Carrefour Polska oraz EKO-Punkt Organizacja Odzysku Opakowań nie czekając na zapowiedziany system kaucyjny w Polsce, uruchomiły w woj. śląskim test butelkomatów. W 10 sklepach sieci pojawiły się maszyny, do których można oddawać butelki plastikowe oraz puszki aluminiowe po napojach. Za każde oddane opakowanie, sieć wypłaci klientom 15 groszy w postaci bonów, którymi od razu można zapłacić za zakupy. Nowy system Carrefoura i EKO-Punktu jest szansą na zwiększenie ilości odpadów poddawanych recyklingowi w Polsce. Co ciekawe, takie urządzenie znajduje się też w Rybniku!
Butelkomaty Carrefour i EKO-Punktu o wdzięcznej nazwie PETfur stanęły w 8 hipermarketach Carrefour: w Sosnowcu, Rybniku, Kędzierzynie Koźlu, Jastrzębiu Zdroju, Jaworznie, Chorzowie, Gliwicach oraz Katowicach, a także 2 supermarketach: w Pszczynie i Zabrzu (ul. Chopina).
Automaty przyjmują butelki oraz puszki w formie nie zgniecionej oraz takie, na których nie został uszkodzony kod kreskowy. Po zakończeniu zwrotu opakowań, maszyna wygeneruje podsumowanie oraz bon z całościową kwotą odpowiadającą liczbie zwróconych opakowań. Bonem od razu można zapłacić za zakupy w danym sklepie Carrefour i jest on ważny do końca danego dnia.
Zebrane w butelkomatach opakowania trafią do zakładów zajmujących się profesjonalnym recyklingiem oraz po przetworzeniu, powrócą w pierwotnej formie na półki sklepowe.
- Wiele z wdrożonych przez nas inicjatyw, jak na przykład odbiór butelek zwrotnych bez konieczności okazywania paragonu ich zakupu, było bodźcem do pozytywnych zmian w całej naszej branży, a także pozwoliło na ponowne rozbudzenie obiegu opakowań zwrotnych na polskim rynku – mówi Justyna Orzeł, Wiceprezeska Zarządu i Sekretarz Generalna Carrefour Polska.
- Teraz idziemy o krok dalej i wspólnie EKO-Punktem rozpoczęliśmy w 10 sklepach Carrefour w województwie śląskim test systemu kaucyjnego polegającego na zbiórce butelek plastikowych oraz puszek aluminiowych po napojach. W zamian na zwrócone opakowania zapłacimy naszym klientom 15 groszy za każdą oddaną sztukę - dodaje wiceprezeska Carrefour.
- Projekt realizowany wspólnie z Carrefour ma na celu nadać wartość odpadom powstającym w gospodarstwach domowych oraz dzięki temu zwiększyć wolumen odpadów przekazywanych do powtórnego przetworzenia przyczyniając się tym samym do realizacji poziomów recyklingu wyznaczonych przez Unię Europejską - mówi Leszek Pieszczek, przewodniczący Rady Nadzorczej EKO-Punktu Organizacji Odzysku Opakowań.
Inauguracja działania pilotażu nowego projektu systemu kaucyjnego odbyła się 11 stycznia o godz. 12.00 w hipermarkecie Carrefour przy ul. Staszica 8B w Sosnowcu. Sosnowiec jest pierwszym miastem w Polsce, w którym rozpoczął działanie system kaucyjny obejmujący zarówno plastik, jak i aluminium.
- Mocno wspieramy takie działania i zaczęliśmy od siebie. W Urzędzie Miejskim oraz naszych jednostkach już kilka lat temu zrezygnowaliśmy z plastikowych opakowań. Wspólnie z Miejskim Przedsiębiorstwem Gospodarki Odpadami ustawiliśmy osiem automatów do których można wrzucać butelki PET, a każdą wrzuconą do automatu butelkę lub puszkę mieszkańcy otrzymują wirtualnie 20 groszy, które mogą przeznaczyć na jeden z wybranych klubów sportowych w mieście: Zagłębie Sosnowiec (piłka nożna), Zagłębie Sosnowiec (hokej) i CTL Zagłębie Sosnowiec (koszykówka). Cieszę się z kolejnego automatu i liczę na więcej – opisuje Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. - Zachęcamy mieszkańców do skorzystania z tej możliwości. Kibicujemy takim proekologicznym inicjatywom i cieszę się, że Carrefour i EKO-Punkt wybrały na ten projekt właśnie Sosnowiec. To pomoże nam w szybszym spełnieniu wymogów ustawowych w zakresie poziomów recyklingu w naszej gminie – dodaje prezydent Sosnowca.
