zamknij

Wiadomości

Chwałowice: dwie osoby zatruły się tlenkiem węgla

2023-01-08, Autor: 

Wczorajsza (7 stycznia) noc w Chwałowicach mogła rozpocząć się od tragedii. W jednym z mieszkań przy ul. Kupieckiej zaczął ulatniać się tlenek węgla. Konieczna była interwencja straży pożarnej i pogotowia ratunkowego, która przewiozła do szpitala dwie osoby.

Reklama

Do zdarzenia doszło w sobotę przed godziną 22.00.

Państwo miało zabudowany szafką piecyk gazowy. Tak nie powinno to wyglądać. Tego typu instalacja musi mieć dostęp do powietrza – mówi nam oficer dyżurny Komendy Miejskiej PSP w Rybniku.

Poszkodowane zostały dwie osoby, zostały przewiezione karetkami pogotowia do szpitala.

---

Tlenek węgla jest bezbarwnym i bezwonnym „cichym zabójcą”. Trzeba pamiętać, że źródłem emisji tlenku węgla są urządzenia grzewcze opalane drewnem, węglem, gazem, olejem opałowym. Co roku, a tym bardziej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy wykonać obowiązkowe okresowe przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej.

Czym jest czad i dlaczego jest groźny?

Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem.

Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.

Co jest główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla?

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z:

- nieszczelności,

- braku konserwacji, w tym czyszczenia,

- wad konstrukcyjnych,

- niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

1. Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.

2. Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.

3. Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.

4. Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.

5. W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.

Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla.

W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej.

Ostatnia, bardzo ważna porada! Kup czujnik tlenku węgla!

Oceń publikację: + 1 + 14 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
  • ~Bonifacy Onufrewicz 2023-01-08
    11:02:55

    6 19

    Rybnik, Poniatowskiego godz 11.00
    PM10 194% - PM2,5 497% !

    Rybnik , Poligonowa godz. 11.00
    PM10 299% - PM2,5 696% !

  • ~przykopa 2023-01-08
    11:18:43

    18 3

    @BonifacyOnufrewicz. A co ma jedno do drugiego ?

  • ~pawlmesten 2023-01-08
    13:06:43

    19 2

    Mając piec w środku warto zainwestować parę groszy w wykrywacz tlenku węgla tym bardziej , że tego się nie czuje. Jeden dzień może być wszystko ok a w inny zmieni się pagoda czy przytka komin i tragedia gotowa.

  • ~ 2023-01-08
    14:16:11

    8 7

    ciekawe czy za tym idzie jakaś kontrola, zwolnienia, więzienie ?! gamoni kominiarzy ze spółdzielni?
    "zabudowany szafką piecyk gazowy" na 1000 % od lat kto im to klepie. Tak zrobimy, zrobimy:) i sie nie udało.

    Co roku mam kominiarzy- kazali mi robić wywietrzniki w nowych oknach, w drzwiach od łazienki gdzie jest piecyk powiększyć bardzo mocno dziurki, miałem na to tydzień inaczej sprawa w sądzie ze zagrażam całemu blokowi. pewnie tez bym załatwił na gębę ale w mieszkaniu bylo dziecko które ich wpuściło.
    i tak to wygląda.

  • ~THE Bill 2023-01-09
    07:15:42

    3 0

    ~Escape - a teraz pomówmy o jakości przeprowadzanych badań. Przychodzi kominiarz i zadaje pytanie - czy są wywietrzniki w oknach? Odp: nie ma, proszę zamontować, do widzenia. W kolejnym roku powiedziałem, że są, i kontrola pozytywna. Czyli cug w kominie zmieniło moje orzeczenie. Po 30 latach mieszkania okazało się, że jestem wpięty w niewłaściwy pion i dmucham do sąsiada zamiast nad dach! To jak ta kontrola była przeprowadzana przez ten cały czas? Że im wentylatorek pokazywał, że wszystko w porządku.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5354