zamknij

Wiadomości

Błyskawiczna akcja rybniczan. Wyślij apel do wojewody

2020-05-27, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Rybniczanie znowu się mobilizują przeciw kopalni Paruszowiec. Zamierzają wysłać do wojewody śląskiego apel z podpisami. Wy też możecie wziąć w tym udział.

Reklama

Przypomnijmy, dzisiaj rano pisaliśmy o tym, że wojewoda śląski wszczął postępowanie ws. uchwały Rady Miasta Rybnika dotyczącej zmiany planu zagospodarowania przestrzennego. Ma ona uniemożliwić budowę kopalni Paruszowiec, ale wojewoda podważa jej zgodność z prawem.
W związku z tym rybniczanie zaczęli się mobilizować.

- Już mieliśmy się cieszyć, już miało być spokojnie, a tu wojewoda podważa zgodność z prawem MPZP dla okolic ulicy Golejowskiej. Naruszenia prawa podane w zawiadomieniu wojewody są nielogiczne. Na ich temat wypowiedział się już prezydent, prawnicy współpracujący z nami opracowują swoją opinię, ale czasu jest mało – czytamy na fanepage'u NIE dla eksploatacji złoża "Paruszowiec".

Protestujący rybniczanie chcą dać do rozumienia wojewodzie, że sprawa jest poważna.

- Nie jesteśmy garstką oszołomów, rozpoczynamy błyskawiczną akcje wysyłania i podpisywania apelu do pana wojewody. Treść apelu jest dostępna w załączonym pliku. Można wydrukować i zebrać podpisy i koniecznie do jutra dostarczyć do Rady Dzielnicy Paruszowiec-Piaski. Można skopiować treść i wysłać zwykłym mailem na adres wojewody: wojewoda@katowice.uw.gov.pl . Można też wysłać przez EPUAP – dowiadujemy się.

Poniżej treść apelu:

My, niżej podpisani mieszkańcy i mieszkanki Rybnika i powiatu rybnickiego apelujemy do Pana Wojewody o uznanie uchwały nr 361/XXI/2020 z 23.04.2020 Rady Miasta Rybnika w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części miasta Rybnika obejmującej obszar w rejonie ulicy Golejowskiej jako zgodnej z prawem. Uchwała została podjęta jednogłośnie przez radnych wszystkich opcji i zgodnie z wolą i w interesie przeważającej części mieszkańców miasta. Wprowadzone przez Radę Miasta zmiany w planie mają uniemożliwić powstanie nowej kopalni węgla i ochronić mieszkańców i mieszkanki Rybnika przed katastrofą ekologiczną, gospodarczą i społeczną. Przeciwko nowej kopalni wypowiedzieli się jednogłośnie radni w uchwale z dnia 23 maja 2019 r. We wszystkich sondażach przeciwnicy kopalni stanowią ponad 70% respondentów.

Uważamy, że uchwała jest zgodna z prawem oraz chroni interesy miasta i jego mieszkańców, a ponadto wpisuje się w strategię rozwoju całego Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego. Wyjaśnienie wskazanych we wszczętym postępowaniu wątpliwości zostało przekazane przez Urząd Miasta Rybnika do Wojewody, a dzisiaj zostanie przesłana przez organizację reprezentującą interes mieszkańców dodatkowa opinia prawna w tej sprawie.

Apelujemy do Pana o umorzenie postępowania nadzorczego i wysłuchanie woli Rady Miasta i jego społeczności.

Apel można pobrać TUTAJ.

Oceń publikację: + 1 + 89 - 1 - 35

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (27):
 • ~cyd 2020-05-27 15:00:38

  A jak nie będzie węgla to czym będziemy nasze piękne bloki na Nowinach ogrzewać?

  41 71
 • ~jurempus 2020-05-27 15:02:49

  Ludzie ogarnijcie się.Plany są już pewnie dawno podpisane i to tylko kwestia czasu kiedy buldożery wjadą

  32 43
 • ~trzynasty 2020-05-27 16:29:27

  Czego innego można się spodziewać ze strony "wojewody" z nadania jarosława I obłąkanegio i jedynie słusznej partii piss? "Co by tu jeszcze spieprzyć, panowie , co ...."

