zamknij

Wiadomości

Ile tak naprawdę kosztują koncerty gwiazd na stadionie w Rybniku?

2016-04-15, Autor: bf, ww
We wtorek informowaliśmy Was, że władze Rybnika mają spory kłopot z organizacją tegorocznego koncertu na stadionie w Rybniku. Zarezerwowany w budżecie milion złotych na ten cel nie wystarcza, by konkurować w innymi miastami o koncert Stinga, Jeana Michel Jarre'a czy Iron Maiden. Warto więc przy okazji zadać pytanie jaki był bilans zysków i strat koncertów w minionych latach.

Reklama

Wracamy do tematu corocznego koncertu gwiazdy muzycznej w naszym mieście. Przypomnijmy, niedawno informowaliśmy Was, że magistrat ma problemy ze sprowadzeniem do miasta światowej sławy artysty bądź też zespołu. I to pomimo tego że w budżecie na ten cel zarezerwowany został milion złotych. Możliwe nawet, że koncert na Stadionie Miejskim nie odbędzie w ogóle. Więcej: >>Rybnik: impreza disco zamiast koncertu gwiazdy? „Dotychczasowa formuła wyczerpała się”<<
My spytaliśmy urzędników jaki jest bilans zysków i strat pięciu poprzednich koncertów gwiazd na stadionie Rybniku. Przypomnijmy, organizatorem tych koncertów była agencja MJM Prestige. Miasto, jako współorganizator dotowało koncert finansowo i zapewniało wkład niefinansowy w postaci udostępnienia stadionu oraz pracy służb miejskich. Umowy miasta z agencją MJM Prestige zakładały również wzajemny udział w stratach lub zyskach ze sprzedaży biletów (za wyjątkiem koncertu Bryana Adamsa).

Wnioski z przedstawionych przez magistrat wyliczeń finansowych, przynajmniej częściowo, są zaskakujące. Okazuje się, że największe koszty organizatorzy ponieśli w związku z ubiegłorocznym koncertem zespołu Linkin Park, a zarazem ta impreza przyniosła największe straty. Jest to o tyle dziwne, że frekwencja na tym właśnie koncercie była najwyższa spośród wszystkich organizowanych w Rybniku imprez. Najwięcej zaś Miastu i agencji udało się zarobić w 2014 roku na koncercie 30 Seconds to Mars.
 
Bilans zysków i strat koncertów w Rybniku przedstawia się następująco:Finansowy bilans zysków i strat to jedno. Zyski z promocji Miasta przy okazji koncertu to drugie. Po każdym koncercie rybnicki magistrat otrzymał wyliczenia wartości przeprowadzonych kampanii reklamowych i promocyjnych oraz wycenę efektów promocyjnych wynikających z publikacji dziennikarskich na temat koncertów. Całkowite wartości kampanii przeprowadzonych przy poszczególnych koncertach są następujące:Co sądzicie o przedstawionych wyliczeniach? Czy Waszym zdaniem Rybnikowi opłaca się organizować koncerty gwiazd na Stadionie Miejskim? A może Miasto powinno więcej zainwestować w tego typu wydarzenia? Czekamy na Wasze opinie!

Jak wyglądały koncerty w poprzednich pięciu latach? Zobaczcie nasze materiały wideo:
Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 7 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (29):
 • ~Izabelaaa 2016-04-15 14:16:50

  Mam wrażenie, że ten portal za wszelką cenę będzie bronił aktualnej władzy Rybnika :)

  31 0
 • ~frbro 2016-04-15 14:49:29

  Chyba lepszy byłby ten wymierny zysk z koncertów, niż ta baardzo umowna i subiektywna wartość promocji. Agencje przecież nie przeznaczają kilku milionów na promocję, a cała promocja skupia się przede wszystkim na artyście. Miasto jest tylko wspominane. Na szczęście 150 tysięcy w skali miasta to kwota, którą można przeboleć. Dla mnie nie ma większego sensu w organizacji dużych koncertów w takim małym mieście. Jak ktoś słusznie zauważył pod ostatnim artykułem - tu nawet nie ma hoteli i restauratorów, którzy by mogli na tym dobrze zarobić.

