zamknij

Wiadomości

Czy UŚ w Rybniku przetrwa? Są pomysły na nowe kierunki

2012-10-30, Autor: Wacław Wrana
Dr Marta Cuber - nowa szefowa Ośrodka Dydaktycznego Uniwersytetu Śląskiego w Rybniku robi wszystko, aby uczelnia w naszym mieście przetrwała. Aby się tak stało, w najbliższych latach ośrodek musi przekształcić się w wydział zamiejscowy i zaproponować studentom zupełnie nowe kierunki kształcenia.

Reklama

Przepisy o szkolnictwie wyższym mówią wprost: nadchodzi koniec tzw. ośrodków zamiejscowych uczelni. Jeśli placówki chcą przetrwać, muszą stać się samodzielnymi wydziałami macierzystej uczelni.

A stworzenie wydziału to nie taka łatwa sprawa. Wydział jest samodzielną jednostką, działającą w oparciu o spójną formułę naukową. Musi też mieć minimum 3 samodzielnych pracowników naukowych i 3 wykładowców z tytułem doktora. Co najważniejsze jednak, wydział musi oferować studentom unikalne kierunki, które nie są prowadzone na innych wydziałach uczelni. Oznacza to, że w Rybniku nie mogłyby być wykładane dotychczasowe kierunki, takie jak socjologia czy politologia (prowadzi je Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach).

Dlatego nowa szefowa rybnickiego ośrodka UŚ – dr Marta Cuber intensywnie pracuje nad opracowaniem koncepcji, według której mógłby działać wydział zamiejscowy w Rybniku. - Przeprowadziliśmy 1000 ankiet w w szkołach ponadgimnazjalnych w całym regionie. Pytaliśmy uczniów, czyli naszych potencjalnych studentów, jakimi kierunkami kształcenia są zainteresowania – opowiada dr Cuber.

Co wynika z przeprowadzonych ankiet i konsultacji? Wstępnie powstał zarys trzech nowych kierunków. Pierwszy z nich to doradztwo międzynarodowe obejmujące język włoski, chorwacki i turystykę. Drugim pomysłem jest przyrodoznawstwo koncentrujące się na przyrodzie i biologii nauczycielskiej. Trzecim wymyślonym kierunkiem jest komunikacja naukowa, na której przewiduje się takie specjalności jak medioznawstwo, fotografia i dziennikarstwo.

Dr Cuber podkreśla, że powstanie wydziału zamiejscowego UŚ w Rybniku nie jest kwestią roku czy dwóch, a projektem obliczonym na wiele lat. By uczelnia w Rybniku przetrwała, zgodę na powstanie wydziału wyrazić musi Senat UŚ.

Dodajmy, że w tym roku na pierwszy roku w Rybniku uniwersytet przyjął 140 studentów na kierunki: socjologię, politologię, historię i filologię polską. Zabrakło natomiast wystarczającej ilości chętnych na filozofię. W sumie, w Ośrodku Dydaktycznym UŚ w Rybniku studiuje ok. 450 studentów.

Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (21):
 • ~philippe123 2012-10-30 01:58:15

  Żadne z tych kierunków nie mają szans przebicia się:P przyrodoznastwo? totalna kpina:P dziś kiedy można spokojnie iść studiować biologię, geografię czy ochronę środowiska i po tych kierunkach również uczyć przyrody w szkole kto wybierze się na przyrodoznastwo? Wsród jakiej młodzieży była przeprowadzana ta ankieta...? Osobiście proponowałbym otworzyć w Rybniku (co napewno będzię ogromnym wyzwaniem) wydział języków dalekiego jak również bliskiego wschodu! W naszym regionie nie ma takiego wydziału, najbliższa sinologia jest w Krakowie, w Sosnowcu natomiast jest nauczany język chiński ale jako dodatkowy język specjalizacyjny na filologii angielskiej. Podejrzewam że ściągneło by to studentów z całego regionu, województwa a może nawet sąsiednich województw. Dobrze by było również dołożyć do tych kierunków specjalizacje związane z biznesem i marketingiem co pozwoli wprowadzić specjalistyczne słownictwo ale i przygotuje studenta do pracy tłumacza w różnych korporacjach nawiązujących kontakty z Chinami czy Japonią.

  0 0
 • ~philippe123 2012-10-30 02:04:24

  Dodam jeszcze, że znam wiele osób co wybrało się na "filologię angielską z chińskim" ze względu na to że jest tam właśnie nauczany ten język. Owszem mają sporo godzin chińskiego, ale nadal jest to filologia angielska. Przydałby się wydział z prawdziwego zdarzenia oferujący nie tylko naukę języków dalekiego wschodu ale również naukę o ich kulturze...