  54 40
 • ~rosthost1 2020-05-27 17:00:32

  Jak najbardziej piszemy. Ale patrząc na komentarze obawiam się że miasto celowo mogło podjąć błędną uchwałę która będzie musiał uchylić wojewoda. Będzie na wojewodę ale wina będzie po stronie urzędników miasta Rybnik.

  25 21
 • ~Arteks 2020-05-27 17:02:47

  @cyd - a czemu kopalnie nie zostawiły sobie wyciągowych maszyn parowych tylko przeszły na prąd? Czemu w żegludze morskiej nie ma już parowców, a na torach parowozów? Bo wszędzie zwyciężają wynalazki, usprawnienia, postęp. Wszędzie za jednym jedynym wyjątkiem - chatami z piecami tak popularnymi na Śląsku. W imię czego? O ile lażdy zrozumie biednych mieszkańców brazylijskich faweli. Oni nie wybierają takiego życia - tylko nie stać ich na nic poważniejszego. Ale u nas niektórzy chcą żyć po dziadowsku - mimo, że stać by ich było na normalne życie.

  38 30
 • ~tf2 2020-05-27 17:39:46

  Z pewnością nasz UM działa zgodnie z prawem a ich uchwały mają ręce i nogi. Skoro więc wszystko jest "zgodne z prawem", to po cóż ten apel i niczym nieuzasadniony strach?

  34 16
 • ~obserwathor 2020-05-27 19:41:35

  Arteks, w swojej propagandowej wyliczance zapomniałeś jeszcze o cudzie niemieckiej techniki, tyle że z okresu II wojny światowej, który kiedyś dostarczał parę do m. in. maszyn wyciągowych, a obecnie ogrzewa w "nowoczesny" sposób m.in. Twoje mieszkanie, jakoś w tej dziedzinie ,wbrew temu co piszesz, nie wszędzie zwyciężają wynalazki, usprawnienia, postęp.

  20 8
 • ~artefaks 2020-05-27 19:48:07

  ~Arteks 2020-05-27 17:02:47

  @cyd - a czemu kopalnie nie zostawiły sobie wyciągowych maszyn parowych tylko przeszły na prąd? Czemu w żegludze morskiej nie ma już parowców, a na torach parowozów? Bo wszędzie zwyciężają wynalazki, usprawnienia, postęp. Wszędzie za jednym jedynym wyjątkiem ....
  @Arteks i tu się z Tobą do tego momentu w 100 % zgadzam. Ale dalsze dywagacje są pozbawione spójności i logiki. Dlaczego nie wpisałeś do swego wywodu pięknych zabytkowych kotłów na EC Chwałowice?
  Wiem że poziom nauczania w Reymontowskiej szkole powszechnej był taki i nie inny. Protoplaści po awansie cywilizacyjnym jakim doznali po osadzeniu w kwaterunku w Rybniku.Płukali kartofle w sedesie i nie zawsze zdążyli je złapać. Ale czas byś również Ty zrobił taki sam postęp i zaczął lobbować na rzecz wybudowania nowych źródeł ciepła

  19 7
 • ~Arteks 2020-05-27 20:02:19

  @artefaks @oberwathor - drodzy obrońcy smrodu - różnica między nami jest zasadnicza. Jako właściciel mieszkania nie mam wpływu na to jak jestem ogrzewany i przez kogo. Jeśli właściciel ciepłowni uzna, że lepiej mu jest przejść na energię słoneczną to ja nie mam nic przeciwko. Dokładnie jest tak, że w ciepłowni są kotły Borsiga oraz z lat 1982 i 1991 - czyli całkowicie zgodnie z ówczesnymi kanonami ogrzewalnictwa. Tak wtedy się żyło. Ale przecież w ostatnich kilkunastu latach świat i technologie w każdej dziedzinie poszły niesamowicie do przodu - a wy nadal chcielibyście montować piece węglowe i bronić smrodzenia. I to mimo, że jako właściciele tych wstydliwych i krępujących dla was artefaktów - moglibyście ogrzewać się w sposób cywilizowany. Powinniście mi dziękować bo wasi znajomi i krewni śmieją się z takich dzikusów jak wy po cichu i za plecami - a ja śmieję się z was wprost. ;) Ciepłownia mimo starych pieców jest obiektem prawie, że niezauważalnym - kopcące chałupy kompromitują nasz region i nasze miasto.

