zamknij

Biznes

Handlowe zagłębie przy Żorskiej znowu odżyje. Potwierdzają się nasze wcześniejsze ustalenia!

2024-02-06, Autor: 

Potwierdza się to, o czym pisaliśmy pierwsi w lipcu 2023 roku. Handlowe zagłębie przy ul. Żorskiej ma odżyć. W tym roku spółka Saller Group zamierza rozpocząć przebudowę i rozbudowę obiektów handlowych. Wiadomo też, jakich najemców z branż będzie szukał inwestor.

Reklama

Przypomnijmy, w lipcu 2023 pisaliśmy o tym, że poważne plany co do handlowego zagłębia przy Żorskiej ma jednak poważny gracz na rynku – spółka Saller Group. Wtedy informowaliśmy Was też, że inwestor zamierza przebudować istniejący budynek handlowy wielkopowierzchniowy (po Tesco) oraz rozbudować od jego wschodniej strony o nowe skrzydło. Po stronie wschodniej powstanie dodatkowo też nowy budynek handlowy.

W ramach przebudowy nastąpi zmniejszenie istniejącego parkingu przy obiekcie handlowym. Ponadto zostanie wykonane nowe włączenie terenu obiektu do ul. Żorskiej. Ostatecznie budynki handlowe po przebudowie i rozbudowie będą miały kształt litery „U” otwartej na ulicę Żorską. W środku między budynkami położony będzie parking dla samochodów osobowych – czytaliśmy wtedy w decyzji wydanej przez prezydenta.

Więcej »Zagłębie handlowe przy Żorskiej odżyje i będzie większe! Pojawił się poważny inwestor«

Dzisiaj (6 lutego) prezydent Piotr Kuczera potwierdził nasze wcześniejsze ustalenia.

Przestrzeń przy ulicy Żorskiej znowu dla handlu. Inwestorem przy ul. Żorskiej 2 (dawne Tesco) jest spółka z Saller Group. Inwestor przy ul. Żorskiej planuje przebudowę i rozbudowę obiektów handlowych o łącznej powierzchni ok 20 tys. m2. Przygotowywany jest dodatkowy zjazd od ul. Żorskiej do parku handlowego – poinformował prezydent w mediach społecznościowych.

Wiadomo też, jakich najemców będzie szukała spółka. Mowa tu o operatorze spożywczym, drogeriach, branży tekstylnej, AGD i RTV.

Budowa ma rozpocząć się w tym roku. Planowane zakończenie w 2025 roku. Obecnie przygotowujemy pozwolenie na budowę – wyjaśnia Piotr Kuczera.

Czekamy jeszcze na szczegóły, o które już jakiś czas temu poprosiliśmy inwestora.

Pytanie, co z Praktikerem, a w zasadzie z jego ruinami? To o wiele trudniejszy temat. Inwestor nie jest właścicielem tego terenu i nie na leży on też do miasta. Prezydent zapewnia, że miasto podejmował wielokrotne próby kontaktu z agencjami, które obsługiwały nieruchomość, niestety bez skutku.

Oceń publikację: + 1 + 176 - 1 - 55

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (20):
 • ~gen 2024-02-06
  15:37:52

  40 95

  Znowu centrum handlowe ? dajcie spokój , ja bym w tym miejscu widział pomieszczenia dla imigrantów których za chwilę UE nam wciśnie .Ciśnie się na usta następujące pytanie dla kandydatów na Prezydentów Rybnika ,gdzie mamy miejsca przygotowane na lokale dla imigrantów ?

 • ~internauta765 2024-02-06
  16:29:48

  91 50

  Kolego ~gen masz tak mózg wyprany przez 8 lat że szok. Jakich imigrantów nam UE wciśnie, bo tak stary ciul mówił w TVP. Daj se siana

 • ~grzegorz410 2024-02-06
  16:51:09

  71 38

  internauta765 - jemu chodziło o tym którym pisuary bez ograniczeń wydawali wizy za łapówki

 • ~Lu_Ke Sky_Walker 2024-02-06
  18:41:54

  36 44

  Gen, biedny PISowcu: zbliżają się kolejne wybory więc znowu zaczynacie z tą zgraną płytą o uchodźcach?
  Ale ciemny jesteś, bez uchodźców nie byłoby komu pracować w niektórych branżach. Chociaż biorąc pod uwagę twój stan umysłowy powinno się wcielić cię przymusowo do roboty w oborze..