  6 1
 • ~Arteks 2016-04-15 14:58:41

  @frbro - sam nie wiesz co byś chciał bo... można nie robić niczego i przeznaczyć takie środki zamiast na imprezy np. na bezdomnych albo na kolejny parking który oszpeci centrum i po raz kolejny zwiększy ruch w centrum... Możesz to ignorować ale w samym Śródmieściu naliczyłem ok. 50 lokali gastronomicznych, w całym mieście pewnie z 2x więcej. Czy to jest mało czy dużo jak na miasto 140 tys. Mi się wydaje że bardzo dużo. W Rybniku jest obecnie ok. 1200 miejsc noclegowych. Jeśli uważasz, że to mało to wiedz, że właśnie różnego rodzaju imprezy sportowe, rozrywkowe, kulturalne czy naukowe są w stanie spowodować rozwój takich branż jak hotelarstwo czy gastronomia. No chyba że masz inne pomysły?

  3 11
 • ~ 2016-04-15 15:26:50

  Dla mnie te wyliczenia to trochę paranoja. Dla porównania, bogaty człowiek, to taki, który ma 30 mln na koncie czy taki, który jest wart 30 mln? Sorry, ale o Rybniku dowiadują się tylko fani tych koncertów, nie idzie to powszechnie "w świat". Tyle koncertów już było w Rybniku, a gdy spotykam się z różnymi ludźmi w Polsce, to często myślą oni, że Rybnik jest na MAZURACH, a nie na Śląsku. To o czymś świadczy. O prawdziwej promocji miasta mogą mówić np. Tychy. To tutaj m.in. będą rozgrywanye w 2017 r. piłkarskie Mistrzostwa Europy do lat 21. Miasto "Tychy" będzie promowane wśród szerokiego grona odbiorców, nie tylko w Polsce. Dodatkowo będą te mecze transmitowane do wielu krajów w Europie (głównie przez Eurosport). To Tychy są przykładem miasta jak efektywnie promować miasto wśród szerokiego grona odbiorców. Informacja o koncertach w Rybniku dociera do wąskiego grona odbiorców (tylko ich fanów), nie ma żadnej transmisji lub retransmisji w TV. To świadczy o niskiej medialności tych imprez. To Tychy organizacją kilku meczy na EURO 2017 do lat 21 zyskają dużo większy rozgłos w Polsce i Europie, niż to co Rybnik osiągnął w ciągu ostatnich lat przy organizacji koncertów. To nie billboardy decydują o promocji miasta - największe znaczenie ma medialność danego wydarzenia. W pełni doceniam to, że władze Rybnika próbują promować nasze miasto, ale robią to w sposób mało efektywny - wydatki są zbyt wysokie w stosunku do osiąganych korzyści.

  9 2
 • ~Arteks 2016-04-15 15:38:44

  @siwy-rybnik - nie przejmuj się dyletantami albo ludźmi którzy nie interesują się turystyką, sportem, geografią czy przemysłem. Ci nie tylko nie wiedzą gdzie leży Rybnik ale nie wiedzą też gdzie leży Zabrze, Olsztyn albo Rzeszów, a zazwyczaj wiedzą tylko gdzie leży ich miejscowość i powiat... W USA większość nie wie gdzie leży Polska mimo, że nasz kraj ma 38 mln mieszkańców i bardzo dobre relacje z tym krajem. Po prostu mało kto tam się interesuje geografią... Ludzie ogarnięci z którymi jak się biznesowo stykam doskonale wiedzą gdzie leży Rybnik i niejednokrotnie tu byli czy bywają. To jest kwestia zainteresowań jakie ktoś ma. Przykładowo jaki wędkarz w Polsce nie słyszał o Rybniku i Zalewie Rybnickim? Jeśli chodzi o koncerty to moim zdaniem mniej istotne jest to, że miasto się promuje przez to, a bardziej to, że skutecznie ściąga do siebie fanów nie tylko z kraju, którzy są w stanie zostawić tu też swoje pieniądze. I z tego powodu warto by tę tradycję kontynuować. Lepiej przeznaczać pieniądze na to co pobudza rozwój niż rozdawać je na jakieś byle jakie projekty społeczne.