  16 20
 • ~obserwathor 2020-05-27 21:03:50

  ~Arteks 2020-05-27 20:02:19
  "@artefaks @oberwathor - drodzy obrońcy smrodu"
  zachowujesz się jak jeden z piszących na tym portalu, dla którego każdy kto nie podziela jego opini, nawet kobieta, to "ryl"
  "różnica między nami jest zasadnicza. Jako właściciel mieszkania nie mam wpływu na to jak jestem ogrzewany i przez kogo."
  czy przypadkiem nie chwaliłeś się tutaj, jak kupiłeś "nowoczesne" mieszkanie?, wybierając akurat to lokum wybrałeś też sposób jego ogrzewania, dlatego kogo chcesz tu oszukać, chyba tylko siebie, bo nikt inny tego nie "łyknie"
  " Dokładnie jest tak, że w ciepłowni są kotły Borsiga oraz z lat 1982 i 1991" z tym, że "pierwsze skrzypce" gra ten najstarszy
  "czyli całkowicie zgodnie z ówczesnymi kanonami ogrzewalnictwa. Tak wtedy się żyło"
  ale każdy każdy, kto analogicznie ma u siebie w domu zabudowany i do dzisiaj jeszcze użytkowany jak to napisałeś 'całkowicie zgodnie z ówczesnymi kanonami ogrzewalnictwa. Tak wtedy się żyło"
  jest przez ciebie wyzywany od "zacofańców, smrodziarzy, kopciuchów, a jego dom, to z automatu wg ciebie"kopcąca chałupa",
  tylko ślepiec nie widzi sprzeczności w tych wpisach
  "a wy nadal chcielibyście montować piece węglowe i bronić smrodzenia. I to mimo, że jako właściciele tych wstydliwych i krępujących dla was artefaktów - moglibyście ogrzewać się w sposób cywilizowany. Powinniście mi dziękować bo wasi znajomi i krewni śmieją się z takich dzikusów jak wy po cichu i za plecami - a ja śmieję się z was wprost."
  to zapewne jedno z twoich urojeń, z których słyniesz na tym portalu, wmawiając innym to, czego nie wypowiedzieli,
  akurat w dziedzinie ogrzewania mojego lokum, ze swoim "nowoczesnym" mieszkaniem w bloku jesteś jakieś 100 lat za murzynami
  " Ciepłownia mimo starych pieców jest obiektem prawie, że niezauważalnym"
  bardzo odważna teoria, ale nie dziwne że ją wysuwasz, bo ogrzewa ona twoje mieszkanie, dlatego za wszelką cenę będziesz bronił takiego smrodzenia, w każdym możliwym przypadku odwracając uwagę i pisząc o "smrodzących chałupach" pomimo ze jak sam piszesz"Ale przecież w ostatnich kilkunastu latach świat i technologie w każdej dziedzinie poszły niesamowicie do przodu"

  18 2
 • ~Lateks 2020-05-28 06:10:44

  Dyskusja z Arteksem jest bez sensu.
  Tak mnie zastanawia czy on celowo wybrał taki nowoczesny budynek do prowadzenia działalności gospodarczej?

  11 5
 • ~Lateks 2020-05-28 06:13:14

  Wracając do tematu popieram akcje, ale wiem że prędzej mi kanał rzeczny powstanie niż urzędnicy będą przejmować się opinią ludzi..

