zamknij

Wiadomości

Będą podwyżki dla nauczycieli, środki na naukę języka śląskiego i leczenie SMA. Pierwsze zmiany rządu Tuska

2023-12-19, Autor: 

Nowi szefowie służb, w tym CBA, przyjęcie budżetu, a w jego ramach: podwyżki dla nauczycieli, środki na naukę języka śląskiego, "babciowe" - to tylko niektóre zmiany, które zapowiedział w trakcie wtorkowej konferencji prasowej premier Donald Tusk.

Reklama

No to zapinamy pasy. Nowi szefowie służb, w tym CBA, przyjęcie budżetu, odwołanie Kurskiego z Waszyngtonu - to na początek dnia. Długiego dnia - napisał we wtorek rano na platformie X premier Donald Tusk.

 

Posiedzenie nowego rządu. Donald Tusk zapowiada zmiany

W środę (19 grudnia) po zakończonym posiedzeniu Rady Ministrów, odbyła się konferencja prasowa z udziałem premiera Donalda Tuska oraz ministra finansów Andrzeja Domańskiego.

Jak poinformował szef rządu, prace na posiedzeniu były poświęcone głównie nowemu budżetowi na 2024 rok.

To, co dla nas było najważniejsze to zapewnienie w budżecie pieniędzy na te wydatki, które wypełniają zobowiązania wobec milionów Polaków - zaznaczył premier.

Budżet 2024. Nauka języka śląskiego, in vitro, "babciowe"

W budżecie zapewne zostały:

 • środki na podwyżki dla nauczycieli w wysokości 30 procent, a dla początkujących nauczycieli 33 procent,
 • 2,3 miliarda złotych dotacji dla samorządów na sfinansowanie podwyżek dla nauczycieli przedszkolnych,
 • środki na podwyżki dla nauczycieli akademickich - planowany wzrost to 30 procent,
 • środki na "babciowe", czyli na finansowanie programu Aktywny Rodzic,
 • 500 milionów złotych na przyszły rok na procedurę in vitro
 • 10 milionów złotych na telefon zaufania dla dzieci i młodzieży,
 • środki na naukę języka śląskiego,
 • środki na wypłątę ponad 3,2 miliarda złotych części rozwojowej subwencji dla samorządów,
 • 50 milionów złotych na sfinansowanie leczenia dzieci chorych na SMA.

800 plus jest finansowane, są pieniądze, będzie wypłacane. Trzynastka i czternastka będa wypłacane. Podwójna waloryzacja rent i emerytur w przypadku ponad 5 procent inflacji, będzie wypłacana - wyliczył premier.

Zapowiedział też, że Jacek Kurski nie będzie już reprezentował Polski w instytucjach finansowych.

Wydatki zaplanowane to 866 miliardów złotych, przychody - 682 miliardy. To oznacza deficyt na poziomie 184 miliardów złotych - wyjaśnił minister finansów Andrzej Domański.

Przypomniał, że budżet jest tworzony przy założeniu 3 procent wzrostu PKB w przyszłym roku i inflacji na poziomie 6,6 procent. Oraz, że potrzeby pożyczkowe netto sięgną 250 miliardów złotych.

Nowi szefowie służb, w tym CBA

Podjąłem decyzje o odwołaniu dotychczasowych szefów SWW, CBA, ABW, Agencji Wywiadu i Służby Kontrwywiadu. Dzisiaj wręczyłem nominacje nowym - poinformował następnie Donald Tusk.

 • Na czele Służby Wywiadu Wojskowego stanie pułkownik Dorota Kawecka,
 • Na czele CBA stanie Agnieszka Kwiatkowska-Gurdak,
 • Na czele ABW pułkownik Rafał Syrysko,
 • Na czele Agencji Wywiadu stanie pułkownik Paweł Szota,
 • Na czele SKW generał Jarosław Stróżyk.

Tusk: media publiczne do naprawy

Naszą intencją jest jak najszybsze przygotowanie projektów ustaw, które odbudują elementarną neutralność mediów publicznych. Liczę na współpracę z prezydentem i opozycją, żebyśmy wszyscy czuli się współgospodarzami mediów publicznych - mówił szef rządu.

Zapowiedział przy tym, że na razie nie są przewidziane żadne pieniądze dla mediów publicznych.