 • ~niuti 2024-02-06
  18:42:17

  32 3

  Przecież z tego co kojarzę to tu nie o wjazd chodziło tylko wyjazd i korki pod Tesco i dalej parking. Z wjazdem nie było problemów. Miało to być połączone do Kolejowej no ale.....czy to moja kasa....ja się pchać tam nie muszę, nie sądzę, że postaną tam sklepy których nie ma w Rybniku już. To nie SCC :D.

 • ~Dintojra 2024-02-06
  18:44:53

  12 19

  "gdzie mamy miejsca przygotowane na lokale dla imigrantów ?"
  @gen - jak to gdzie ? u ciebie.
  "tego terenu i nie na leży on też do miasta"
  ...nie na leży dobre, dobre redaktorze Furmanowicz :)

 • ~Francik049 2024-02-06
  18:56:47

  65 10

  w nieodległym Knurowie Panattoni buduje w szczerym polu zakład produkcyjny branży metalowej a nam zostaje cieszyć się z nowego marketu w starym tesco
  słuszną linię i dokonania ma nasza władza w prawdziwym rozwoju i pozyskiwaniu konkretnych inwestorów

 • ~Arteks 2024-02-06
  19:15:17

  22 80

  @Francik049 - a w Rybniku buduje się: największa elektrownia na gaz w Polsce(!), niedaleko niej powstaje mała huta aluminium. W innych dzielnicach buduje się droga dwujezdniowa. Dopiero co oddano do użytku salę gimnastyczną w I LO, a już zapowiedź budowy nowej w II LO. W centrum powstaje na Hallera duży budynek mieszkaniowy. Na Sztolniowej osiedle TBS, rozwija się inwestycja na Parkowej. Buduje się osiedle na Sosnowej. I będzie się budować nowe centrum handlowe oraz hospicjum, koło K1 powstaje na końcowym etapie jest budynek biurowy. W centrum na 3 Maja też na ukończeniu jest biurowiec, a na Reja budowana jest nowa kamienica.

  Wiesz co taki boom budowlany oznacza? Ogrom pracy dla: projektantów, inżynierów budowlanych, budowlańców, monterów, drogowców, instalatorów, kafelkarzy, dekarzy, hydraulików itd itd

  RYBNIK - tu zawsze się coś dzieje!!! Kiedy ty człowieku trochę się ocucisz i porzucisz swoją zgryźliwość? Ty trochę tak jakbyśmy dalej mieli lata 90... "i wypada ponarzekać".

 • ~Francik049 2024-02-06
  19:55:45

  60 9

  Arteks zejdź na ziemię, no i co z tego że się buduje, ilu tych wymienionych będzie z Rybnika skoro będą budować firmy z zewnątrz ? najwięcej podczas takiej budowy zyska branża hotelowa i gastronomiczna, a później ile będzie tam pracowników ? zdecydowanie mniej niż pracowało w obsłudze zamykanych obecnie bloków, bo taka nowoczesna elektrownia jest praktycznie bezobsługowa ( mam w firmie nowoczesne bloki kogeneracyjne - wiem że to trochę mniejszy kaliber, tam jedyna obsługą jest dyspozytor który w razie stanu awaryjnego wzywa autoryzowany serwis, tutaj będzie podobnie)
  skoro "odpowiadasz" mi w zaczepnym tonie ( z braku rzeczywistych argumentów), napisz lepiej ile te wymienione przez Ciebie nowobudowane obiekty na stałe wygenerują atrakcyjnych miejsc pracy dla Rybniczan lub staną się magnesem przyciągających do nas fachowców z okolicy ?

 • ~Arteks 2024-02-06
  20:20:46

  8 59

  @Francik049 - każda inwestycja nakręca kolejną i z każdej jest pożytek. Mamy rozwój informatyki, robotyzacji i automatyki, a mimo to cały czas odczuwamy w Rybniku... niedobór rąk do pracy od kilku lat czyli od momentu jak się rozkręciła gospodarka i każdy zakład przyjmuje ludzi, nawet się reklamują w mediach czy na bannerach! Oczywiście, że to będą atrakcyjne miejsca pracy najpierw przy budowie bo budowa elektrowni to nie budowa modułowego hangaru na strefie. Potem dla chemików, inżynierów, dyspozytorów. A powiedz czy hala w Knurowie o jakiej wspominasz będzie oferowała według ciebie atrakcyjne miejsca pracy? Ile?