Twórcy pilotażu będzie aktywnie przyglądali się wynikom oraz zapowiedzianemu przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska systemowi kaucyjnemu w Polsce. Celem partnerów projektu jest jak najlepsze dostosowanie finalnego system odbioru opakowań do ostatecznych przepisów, które będą obowiązywały w naszym kraju.
Jak już wspomnieliśmy na wstępie, butelkomat działa też w Rybniku. Znajdziemy go po prawej stronie od wejścia - w pobliżu sklepu Carrefour i punktu gastronomiczngo. Powyżej zobaczcie zdjęcia wykonane przy ul. Gliwickiej.
Jak pokazują dane GUS z ostatnich lat, statystyczny Polak wytwarzał średnio ponad 350 kg odpadów rocznie. Część z nich trafiła do ponownego przetworzenia, ale znaczna większość wylądowała na składowiskach odpadów. Według danych Global Waste Index opublikowanych przez Sensoneo w 2022 r. (na bazie danych uzyskanych w 2019 roku) Polska znalazła się na 13. miejscu na świecie pod względem efektywności zarządzania odpadami komunalnymi. W naszym kraju do recyklingu trafiła mniej więcej jedna czwarta z nich (26,6%). Zagospodarowanie odpadów komunalnych będzie miało szczególne znaczenie, ponieważ właśnie w odniesieniu do tych odpadów Komisja Europejska zatwierdziła 65-proc. poziom recyklingu w perspektywie do roku 2035. Stąd Ministerstwo Środowiska i Klimatu prowadzi obecnie prace nad regulacjami prawnymi, których celem jest wypracowanie i wdrożenie nowego systemu kaucyjnego w Polsce.
Materiał oryginalny: https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,carrefour-zaplaci-za-plastik-i-puszki-w-10-sklepach-w-woj-slaskim-stanely-butelkomaty,wia5-4-7917.html
Tagi: butelkomat carrefour, PETfur śląsk, eko punkt organizacja odzysku opakowań, system kaucyjny polska, butelkomat śląsk, butelkomat katowice, butelkomat sosnowiec, butelkomat rybnik
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Renta wdowia. Sprawdź, jakie warunki należy spełnić, by otrzymać świadczenie
+9 / -6Inflacja 2024: w listopadzie skok cen wyższy niż prognozowano
+10 / -7Seniorzy szturmują ZUS. Posypały się wnioski o nowe świadczenie. Jak jest w Rybniku?
+11 / -12Ważna reforma wylądowała w koszu. "Rynek pracy miał być ucywilizowany, ale nie będzie"
+0 / -3Mikołaj łaskawy dla kierowców. Przed świętami taniej na stacjach benzynowych
+1 / -9Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~Kurt_Wallander 2023-01-16
20:44:26
No eureka! Coś, co w np. Czechach jest normą od wielu lat, wreszcie pojawia się w Polsce.
~Maksymilian Popeć 2023-01-17
08:09:07
15gr - smiech na sali. Trzeba by jednorazowo oddać Carefurowi powyżej 300 sztuk opakować, ażeby zakup w tym sklepie się zwrócił, bo marże to oni mają potężne. Czyste zagranie PR nie mające nic wspólnego z troską o środowisko. Mam nadzieję, że jak Pisdzelcy powędrują tam gdzie ich miejsce czyli do więzienia, to nowy rząd szybko wprowadzi system kaucyjny z prawdziwego zdarzenia.
~Franz Kawka 2023-01-17
08:41:13
Teraz jak rzadziej odbierają plastik, biorę wór na plecy idę do sklepu i karmię maszynę. Super.
~ 2023-01-17
10:02:43
Max- ale np takie cos ma juz sens=
"W Polsce na zbieraniu puszek aluminiowych raczej nie da się tyle zarobić. Za jeden kilogram surowca (ponad 50 puszek) w skupie otrzymuje się 3-4 zł." tutaj masz juz 7,50 +butelki po wodzie
~Maksymilian Popeć 2023-01-17
10:24:04
@Escape - masz rację - pamiętaj tylko ażeby wynająć dostawczaka ażeby przywieźć do sklepu te niezgniecione puszki i butelki. Już nie mówiąc o przechowywaniu ich gdzieś w domu - trzeba by osobną komórkę chyba zbudować...
