zamknij

Wiadomości

Autostrada A1. GDDKiA dokończy obwodnicę Częstochowy. Nowy wykonawca wyłoniony

2022-06-21, Autor: mz

Podpisaliśmy umowę obejmującą wykonanie pozostałych do zrealizowania prac na autostradzie A1, na odcinku Częstochowa Północ - Częstochowa Blachownia - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Zadanie zrealizuje firma Strabag. Jego wartość to prawie 87 mln zł.

Reklama

To już ostatnia umowa, która zakończy cały zakres budowy tego 20-kilometrowego odcinka A1, po tym jak w kwietniu 2019 r., z przyczyn leżących po stronie wykonawcy (konsorcjum firm Salini oraz Todini), GDDKiA odstąpiła od umowy na realizację.

Powstaną trzecie pasy ruchu o długości niemal 1,8 km

Do wykonania, w ramach podpisanej umowy, pozostają m.in. prace związane z:

 • robotami wykończeniowymi na węzłach Częstochowa Blachownia, Częstochowa Jasna Góra oraz Częstochowa Północ,
 • wykonaniem dróg serwisowych i technologicznych, w tym zaprojektowaniem i wykonaniem drogi dojazdowej dla połączenia ul. Prostej w Mykanowie z ul. Połaniecką w Częstochowie,
 • zakończeniem robót melioracyjnych,
 • wykończeniowymi pracami drogowymi, mostowymi, branżowymi oraz zielenią,
 • przebudowaniem skrzyżowania drogi krajowej nr 46 z drogą powiatową i gminną w Blachowni w rejonie przejazdu kolejowego (budowa i przebudowa pasów włączeń i wyłączeń oraz sygnalizacji świetlnej na drodze krajowej),
 • wprowadzeniem docelowej organizacji ruchu,
 • uzyskaniem wszelkich niezbędnych decyzji administracyjnych.

W ramach tej umowy zostaną też dobudowane trzecie pasy ruchu o długości prawie 1,8 km. Zlokalizowane będą po wewnętrznej stronie istniejących jezdni. Początek swój będą miały około 700 m przed wiaduktem autostradowym (WA352) nad linią kolejową, a koniec w rejonie węzła Częstochowa Północ. 

Budowa autostrady A1. Kiedy koniec prac?

Roboty wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie powinny zostać ukończone w terminie nie dłuższym niż 9 miesięcy od daty podpisania umowy. Do czasu realizacji robót nie będzie wliczany okres zimowy od 16 grudnia do 15 marca.

Ograniczenia na odcinku Częstochowa Północ tylko do wakacji

Na tym odcinku, pomimo że od grudnia ubiegłego roku ruch pojazdów odbywa się pełnym przekrojem obu jezdni (po trzy pasy w każdym z kierunków), nadal trwają prace wykończeniowe.

Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem, a wykonawca deklaruje uzyskanie pozwolenia na użytkowanie do 23 czerwca br. Zatem przed rozpoczęciem wakacji ograniczenia prędkości wynikające z realizowanych prac zostaną usunięte. Podobnie jak na sąsiednim odcinku Radomsko - granica woj. łódzkiego i śląskiego. W efekcie kierowcy zyskają kolejny, blisko 24-kilometrowy odcinek autostrady z maksymalną dopuszczalną Kodeksem drogowym prędkością przejazdu - informuje GDDKiA.

To nie koniec dobrych wiadomości.

Trwają ostatnie prace na dwóch kolejnych odcinkach, Tuszyn - Piotrków Trybunalski oraz Kamieńsk - Radomsko, gdzie w najbliższym czasie również planujemy usunąć obecne ograniczenia prędkości do 100 km/h. W budowie jest ostatni, 24-kilometrowy odcinek pomiędzy Piotrkowem Trybunalskim i Kamieńskiem, który zostanie udostępniony do ruchu w tym roku - dodaje Marek Prusak, rzecznik GDDKiA.

Obecnie kierowcy mają do dyspozycji jedną jezdnię, po dwa pasy ruchu, w obu kierunkach.