Jesteśmy przygotowani na ewentualne dofinansowanie mediów publicznych po uzdrowieniu sytuacji - świadczył Donald Tusk.

Kolejne posiedzenie Rady Ministrów zaplanowane jest tuż po świętach, na środę 27 grudnia.

Oceń publikację: + 1 + 32 - 1 - 73

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (33):
 • ~Lu_Ke Sky_Walker 2023-12-19
  15:06:53

  36 54

  Nareszcie konkrety by naprawić ten kraj :)
  Ps. Kazik Smołka się zesra że mu demolują państwo PISowskie. No ale odrywanie od koryta i od patologi musi boleć. Hej.

 • ~ 2023-12-19
  15:45:21

  44 38

  Ja ja,panie artefaks,same konkrety ale już zapewnione w budzecie przez PMM i PiS to 22% podwyzki dla nauczycieli,środki na SMA!

  A tj.mistrzostwo świata,10mln na telefon zaufania i tym z czego zrobiony bedzie ten telefon powinno z urzedu zająć sìę CBA.Niestety wraca stare i już bez CBA.
  W MON Władek już szykuje portal dla rezerwistów za 8.mln zł. Będzie to pierwsza i najważniejsza inwestycja zbrojeniowa. W drugiej połowie 2024 z inicjatywy Marcina Kierwińskiego powstanie forum dla weteranów ORMO, dzielnie broniących Polski Ludowej.

  Jakos nie mogę doczytac o wypłacie pierwszych "POprawionych"
  emerytur dla SB-ków...naprawianie krzywd musi być wynagrodzone...

  Wielkie brawa dla wyborców...hej:)

 • ~Pjani33 2023-12-19
  15:58:50

  54 42

  A ja się pytam za co te podwyżki dla nich? Pracują po 4 godziny dziennie, w miesiącu max 80 godzin przerobią święta,wakacje,ferie zimowe mają wolne .Normalny człowiek chodzi do pracy od 8do 10 godzin pracuję ma tylko 2 tygodnie urlopu letniego miesięcznie ponad 168 godzin przepracowanych i jeszcze czasem w weekend musi iść do pracy, chcą podwyżek niech pracują jak normalny człowiek chyba każdy by tak chciał pracować po parę godzin i zarabiać , uważam że nie należą się żadne podwyżki dla nich

 • ~Rycerz 2023-12-19
  16:05:23

  56 39

  Niech teraz młodzi patrzą co narobili z wyborami.Teraz zczyna się zwijanie państwa ! Żeby było tak jak było,czyli sprzedawanie państwa,zero prawdy w mediach,rozkradanie,zwijanie armii,policji,praca za granicą ,8 gwiazdek,chamstwo itd Patrzcie na kogo głosowaliscie !!!

 • ~waria(n)t 64" 2023-12-19
  16:13:32

  30 27

  Kazik. Masz rację. Tak dobrze jak za pisu nauczyciele nigdy nie mieli. Gdyż hojnie skorzystali z programów świnia plus , krowa plus

 • ~waria(n)t 64" 2023-12-19
  16:16:35

  14 22

  Przepraszam serdecznie Pana Kazimierza. Ale program koza plus się chyba nie zrealizował ? I Pan Smołka wolał posłać dzieci i wnuki do niemieckiego systemu edukacji ?

 • ~Franek 7 2023-12-19
  16:39:13

  27 55

  Świat się kończy. Ten łoszust i agent Tusk co to mioł nos sprzedać drugigo dnio po wyborach jeszcze nos nie przedoł i na dodatek łobietnice wyborcze spełniło. Noooo panie, PiSowcow żółć zalewa i spać nie mogą. Skandal.

  Ps.
  Kaziu- jedyne co PiS zostawił to długi i rozkradzione państwo. Osiem lat mieli na podwyżki dla budżetówki ale za dużo ukradli i nie zostało na to. A wystarczy nie kraść.

 • ~Franek 7 2023-12-19
  16:42:33

  34 39

  Pjani- szkoły były dla wszystkich. Trzeba się było uczyć a nie kamieniami na szkołę rzucać i na szkolnym murze pisać kredą : „d*pa”, to byś teraz miał podwyżkę a tak siedzisz sfrustrowany po robocie przy łopacie i narzekasz.