  2 5
 • ~ 2016-04-15 16:25:18

  @Arteks - nie tyle koncerty są złym pomysłem, co ewentualnie sposób wydatkowania pieniędzy z budżetu miasta Rybnika. Mam na myśli tzw. przejrzystość oraz kontrolę tego na co idą nasze pieniądze. Ja nie mam zastrzeżeń co do firmy Prestige, ale jest cała masa podwykonawców związanych z organizacją danego koncertu - tutaj zaczęła tworzyć się patologia. Ktoś musi zadbać o ochronę, transport, posiłki, choreografię itd. Nie będę może zdradzał szczegółów, ale jeden z podwykonawców jest mi dobrze znany. W przypadku ostatniego koncertu postanowił zwiększyć swój cennik 5-krotnie od standardowego kosztorysu. Dlaczego? Bo Państwo oraz samorząd jest najłatwiej "wydoić" z kasy. Ta firma jako podwykonawca takiego koncertu zarobiła prawie tyle co normalnie zarabia w ponad pół roku. W każdym bądź razie nie bez powodu władze miasta Rybnika zmieniły podejście do organizacji koncertów. Koszty z strony części podwykonawców tak znacznie wzrosły, że wkład miasta Rybnika przy ostatni koncercie był bardzo wysoki. A znaczny wzrost kosztów nie miał uwarunkowania ekonomicznego (ceny usług "standardowo" nie poszły znacząco w górę). Po prostu dotychczasowa formuła finansowania koncertów w Rybniku się wyczerpała i władze miasta na szczęście to szybko zrozumiały. Zaostrzając oraz optymalizując wydatki na koncert nagle okazuje się, że ... nie ma chętnych na koncert w Rybniku. Bzdura, chętni są, ale na ten moment nie da się miasta "wydoić". Znana mi firma podwykonawcza jest bardzo załamana obrotem sprawy.

  16 0
 • ~malamalpa 2016-04-15 19:39:06

  Arteks - co z tego, ze "miasto sie promuje"? Jaki sens ma taka promocja? w jaki sposob sie ona zwroci?. Jesli ludzie do ktorych jest kierowana nie zaplaca za nia w ten czy inny sposob. Przepraszam, ale to jest typowo urzednicze myslenie.
  O wiele bardziej sensowne jest zorganizowanie wielodniowej cylkicznej imprezy - np. Festiwal kryminalow, albo powiesci grozy, na ktora co roku beda walic w tlumy, niz walic z grubej berty koncertami, swiatowych gwiazd muzyki popularnej, ktorych koncerty beda coraz drozsze, bo zaczeli tu przyjezdzac w dobie swiatowego kryzysu i musieli brac fuchy gdzie dawali za jakakolwiek kase.
  Powtarzam - my nie mamy bazy na to aby to sie zwrocilo. Przed wojna w samym centrum rybnika bylo wiecej hoteli niz dzis. Nie postuluje tu sztucznego zwiekszania miejsc hotelowych tylko stwierdzam fakt. Jak jade na Rawe Blues do Katowic to zatrzymuje sie na conajmniej jeden nocleg lub 2, bo wiem, ze w tych dniach beda nocne jam session, rano zobacze nowe Muzeum Slaskie, i jeszcze kilka innych atrakcji, wydam kase w restauracji - bo spotkam wspolnych znajomych i oblece kilka sklepow. Rybnik jest wspanialy, ale niektorych rzeczy tu nie ma. Czy jesli agencja promocyjna "pimpek" zaoferuje nam po promocyjnej cenie $3mln przemalowanie wahadlowca Discovery na rybnickie kolory z napisem "Rybnik miasto z Ikra" a normalnie taka cena bylaby 100 razy wyzsza to uznalibysmy to za udana promocje? Rybniczanie to nie durne pawie. Nie potrzebujemy pewnych rzeczy jesli sie nie oplacaja.

  6 0
 • ~takiuj 2016-04-15 19:52:07

  Eeeeee nooo... Drodzy podatnicy(gorole, prywciorze) przecież górnictwo to wasz ciężar podatkowy, przecież Wasze podatki lądują w górnictwie ? A tak fajnie było patrzeć jak gibaliście się przed stadionem na wiśniowcu i jaraliście się koncertem za który dwa razy płacicie :) I kombinujecie gdzie w centrum za darmo postawić auto ;)