Źródło finansowania

Budowa autostrady A1 Pyrzowice - Częstochowa oraz Częstochowa - Tuszyn jest współfinansowana z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Oceń publikację: + 1 + 17 - 1 - 2

Materiał oryginalny: https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,autostrada-a1-gddkia-dokonczy-obwodnice-czestochowy-nowy-wykonawca-wyloniony,wia5-2-6799.html

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
 • ~Dador 2022-06-21
  11:45:17

  23 1

  Jestem po trasie Rybnik-Hel, tam i z powrotem. Na całej długości A1 jedzie się płynnie. Obwodnica Częstochowy - brak utrudnień, zero prac przy drodze, pojawiają się już pierwsze chopki, wybrzuszenia, mocne uskoki na dylatacjach wiaduktów :) Cudowne są te polskie autostrady - nowe, a już do remontu. Odcinek Kamieńsk-Piotrków. Jezdnia zachodnia w budowie, trwa rozściełanie betonu. Ruch puszczony jezdnią wschodnią w systemie 2x2. Ograniczenie do 70, ale tyle jedzie prawy pas, lewy jedzie 100, nie ma tragedii. Niezrozumiałe dla mnie jest dalej, dlaczego obwodnice Częstochowy i Łodzi mają przekrój 2x2 (Łódź ma mieć ring, ale mimo wszystko), a między Kamieńskiem i Częstochową, gdzie psy dupami szczekają, jest gładka jak stół droga w przekroju 2x3pasy. Przynajmniej do węzła z A2, droga A1 powinna być 3 pasmowa na całej długości. Zatem z Rybnika do Gdańska jedzie się płynnie. Korki (jak zawsze) pojawiają się dopiero na obwodnicy Trójmiasta. Takie info z pierwszej ręki, jakby ktoś planował wyjazd nad morze.

 • ~Arteks 2022-06-21
  11:54:43

  2 26

  @Dador - można jeszcze wygodniej - pociągiem. Z Rybnika są bezpośrednie pociągi zarówno do Trójmiasta jak i na Hel. Nie trzeba tak jak kiedyś obawiać się o miejsce bo obecnie kupuje się bilet z konkretną miejscówką. Ma się pewność, że nie zapłaci się mandatu kilkaset zł. Nie trzeba się przejmować ewentualną awarią auta. Jest bezpieczniej i zdrowiej np. dla kręgosłupa. Można w czasie jazdy poczytać książkę, pograć w gry, obejrzeć film, poczatować... Opcja szczególnie polecana dla osób które dojeżdżają do pracy autem. No bo jak można cieszyć się urlopem i wykonywać codzienną czynność prowadzenia auta?

 • ~Dador 2022-06-21
  12:06:48

  18 1

  ~arteks
  Oczywiście, można i tak. Jednak jadąc całą rodziną, w zdecydowanej większości wybiorę samochód. Dla mnie auto, to nie synonim statusu lub luksusu, to synonim ... wolności :). Jadę gdzie chcę, kiedy chcę i jak chcę. Mój los w moich rękach.
  A tak poza tym, to perony na Helu już po modernizacji. Wszystko wygląda ładnie i schludnie (no może poza budynkiem stacji, który się już rozpada). A park, z kwietną łąką przy stacji, jest super.

 • ~Arteks 2022-06-21
  12:18:44

  1 20

  @Dador - jeśli ktoś chce zwiedzać autem różne miejsca po trasie to jest to argument. Wyjazd kamperem na wakacje to też może być fajna przygoda. W Polsce jest trochę ładnych, a średnio dostępnych lub niedostępnych kolejowo miejsc np. Mazury, Bieszczady, Pieniny, Roztocze... No ale akurat pchać się autem nad Bałtyk w sezonie jest typowo polskim szaleństwem... Bo do większości kurortów dojeżdżają pociągi - także bezpośrednie ze Śląska, a nawet Rybnika. Ty jechałeś przed sezonem. Spróbuj w sezonie. Droga Władysławowo-Hel w okresie wakacyjnym jest zakorkowana prawie cały czas za wyjątkiem... nocy. Nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że "twój los w twoich rękach". Twój los zależy też od innych kierowców. ;)

 • ~Dador 2022-06-21
  12:34:22

  14 1

  Wg tubylców, sezon nad morzem już trwa! A ruch na drogach, czy w kurortach dość mizerny. Na Helu pustawo, mimo dość dobrej pogody (dużo słońca, choć chłodnawo). Ten rok będzie inny, tak mówią. A dlaczego? Chyba nie muszę tłumaczyć, wystarczy iść na zakupy.

