zamknij

Wiadomości

Ile w tym roku kosztowała wyprawka szkolna?

2015-09-01, Autor: ww
Dziś w tysiącach polskich szkół zabrzmiał pierwszy dzwonek roku szkolnego 2015/2016. Jak zawsze, powrót dzieci do szkoły wiązał się z niemałymi wydatkami dla rodziców. No właśnie, z jakimi?

Reklama

Zacznijmy od podręczników. W tym roku, ministerstwo edukacji do programu darmowych podręczników (to znaczy finansowanych z budżetu państwa) włączyło kolejne klasy: drugą i czwartą klasę szkół podstawowych oraz pierwszą klasę gimnazjów (od zeszłego roku darmowe podręczniki przysługują też pierwszakom). Rodzice uczniów pozostałych klas nadal muszą płacić kilkaset złotych za podręczniki dla swoich pociech. Dokładnie ile? - W naszej księgarni zestaw podręczników dla 3. klasy szkoły podstawowej kosztuje po rabacie ok. 250 złotych. Do tego trzeba doliczyć ok. 70 zł za podręcznik i ćwiczenia do angielskiego i 20 zł za książkę do religii – wylicza Jan Grzonka z księgarni Orbita na rybnickim rynku.

Dodajmy, że komplet podręczników do 5. klasy kosztuje w granicach 350-400 złotych.

Nieodzownym elementem szkolnej wyprawki są artykuły papiernicze i piśmiennicze. Jak podliczyła Martyna Polok-Ciepla ze sklepu „Szkolak” w Rybniku, na standardowy zestaw przyborów szkolnych wydać trzeba ok. 100 złotych. Na ten wydatek składa się zakup takich artykułów jak: farby, plastelina, bloki, papiery kolorowe, ołówki, gumka, temperówka, podkładka na biurko, zeszyty, pióro, pędzle, nożyczki, kredki i mazaki. Jeśli uczeń potrzebuje nowego piórnika z wyposażeniem i plecaka, to trzeba doliczyć kolejno ok. 37 i 100 złotych.

Rosnące w oczach dzieci zazwyczaj przed rozpoczęciem roku szkolnego trzeba zaopatrzyć w nowe ubrania i obuwie. Jak obserwuje Witold Maśniak z rybnickiego salonu sieci Decathlon, w ramach szkolnej wyprawki rodzice najczęściej kupują: koszulkę na wf (ok. 8 zł), spodenki (ok. 15 zł), dres (komplet ok. 30 zł), jesienną kurtkę (ok. 80 zł), buty na co dzień (ok. 40 zł), tenisówki na wf (ok. 16 zł) oraz spodnie na co dzień (ok. 55 zł). Za tak dobraną garderobę trzeba więc zapłacić w granicach 245 złotych.

Podsumujmy więc przeciętne wydatki dla ucznia 3. klasy szkoły podstawowej:

podręczniki – ok. 340 złotych
przybory szkolne – 100 złotych
ubrania – 245 złotych.

Razem: 685 złotych, w wariancie z plecakiem i piórnikiem 820 złotych.


Drodzy Rodzice, jakich jeszcze kosztów zabrakło na liście szkolnych wydatków? Ile łącznie kosztowała wyprawka dla Waszych dzieci? Czekamy na Wasze spostrzeżenia?

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (1):
  • ~piotrekdec 2015-09-01 14:25:32

    " i 20 zł za książkę do religii" zakładam, że nie chodzi o religioznawstwo; skuteczny jest ten kult, pierze mózgi tak, że w kolejnych pokoleniach nie musi już w owo pranie inwestować bo za możliwość słuchania opowieści nie z tej ziemi jak widać jeszcze trzeba płacić

    0 4

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

"Piątka dla zwierząt" - popierasz ten projekt ustawy?




Oddanych głosów: 617