  1 1
 • ~Arteks 2016-04-15 20:10:33

  @monkey - przykład z Katowicami i dobry i niedobry. Dobry bo faktycznie jest tam teraz dużo fajnych imprez ale jeszcze z 10 lat temu była Rawa i co najwyżej jakiś koncert w Spodku. Katowice nikomu nie kojarzyły się z imprezowym miastem. Czy było co robić kilka lat temu w Katowicach? No nie bo każdy spier... z tego miasta jak najszybciej bo centrum wyglądało jak z jakiegoś horroru. Jeśli Katowicom udaje się zmieniać wizerunek na plus to tym bardziej może się to udać komuś kto nie sięgnął takiego dna. Muzeum Śląskie - to interesuje jednostki. Powiedz mi kogo z Łodzi kto przyjedzie na Śląsk zainteresuje muzeum regionalne? 95% ludzi przyjeżdża tylko na koncert, przy okazji może kupić jakąś pamiątkę, zobaczyć centrum miasta, coś zjeść, wypić jakieś piwo ale raczej nie jest zainteresowana innymi atrakcjami bo po koncercie i podróży jest już najzwyczajniej zmęczona. Podoba mi się twój przykład z hotelami w centrum miasta. Kilka współczesnych hoteli znajduje się poza centrum - a to błąd. Bo goście hotelowi jeśli przyjadą w jakimkolwiek celu - czy zawodowym czy turystycznym - przeważnie wieczory mają wolne i mogliby dodatkowo zapełniać kluby, puby itd. Gdzie w takim razie są nasi lokalni biznesmeni? Czy nikt nie widzi interesu w prowadzeniu takiej działalności w centrum? Pozytywnym przykładem jest Ambrozja która reklamuje się jako najbardziej prestiżowy klub na Śląsku. Uruchomili także mały hotel. :)

  0 2
 • ~ 2016-04-15 21:05:36

  a to ciekawe powiedz mi Arteks co za ciekawe koncerty są w Katowicach?

  2 0
 • ~Arteks 2016-04-15 21:27:42

  @chochlik - jest parę naprawdę znanych i renomowanych imprez od paru lat np. Tauron Nowa Muzyka, OFFestiwal, Rawa Blues. Akurat Katowice zaczęły stawiać wysoko na renomowane imprezy sportowe i rozrywkowe bo stwierdziły, że to się miastu po prostu opłaca. Nasze imprezy z gwiazdami na stadionie były dobrą kontynuacją śląskich tradycji gwiazd które występowały na stadionie w Chorzowie. W Rybniku też nie jest źle jeśli chodzi i ilość różnego rodzaju imprez. Szkoda, że poza Ryjkiem, OFPĄ czy koncertem gwiazd nie wszystkie mają dobrą promocję np. na portalu SilesiaKultura większości imprez z Rybnika nie można znaleźć. To taki "kamyczek" do dyskusji w ramach tego Kongresu Kultury jaki się ma chyba jutro odbyć. Dlaczego z promocją wielu dobrych imprezy nie wychodzimy na cały Śląsk?

  1 0
 • ~malamalpa 2016-04-15 21:41:35

  Atreks - Dlatego z promocja nie wychodzimy na caly Slask, bo trudno tu turystycznie zatrzymac - wracamy do braku atrakcji dobrej jakosci i bazy uslugowej. Katowice dodaly sobie atrakcji a baze mialy. Duzemu jest latwiej. jesli bysmy mieli chociaz gory w blizszej okolicy byloby nam latwiej. Takie koncerty moze sobie np organizowac Zakopane jesli ma gdzie po sezonie turystycznym, kiedy swieci pustkami.
  Z tym Muzeum Slaskim - nie wszystko co ma region w nazwie dotyczy regionu - pojedz zobacz wystawe malarstwa polskiego czy kostiumow teatralnych. A dopiero sie rozkreca.
  Gdzie sa lokalni biznesmeni? nie winmy biznesmenow. Jesli chcesz miec hotel to musisz byc wlascicielem budynku, a w centrum to jest drogie. Dlatego sa na poboczach. Wlasciciel kamieniecy woli wynajac lokal pod bank. Czynsze ida w gore. Szkoda. A hotele powinny byz w centrum, jak dworce, czy apteki.

  0 2
 • ~Gwiazda66 2016-04-15 21:44:14

  Ja proponuję pieniądze przeznaczyć na naszych kopaczy amatorów :) żeby leszek65 nie miał się czego czepiać jak dalej będą przegrywać a kasa będzie :P

  2 1
 • ~malamalpa 2016-04-15 21:45:55

  Atreks - Dlatego z promocja nie wychodzimy na caly Slask, bo trudno tu turystycznie zatrzymac - wracamy do braku atrakcji dobrej jakosci i bazy uslugowej. Katowice dodaly sobie atrakcji a baze mialy. Duzemu jest latwiej. jesli bysmy mieli chociaz gory w blizszej okolicy byloby nam latwiej. Takie koncerty moze sobie np organizowac Zakopane jesli ma gdzie po sezonie turystycznym, kiedy swieci pustkami.
  Z tym Muzeum Slaskim - nie wszystko co ma region w nazwie dotyczy regionu - pojedz zobacz wystawe malarstwa polskiego czy kostiumow teatralnych. A dopiero sie rozkreca.
  Gdzie sa lokalni biznesmeni? nie winmy biznesmenow. Jesli chcesz miec hotel to musisz byc wlascicielem budynku, a w centrum to jest drogie. Dlatego sa na poboczach. Wlasciciel kamieniecy woli wynajac lokal pod bank. Czynsze ida w gore. Szkoda. A hotele powinny byz w centrum, jak dworce, czy apteki.

