zamknij

Kultura, rozrywka i edukacja

Co łączy Rybnik z datą 3 maja 1791 roku?

2020-05-03, Autor: 

Co łączy Rybnik z wydarzeniami 3 maja 1791 roku w Warszawie? Niewiele, ale w zbiorach Muzeum w Rybniku znajdują się eksponaty, które pamiętają uchwalenie Ustawy Rządowej z dnia 3 maja i brały udział w uroczystościach świętujących jej uchwalenie.

Reklama

Przeczytajcie, co na ten temat napisał Sławomir Studnik, Kierownik Działu Dokumentacji, Edukacji i Promocji Muzeum w Rybniku:

Wtedy nie był błysku fleszy, dziennikarzy i fotoreporterów telewizyjnych…, a przecież działo się coś niezmiernie ważnego. Dopiero 100 lat później, mistrz Jan Matejko namalował obraz Konstytucja 3 Maja 1791 r. pokazujący rozemocjonowane tłumy zdążające ulicami Warszawy spod zamku do kościoła św. Jana. W obfitującej w historyczne postacie scenie, znajdujemy nie tylko głównych konstruktorów konstytucji, widzimy też jej przeciwników. Malarz nie zapomniał o mieszkańcach Warszawy wszelkiego pochodzenia i profesji. Stoją oni wmieszani w wiwatujący tłum, jako ważny element świętującego społeczeństwa. Miejsce – fragment ulicy przed kościołem ograniczony wysokimi kamienicami nabiera szczególnej atmosfery poprzez łopoczące na wietrze ponad głowami chorągwie królewskie i ziemskie. Ogromne ich płaty wykonane z cienkiego jedwabiu, przytwierdzone do wysokich, bo ponad 5 metrowych drążków trzymanych przez chorążych, falują na wietrze. Widzimy ich tylko kilka, te od strony zamku, a co z niewidocznymi, nadciągającymi od strony rynków Starej i Nowej Warszawy? Rozkołysane dzwony obwieszczając doniosłą wieść sprawiały, że kto żyw biegł w pobliże zamku. Warszawscy rzemieślnicy rzucając warsztaty także biegli, niosąc własne chorągwie cechowe. Przyzwyczajeni byli do tego, że bez nich nie mogło się odbyć żadne ważne wydarzenie, a panująca od tygodni pełna napięć i oczekiwania, nerwowa atmosfera sejmowa sprzyjała pogotowiu. 

Jakiż związek z tym doniosłym dla ówczesnej Rzeczypospolitej wydarzeniem sprzed 229 lat ma bardzo odległy od Warszawy Rybnik? Otóż ma, i to zaskakująco bliski. Dzieje się to za sprawą kilku chorągwi rzemieślniczych znajdujących się w zbiorach Muzeum w Rybniku. Kiedy znalazły się u nas w 1988 r. nawet nie przeczuwaliśmy, jakie skarby przeszłości do nas trafiły. Wśród prawie setki chorągwi i sztandarów cechowych są te, które były bezpośrednimi świadkami rozgrywających się w Warszawie majowych wydarzeń roku 1791.

Żmudne badania i prace konserwatorskie pozwoliły odsłonić skrywane przez nie tajemnice. Zwłaszcza jedna z nich, chorągiew cechu rękawiczników warszawskich, poprzez umieszczone na niej napisy bezpośrednio nawiązuje do Dnia, 3 Maja Roku 1791, kiedy to był Lud uszczęśliwiony – ostatnie dwa słowa przez prawie 200 lat były w ukryciu; odczytano je całkiem niedawno podczas konserwacji chorągwi. Drugą, fundacji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, chorągiew cechu mydlarzy z roku 1788, z dumą pokazywaliśmy na wystawie po raz pierwszy w 1991 r. Z powodzeniem można założyć, że kolejne chorągwie: cechu ślusarzy i rusznikarzy z 1778 r. oraz gospody rzeźniczej z II połowy XVIII w. też uczestniczyły w uroczystościach; dwie chorągwie - cechu szewców (1794) oraz aptekarzy (?) (XVIII/XIX), są prawdopodobnie nieco młodsze.

Wspomniane zabytki pokazywane były w roku 2018 na wystawie PRZYWRÓCONE ŻYCIU Rezultaty konserwacji chorągwi i sztandarów cechowych ze zbiorów Działu Historii Rzemiosła Muzeum w Rybniku. Wcześniej stan zachowania nie pozwalał na ich pokaz. Dzięki żmudnej pracy i umiejętnościom konserwatorek tkanin i malarstwa udało się przywrócić im dawną świetność i rozmiary.

Oceń publikację: + 1 + 40 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
  • ~ 2020-05-01
    12:51:54

    64 17

    Te fanty powinny byc zwrocone skad pochodza -nie maja tu zadnego sensu czy znaczenia.
    My chcemy historii Slaska w muzeum czyli wojny slaskie miedzy prusami i austria rozwoj przemyslu etc etc. Nie nie jestem RAS-iowcem ani Niemcem, dobrze ze Slask jest gdzie jest ale naszym przodkom - i sobie winni jestesmy prawde historyczna. W tamtym okresie Slask nie mial noc wspolnego z Polska.

  • ~ 2020-05-03
    08:43:26

    31 47

    Typowy nacjonalista. Dobrze, że chcesz historii Śląska. Ale nikt tutaj nie mówi nie. Ponieważ jest dzisiaj święto 3 Maja, to jest tylko wspomniany ten epizod i powiązanie z Rybnikiem. Wczoraj za to była kolejna rocznica 3 Powstania Śląskiego ale na tym portalu nikt tego nie wspomniał. Ciebie pewnie też to nie interesuje.