  10 1
 • ~Idaho 2020-05-28 07:20:58

  Wojewoda będzie zainteresowany apelem mniej więcej tak jak ja kwarantanną Sasina. Myślę, że wszystko jest już zdecydowane, a Rybnik nie jest popularny u rządzących z powodu barw politycznych prezydenta miasta. PiS ogólnie nie poważa samorządów, i pewnie weźmie się wkrótce za ograniczenie ich kompetencji. Nawet będzie miał powód do tego : potężne deficyty finansowe związane z kryzysem. Ci, co mają inną wizję miejsca gdzie zamieszkania po prostu zaczną opuszczać nasze miasto. Może za 20-30 lat Rybnik będzie liczył poniżej 100.000 mieszkańców, głównie emerytów górniczych.

  11 4
 • ~ 2020-05-28 07:46:56

  do idaho - Niebezpiecznie rośnie frustracja opozycji . A ośmiorniczki odpływają z koryt POKO,PSL,SLD i innemu lewactwu i co rok społeczeństwo coraz bardziej docenia rządy prawicy, a za kolejne 8 lat ludzie zapomną o lewakach bo oni nic nie dawali społeczeństwu tylko łupili Naród Polski i rozkradali i osłabiali Polskę.

  8 14
 • ~cyd 2020-05-28 08:04:07

  Żartowałem.
  sprawdzałem, czy Artex jest w pracy:)

  5 3
 • ~kir76 2020-05-28 08:12:10

  ~arteks… to że masz niewiele wspólnego ze Śląskiem i regionem w którym tylko pomieszkujesz wszyscy wiedzą... po wystającej słomie z butów i kompleksach, które ujawniasz na tym forum... Jak wiesz w Rybniku przeprowadzono kiedyś inwestycje pt: "kanalizacja" …. była to inwestycja skierowana do większości mieszkańców Rybnika i mieszkańcy Ci skorzystali z takiej możliwości... Z zmianą sposobu ogrzewania jest tak samo... tylko inwestycja na skale ogólno-miejską podobną jak z kanalizacją ma szansę powodzenia... Twoje wypowiedzi są na poziomie tzw. piwnicy … obrażasz ludzi, a inteligencją nie grzeszysz...

  13 3
 • ~Arteks 2020-05-28 10:09:33

  @kir76 - gdyby nie było obowiązku prawnego przyłączania się do kanalizacji - większość by tego nie zrobiła bo wolałaby mieć szambo, wylewać je w nocy do potoków i mieć mniejsze koszty... Tak więc porównanie jest bez sensu. Od dawna uważam, że państwo powinno narzucić zmianę ogrzewania. W Rybniku większość bywateli ma możliwość podpięcia się pod gaz. Pompę ciepła, ogrzewanie prądem, piec z podajnikiem mógłby mieć każdy. I nie graj jakimiś regionalizmami w sytuacji kiedy Śląsk co raz bardziej kojarzy się z zaściankiem i węglowymi brudasami. Tylko tu budowało się nowe budynki w ostatnich kilkunastu latach i wyposażało je... w śmiechiuchy. To totalna ignorancja postępu. To ja się muszę wstydzić za takich ludzi i taką mentalność, a nie o nie za mnie.

  8 7
 • ~Arteks 2020-05-28 10:29:53

  @lateks - rozumiem twoje żale bo ja mam magazyny w lepszym stanie niż twoja chałupa w której mieszkasz. W innej dyskusji zwróciłem uwagę, że wszystko co miejskie, spółdzielcze, instytucjonalne - prędzej czy później przejdzie remont. Najgorzej wyglądają budynki prywatne. Pytanie czemu ludzie nie dbają o to co odziedziczyli po pradziadku musiałbym zadać też tobie.

  6 7
 • ~Idaho 2020-05-28 10:59:52

  @trop leminga : z pisu to taka prawica jak z koziej .... trąba. To lewica katolicka, rozdająca radośnie podatki zebrane od pracowitych Polaków. A jak powiedziała Małgosia Thatcher, socjalistom zawsze kiedyś się skończą cudze pieniądze.