  0 1
 • ~miastowy 2016-04-15 22:05:34

  Nie można porównywać potencjału Rybnika i Katowic. Rybnik, mimo mojej sympati jest małym miastem z przyłączonymi do niego wsiami (dziś szumnie dzielnicami willowymi ;) Dla osób z wyższym wykształceniem w Rybniku nie ma czego szukać, bo sprawdza się jedynie jako noclegownia. Katowice to stolica 2 mln konurbacji górnośląskiej, gdzie nawet bez ludzi z zewnątrz znajdą się chętni na szeroką oferte kulturalną czy sportową. Rybnik, będąc na uboczu i dość marginalnym znaczeniu historycznym, moim zdaniem, jest na straconej pozycji z dużymi imprezami. To co aktualnei funcjonuje jest wystarczajace dla mieszkańców byłego ROW-u, czy subregionu zachodniego. Dużo ważniejszą sprawą, aniżeli jeden duży koncert (być może nawet nas na niego stać) jest dobre połączenie z autostradą, ponieważ póki co brak jest argumentów, aby ulokować swoja firmę w Rybniku, a nie np. w Zorach obok A1. Dotychczas władze mista zachowywały się jakby spały na złocie (czarnym), ale ten czas kiedyś minie i należy na to przygotować. Sprawa promocji przez sport czy kulturę i związane z tym różnego rodzaju wyliczenia czasu antenowego, można porównać z niejąką panią Katarzyną W, szerzej znaną mama Madzi, dzięki ktrórej o Sosnowcu było dość głośno. Idąc tymi kryteriami powinna dostać honorowe miejsce w histori tego miasta.

  1 1
 • ~7dyzio1 2016-04-15 22:20:58

  A ja bym proponował zorganizować coś z lat 80.90 przy tej muzyce bawiło się na lepiej A tu daje przykład jak idzie fajnie zorganizować taki koncert

  https://www.youtube.com/watch?v=agzebaRMImM

  4 0
 • ~crombik 2016-04-16 01:35:39

  Ciekawe że raptem 2 razy większa Ostrawa potrafi zrobić Colours of Ostrava, wymieniany wśród najlepszych festiwali w Europie a u nas jest problem z jednym koncertem. Ale co się dziwić jak szkoda władzom pieniędzy nawet na organizacje czegokolwiek w Sylwestra.

  2 0
 • ~malamalpa 2016-04-16 14:30:23

  @ crombik - Ostrawa "raptem 2 razy wieksza - wielkosci Katowic - to duze miasto. Taki festiwal im sie zbilansuje. Co do Sylwestra - tak szkoda na to pieniedzy. To jest impreza niebiletowana - czyli wyrzucanie pieniedzy Rybniczan, ktore sa potrzebne gdzies indziej - za to mozna wyremontowac kilka klas w szkole, albo poprawic krawezniki. Na sylwestra kazdy moze przez rok cos zaoszczedzic i isc sie bawic w jakims lokalu jesli ma taka potrzebe. Co innego, jakby miasto znalazlo na to sponsora. Ale dla jakiego prywatnego sponsora taki sylwester bylby "promocja" w Rybniku? I kolo sie zamyka. A pieniedzy z Unii bedzie coraz mniej i trzeba wszystkie zasoby wydawac bardzo rozsadnie.