  0 0
 • ~jojoxxx 2012-10-30 08:20:53

  philippe123 jak najbardziej popieram
  chodź zapewne zrobią kierunki które znowu wykształcą bezrobotnych :)

  0 0
 • ~Leoncio Almeida 2012-10-30 08:46:15

  Rozumie, że te kierunki uzgodniono z rybnickimi przedsiębioracmi i wychodzą one na przeciw ich oczekiwaniom....zgodnie z nową strategią ministerstwa....hhaha. Jełsi chodzi o unikalne kierunki to ptoponuje jeszcze rzeżbienie w masie solnej tego też na pewno nie ma zadne inna uczelnia.
  Przyszłym absolwentom tego uniwersytetu nie wróże niczego lepszego poza zmywakiem w UK.

  0 0
 • ~JustDoiT 2012-10-30 08:55:11

  Przyrodoznawstwo ze specjalnością nauczycielska- czy w Polsce nie zwalnia się masowo nauczycieli? dlaczego nikt nie pomyślał o czeskim, słowackim?

  0 0
 • ~target 2012-10-30 09:35:21

  ŚWIETNY POMYSŁ - Pani dr. Marcie Cuber dziękujemy za kolejne pomysły z cyklu jak produkować bezrobotnych, którzy ni jak odnajdą się na rynku pracy. Ja rozumiem, że Pani Marta pobiera marne grosze na Uniwersytecie, ale czy to powód by z młodych ludzi robić za przeproszeniem baranów??? Niech Pani Marta się wypowie jak stworzyć stanowiska dla przemysłu, wielkich korporacji by tam absolwenci znajdywali pracę zgodną z swoim wykształceniem. Przyrodoznawstwo? SUPER, w 3 klasie podstawówki miałem Środowisko, to chyba to co nie? Dajcie spokój.... KPINA, taka KPINA z tytułem doktora pod patronatem UŚ - UCZELNIA ŚRODOWISKOWA...

  0 0
 • ~ludziepsy 2012-10-30 09:44:38

  Pomysły może nei są szczególnie dostosowane do dzisiejszego rynku pracy, ale przynajmniej są jakieś zarysy i idee. Gdyby wcześniej ktoś zainteresował się przyszłością Ośrodka, przed Panią Martą nie stałoby tak trudne zadanie. Wcześniejsze władze uczelni nie robiły nic- teraz prowadzone są konferencje i ciekawe spotkania, Ośrodek zaczyna 'żyć'. Zresztą co do wcześniej wspomnianego języka czeskiego- było przeprowadzone spotkanie ze studentami Ośrodka, mające na celu zaprezentowanie perspektyw i korzyści wynikających ze znajomości tegoż języka. Dodam, że prowadzone przez Panią dr Cuber. Dlatego mam podstawy sądzić, że zdaje sobie ona sprawę z roli czeskiego. Zdaję sobie sprawę z tego, zę mogę być kolejną bezrobotną osobą, która opuści mury UŚ, ale winy upatrywałabym raczej w systemie...

  0 0
 • ~auralfloat 2012-10-30 13:00:20

  Przydałyby się nowe kierunki, fakt. Zupełnie w oderwaniu od rynku pracy, bo w Polsce to i inż. i mgr inż. są na bezrobociu. A tak przynajmniej ludzie studiują dla studiów, dla samych siebie i gdzieś mają rynek pracy. Po studiach mogą zawsze się przekwalifikować, pojechać zagranicę, porobić kursy, założyć biznes, albo grać na giełdzie. Przydałyby się filologie azjatyckie, np. krajów arabskich, Indii, sinologia, jak tu pisze philippe123 - przecież dziś by mieć dobrą pracę nie wystarczają już 1 język, baa, nawet 2 i to europejskie. Po co stwarzać kierunki które będą "otwieranie z zamówienia przedsiębiorców". Przecież to nie jest jakiś totalitaryzm, że studiuje się tylko to co jest odpowiedzią na rynek pracy. Nauka ma iść swoim tropem, a pracę i tak zdobędą najlepsi, najbardziej przedsiębiorczy. Gadka o produkowaniu bezrobotnych jest typowa dla tych, którzy chcą mieć podane wszystko na tacy - a to zabija przedsiębiorczość, chęć uczenia się dla siebie, usztywnia rynek pracy i powoduje, że mamy samych specjalistów - którzy w ogóle nie są elastyczni i nie potrafią się przebranżowić.

  0 0
 • ~Ma(j)ster 2012-10-30 13:08:34

  ~ludziepsy - jakim systemie? Ty winy za to 'zę mogę być kolejną bezrobotną osobą, która opuści mury UŚ' (czego Tobie ani nikomu nie życzę) poszukaj u siebie i w swoich decyzjach życiowych a nie w jakimś systemie. Świat jest teraz taki że trzeba samemu o siebie zadbać. Chyba 'nie jesteś żubr, żeby Cię trzymać pod ochroną'?

  0 0
 • ~ludziepsy 2012-10-30 14:02:24

  Moja decyzja o pójściu na uniwersytet była podjęta w pełni świadomie. Co wiecej- uważam że "dbam o siebie", bo studiuje, interesuje się rynkiem pracy, myślę o ewentualnych perspektywach,które posiade po ukończeniu kierunku, uważam jednak, ze NIC i NIKT nie da mi gwarancji zatrudnienia w dzisiejszych czasach.

