Jastrzębska Spółka Węglowa jest jednym z największych producentów jadalnej soli warzonej w Polsce. „Sól Dębieńska” zyskała uznanie zarówno polskich smakoszy, jak również konsumentów w Belgii, Czechach, Słowacji i Austrii.
W 1974 roku został oddany do ruchu Zakład Odsalania Dębieńsko w Czerwionce-Leszczynach. Sól jest tam wytwarzana w oparciu o solanki uwalniane z górotworu w trakcie prowadzenia robót górniczych w kopalni „Budryk” oraz z solanek gromadzących się w wyrobiskach byłej kopalni „Dębieńsko”.
Dzięki odzyskiwaniu soli w zakładzie udało się uniknąć odprowadzania do rzeki Bierawki silnie zasolonych wód, odpompowanych z rejonów górniczych, uzyskując jednocześnie wysokiej jakości sól warzoną.
Solanki w pierwszej fazie są oczyszczane przez wieloetapową filtrację. Następnie realizowany jest proces zatężania przy pomocy filtrów odwróconej osmozy. W tym etapie uzyskuje się dwukrotne zmniejszenie ilości solanki z jednoczesnym podwojeniem stężenia soli. Zatężona solanka poddawana jest procesowi wyparnemu, a następnie krystalizacji i suszeniu.
Proces pozwala zachować w składzie produktu pożądane mikroelementy i minerały, takie jak magnez czy wapń. Stała granulacja i niski poziom wilgotności eliminują konieczność stosowania chemicznych środków antyzbrylających bez wpływu na długość przechowywania produktów.
Rocznie zakład przetwarza 1,6 mln metrów sześciennych solanek, produkując około 70 tys. ton soli spożywczej. Część produkcji przeznaczana jest do wytworzenia tabletek solnych na potrzeby uzdatniania wody oraz domowych zmywarek. Jednak większość trafia na nasze stoły w przyprawach czy przetworach mięsnych i warzywnych.
- Niewiele osób ma świadomość, że używa w kuchni soli otrzymanej z solanek kopalnianych – zauważa prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Wodnej i Rekultywacji Jan Przywara.
W 2018 roku Sól Dębieńska otrzymała Certyfikat jakości i tytuł Top Prokukt oraz godło promocyjne Doceń Polskie.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
ZUS: od grudnia wyższe limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów
2621Wakacje składkowe: blisko 100 tys. wniosków w woj. śląskim
2463Żory miastem atrakcyjnym dla biznesu. Przykładem na to jest KSSENON
877Końcówka roku pracowita dla skarbówki - co sprawdzi fiskus? O tym powinni pamiętać podatnicy
616Koniec z bezwzględnym zakazem pracy na L4. Od 1 stycznia rewolucja w zwolnieniach lekarskich
+26 / -16200 mln zł z UE na gazociąg Kędzierzyn-Koźle–Racibórz–Rybnik. Magistrala zasili m.in. blok gazowo-parowy w Rybniku
+7 / -1Papierosy i e-papierosy jeszcze droższe. Stawki podatku akcyzowego poszybują
+14 / -12ZUS: duże zainteresowanie wakacjami składkowymi. Wpłynęło ponad 51 tys. wniosków na Śląsku
+2 / -2Końcówka roku pracowita dla skarbówki - co sprawdzi fiskus? O tym powinni pamiętać podatnicy
+1 / -2Wakacje składkowe: blisko 100 tys. wniosków w woj. śląskim
2Końcówka roku pracowita dla skarbówki - co sprawdzi fiskus? O tym powinni pamiętać podatnicy
0Żory miastem atrakcyjnym dla biznesu. Przykładem na to jest KSSENON
0ZUS: od grudnia wyższe limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~absurdalny 2019-11-18
20:12:54
Kolejny argument dla zwolenników zamykania kopalń :)
~Lateks 2019-11-19
06:12:35
Wcale mnie nie dziwi że ludzie nie mają świadomości skąd mają sól. Nie wiem jak teraz ale kilka lat temu sól z czerwionki na opakowaniu miała rysunek i podpis "Wieliczka".