  4 0
 • ~kurier 2016-04-16 17:30:24

  Kolego miastowy, nie słyszałem żeby w Katowicach wystąpił Rod Stewart, Gunsi czy Linkin Park w ostatnich latach, więc choćby już tym Rybnik może imponować nawet Katowicom. Pracuje z różnymi ludźmi zróżnych miejsc na Śląsku. Pełno ludzi przyjeżdża na coś do Rybnika. Z kolei u nich praktycznie tylko raz w roku dni miasta. Opinia o noclegowni pasuje do większości miejscowości na Śląsku które mają kopalnie i osiedla nic poza tym ale nie do Rybnika który jest kompletnie szalonym i nietuzinkowym miastem. Odkąd się przyprowadziłem do Rybnika to miasto zaskakuje naprawdę świetnymi imprezami, a to coś na lotnisku, a to na zalewie, a to na stadionie czy w centrum. W tym mieście dzieje się więcej niż w wielu większych miastach wojewódzkich. Dzisiaj np regaty i dla snobów opera z Kijowa. Akurat do skrzynki dostałem reklamę dużej imprezy disco na Rudzie 29 IV. Natomiast najwiekszy problem Rybnika że mimo świetnego położenia, wyglądu, zarobków i impprez ciagle czyta się nudne wpisy niezadowolonych mieszkańców. Być może nie macie pojęcia jak nudno jest w wielu innych miastach Polski, szkoda bo byscie bardziej doceniali miasto które na równi z Wrocławiem czy Łodzią potrafiło zorganizować koncerty prawdziwych gwiazd.

  8 1
 • ~qwer 2016-04-16 18:14:01

  JMJ to niezły pomysł ale 1 mln chyba trochę mało.

  3 0
 • ~Arteks 2016-04-16 21:11:27

  @crombik - Ostrava potrafi ale warto zwrócić uwagę na to, że jest to impreza która nie ma długiej tradycji. Colours zrodziła się w 2002 roku i to jest trochę odpowiednik polskiego Woodstock w Kostrzynie, może na nieco wyższym poziomie jeśli chodzi o udział "gwiazd". Natomiast chyba bez sensu podrabiać pomysły - można współpracować z Ostrawą i promować się w jakiś sposób na Colours, a nie konkurować. @miastowy - pisząc o noclegowni - mógłbyś tak określić cały Śląsk właśnie za wyjątkiem Katowic i Rybnika bo tylko te dwa miasta potrafią zorganizować jakieś imprezy o znaczeniu daleko wybiegającym poza Śląsk. W Gliwicach czy wspomnianym Sosnowcu takich nie znajdziesz. I to nie z powodów finansowych bo Gliwice są bogatszym miastem od Rybnika. Tam po prostu nie ma kto tego robić. A my mamy zarówno znanych muzyków, kabareciarzy jak i animatorów. Ciekawe, że w 5 milionowym regionie to właśnie w Rybniku pojawiły się pomysły nadawania "złotych lampek górniczych" wybitnym osobistościom związanym z tym regionem? To właśnie w Rybniku niedawno wymyślono pierwszą na Śląsku nagrodę literacką. To u nas wymyślono jedną z najstarszych w Polsce imprez popularyzujących literaturę. U nas odbywa się jeden z najstarszych na Śląsku festiwali jazzowych. Mamy najlepszą imprezę kabaretową w Polsce, jeden z trzech najbardziej renomowanych festiwali muzyki artystycznej, imprezy dla miłośników soul, blues, gospel, kina, koncerty gwiazd, co raz więcej klubów muz., najstarszy na Śląsku DKF, multikina.

  4 0
 • ~Arteks 2016-04-16 21:21:09

  Nie mi oceniać @miastowy takie rzeczy ale nowy Klub Ambrozja poleca się jako najbardziej "prestiżowy klub na Śląsku" - to też jest nowa alternatywa dla mieszkańców Śląska. Tak jak uważa kurier - my ciągle nie nauczyliśmy się szanować tego co mamy i nie wiem czy wynika to z kompletnego braku wiedzy niektórych komentatorów, braku porównań albo zwykłej sąsiedzkiej zawiści... Lubię przypominać, że kilkugodzinną relację na żywo z Ryjka w Polsacie ogląda co roku kilka milionów osób. Relacja przeplatana jest scenkami z Rybnika - powiedzcie sami czy poza festiwalem w Sopocie, Opolu czy na krakowskim Kazimierzu - jest dużo takich imprez które możnaby obejrzeć w całości w telewizji? Nasze województwo reprezentuje honorowo tylko Rybnik... a wy jeszcze ciągle gderacie. Tak samo jak było przez dłuższy czas z tymi miejscami pracy. A jak zacząłem porównywać miasta 100-200 tys. w Polsce to się okazało, że Rybnik należy do dosłownie kilku które ma jeszcze zakłady zatrudniające powyżej 1000 osób... Ale też sporo komentatorów tego nie docenia.