  4 4
 • ~ 2020-05-28 11:03:33

  do idaho - Czy pamiętasz z jakiej listy panowie: tow. Cimoszewicz, tow. Miller, tow. Belka, dostali się do PE?. Przypominam: z listy PO. Wyprowadzić sztandar!

  8 7
 • ~Franek7 2020-05-28 11:36:57

  Wojewoda jest z PiSu i ma was głęboko w poważaniu. Zrobi to co mu każą z Nowogrodzkiej. Pewnie ma obiecaną swoją działkę... Wiec możecie pisać na Berdyczów...

  9 5
 • ~ 2020-05-28 11:51:02

  do franek7 - W życiu masz dwa wyjścia: albo się uczysz i zdobywasz zawód i jesteś kimś, albo rzucasz szkołę i zostajesz ub-ekiem a potem aktywistą, płatnych trollem, któremu obniżono emeryturę.

  9 6
 • ~Franek7 2020-05-28 12:45:39

  Franiu, mordeczko moja. Masz racje, tak powinno być w normalnym kraju. U nas tak nie jest. U nas jak chcesz zajść wysoko i mieć dużo kasy to musisz być prostakiem z PiSu i mieć kumpla w rządzie. Jedynie tak. Uczciwą pracą możesz dorobić się u nas tylko garba i mandatu z Sanepidu...

  6 5
 • ~corona 2020-05-28 12:46:11

  A można gdzieś wysłać apel żeby powstała ta kopalnia i wraz z nią nowe miejsca pracy ?

  6 5
 • ~Franek7 2020-05-28 13:04:13

  Franiu znalazłem coś fajnego o twoim ministrze- dont wory-dotacja-be happy:

  https://youtu.be/S-1w0S4cCfw

  4 4
 • ~Franek7 2020-05-28 13:16:35

  Gdy w środę ukazał się tekst Waldemara Pasia i mój o policyjnych nadużyciach wobec osób demonstrujących w ostatnich tygodniach przeciwko władzy, policja zarzuciła nam kłamstwo. Poszło o pałki...
  REKLAMA

  W artykule podawaliśmy wiele przykładów represyjnych zachowań funkcjonariuszy. Najdotkliwsze z nich to wnioski do sanepidu, który bez wysłuchania wyjaśnień nakłada drakońskie kary do 10 tys. zł za protesty m.in. pod sądami czy pod radiową Trójką.

  Ludzie stoją tam, często samotnie, demonstrując w obronie praworządności i przeciwko cenzurze. Są karani, mimo że zachowują przepisowe odległości i mają maski.

  Represjom poddawani są tylko przeciwnicy władzy. Gdy prezydent Duda wizytuje Garwolin czy Alwernię, tłum wokół niego może być spokojny. Spokojni mogą być też politycy PiS, gdy gromadzą się pod pomnikami albo w siedzibie partii (chronionej przez policję). Dla nich kar i mandatów nie będzie.

  Przykład antydziennikarstwa?

  W tekście podawaliśmy przykłady z całej Polski. Pokazywały, że władza - rękami policji - wykorzystuje przepisy o epidemii, by tłumić demokrację oraz wolność słowa....

  6 5
 • ~Jacek Kamiński 2020-05-28 22:06:15

  do trop leminga:
  Atakujesz ludzi związanych z lewicą. Zatem czemu pominąłeś A. Aumilera, A. Chłopka, Pawłowicz, H. Ciocha, K. Czabańskiego, W. Jasińskiego, Przyłębską, Karskiego, Pawłowicz (cała trójka w Socj. ZSP), S. Kostrzewskiego, A. Kryże, M. Łopińskiego, J. Pietrzaka, M. Wolskiego i słynnego Piotrowicza. Czyżby akces do narodowych socjalistów równał się abolicji?

  1 3

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Z odmrożenia jakich usług cieszysz się najbardziej?


Oddanych głosów: 737