 • ~Czerwony88 2023-12-19
  17:03:11

  35 35

  Pjani zgadzam się w 100% za te wszystkie wolne co mają powinni dostać-20% totalna przesada!! Może wszyscy zróbmy sobie ferie wakacje święta i to 2-3 dni przed świętami jeszcze prędzej wolne to kto będzie pracował? Wszystkie branże tyle wolnego co nauczyciele. . Wydzierają się o podwyzki to niech zapier...... tyle co w innych branżach. Wielcy nauczyciele a nawet nie chce im się zadań dom dzieciom już dawać bo muszą mieć wieczory wolne bo się napracują boroczki. Totalny rozpizd....

 • ~jacek_ligota 2023-12-19
  17:52:05

  35 24

  Czerwony88: Pracuje czasem kilkanascie godzin dziennie, ale w zyciu bym sie nie zamienil na godziny pracy z dziecmi w szkole/przedszkolu. Twoje haslo "Wielcy nauczyciele a nawet nie chce im się zadań dom dzieciom już dawać bo muszą mieć wieczory wolne bo się napracują boroczki." - nie rozumiem czego chcesz - czy tego, by dzieci mialy wiecej roboty wieczorami? Masz cokolwiek wspolnego ze szkola - np dzieci, wnuki, sam chodzisz? Czy tylko mgliscie pamietasz, ze Ci w niej nie bylo dobrze? Dzieciaki sa przeladowane praca i jesli nie dostana zadania domowego to wspaniale.

 • ~Lu_Ke Sky_Walker 2023-12-19
  18:36:44

  23 27

  KAZ2AY
  Kazik Smołka co kozy pasoł na wypandowie niech o nauczycielach się nie wypowiada bo to trzeba było jakieś szkoły skończyć żeby dzieci uczyć. I chociaż szkoły były otwarte to Kazik Smołka wolał kozy pasać. A inni co "zazdroszczą" nauczycielom tego miodu za 3690zł brutto mogą do tego zawodu przystąpić. Wtedy dość szybko skończą tutaj w tym temacie pitolić.

 • ~Czerwony88 2023-12-19
  18:49:13

  37 13

  Jacek Ligota co teraz mają dzieci komp laptopy i tyle z zadań. Siedzą w tym wirtualnym świecie i tyle wiedzą. Nawet na wf-y nie chce im się chodzić. Chodziłeś do szkoły to chyba wiesz ile było nauki i zadania to była normalka. Pierd.... bez sensu. Dzieci nie będą mieli szacunku ani do pracy ani do życia. Będą siedzieć w wirtualnym świecie do usranej smier.. młody teraz do pracy nie pójdzie bo nie pobrudzi się i mało zarabia a kiedyś pracowało się za 5zl na h i miało się szacunek do pracy i wszystkiego. Ludziom się w du.... poprzewracało.

 • ~rosthost1 2023-12-19
  18:52:43

  20 6

  ~Lu_Ke Sky_Walker - jasne że nauczyciele powinni dobrze zarabiać ale stwórzmy to jak i górnikom - kartę spawacza pracę ma cholernie szkodliwą, kartę operatorów CNC, kartę kierowców - nie zazdroszczę im pracy szczególnie od września do czerwca, kartę sprzedawców Biedronki co jak nie na kasie to wykładanie towaru lub przyjęcie towaru lub robienie zwrotu a nie znów na kasę, kartę redaktorów portali interet........ itd

 • ~ 2023-12-19
  18:54:47

  26 15

  Panie artefaksie a CZYM się rozni praca początkującego nauczyciela,od początkującego stolarza,dekarza,grabarza,że ten 1szy ma ciągle mało za przebieranie sie za krowki i inne kozy?
  Jest chyba wolny rynek i nikt nie zmusza nikogo do wybranoa sobie takiej lub innej drogi życiowej?

 • ~rosthost1 2023-12-19
  18:55:51

  31 15

  ~Franek 7 - czekaj czekaj chwalisz się śląskim ale jak tu wszystko będzie niemieckie to gwara nie pomoże, a wręcz zaszkodzi! CPK zlikwidować, Izera głupota, elektrownie atomowe - po co, LOTem nie latam tylko LUfthansą (i te stewardesy w niemieckich liniach -uuuu)!