 • ~Francik049 2024-02-06
  20:59:48

  31 6

  gdzie będzie ta praca dla rzesz chemików i inżynierów, bo przecież nie w zautomatyzowanej i praktycznie bezobsługowej elektrowni ,a firmy szukają ciągle chętnych do prostych prac fizycznych bo płacą w okolicach najniższej krajowej ( ciekawe że np Purmo pod koniec lat 90 płaciło lepiej od średniej w Rybniku, na brak chętnych nie narzekali), z lokalnych firm jedynie Eko Okna odtają od tego obrazu, ale jak nagle powstaje duży zakład to trudno w krótkim czasie zebrać załogę, widać się udało bo ogłoszenia i banery zniknęły z rynku, tak jak pisałem, jak zwykle w takich przypadkach budować będą specjalizowane firmy z zewnątrz, ale Ty jak zwykle wiesz lepiej powtarzając swoje bajki o rzeszach fachowców z Rybnika biorących udział w tej inwestycji,
  wg danych w sieci w Knurowskim zakładzie ma pracować ok 200 osób, jeżeli zarobki będą tam nieatrakcyjne, to ludzie znajdą sobie pracę w sąsiednich, dobrze skomunikowanych z Knurowem Gliwicach

 • ~Francik049 2024-02-06
  21:03:25

  42 5

  przy okazji , ile w ostatnim dziesięcioleciu powstało w Rybniku zakładów dających zatrudnienie takiej ilości ludzi z przekorojem stanowisk od kadry zarządzającej produkcją, poprzez inżynierów utrzymania ruchu na pracownikach produkcji kończąc ?

 • ~gen 2024-02-06
  22:04:26

  38 42

  Poczekamy , zobaczymy jak to z tymi imigrantami będzie . pewnie jak z tymi laptopami dla czwartoklasistów , przyszedł Tusk i znowu na nic nie ma pieniędzy .I ciągle ta mowa nienawiści w wykonaniu zwolenników rządu 15 grudnia :)

 • ~grzegorz410 2024-02-07
  11:49:52

  23 16

  gen - że też nie wpadli na to żeby jak pisuary drukować pieniądze bez pokrycia i rozdawać swoim, a Inflacja ? kto by tam się przejmował jakąś inflacją, zwali się na Putina czy tam innego Kima, albo najlepiej powiesić baner na NBP - że za inflację w Polsce odpowiadają kosmici - większość wyborców pisu i tak uwierzy,

 • ~gen 2024-02-07
  17:15:52

  12 13

  @grzegorz_ zorientuj się o ile deficyt budżetowy zwiększył pseudorząd Tuska na ten rok ? też dodrukują pieniędzy? nienawiść was boroki zaślepia :) największy liczebnie rząd , sieroty i komuniści na ministerialnych stołkach i gdzie 100 konkretów ? półmetek już minął a spełnili może z 2-3 :) a co to będzie od lipca jak prąd podrożeje , co wy wtedy będziecie oponentom opowiadać , że to wina PISu ?

 • ~Arteks 2024-02-07
  18:22:02

  4 18

  @Francik049 - jak zwykle łapiesz się na tendencjach i małej znajomości gospodarki miasta i regionu. Wspominasz o Eko-Oknach,
  a przecież to klasyczny przykład małej firmy która przekształciła się w potentata. I to nie od razu bo potrzebowała na to 25 lat. Warto zwrócić uwagę, że to firma z powiatu raciborskiego. Czemu powiat rybnicki albo wodzisławski nie ma takich firm? Akurat w Rybniku firmy mają się świetnie (o czym w zestawieniu na koniec). Rozwijają się, budują nowe hale, zatrudniają, płacą podatki. Czasami mi się wydaje, że piszesz takie różne zgryźliwości albo z zazdrości albo frustracji...

  Mamy takie firmy które się rozwijają, inwestują i szukają pracowników o przeróżnych branżach. Najlepszy przykład to Tennecco czy TeskoSteel. Z zupełnie nieznanych marek stały się potentatami na skalę ogólnopolską. Ile w Polsce jest firm które potrzebują do swojej działalności całych składów kolejowych stali? Pokaż mi jakiś odpowiednik w regionie! Mogą być nawet Gliwice.
  Która firma na Śląsku poza TeskoSteel przerabia 600 tysięcy ton stali na potrzeby przemysłu AGD w całej Europie?