 • ~bartezz 2022-06-21
  18:10:23

  12 0

  Arteks - "No bo jak można cieszyć się urlopem i wykonywać codzienną czynność prowadzenia auta?" - uwierz mi można, będąc na wczasach np. w Bieszczadach lub innym pięknym zakątku Polski nie zawsze i wszędzie z każdego miejsca jedzie jakiś autobus, busik czy cokolwiek. Samochód jest w takich sytuacjach nieoceniony. Wiem, że trudno będzie ci to pojąć, ale w wielu kwestiach masz inny tok myślenia.

 • ~Arteks 2022-06-21
  18:26:02

  0 15

  @bartezz - to ty masz trudności ze zrozumieniem prostych rzeczy i pisaniem na temat. A twoja wspólnota hejterska z ciotką Tolą już się rozpadła? ;P @dador pisał o swoich wrażeniach związanych z podróżą autem nad morze. Ja stwierdziłem, że nie trzeba tam jechać autem bo jest alternatywa w postaci pociągów bezpośrednich z Rybnika i ogólnie Śląska. A co do Bieszczad to się zgadzam, że to rejon wykluczony komunikacyjnie. Nie trzeba jednak szukać daleko bo Jastrzębie, Palowice, Dzimierz, Strumień mimo, że leżą na Śląsku to miejscowości trochę z podobną ofertą do Zagórza czy Cisnej...

 • ~bartezz 2022-06-21
  18:47:30

  16 0

  Arteks - z nikim nie miałem i nie mam na portalu żadnej wspólnoty i żadna z moich ciotek nie nazywa/ła się Tola :DD to tak w ramach ścisłości.
  Skoro zgadzasz się ze mną co do skomunikowania Bieszczad z innymi miejscami to po ten twój trolling??? Jadąc nad polskie morze też wybieram auto, nie mam zamiaru jechać pociągiem całą noc w przedziale z patolą, wdychać śmierdzących jajek po ktoś przygotował sobie je do jedzenia i słuchać muzyki oraz rozmów sąsiadów. Cenię sobie wygodę i komfort jadąc własnym autem. Nie po to płacę drogie ubezpieczenie, podatki by auto stało w garażu. Będąc na miejscu jestem panem samego siebie i nie jestem uzależniony od żadnych busików, autobusów. Mogę sobie jechać zwiedzać co chcę i o której chcę bez podporządkowywania się godzionom odjazdów busów. No i nie mam zamiaru tłuc się ze spoconymi Januszami i Grażynami w jednym busie i słuchać krzyków ich dziedzi. Zdecydowanie wybieram auto.

 • ~Arteks 2022-06-21
  19:19:43

  0 16

  @bartezz - przecież tak chwaliłeś hejterkę Tolę jak mnie atakowała... Jak zaatakowała wierzących to już "niedobra Tola"? ;P Kapitalny przykład na to jak nisko upadłeś, szukając jakieś podpory w gorszych od siebie... ;P Skoro jeździsz tylko autem to skąd bierzesz wiedzę jak jest w pociągach? Ja jeżdżę autem (biznesowo) i pociągami (na wycieczki i urlopy) i mogę tylko potwierdzić, że już dawno patologia przesiadła się z pociągów na drogi. Czy to przypadek, że tak dużo pijanych kierowców mamy na drogach? Czy to przypadek że w internecie tysiące filmików pokazujących chamstwo na drogach i brak podobnych które pokazywałyby chamstwo w pociągach? To pasażerowie pociągów pracują zdalnie na laptopach, czytają książki, odpoczywają - a kierowcy marnują czas. Nawet jadąc na urlop - zamiast odpoczywać to "pracują" i się stresują. Wielu niestety wraca z urlopu w trumnie...

 • ~bartezz 2022-06-21
  20:32:43

  15 0

  Arteks - podzieliłem zdanie Kotki Toli jak i większość bo wówczas miała rację co do twojej wypatrzonej wyobraźni i w dyskusji 90% czytających i komentujących też podzieliło jej zdanie więc trudno było się z nią nie zgodzic :DD co ty chcesz mówic o czyimś upadku jak ty już sam tak nisko upadłeś, że dżwignąć się nie możesz z tego bagienka przypisywania mnie i innym swoich urojonych wymysłów :)))
  Nie muszę z nikąd czerpać wiedzy na temat podróży bo dosyć się najeździłem pociągami nocnymi nad morze i nie tylko i dosyć uciąźliwości przeżyłem związanych z nimi.