  4 0
 • ~Arteks 2016-04-16 21:39:01

  @monkey - Rybnik potrafi zrobić imprezy z tak niebanalnym programem, że część miasta tonie w tłoku, a ilość osób przewyższa jakiekolwiek oczekiwania organizatorów. Trzy szybkie przykłady - rok 2006 - 150 lat kolei na Śląsku - 10.000 osób i opinie w prasie fachowej, że była to największa i najlepsza impreza od 1992 i obchodów we Wrocławiu. Rok 2009 - Dni Rybnika i impreza na lotnisku z pokazem Żelaznego - 22 tys. ludzi (pomijam fakt, że niektórzy nie dojechali bo totalnie zatkała się Żorska) - opinie w prasie śląskiej, że była to jedna z najlepszych imprezy lotniczych i najlepszych dni miast w regionie. Rok 2014 - otwarcie deptaka, pokazy laserowe i oficjalne otwarcie fontanny - przez dwa dni przewinęło się podobno 30 tys. osób... Rok 2015 - na koncercie Linkin Park ponad 20 tys. osób... Rybnik to jedyne miasto na Śląsku poza Katowicami które potrafi przyciągać ludzi niebanalnymi imprezami w przeróżnej tematyce. Więc my nie mamy problemu z przyciągnięciem ludzi do Rybnika i z zorganizowaniem takich szalonych i dużych imprez, a także dojazdem do niego ludzi. Chodziło mi o imprezy bardziej kameralne np. organizowane w TZR - czasami naprawdę fajna impreza, trochę za mało o niej informacji w mediach ogólnośląskich. Co do innych miejsc - mamy zalew, klimatyczne centrum, zabytkową kopalnię, hałdę stożkową do zagospodarowania, ciekawych ludzi z branży rozrywkowej, dobrą sytuację finansową, przygraniczne położenie - co raz lepsze drogi i połączenia kolejowe. Jestem dobrej myśli. :DDD

  3 0
 • ~miastowy 2016-04-16 22:46:30

  @Arteks i @ kurier, panowie bardzo się cieszę, że Rybnik ma tak oddanych zwolenników. Ja w swoim poście poprostu porównałem potencjał sprzedaży produktów kulturalnych w takich miastach jak Rybnik i Katowice. Być może, gdbyby ludze z Rybnika, zaangażowani w te nasze eventy, mieli okazję wykazać się w Katowicach czy Gliwicach efekt byłby jeszcze lepszy, ze względu na ilość potencjalnych klientów. Też uważam, że jak na takie miasto jak Rybnik (głównie tak położone) to oferta kulturalna jest bogata. Ja jednak odnoszę to do potencjału na duże imprezy takie jak w tytule artykułu. Tu wkleje z strony stadionu śląskiego. : cyt "W 1991 roku na Stadionie wystąpił zespół AC/DC, w 1998 grupa The Rolling Stones - na jedynych koncertach w Polsce. Na przestrzeni lat 2004 - 2009 żaden inny obiekt w kraju nie gościł tyle znamienitych gwiazd muzyki. Dwa niepowtarzalne koncerty grupy U2 w 2005 i 2009 roku przeszły już do historii jako największe kulturalne wydarzenia w naszym kraju.
  Lista niepowtarzalnych wydarzeń muzycznych, to także występy zespołu Metallica w 2004 i 2008 roku, Mystic Festival z udziałem Iron Maiden w 2005 roku, koncerty Pearl Jam, Linkin Park, Genesis i Red Hot Chili Peppers w 2007 roku oraz The Police w 2008 roku." Jak chcesz kolego kurier porównywać stadion śląski 50 tyś vs stadion miejski w Rybniku 10 tyś. TZR vs NOSPR ? Spodek vs hala Boguszowice. Przecież nie będę tu oczywistości przedstawiał. To, że przez ostatnei pieć lat nie było koncertu na śląskim wynikało z.....

  2 0
 • ~miastowy 2016-04-16 23:15:11

  z faktu ze stadion był w przebudowie. Arteks piszesz, że Rybnik ma na terenie przedsiębiorstwa zatrudniające ponad 1000 pracowników, a czy nie są to kopalnia i elektrownia ? To, że jeszcze pozostały, na pewno nie wynika z jakiegoś swietnego zarządzania miastem. Rybnik, jest (jeszcze) miastem, z póki co wysokimi zarobkami, moim zdaniem wynika to z faktu, że wiele ludzi pracuje przy przemyśle wydobywczym (pośrednio i bezpośrednio) Dzięki temu jest kasa na usługi , handel, KULTURE, apteki (na każdym kroku) itd. Należy się jednak zastanowić, co by było (a będzie , miejmy nadzieje że jak najpóźniej) gdy ta masa ludzi z kopalń przestanie wydawac kesz, bo nie będzie miała z czego. Miasto wcale nie zmieniło swojego profilu, nadal póki co jest miastem opartym na działalności okolicznych kopalń. W rankinkach miast z perpektywą długoczasową Rybnik wypada brdzo źle i szczerze mówiąc, się temu nie dziwie. W rankingu miast przyszłości w Polsce . Katowice 7 , Gliwice 10. Samym wydawaniem kasy na imprezy i sport pryszłości sobie nie zagwarantujemy.

