zamknij

Biznes

Chcesz truskawki? Zerwij je sobie sam. Ten trend opanuje Polskę?

2018-06-12, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Irytuje Cię cena truskawek za kilogram na przydrożnym stoisku? Dlaczego sam sobie ich nie zerwiesz? W naszym regionie popularność zyskuje nowa forma zbierania tych owoców. Dlaczego tak się dzieje? Na ten temat porozmawialiśmy z Piotrem Panderem – plantatorem truskawek z Jejkowic, który wprowadził u siebie takie rozwiązanie.

Reklama

Piotr Pander zajmuje się truskawkami od 30 lat. Z dala od miejskiego zgiełku prowadzi plantację tych owoców pod nazwą „Zielony Gaj”. W ubiegłym roku zdecydował się na niecodzienny krok w tej branży. Pod koniec zbiorów zaczął zapraszać mieszkańców Rybnika i okolic do siebie na zbieranie truskawek we własnym zakresie i niższej cenie. Był tylko jeden warunek – klient sam je zbierał w ilościach, jakie chciał zebrać.

Pomysł przypadł do gustu, dlatego plantator postanowił urzeczywistnić go i w tym roku. Dlaczego zdecydował się na ten krok? Przyczyn jest kilka.

„Zaskoczone” truskawki

Klimat się zmienia – dla wielu osób to utarte hasło, dla plantatorów czy sadowników wprost przeciwnie. Z powodu przeskoku zima-lato, sezon na truskawki już się kończy, a powinien trwać jeszcze przez czerwiec.

- Problem polega na tym, że w tym roku zimę mieliśmy praktycznie do końca marca. Potem nagle zrobiło się ciepło. Cały kwiecień był jak dotąd jednym z najsuchszych miesięcy w tym roku. Spadły tylko 4 litry wody. Roślina taka jak truskawka nie rozbudziła się właściwie, a pod wpływem temperatury górna część rośliny zaczęła rosnąć – tłumaczy Piotr Pander.

Jak dodaje, kropką nad „i” był początek maja, gdzie mieliśmy temperatury powyżej 30 stopni. - Nagle wszystko zakwitło, a kwitnienie w przypadku truskawki powinno się rozłożyć na 3-4 tygodnie. Po miesiącu od rozpoczęcia kwitnienia pojawia się owoc. Jestem po rozmowach z moimi kolegami z Raciborza i Wodzisławia, którzy też prowadzą duże plantację. Wszyscy twierdzimy, że truskawka „się skończyła” - mówi.

Ludziom się nie chce pracować w ziemi

Pod wpływem pogody truskawka „wybucha”. Owoc dojrzewa w jednym czasie. To rodzi problem ze zdobyciem wystarczającej liczby pracowników, którym niespecjalnie się też chce pracować. - To kłopot dotyczący całej Polski. Wszyscy narzekają na brak chętnych do zbierania truskawek. Trzeba więc liczyć na rodzinę – tą bliską, czasem i najdalszą – śmieje się nasz rozmówca.

Dlatego też niecodzienna forma sprzedaży truskawek ma być odpowiedzią na problemy kadrowe. Nic przecież nie może się zmarnować – zwłaszcza pyszne truskawki.

Trend, który opanuje Polskę

Pomysł wdrożony przez Piotra Pandera nie jest nowy. Z powodzeniem działa już w Wielkiej Brytanii czy Niemczech. - Podobno Czesi też już go wprowadzili. W Polsce też się przyjmie. Osoby, które przychodzą zbierać truskawki robią to całymi rodzinami. Zdarza się tak, że dziennie na plantacji przebywa 50-70 osób. Ludzie są zadowoleni, chwalą sobie taki sposób zdobycia owoców – wyjaśnia nasz rozmówca.

Zdarzają się takie dni, że klienci są w stanie wnieść jednego dnia 200 – 300 kg truskawek! - Dlatego ten pomysł jest szansą dla plantacji znajdujących się blisko aglomeracji – dodaje pan Piotr.

Czy i Wam przypadł do gustu taki sposób zdobycia smacznych truskawek? A może mieliście okazję brać już w czymś takim udział?

Oceń publikację: + 1 + 295 - 1 - 20

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~Daria Urbańczyk 2018-06-12
  09:05:19

  57 17

  Myślę, że to bardzo dobry pomysł, sama chętnie pojadę i pozbieram sobie truskawek. Widziała już takie rozwiązanie w Niemczech i moim zdaniem jest to bardzo dobre. Każdy może za darmo się pogimnastykować, a przy okazji zebrać sobie zdrowych owoców, a i właściciel plantacji nie musi się martwić deficytem pracowników.

 • ~Blazej Balcerzak 2018-06-12
  09:30:04

  Po to sie za truskawki placi, zeby ktos inny je zrywal. Ochydna robota. To nie zbieranie grzybow. Wole paskudztwa nie jesc przez rok niz sie schylac w upale. A nazbieralem sie truskawek sporo lata temu. Wspolczuje rolnikowi. Widac sytuacja na rynku pracy nieciekawa.

 • ~ 2018-06-12
  09:47:47

  46 33

  Polska truskawka jest tak zmutowana genetycznie, że wytrzymuje w kobiałce tylko 4 godziny od zerwania . Nie nadaje się na handel . 27 zł za dobę zbieracz truskawek zarobi dużo? :)

 • ~wojto 2018-06-12
  10:23:43

  34 6

  1. Czy właściciel plantacji pozwala zbierać truskawki z całego pola, czy tylko z obszaru już przebranego, albo zarośniętego chaszczami?
  2. W tym roku wiosna faktycznie wystrzeliła ponadnormatywnie - (rekordowy kwiecień i maj) ale już w latach poprzednich dało się zauważyć znaczne przesunięcie sezonu na truskawki - wszyscy sadzą dziadowskie odmiany jak najwcześniejsze . Kiedyś pierwsze truskawki zaczynały się na odpust św. Antoniego... tak jak moje zdziczałe truskawy.

 • ~Blazej Balcerzak 2018-06-12
  10:38:11

  15 40

  @wojto. Pewnie z calego, przeciez nie robi tego zeby zarobic tylko zmniejszyc straty. W przyszlym roku posadzi cos innego z obawy o podobna wtope i tyle z "trendu".

 • ~moratorek 2018-06-12
  20:09:11

  15 4

  Istotne jest stwierdzenie: "Pod koniec zbiorów....". Tak więc truskawka na co 10 krzaczku. Rozwiązanie stare jak świat. Zbierałem tak m.in truskawki na Okrzeszeńcu, czy czarne porzeczki na polach przy dzisiejszej ul. Lektorskiej. Poza tym stwierdzenia: " zbieranie truskawek we własnym zakresie" oraz "klient sam je zbierał" to jakby to samo.

 • ~Mirosław Biedroń 2018-06-18
  16:44:08

  7 1

  Panie Piotrze gratulacje! Pana i podobnie działających zapraszam na mój bezpłatny portal www.myzbieramy.pl - gdzie od ubiegłego sezonu odważni rolnicy zapraszają osoby, aby pozbierały dla siebie. Np. teraz pani Małgorzata z okolic Ojcowa zaprasza na maliny za połowę ceny sklepowej a pani Katarzyna na jagodę kamczacką. Ofert przybywa - zgłoszenia całkowicie darmowe
  Pozdrawiam i zachęcam innych do zapraszania na zbieranie
  Myzbieramy.pl - poczuj radość zbierania

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.