zamknij

Wiadomości

„Bił aż zabił”. Dziwne plakaty w Rybniku

2020-02-01, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Czy jadąc ul. Wodzisławską w kierunku centrum Rybnika zauważyliście dziwny napis pod wiaduktem? Pojawiło się tam hasło „Bił aż zabił”. Czy doszło do morderstwa? Wiemy, co się za tym kryje.

Reklama

Spostrzegawczy kierowcy mogli wczoraj ujrzeć dziwny napis na murze pod wiaduktem, tuż przy rondzie Północnoirlandzkim. Widniało tam hasło „bił aż zabił”. Czy w ten sposób ktoś chciał zwrócić uwagę, że na Smolnej lub w Zamysłowie doszło do morderstwa? Okazuje się, że nie, ale może dojść.

Za napisem stoją „plakaciary” sprzeciwiające się przemocy wobec kobiet. W ostatnim czasie zorganizowały akcję w Rybniku czy w Wodzisławiu Śląskim, która polegała na rozwieszaniu haseł typu: „miłość nie zabija”, „przestańcie nas gwałcić” czy właśnie „bił aż zabił”.

Udało nam się porozmawiać z jedną ze współorganizatorek akcji. W rozmowie telefonicznej zastrzegła sobie jednak anonimowość.

- To początek akcji, która wywodzi się z Francji, gdzie kobiety i mężczyźni w głośny sposób chcą przekazać informację na temat przemocy wobec kobiet, przemocy w rodzinie, o której mało się mówi. Tą akcją chcemy przekazać mieszkańcom, że jest problem. Chcemy, by ludzie to zauważyli i reagowali co się wokół nich dzieje – wyjaśnia nasza rozmówczyni.

To też apel do ofiar przemocy, by nie bały się głośno mówić o tym, co się złego dzieje.

- W przeważającej części ofiarami są kobiety, które nie potrafią powstrzymać przemocy. Niech wiedzą, że nie są same. Musi się coś zmienić, to ofiara powinna być chroniona, a nie sprawca przemocy – zauważa kobieta.

Co ważne, panowie doświadczający przemocy również powinni wyjść z ukrycia.

- Mężczyźni tym bardziej powinni o tym mówić, zamiast się z tym kryć. Prawda jest taka, że konwencja antyprzemocowa w naszym mieście leży, ale nie tylko u nas. Mamy przecież przypadek kobiety, która została zgwałcona w sanatorium przez byłego żużlowca. Jak ona została potraktowana przez policję? - słyszymy.

Hasła w Rybniku zostały rozwieszone między innymi pod wiaduktem na Wodzisławskiej, przy wiadukcie na Chwałowickiej, czy na osiedlu Kilińskiego.

Akcja nadal trwa, a uczestniczki ustalają dalsze kroki. Warto więc śledzić fanpage Plakaciary przeciw przemocy wobec kobiet.

A Wy jak sądzicie? Czy w Rybniku jest przyzwolenie na przemoc fizyczną i psychiczną

Oceń publikację: + 1 + 94 - 1 - 85

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
 • ~pio99 2020-02-01 10:00:59

  Jeżeli te Kobiety to zrobiły, mogły przygotowac banery i wywiesić je ZA ZGODĄ urzędników, to zapewne nie jest zrobione na kleju szkolnym tylko takim, który niszczy tą elewację. Proponuję Paniom teraz w czynach społecznych i za własne pieniądze, posprzatać po sobie i zrobić to w bardziej cywilizowany sposób. Osobiście to do mnie nie przemawia takie podejście" a miejski teren to można". Na tym to nie polega!

 • ~ 2020-02-01 12:20:48

  Po co takie akcje? Czy w Polsce policja odmawia ścigania przestępców? Czy kobiety są są w jakikolwiek sposób dyskryminowane? Moim zdaniem to chore projekcje tego samego marginesu społeczeństwa które organizuje "marsze szmat" i inne "czarne marsze "

 • ~norton 2020-02-01 12:54:49

  Czy "twórcy" usunął te swoje dzieło na własny koszt? Czy wszyscy podatnicy będą zmuszeni do usunięcia tego "performansu" ?

 • ~Terrorysta 2020-02-01 12:57:02

  zawsze tak było że w ostateczności trzeba dać w pysk wychowawczo i żaden napis tego nie zmieni

  50 48
 • ~donia96 2020-02-01 13:26:50

  Boże czy tym ludziom naprawdę w głowach się poprzewracało od tych głupot co mówią PO .Ludzie opamiętajcie się bo za niedługo będziecie chodzić jak roboty .

  69 40
 • ~Lateks 2020-02-01 15:35:30

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  18 3
 • ~Piotr Czaja 2020-02-01 16:10:52

  Każdy chce w jakiś sposób zaistnieć.Nie rozumiem dlaczego w tak idiotyczny.Jeżeli były bite lub maltretowane powinny to zgłosić do organów ścigania.Teraz powinny być ścigane za niszczenie mienia. Dlaczego nie zrobiły tych napisów na swoich domach!