 • ~exploriurbex 2023-12-19
  19:12:35

  19 22

  @rosthost1 czy są jakieś powody aby w Polsce nie lubić Niemców w 2023 roku? Wszyscy lubimy niemieckie auta, niemiecki futbol, niemieckie marki AGD czy krem NIVEA. Mamy szacunek do niemieckiej architektury, inżynierii, nauki. Wielu z nas uwielbia Bacha... Wodecki nawet śpiewał aby zacząć od Bacha. Mamy w domach i na ulicach choinki - zwyczaj który wymyślili Niemcy. W kuchni śląskiej uwielbiamy kluski - coś co przyszło do nas z Niemiec. Ja lubię Niemców, Czechów, Słowaków. To przyjazne i rozwinięte narody z którymi tworzymy Unię Europejską.

 • ~ 2023-12-19
  19:44:10

  24 21

  Panie expliorubex mów za siebie,ok???
  "Kto ty jesteś? Folksdojcz mały, Skąd masz kasę? Niemce dały, Kochasz Polskę, naszą Matkę? Ja nie mogę, Mam kolczatkę, Kto obrożę Ci podkręca? Niemce, bo smycz, W ręku Niemca".

  Sorry ale tak mi ta rymowanka pasuje do Ciebie,że musialem to dla Ciebie zrobić.hej:)

 • ~Franek 7 2023-12-19
  21:59:59

  17 26

  Jacek Ligota- nie ma co dyskutować z PiSowską trollownią. Ja ci powiem czego oni chcą ( bo zapytałeś ). Oni chcą na siłę skrytykować nowy rząd i Tuska. Gdyby Tusk nie dał podwyżki nauczycielom to by go za to krytykowali. A skoro dał to krytykują za to, że dał. Pamiętaj, że w myśleniu PiSowskiego trolla nie ma żadnej logiki. Jest za to dużo jadu i prostactwa a na to nie ma rady i żadna logika nie działa.

 • ~Franek 7 2023-12-20
  06:38:24

  11 18

  Przeczytałem właśnie informacje, że mgr Przyłębska przepracowała w tym roku łącznie 13 dni a jej pensja to 43.000 zł miesięcznie ( po nowym roku będzie podniesiona o kilka tysięcy).
  Kaziu i reszta szczekaczy- teraz możecie wyrazić swoje oburzenie na to ;)))

 • ~Franek 7 2023-12-20
  06:51:17

  13 19

  Rosthost- twój post jest zabawny, ubaw miałem po pachy. CPK zlikwidować? Jakie CPK? Masz na myśli tą łąkę pod Baranowem co to jeszcze nawet łopaty nie wbili? Jak ty chcesz tą łąkę zlikwidować? Przeorać? :))) Narazie wydano grube setki milionów, które trafiły do takich ludzi jak Horała i inni PiSowcy i nic więcej.
  Izera? Jaka Izera? Ale trzeba przyznać, że w kwestii Izery zrobili więcej bo wycięli setki hektarów pięknego lasu ( też się ktoś z PiSu pięknie obłowił) i stworzyli projekt samochodu u Włochów za 100 mln PLN który wygląda tak samo jak obrazki z gumy turbo.
  Elektrownia atomowa? Jaka elektrownia atomowa? Gdzie? Jestem jak najbardziej za. Gdyby pieniądze, które rozdano bez sensu na socjal typu 500+ ( 40 mld rocznie przez osiem lat) przeznaczyć na budowę takiej elektrowni to już by była i wszyscy mieli by tanią energię. A tak, to te 500 zł szło na rachunek za drogi prąd czy węgiel na zimę i g…. z tego teraz mamy.
  To by było tyle jeśli chodzi o dorobek PiSu i ich osiągnięcia. Dodam tylko, że nie wybudowano nawet jednego kilometra autostrady przez te 8 lat rozkradania kraju. Może teraz zaczną kiedy w końcu dostaniemy miliardy euro z KPO, którego gamonie z PiSu nie potrafili załatwić.

