zerwanie umowy na wywóz śmieci z konsorcjum firm Transgór i Eko. – To może zakończyć się karą grzywny dla firm albo odebraniem koncesji. Wtedy trzeba będzie ogłosić nowy przetarg. W skutek tego obawiam się, że zamiast zapowiadanej obniżki stawek za wywóz odpadów, będzie nas czekać podwyżka – przewiduje Adam Fudali.
Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 7

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
 • ~ 2014-03-14 09:31:20

  Czy to nie jest czasem tak że władze UM w Rybniku podżyrowały prywatnej firmie SEGO pożyczkę a teraz ta firma żąda najwyższej stwki za wywóz śmieci natomiast Prezydent już uprzedza mieszkańców o podwyżce bo nie ma innego wyjścia tylko się zgodzić na najwyższą stawkę jaką oferuje owa firma? Jak długo jeszcze będziemy oszukiwani?

  16 0
 • ~dhakarey 2014-03-14 09:54:35

  Lila Ślipek - ja trochę inaczej zrozumiałem treść artykułu. Firma "KOMART" z Knurowa jest regionalnej instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK), a Rybnicka nie ma tego statusu, tylko ma status instalacji zastępczej. Jeżeli nie uzyska statusu regionalnej, to nie będzie można na niej składować odpadów. W związku z tym zamiast wywozić śmieci na wysypisko Rybnickie, trzeba będzie jeździć do Knurowa, co wiąże się wyższymi kosztami transportowymi oraz czasem dojazdu. Aby utrzymać wywozy na tym samym poziomie firmy wywożące śmieci będą musiały zatrudnić więcej ludzi i kupić śmieciarki, a w finale przełoży się to na wzrost opłaty śmieciowej.

  9 0
 • ~Tadeusz Dybala 2014-03-14 10:08:19

  Poręczając pożyczkę, jako Rada Miasta, oraz prezydent mieli dopilnować, aby wymagania były takie jakiej jest zapotrzebowanie Rybnika. O ile dobrze pamiętam to 3 urzędników stworzyło sobie tą firmą za pieniądze pożyczane i po gwarantowane przez miasto. Nie dziwi mnie fakt, że teraz firma daje miastu wygórowane centy. Przecież normalnie myślący człowiek zrozumie, że Gmina (mieszkaniec - TY), jako poręczyciel będzie w razie upadku tej firmy spłacać pożyczkę. Konstatując, należy wozić do tej firmy nasze śmieci bo nie może popaść w kłopoty finansowe.Oj tragiczny ten nasz feudalizm.

  10 0
 • ~Fiodore 2014-03-14 10:15:06

  "Czy to nie jest czasem tak " - tekst jak z TVNu, Pieńkowska zawsze tak mawia i jak widać zaczyna się to udzielać innym osobom, a to takie wkurzające, bo opiera siena założeniu, że omawiany temat jest przekrętem.

  6 0
 • ~hub381 2014-03-14 11:17:19

  I znów czeka nas podwyżka przez nieudolność zarządzających miastem RYBNIK. Kiedy się to skończy ?
  Biura pękają w szwach od nie produktywnych urzędasów ?"Siedzą na ciepłych stołkach i pierdzą,myśląc o ...."

  14 0
 • ~markrotka 2014-03-14 12:40:19

  kruk krukowi oka nie wykole. podobnie było z Wodociągami.

  16 0
 • ~Robin Tell 2014-03-14 18:26:21

  Dziwi mnie, że nasz awangardowy włodarz nie wyznaczył miejsca np. w Gotartowicach dla rakiet, za pomocą których nasze śmieci zostałyby wystrzeliwane na Księżyc. Oczywiście przy zachowaniu wszelkiej ostrożności, żeby nie ustrzelić Sandry Bullock ani George'a Clooney'a pracujących na ISS.

  6 0
 • ~wagon 2014-03-14 18:42:11

  Ludzie czym się przejmujecie skoro oni się nie mogą dogadać co to obchodzi zwykłego kowalskiego wystawiajcie śmieci na zewnątrz tak jak we Włoszech zrobili i po problemie sami się tym wszystkim muszą zająć

  5 0
 • ~basia323 2014-03-14 19:41:39

  Wg mnie , zanim afu opuści ciepłą posadkę w budynku przy ul. Chrobrego musi jeszcze trochę sobie "dorobić". Oj , na pewno nie będzie dobrze wspominany przez mieszkańców mojego miasta.

  8 0
 • ~Tadeusz Dybala 2014-03-16 12:38:05

  Urząd ma jeszcze jedno wyjście. Zakopać śmieci na działce mieszczącej się na ul. Prostej. Co to za różnica czy tam jest 1 tona śmieci czy 40 ton. Ciekawe czy któryś z radnych w końcu zamie się tym tematem i zmusi Urząd Miasta do zutylizowania zakopanych w tym miejscu śmieci.

  5 0
 • ~ 2014-03-16 12:56:09

  panie TD czy to znaczy że budują drogę na śmietnisku?ze tego min. asfaltu nadal nie usunęli? No miasto o nas dba i nawet patrzy w przyszłość by naszym dzieciom i wnukom zyło się lepiej i czyściej -litości ile jeszcze będzie ten syf trwał? Mam nadzieje ,że tylko do końca kadencji a ludzie przejrzą na oczy .Przecież obecna władza naszego miasta z radą miasta na czele jak czegoś nie zniszczy to nie naprawi a na interwencję ludzi (dla których i przez których zostali wybrani) całkowicie ignorują.Po co zatem nam taka władza ????????????????

  5 0
 • ~ 2014-03-16 16:20:00

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  0 3
 • ~LukeBOSS 2014-03-16 20:25:45

  A przypadkiem, to nie jest tak, że firma "Komart" upomina się po prostu o pieniądze, które zamiast trafić do niej, trafiają do rybnickiej firmy, a pośrednio zasilają również poprzez podatki kasę rybnickiego urzędu? Wydaje mi się, że ani Komart ani Transgór i Eko nie martwią się tutaj o nas - Rybniczan, lecz tylko o własną kieszeń, wykorzystując przy tym luki prawne, a pod przykrywką egzekwowania prawa, najzwyczajniej w świecie, Komat chce po prostu zbić kapuchę na rybnickich śmieciach.

  1 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy pojemniki na używaną odzież są potrzebne?
Oddanych głosów: 339