  Niedawno rybnik.com.pl pomógł podając pozytywny bilans dojeżdżających/wyjeżdżających według którego Rybnik jest na wyraźnym plusie. Zestawienie pokazało, że Rybnik również ma bardzo atrakcyjne miejsca pracy skoro grupa osób dojeżdża z Katowic. Nie spodziewałem się ich aż tylu! :D

  Ale mam też parę ciekawych danych GUS którymi nie chwali się Urząd Miasta, a powinien bo one ilustrują czy mamy w Rybniku progres, stagnację czy regres w II kadencji Kuczery:
  Poziom bezrobocia 2018 - 3,5%, 2023 - 2,7%
  Firmy jednoosobowe 2018 - 10226, 2023 - 11171
  Duże firmy np. spółki 2018 - 1198, 2023 - 1274
  Spółki z udziałem kapitału zagranicznego 2018 - 89, 2023 - 109
  Wszystkie podmioty gospodarcze 2018 - 14006, 2023 - 15386 (wzrost o 15,3%)
  Wartość inwestycji przedsiębiorstw 2018-2021 (wzrost o 18,6%) - brak danych za 2022-23
  Podatek CIT który odprowadzają spółki i duże firmy na rzecz miasta:
  2018 - 7390397, 2022 -13740944 (wzrost o 95%)

  Ogromny PROGRES biznesowy w Rybniku!

 • ~grzegorz410 2024-02-07
  18:38:19

  13 10

  gen - ciepło wam się robi pisuary że tak kwiczecie za władzą ? czyżby pieniądze z funduszu solidarności się skończyły ? nie mogę się doczekać kiedy dudu się dowie co pisiaki przed nim ukrywali - wtedy może być naprawdę ciekawie

 • ~Dintojra 2024-02-07
  18:49:34

  11 9

  "pewnie jak z tymi laptopami dla czwartoklasistów , przyszedł Tusk i znowu na nic nie ma pieniędzy"
  @gen miło, że wspominasz o tym problemie zwykłego złodziejstwa ze strony rządu Morawieckiego, gdzie firmy zakupiły i przekazały sprzęt dla szkół... a kasy na to nie zabezpieczono, bo wiele tych firm przez długi czas upominało się o kasę jeszcze za poprzedniego (nie)rządu.
  "zorientuj się o ile deficyt budżetowy zwiększył pseudorząd Tuska na ten rok ? też dodrukują pieniędzy?"
  Rząd poprostu urealnił budżet i dołączył do niego deficyt, który kreatywny Morwaiecki przeniósł np. do BGK.
  Zdumiewająca jest druga część twojej wypowiedzi... czyli przyznajesz oficjalnie, że pis drukował pieniądze ? :):):)
  Nie sądzę żeby rząd Tuska jako rozwiązanie problemu deficytu uzna dodruk pustego pieniądza.

 • ~Chudy324 2024-02-08
  06:33:21

  7 9

  Ludzie zdajcie sobie w końcu sprawę że działania pis i po mają dla naszego kraju ten sam efekt czyli wyprzedaż majątku i ściąganie zachowanich korporacji, które drenują nasz kraj. Tu tylko o to chodzi, żeby dobrze robić korporacjom, które z kolei totalnie sterują politykami.

 • ~Francik049 2024-02-08
  09:58:25

  14 0

  Arteks piszesz "Najlepszy przykład to Tennecco czy TeskoSteel. Z zupełnie nieznanych marek stały się potentatami na skalę ogólnopolską"
  po takich słowach należałoby zakończyć jakąkolwiek próbę bezsensownej polemiki
  Tenneco "nieznana ?" amerykańska marka której zamknięta angielska fabryka została dosłownie przeniesiona do naszej republiki bananowej ze względu na tanią siłę roboczą, znam osobiście osoby które brały w tym udział, tam demontowali maszyny, przywozili je do nas, remontowali i uruchamiali, a później pracowali przy ich utrzymaniu, konserwacjach i naprawach, ci byli jeszcze w miarę dobrze opłacani, natomiast pracownicy zatrudnieni bezpośrednio przy produkcji mieli możliwość godnego zarobku w okolicach najniższej krajowej, nie wiem na ile obecnie się zmieniło, ale wieczny nabór pracowników daje do myślenia, z dobrze poinformowanych źródeł wiem , że w innym zakładzie tej firmy trudno jest znaleźć pracownika o dłuższym stażu niż pół roku, czy w Rybniku jest podobnie ? całkiem możliwe

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 4155