  2 0
 • ~AntyKrzakala 2016-04-16 23:28:40

  Moim zdaniem co najmniej 50% budżetu miasta powinno się przeznaczać na promocję, ale nie Rybnika tylko Marka Krząkały i Piotra Kuczery z Platformy Obywatelskiej. I jeszcze Piotra Masłowskiego. To by była dużo lepsza promocja dla nas wszystkich. Koncerty się nie opłacają. Tak jak ktoś już napisał lepiej naprawić kilka krawężników albo wyremontować parę sal w szkołach. To byłby dużo lepszy efekt promocyjny. I żeby koniecznie przy tych wyremontowanych salach i krawężnikach postawić informację, że Platforma Obywatelska nam to wszystko dała. Za darmo i dla naszego dobra. Amen.

  2 0
 • ~lukasz76 2016-04-17 00:03:06

  ~AntyKrzakala mówiąc o PO zapomniałes o staroście powiatowym :> nie bój Prezes czuwa, niedługo nocą ...Wracając do tematu ,myślę,że najlepszą promocją miasta są nasi artyści , jeśli ranking pokazuje ,że to młodzi najczęściej odwiedzają nasze imprezy , najlepiej im poświęcić ten czas .. ale kto inny jak nie Grubson nadaje się tu najlepiej ? Skatepark i "budki" na parkingu tworzyłyby wtedy logiczną całość. Jemu powierzyłbym zaproszenie odpowiednich artystów na koncert. "Młodzi Panowie" maja Ryjka , niech Grubson ma koncerty ..mln to sporo kasy.

  0 1
 • ~Arteks 2016-04-17 00:16:11

  @miastowy - widzę, że jednak w temacie imprez nie masz zbyt wiele do powiedzenia skoro schodzisz na tematy zupełnie nie związane z nimi, a nie znając rybnickiego przemysłu dajesz do zrozumienia, że twoje związki z Rybnikiem są luźne lub żadne. Miasta przyszłości? Co do przyszłości miast czy górnictwa to się wszystko okaże - tak samo jak i w kontekście każdego rodzaju przemysłu.
  Ostrawa nie ma już ani jednej kopalni, a robi Colours of Ostrava! Tak naprawdę nikt nie wie co będzie "trendy" za 10 lat. Przez ostatnie lata Katowice straciły 80 tys. mieszkańców, a Gliwice ok. 40 tys. -stanowczo za dużo jak na "miasta przyszłości". Odnośnie potencjału imprezowego to sam potwierdzasz coś do czego nie trzeba mnie przekonywać ze Stadionem Śląskim. Każda dobrze zorganizowana impreza na Śląsku jest w stanie zapełnić stadion, lotnisko, klub czy teatr. Ważne jest to, że poza Katowicami - które są stolicą całego województwa i z natury rzeczy muszą wieść prym, właśnie Rybnik wybił się na drugi w kolejności ośrodek który robi świetne imprezy - i to naprawdę w wielu dziedzinach, zarówno duże jak i małe. Ciekaw jestem inauguracji nowej imprezy disco która zapowiada się na zupełnie nowe otwarcie dla osób lubiących takie klimaty 29 IV. Znowu Rybnik! :) Ty myślisz, że udana impreza musi odbyć się w hali takiej jak Spodek. Owszem może ale można mieć dobry pomysł jak chociażby Winyl-swap który uchodzi za największą giełdę płytową na południu Polski i też jeździ na nią pół Śląska łącznie z Czechami.

  1 2
 • ~crombik 2016-05-04 17:02:23

  Mówisz o osiągnięciach Rybnika za poprzedniego prezydenta. W tym roku Rybnik nie ma nic praktycznie do zaoferowania. Nawet Czerwionka bije nas na głowę z Around the Rock 2016.

  1 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował 10 maja w wyborach prezydenckich?
Oddanych głosów: 12376