 • ~Arteks 2022-06-21
  21:47:53

  1 15

  @bartezz - wspierając hejterkę, wspierasz hejt... ;( Pokazałeś swoją tendencyjność i się przejechałeś. Co do pociągów, czyli jeździłeś najtańszymi pociągami w najtańszych wagonach przedziałowych, pewnie z przesiadką... A dzisiaj z Rybnika nad morze lub góry można się dostać także dziennymi IC lub nocnymi ale np. wagonami sypialnymi. Oferta tradycyjnych nocnych TLK (dawniej pośpieszne) w wagonach przedziałowych kierowana jest głównie do osób niezamożnych, studentów, turystów niskobudżetowych, przejazdów na krótsze odległości. Pociągi IC i wagony sypialne dla klasy średniej czy osób bardziej wymagających. W przypadku aut miałem na myśli stratę czasu, brak odpoczynku od auta nawet na urlopie i stykanie się z chamstwem na drodze. Nie analizowałem jakości i wielkości samych pojazdów, a chyba przyznasz, że są auta tylko do miasta i są auta w tak złym stanie, że nie powinny odjeżdżać zbyt daleko od... swojego mechanika. ;)

 • ~bartezz 2022-06-22
  09:38:26

  11 0

  Arteks - hejtując mieszkańców domów jednorodzinych i mieszkańców powiatu rybnickiego na tak dużą skalę jak to dotychczas robiłeś i robisz nie ma na tym portalu większego hejtera od ciebie. Dziwię się Adminowi, że dawno nie zablokował twojego konta. Z niewygodnymi komentatorami dajesz radę zlecasz blokowanie lub usuwanie ich kont. O kogo chodzi wiemy dobrze :) między innymi o tego, który do avataru dał sobie zdjęcie nr. twojego bloku czyż nie prawda? :)

 • ~artefaks 2022-06-22
  10:06:40

  9 0

  P. Arteks ma bardzo wielkie zasługi w wygaszaniu ciepłowni Chwałowice. Parafrazując powiedzenie,,Gdybys Ty Arteksie cicho siedział,,to lud by się o Twojej 80letniej kotlowience nie dowiedział."Bardzo słusznie obawiasz się teraz by Ci sąsiedzi nie zostawiali podziękowań na wycieraczce...

 • ~Arteks 2022-06-22
  11:20:09

  1 10

  @bartezz - mieszkańcy domków jednorodzinnych ze swoimi kopcącymi piecami przyczyniają się do: trucia siebie i innych, ośmieszania wizerunku regionu, miasta i powiatu, pogorszenia komfortu życia. Jak można nie krytykować tak aspołecznego stylu życia który szkodzi wszystkim? Czy dla ciebie portal który wymyślił akcję "Karny kopciuch" jest hejterski? Jeśli tak to to dlaczego jesteś jego stałym użytkownikiem? ;P @artefaks - dla mieszkańców osiedli nowe ciepłownie, dla mieszkańców chałup: reglamentowany węgiel i... chrust.

 • ~bartezz 2022-06-22
  12:26:34

  10 0

  Arteks - twoja stała domena - odwracanie kota ogonem! Nie chodzi o twój hejt kopcących domów czy kominów - bo to akurat jest obciach dla takich co to robią tylko o twoje notoryczne hejtowanie i obrażanie mieszkańców powiatu rybnickiego. Hejtujesz i obrażasz ich wyzywając od wieśniaków, wiochmenów i tym podobnych inwektyw tylko dlatego, że mieszkają w domach a nie w bloku. Żal cię ściska, że kogoś było stać na wybudowanie sobie domu.
  Dlatego dziwię się Adminowi, że dawno nie usunął
  lub nie zablokował twojego konta na tym forum.

 • ~Arteks 2022-06-23
  18:49:18

  0 6

  @bartezz - dzięki za ten wpis w którym sam udowadniasz, że potępianie mnie nie ma żadnych podstaw! Jak można obrażać się za prawidłowe określenie mieszkańca wsi - wieśniak? Ty możesz nazywać palenie w piecach obciachem, a inni nie mogą? Hipokryzja? Mnie możesz nazywać miastowym, mieszczuchem, blokersem - jestem zadowolony z mojego statusu mieszkańca miasta. :)

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 358