~grzegorz410 2023-01-17
10:50:39
Na nowo wprowadzane butelki powinna być bardzo wysoka kaucja np. 1 zł, Natomiast te 15 groszy powinno zostać na "stare" butelki - tak żeby ściągnąć z rynku jak najwięcej plastiku
~tomek13 2023-01-17
12:15:16
Do Maksymilian jak będzie nowy rząd spełni pewnie wszystkie twoje zachcianki i wszystko co będą chcieli Niemcy więc będziesz pracował u Niemca kupował u Niemca i żył tak jak Niemiec ci karze
~secretkey 2023-01-17
14:53:47
@tomek13 - Sympatyk płacenia Obajtkowi więcej za paliwo, by po bezsensownym podniesieniu VAT z 8% na 23% powiedzieć że to dzięki NAM. Wtedy gdy UE (w tym "podli" Niemcy) wymagali jedynie stawki VAT na poziomie minimum 5%. Gratuluję. Nawet Konfederosja załapała że coś jest nie tak z tym VAT i łojeniem ludzi przez co najmniej dwa miesiące.
~secretkey 2023-01-17
15:15:37
@Maksymilian Popeć nie wiem w czym masz problem. Jeśli Twoje spożycie jest większe i nie dasz rady zapakować tego do swojego bolidu to zapakuj do żółtego worka. Tym którzy posiadają samochody i mniejsze spożycie, pozwól odstawiać opakowania do automatu w Carrefour. To takie proste.
~Maksymilian Popeć 2023-01-17
16:51:25
@secretkey - Irytuje mnie zawracanie rzeki kijem i greenwashing Carefura, który sprzedaje tony plastikowych napojów, piwa, żarcia pakowanego w plastik, puszek itd. Wiesz, przed chwilą wróciłem z godzinnego sprzątania króciutkiego - 50m terenu, którym chodzę z psem. Załadowałem trzy 240 litrowe wory szkła plastiku, puszek i opakowań (a sprzątam tam często, więc nie są to stare śmieci zalegające latami). Jeśli uważasz, że takie akcje/atrakcje Carefura cokolwiek zmienią w tym syfie zalewającym Polskę, to gratuluję poczucia humoru.
~Maksymilian Popeć 2023-01-17
17:01:57
@tomek13 - myślałem, że już wszyscy pozbyli się Rubina z 3 domyślnymi kanałami... Wiem, że nie zdajesz sobie sprawy z tego, że robią Ci wodę z mózgu ale nie jest moim zamiarem wyprowadzać cię z tej błogiej atmosfery.
~grzegorz410 2023-01-18
12:51:33
Maksymilian - dlatego kaucja jednak powinna wynosić conajmniej 2 złote - wtedy nikomu nie przyjdzie do głowy żeby wyrzucić butelkę do lasu czy nie daj Boże do pieca
~Dintojra 2023-01-18
16:44:44
@Kurt_Wallander - kolego jesteś w mylnym błędzie :) tak jak autor artykułu.
To co wprowadza Carefour to nie system kaucyjny, tylko oddolna inicjatywa francuskiej sieci, ponieważ nie płaci się kaucji przy zakupie... więc kolego @Maksymilian Popeć to jest czysty zysk dla Ciebie :) ale nie liczyłbym, że flaszkami sfinansujesz swoje zakupy.
Tak na marginesie z tego co wiem w Czechach nie funkcjonuje system kaucyjny, natomiast w Słowacji tak.
Normalny system kaucyjny z jakim ja mam do czynienia na co dzień polega na tym, że płacisz 0,25€ zza butelkę i tyle samo dostaniesz w automacie gdy ją oddasz.
Maksymilian - wbrew temu co piszesz wcale nie potrzeba specjalnej komórki na opakowania, bo przecież nie będiesz tych opakowań gromadził pół roku... chyba, że w takim interwale robisz zakupy :)
Ja zwykle oddaję skrzynki po piwie, wodzie i butelki PET co 2 tygodnie i często jest to kwota do zwrotu ok 20€.
Słabe jest to, że to tylko Carefour odbiera, bo nie każdy musi tam chcieć robić zakupy, ale to już nie wina Francuzów, że polski rząd ma ważniejsze sprawy.
Nie jestem w 100% pewien, ale słyszałem że rybnicki Kaufland (gliwicki na pwno) też odbiera opakowania zwrotne przy użyciu automatu.
~przykopa 2023-01-18
17:34:32
Przypominam sobie jak krótko przed terminem zbiórki selektywnej odpadów podjeżdżały tajemnicze samochody i ,,podkradały " worki ze śmieciami. Co dowodzi tego że segregowane odpady maja wartość. Tylko mózgi arteksopodobne zaklinają rzeczywistość i twierdzą ze tak nie jest.