  61 16
 • ~kosc88 2020-02-01 16:17:06

  Proponuje spojrzec rowniez na druga strone medalu, czyli niewinnych mezczyzn ktorym falszywe oskarzenia, badz prowokacje zniszczyly zycie, bo zdaje sie ze panie "plakaciary" zapominaja, ze istnieje cos takiego jak domniemanie niewinnosci.

  52 14
 • ~skuty 2020-02-01 16:31:13

  Kobiety kobiety i tylko kobiety.

  A może w końcu ktoś się zainteresuje przemocą wobec mężczyzn?

  To wcale nie jest jakiś odosobniony przypadek. Przemoc nie ma płci jak twierdzi pani Spurek.

  Mężczyźni doświadczają przemocy równie często, a przemocy psychicznej nawet częściej od kobiet! Ale o tym się nie mówi bo "HY HY CO TO ZA CHŁOP CO SIE BABIE DOŁ POBIĆ" albo "TYŚ JE MAZGAJ A NIE CHŁOP, JAKO PRZEMOC PSYCHICZNA WEŹ SE SETKA WALNIJ TO CI PRZEJDZIE" oraz masa innych, tyle że wulgarnych więc nie będę ich wypisywał.

  A później mamy takie coś -
  "Policji odnotowała w 2016 roku aż 9861 prób samobójczych. Ponad połowa z nich, bo około 55% zakończyła się śmiercią. Raport wskazuje także, że aż 85,8 proc. samobójstw zostało popełnionych przez mężczyzn."

  Mężczyzna od dawna jest tym gorszym, nad którym można się znęcać psychicznie i fizycznie. Kobiety dobrze wiedzą gdzie uderzyć, żeby bolało najbardziej.
  Niestety wiele mężczyzn nic z tym nie robi, bo zamiast należnej pomocy, na 90% zostanie wyśmiany.

  Wyśmieje go policjant, wyśmieje go psycholog, wyśmieje go rodzina, wyśmieją go znajomi, wyśmieją go lekarze czy wyśmieje go cały świat bo "CHŁOP SIE BABIE DOŁ HYHYHY"

  Chłopy, nie bójcie się o tym mówić. Jak kobieta się nad wami znęca psychicznie to odejdźcie od niej jak najdalej. Nie pozwólcie żeby ktoś niszczył wasze jedyne życie.
  Nie bójcie się iść po pomoc do specjalisty, ale tylko do mężczyzny, bo kobieta wyśmieje i nie podejdzie do tego na poważnie co udowodniły badania. Mężczyźni o wiele bardziej profesjonalnie podchodzą do swoich obowiązków.

  Walczcie o siebie!

  60 13
 • ~Mietek 1 2020-02-01 17:50:01

  Jak czytam komentarze to nie widzę mężczyzn szanujących swoje kobiety. Tak prawdę mówiąc trzeba szanować drugiego.

  24 26
 • ~tf2 2020-02-01 18:32:17

  A ja widzę dewastację elewacji i wybiórcze traktowanie osób, które tego dokonują.
  Sama "akcja" to kolejny pozbawiony sensu wykrzyczany bełkot, lista żądań i pretensji z której nikt niczego nie rozumie a więc nic niewynikanie. Zadajcie te pytania Angeli Merkel i innym marksistowskim oszołomom z stolicy ze Szwecji. Zapytajcie jak to się stało, że Sztokholm stał się światową stolicą gwałtów i przemocy na kobietach. No tak, tam nie wolno. Tego typu pytania są niewygodne a stawiających takie tezy natychmiast aresztują.

  43 13
 • ~rzyt 2020-02-02 07:48:08

  Czas przeszły tego napisu świadczy o zatajnieniu informacji o zbrodni, co jest także przestępstwem. Posuwanie się do takiego sposobu protestu jest jak rzucanie kamieniami w dinozaura. Wstyd mi za takie ozdabianie miasta, bo efekty będą takie jakie oglądamy w państwach, gdzie te "pomysły" się narodziły. Mamy przecież jeszcze sądy...

  17 4
 • ~Barakuda 2020-02-02 17:09:42

  Polska to typowy kraj katolicki. Bardziej martwią się o elewację niż o krzywdę bitej żony. Przekażmy sobie znak pokoju...

  7 14
 • ~Barakuda 2020-02-02 20:16:51

  Tf2, to że ty nie wiesz o co chodzi to mnie nie dziwi ale to nie oznacza, że inni też nie wiedzą. Podpowiem Ci :
  Rząd chce zmienić ustawę o przemocy w rodzinie. Według nowych zapisów jednorazowe pobicie nie będzie już przemocą domową, a "Niebieska Karta" zostanie założona tylko za zgodą ofiary.

  PiS wielokrotnie stawał po stronie damskich bokserów jak na przykład wtedy kiedy europosłowie PiS zagłosowali przeciwko przystąpieniu UE do konwencji antyprzemocowej. To nie dziwi, bo choć w Polsce konwencja obowiązuje, PiS robi wszystko by była nieskuteczna. Posłowie i posłanki PO w PE w większości byli/ły za.

  7 9

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno zrezygnować z udzielania dotacji organizacjom pozarządowym?
Oddanych głosów: 82