zamknij

Biznes

E-bilet na jesień

2006-08-02, Autor: 
Wczoraj miasto podpisało umowę z firmą Bull Polska na realizację projektu karty elektronicznej.

Reklama

Dokument podpisali prezydent Rybnika – Adam Fudali i dyrektor generalny Bull Polska – Barbara Tyc – Panek.


Projekt „Elektroniczna karta miejska i publiczne punkty dostępu do internetu w Mieście Rybnik” jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem w kraju.


Trzema podstawowymi filarami projektu są:

  • Elektroniczna karta miejska jako nośnik podpisu elektronicznego, bilet okresowy, elektroniczna portmonetka.

  • Wirtualne Biuro Urzędu Miasta – aplikacje on-line w UM Rybnika umożliwiające interaktywne wypełnianie wniosków, formularzy i składanie podpisu elektronicznego.

  • Sieć Publicznych Punktów Dostępu do Internetu tzw. PIAP-ów, (6 telecentrów, 5 infokiosków),

Co to oznacza w praktyce? - Elektroniczną kartą mieszkańcy uiszczać będą opłaty za przejazdy autobusami, opłaty za parkingi, opłaty za korzystanie z miejsc targowych, a także opłaty za bilety wstępu na obiekty MOSiR i Bushido – tłumaczył wczoraj na konferencji prasowej prezydent Rybnika. - Za pomocą karty mieszkańcy będą też mogli dokonywać elektronicznego podpisu.

 

Chociaż koniec projektu zaplanowany jest na koniec marca 2007 roku, to już na jesieni 2006 roku e-karta będzie zastępować bilet autobusowy. - Wprowadzenie e-karty w autobusach na pewno przyczyni się do uszczelnienia systemu płatności za przejazdy – powiedział prezydent. Na początek zostanie przygotowanych dla mieszkańców 25 000 kart.


Docelowo e-karta będzie umożliwiała identyfikację mieszkańca. Dzięki temu w wirtualnych biurach (będą się mieścić w Publicznych Punktach Dostępu do Internetu) będzie możliwość wypełniania wniosków, dokonywania opłat bez konieczności udawania się do poszczególnych urzędów.


Wykonawca projektu - firma Bull to istniejąca od 1931 roku grupa kapitałowa zaliczana do grona największych dostawców systemów informatycznych na świecie. Centrala firmy znajduje się we Francji, ale z usług i produktów Bull korzystają klienci z prawie 100 krajów. W Polsce Bull działa od ponad 30 lat. Obecnie grupa reprezentowana jest przez firmę Bull Polska sp. z o.o. (założoną w 1992 roku).


Łączny koszt projektu „Elektroniczna karta miejska i publiczne punkty dostępu do internetu w Mieście Rybnik” wyniesie 5 394 328,10 zł. Rybnicki samorząd na 75% tej kwoty otrzymał dotację z funduszy unijnych w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR).

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
  • ~Arteks 2006-08-02
    11:12:22

    0 0

    Oczywiście należę do wielkich kibiców e-karty bo to z pewnością rozwiązanie XXI wieku. Myślę, że może to przyciągnąć wiele osób do komunikacji miejskiej bo za parking też się będzie płacić e-kartą..., a jak już taką kartę będzie się miało to jest to z pewnością zachęta to częstszego korzystania z autobusów. Teoretycznie jednorazowe przejazdy autobusami powinne być tańsze niż obecnie bo bilety sprzedawane w kioskach zawierają przecież prowizję dla RUCHU czy innych, a później całość za przejazd trafi do ZTZ. Z tym, że już dzisiaj należy myśleć o jakichś promocyjnych przejazdach bo przecież w Rybniku najbardziej narzekamy na niezwykle kiepską ofertę wyboru biletu (Rybnik jako jedno z nielicznych miast ma do zapronowania tylko bilety jednorazowe i miesięczne), a powinne już od dawna być bilety dobowe, krótkoprzejazdowe, przesiadkowe, tygodniowe, kwartalne, grupowe itd. Muszą być takie nowe opcje na e-karcie poza biletem miesięcznym i jednorazowym!!! Tego się będziemy DOMAGAĆ jako mieszkańcy!!!

  • ~nieznane_miejsca 2006-08-02
    17:07:39

    0 0

    Masz rację Arteks. Szkoda, że nie przyszło ci do głowy, że Bull Polska też będzie pobierać prowizję. A w porównaniu z prowizją Ruchu będzie to mega prowizja. I nie wiem, czy bilety będą tańsze.

  • ~ 2006-08-02
    19:52:08

    0 0

    Pierwszy w kraju?
    http://pl.wikipedia.org /wiki/ Krakowska_Karta_Miejska

    Na czym polega ta wyjątkowość względem innych istniejących od dawna kart miejskich, chociażby karty w Warszawie?
    Proszę o informację na ten temat od autora newsa.

  • ~ 2006-08-02
    20:47:11

    0 0

    Zawsze mnie dziwi, skąd przy takich kwotach taka niesamowita precyzja wyliczania kosztów... chociaż te grosiki mogliby sobie podarować ;)

  • ~Arteks 2006-08-02
    21:39:17

    0 0

    Do poprzednika: Różnica jest chyba w tym, że zarówno w Krakowie jak i Warszawie są karty ale tylko na pewien okres. Bilety jednorazowe nadal funkcjonują w papierowej formie (w Warszawie są zaopatrzone w pasek magnetyczny). Natomiast w Rybniku e-kartę będzie posiadać nawet mieszkaniec który z autobusów korzysta "od swięta" bo przyda się także do innych celów jak np. wstęp na basen czy do teatru. Tego w wymienionych wyżej miastach na razie nie ma (może też są takie plany - nie wiem).

  • ~admin 2006-08-04
    09:42:49

    0 0

    Do Janusz Y@nek®: z naszej wiedzy wynika, że e-karta w Warszawie, Krakowie, czy Jaworznie ma ograniczone zastosowanie. Wyjątkowość rybnickiego projektu polega na jego szerokim zakresie - m.in. aplikacjami związanymi z Wirtualnym Biurem i tzw. piapami.

  • ~brak 2006-08-05
    22:54:51

    0 0

    nie mam nic do tego projektu chociaż nic nie jest mówione o cenach ile pózniej będą kosztować bilety, bo napewno to nie będzie taniej niż terażniejsze bilety miesięczne.Korzystam z komunikacji miejskiej dojeżdzająć do pracy z przesiadką i zdarza się nierzadko że pierwsze kursy jeżdzą jak chcą z opóznieniem no a raczej nie można powiedzieć że są korki lub siarczysty mróz pomimo remontowanego wokoło Rybnika

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.