  0 0
 • ~Leoncio Almeida 2012-10-30 14:28:33

  Widzę że niektórzy traktują studia bardziej jako hobby niż naukę zawodu.....szkoda że za moje piniądze.
  A co do póżniejszego przebranżowienia się z przyrodznawstwa to chyba tylko na zmywak bo na lekarza lub inżyniera może nie być tak łatwo. Nimmniej życzę powodzenia w takich próbach.

  0 0
 • ~grzesnick 2012-10-30 15:00:51

  Leoncio - to jest dawno nieaktualne.. uniwersytet może uczyć myślenia, a nie zawodu. I widać po komentatorze, że myślenia się nauczył/a.

  0 0
 • ~ 2012-10-30 17:32:09

  Doradztwo międzynarodowe, przyrodoznastwo, komunikacja naukowa?
  Przecież to kierunki to fabryka bezrobotnych. W ogóle uczelnia wyższa w Rybnika sensu nie ma, bo poziom tych studiów jest zatrważający.
  A wykorzystują to tacy, którzy chcą mieć papier na wyższe wykształcenie ...
  Lepiej w pomieszczeniach Campusu urządzić szkoły zawodowe uczące konkretnych zawodów typu - ślusarz, murarz itd. Robienie na siłę społeczeństwa wykształconego i oświeconego nie ma sensu...

  0 0
 • ~obserwathor 2012-10-30 18:06:50

  niestety u nas największą szansę na pracę w zawodzie mieliby absolwenci studiów o kierunku sprzedawca detaliczny w sklepie wielkopowierzchniowym/galerii handlowej

  0 0
 • ~ludziepsy 2012-10-30 19:37:50

  Poziom na Uniwersytecie jest zatrwazajacy? Widać jakie Pan ma pojecie o temacie. Tak się składa, ze wykładowcy dojeżdżają z Katowic, wiec wychodzi na to, ze również poziom w Katowicach jest baaardzo niski...

  0 0
 • ~IS 2012-10-30 20:11:02

  Powinni raczej podpisać kontrakt z miejscowym Urzędem Pracy na wieloletnią dostawę bezrobotnych... Rybniccy pracodawcy narzekają na brak politologów, filozofów, socjologów i filologów :-)))))))))))

  0 0
 • ~IS 2012-10-30 20:14:09

  Dr Marcie Cuber sugeruję ukończyć podyplomowo kierunek "łączność z rzeczywistością"

  0 0
 • ~akerue 2012-10-30 21:56:14

  Ludzie pomysł totatlnie głupi! Biorąc pod uwagę struktruę demograficzną naszego kraju uczelnia pt uniwersytet nie ma sensu bytu w Rybniku...w Polsce powinno się zlikwidować wszelkie zamiejscowe ośrodki uniwersyteckie jak najprędzej, szkoda na nie pieniędzy!!!kształcą magistrów "logii" różnych, za pieniądze podatnika i z tego kształcenia nic nie wynika...Dzisiaj co drugi na ulicy to mgr i co z tego? Poziom wiedzy mają mierny....Tu w Rybniu nie trzeba być bardzo błyskotliwym bo skończyć którykolwiek z proponowanych kierunków....30 lat temu na studia dostawali sie najlepsi maturzyści dzisiaj dostanie się każdy.

  Jak ktos ma takie poronione pomysły by otwierać kierunki które niczego nie wniosą ani w świat naukowy (no wybaczcie ale kampusowi w Rybniu do CERNU daleko) ani tym bardziej w rynek pracy to niech to realizują ZA WŁASNE PIENIĄDZE A NIE Z NASZYCH PODATKÓW.
  SPRYWATYZOWAĆ I TYLE W TEMACIE.

  a potem biadolą że hydraulik zarabia więcej od magistra.....

  0 0
 • ~kombalt 2012-10-30 21:57:03

  Czemu nie pozwalniają dam z dziekanatu ??? 4 panie po max 100 studentów, podczas, gdy na każdej innej uczelni ma się pod sobą 650-700 ludzi z różnych kierunków. A tu 4 baby trzymają!!!

  0 0
 • ~kombalt 2012-10-30 22:01:33

  zlikwidować podobnie, jak andrychów i inne ośrodeczki. A tych 5 ludzi niech idą gdzie indziej pracować i doświadczą co to robota, a nie dziekanat czynny od 12.-13.00 czy 8.00 do 8.10. Likwidują firmy po 1000 ludzi, a tu się szczypią z pięcioma

  0 0
 • ~mpaproc 2015-10-02 07:35:50

  Takie czasy i nie ma co narzekać nawet uniwersytet musi się przystosować do aktualnego zapotrzebowania a nowe kierunki napewno pomogą w rozwoju uczelni i nabyciu więcej chętnych studentów. Jak poniżej wspomniano ktoś wybierze się na "filologię angielską z chińskim" po czym bez problemu znajdzie praca dla nauczycieli z język chiński w Kraków http://preply.com/pl/krakow/oferty-pracy-dla-nauczycieli-języka-chińskiego

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na czym Miasto Rybnik powinno oszczędzać?

Oddanych głosów: 2998