RALK: W międzynarodowym gronie

2009-02-18, Autor:
Od ostatniej niedzieli Rybnicka Amatorska Liga Koszykówki znów stała się ligą międzynarodową.

Obcokrajowiec, który zagrał w RALK-u to Czech - Rochstoslaw Matocha, zgłoszony do rozgrywek przez Kulturalny Klub Rybnik. W ten sposób drużyna „kulturalnych” ma do rozgrywek zgłoszonych dziewięciu zawodników i wystąpiła wczoraj w pełnym składzie, co nie jest cotygodniową praktyką tego zespołu.

> Więcej zdjęć w galerii.

O godz. 14:00 na parkiet sali MOSiR-u wybiegły zespoły SKOK-u Ziemi Rybnickiej z Czerwionki i Leśnej Perły Radlin. Dzieląca oba zespoły różnica 5 pkt. przy jednym mniej rozegranym meczu, pozwalała przewidywać, że zwycięzcą zostaną koszykarze z Radlina. Ale jak to w sporcie bywa, nie wszystko można przewidzieć. Dobrze grająca od początku drużyna SKOK-u pierwszą kwartę zakończyła pięciopunktową przewagą. Ale od tego momentu coraz lepiej radzili sobie radlinianie wygrywając kolejne kwarty sześcioma, trzema i dziewięcioma punktami odnosząc zasłużone zwycięstwo.

Lider tabeli miał zmierzyć się z ostatnią drużyną w tabeli, dlatego też, gdy Kulturalny Klub zgłosił się w pełnym, dziewięcioosobowym składzie, wielu widzów było zaskoczonych. Jak się okazało po meczu, prawdopodobnie drużyna postanowiła wypromować jednego ze swoich najlepszych snajperów na lidera tabeli strzelców. Przez 40 minut udało się zdobyć 130 punktów, z czego ponad połowę, czyli 71 pkt. rzucił Rafał Schinske, który ma od wczoraj 44 pkt. przewagi nad wiceliderem tabeli. Gracze Youngers Team rzucili tylko 56 pkt.

Podobny przebieg do meczu pierwszego piętnastej kolejki RALK miał, miał pojedynek drużyn AntidotumAKS Tygodnik Rybnicki. Sześciopunktowa przewaga gliwiczan pozwalała upatrywać zwycięzcę w tym właśnie zespole. Przebiegający z większą szybkością i większym, wydaje się, zaangażowaniem pojedynek, rozpoczął się od rzutu za trzy punkty Łukasza Stokłosy. Składnie grający leszczynianie wygrali pierwszą kwartę, ale nie wystarczyło to oczywiście do osiągnięcia końcowego sukcesu. Kolejne kwarty padły łupem gliwiczan, którzy w całym meczu odnieśli zdecydowane zwycięstwo.

Gdy naprzeciw siebie stanęły drużyny WSHE-Chrobry oraz Do ostatniej kropli... można było spodziewać się ciekawego meczu. Jak się później okazało mecz nie był piękny, za to bardzo zacięty i emocjonujący. Tylko w pierwszej kwarcie na 14 zdobytych przez WSHE-Chrobry punktów, aż 12 padło z rzutów wolnych. Sędziowie podyktowali w tym spotkaniu 55 przewinień, co sporo odbiega od przeciętnej. Końcowym sukcesem cieszyła się drużyna, która w tabeli zajmowała odleglejszą pozycję i która przegrała ostatnią odsłonę, ale trzy pierwsze wygrała. W wyniku tego meczu WSHE-Chrobry stracił pozycję wicelidera tabeli.

Walcząca ciągle o poprawę swej pozycji w tabeli drużyna Bezimiennych zmierzyła się w ostatnim meczu kolejki z ARX Rybnik. Tylko w trzeciej kwarcie udało się nawiązać walkę z podopiecznymi trenera Czesława Grzonki i ją zremisować. Pozostałe części meczu to zdecydowana przewaga ARX, końcowy sukces, a w jego wyniku awans na drugie miejsce w tabeli.

SKOK Ziemi Rybnickiej – Leśna Perła Radlin 79:92 (26:21, 14:20, 18:21, 21:30)

SKOK: B.Majewski-24, W.Trałka-20, B.Gliński-19, M.Sobala-10

Perła: K.Franczuk-27, M.Master-23, T.Poręba-22, M.Gołdyka-9.

Youngers Team Rybnik – Kulturalny Klub Rybnik 56:130 (13:36, 12:31, 21:33, 10:30)

Team: M.Jakubiak-29, P.Krupa-10, R.Rychlewski, B.Bugla, T.Fojcik i B.Kuczera po 4

KK: R.Schinske-71, D.Atłachowicz-16, K.Kaczmarczyk15, B.Napierała i P.Bednarek po 10.

Antidotum Rybnik – AKS Tygodnik Rybnicki 89:54 (16:23, 28:10, 17:12, 28:9)

Antidotum: M.Szpala i D.Korba po 18, H.Wendzel-14, R.Janik-11

AKS: Ł.Kasprzyk-20, M.Jarmundowicz-9, S.Strzelecki-8, Ł.Stokłosa-7.

WSHE-Chrobry – Do ostatniej kropli... Rybnik 83:91 (14:18, 23:27, 17:21, 29:25)

WSHE: K.Harlak-28, M.Heliosz-21, J.Cuber-12, D.Janiszewski-8

Do ostatniej: J.Marciniak-32, B.Polnik-18, M.Bober-12, K.Fojcik i R.Pietrasik po 10.

Bezimienni Rybnik – ARX Rybnik 59:101 (12:26, 13:33, 17:17, 17:25)