 • ~ 2023-12-20
  12:00:39

  16 6

  Przeżyliśmy Ruska, przeżyjemy tuska? Tusk i jego wulgarna P0 są znacznie gorsi. A obiecanki tych jego głupkowatych pseudo programów nic nie kosztują. Przypomnijcie sobie, że ten dziadowski dyktator już raz was okradł z emerytur, za moment zrobi to znowu. A z polskojęzycznych mediów się niewygodnych dla niego faktów nie dowiecie.

 • ~ 2023-12-20
  12:09:14

  17 5

  Macie tu dziadkowe tuska:


  'Przyspieszają. Komisarz UE ds. wewnętrznych Ylva Johansson ogłosiła właśnie porozumienie ws. paktu migracyjnego. Wprowadza on zasadę przymusowej "solidarności" – która w praktyce oznacza, że do Polski będą przymusowo relokowani nielegalni imigranci'

 • ~Wasz Stary 2023-12-20
  12:56:05

  7 16

  Czytam te komentarze i nie mogę się nadziwić - dalej wam, pisiaki, płacą?
  Nie mogę się doczekać, kiedy i waszą trollownię posprzątają ;]

 • ~ 2023-12-20
  13:32:59

  14 7

  @Wasz Stary. Nie mierz innych swoją miarą, nie wszyscy są folksdojczami czy płatnymi trolami finansowanymi przez Sorosa.

 • ~Franek 7 2023-12-20
  13:33:55

  8 17

  Twój stary- nieeee, oni tak sami z siebie, bezpłatnie. Ale dziś mamy piękny dzień. Odłączyli szczujnię od nadawania a Kamiński z Wąsikiem usłyszeli prawomocny wyrok odsiadki. Nawet jak ich Długopis ułaskawi drugi raz ( co nie jest wcale takie pewne) to mandat posła i tak stracą. Alleluja, chwalmy pana.
  Kaziu i reszta dostaną paraliżu albo choroby sierocej. A Kłeczek i Ruchoń zawału :))))

 • ~Lu_Ke Sky_Walker 2023-12-20
  16:39:45

  4 9

  WebAdmin czyli Kaziu Smołka od pasienia kóz na wypandowie:
  Kwiczysz tu na forum, oj kwiczysz głośno ale mnie to nie dziwi. Musisz za PISem kwiczeć bo odcinanie od koryta, od szczucia, od kłamstwa i złodziejstwa boli was mocno! Niech boli! Kwicz i kłam na Koalicję 15.X dalej. Odrywanie od koryta boli ale może coś do mózgu dotrze jeśli oczywiście on w twojej głowie jeszcze istnieje ;)

 • ~waria(n)t 64" 2023-12-20
  17:00:22

  4 5

  Kazik. koza PO nimiecku to Zygie ?
  A ty tam dalej tam melkosz kozę jak to było piyrwyj na Wypandowie ?

 • ~waria(n)t 64" 2023-12-20
  17:03:13

  4 7

  Od 8 lat nie oglądałem wiadomości w tkzw. szczujni.
  A dzisiaj zamierzam o 19:30 z przyjemnością obejrzeć

 • ~ 2023-12-20
  18:52:31

  6 4

  Panie waiancie,na szczęscie juz niedługo,bo co tam jestem to "berzowi"POciskają maeaza,a to samo bedziecie mieli w POlandzie już niedługo,bo ryzy zgodzil się na alokacja berzowych,hej:)

 • ~ 2023-12-20
  20:01:14

  6 2

  I jak wrazenia panie wariant64 POobejzeniu "wiadomosci" PO 8u latach reżimowej tv?Pochwal się w jakich mundurach występowali,tych z zachodu ,czy z kierunku azjatyckiego?

 • ~Francik049 2023-12-20
  20:19:50

  9 5

  z głębokiego dzieciństwa pamiętam grudniową niedzielę kiedy nie było Teleranka, do głowy mi nie przyszło że doczekam powtórki tamtych działań, ale stara mądrość mówi że historia lubi się powtarzać

 • ~Francik049 2023-12-20
  20:21:50

  8 5

  wkrótce różnice w programach (dez)informacyjnych w nowym TVP i TVN będą tylko w szacie graficznej, bo propagandowa narracja będzie taka sama i skierowana w tym samym kierunku w obu programach

 • ~waria(n)t 64" 2023-12-20
  20:26:22

  3 4

  Kazik. Tagesschau nie było. Może zostało ci trochu mlyka od ziegi ?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 4092