  • ~artefaks 2020-05-03
    09:06:48

    29 23

    @trop leminga. Gdzie leczysz zęby ?Masz dostęp do wirtualnego stomatologa? Dobrze by było też żebyś jeszcze coś wziął na oddech. Jak powiedział osioł do znanego z urody ministra. Weź tik taka bo ci jedzie....

  • ~ 2020-05-03
    09:17:20

    28 40

    Wszystkim inaczej myślącym przypominam, że Nasza Polska Konstytucja była PIERWSZĄ W EUROPIE i był to wtedy najważniejszy akt prawny w Europie! My mieliśmy Konstytucję, we Francji dopiero trwała Rewolucja i panował Ludwik XVI. Niemiec właściwie nie było, tylko państewka a panował cesarz Leopold II, podobnie jak i Włochy ze swoimi państewkami, a proces zjednoczenia zaczął się tam dopiero dwie dekady później. W Europie – bajzel – a Polska 229 lat temu ma już Konstytucję. I gdyby nie Targowica – nie było by rozbiorów. To dla myślących. Lemingi i tak wstawią mi czerwone łapki.

  • ~Robin Tell 2020-05-03
    09:23:00

    33 30

    Właśnie, byłbym zapomniał, że dzisiaj mija 99 rocznica wywołania przez proploskich separatystów tej awantury zwanej III Powstaniem Śląskim.

  • ~master4k 2020-05-03
    09:27:03

    29 20

    @ Trop leminga

    Dzisiaj w sanktuarium maryjnym na Jasnej Górze arcybiskup Stanisław Gądecki zawierzy naszą ojczyznę Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Matce Bożej Królowej Polski. Aktu zwierzenia przewodniczący Episkopatu Polski dokona podczas uroczystej sumy sprawowanej o godzinie 11. Więc lepiej nie wspominaj głośno o Targowicy, bo zepsujesz tą podniosłą uroczystość. Polski kler reaguje bardzo nerwowo na ten wysoce niefortunny dla nich epizod.

  • ~ 2020-05-03
    09:38:34

    26 32

    do RobinTella - zaszokowany jestem Twoim wpisem. Powstańcy Śląscy przewracają się w grobie!

  • ~artefaks 2020-05-03
    09:58:05

    22 25

    Jak widzę aktualnie wypełniającego obowiązki głowy państwa jak składa wieńce Korfantemu. To mam rozumieć że jest on przeciwko Piłsudskiemu ? Bo Korfanty był jednym z czołowych antagonistów sanacji którzy dokonali zamachu majowego. Korfanty należał też do ukrytej opcji niemieckiej , bo był posłem parlamentu niemieckiego. Był też Ślązakiem. Czyli należał do drugiego sortu. Więc czegoś tu nie rozumiem ? Kandydat est za sanacją z zamachem majowym , czy za demokracją ?
    Bo to się nie trzyma kupy. Prezydent sam kiedyś powiedział. ,,Że nie jest prezydentem dla wszystkich Polaków". Dlatego teraz nie wiem czy mogę głosować na kogoś, kto jak sam powiedział że nie jest moim prezydentem ?

  • ~ 2020-05-03
    10:33:13

    28 9

    @Trop Leminga
    Jarasz sie , ze polska konstytucja byla pietrwsza w Europie jak ruscy sie jaraja wyslaniem Gagarina w kosmos. I co z tego?
    Nie zadzialala, a rzeczpospolita skonczyla bod butem absolutyzmow oswieconych, bo taki byl skuteczny wowczas model rzadzenia nowoczesnym panstwem. Konstytucja byla abberacja, wywroceniem swiata do gory nogami.
    Wielka Brytania do teraz nie ma konstytucji i co z tego? [to znaczy ma - jest porozrzucana po roznych aktach prawnych - ale de facto jej nie ma.] Nie ma tez swieta niepodleglosci, bo zawsze byla niepodlegla - albo podlegla - swojemu monarsze jak kto woli.
    Nie jaraj sie tak ideami nacjonalistycznymi.

  • ~Robin Tell 2020-05-03
    10:37:56

    22 16

    Śpieszę wyjaśnić minusowiczom. Czy polscy politycy i polska prasa prorosyjskich separatystów nazywa Powstańcami Donbaskimi? Proszę zatem się nie dziwić, że używam nazwę analogiczną. Ponadto trzeba pamiętać, że nie wszyscy Ślązacy byli zwolennikami "powstań".

  • ~Gruby21 2020-05-03
    11:29:25

    20 8

    Odpowiem krótko na pytanie postawione w tytule artykuły: NIC.

  • ~Piotr Czaja 2020-05-03
    11:48:49

    26 9

    Piłsudski olał Śląsk,Korfanty nic nie zwojował.Sprawa przyłączenia Śląska do Polski został rozstrzygnięta w Jałcie.Stalin,Churchill i Rooswelt.

  • ~ 2020-05-03
    12:26:58

    26 14

    @Trop leminga a co dobrego zrobiły powstania śląskie inspirowane z Warszawy? Walczyli sąsiad z sąsiadem, doprowadzono do sztucznego podziału Śląska. W czasach komuny powstania wykorzystywano propagandowo. Teraz lepiej je przemilczać.

  • ~geolog 2020-05-03
    14:38:24

    19 5

    ~Trop leminga
    Do wszystkich nie wykształconych: konstytucja San Marino - 1600 r. i obowiązuje do dzisiaj.
    Konstytucja 3 Maja nie była nawet pierwszą w historii Polski, ale o tym cię w szkole nie nauczą...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5348