zamknij

Wiadomości

Automat na butelki PET w Rybniku? „Generuje zbyt duże koszty”

2019-07-24, Autor: bf

Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, że miasto rozważa postawienie automatu skupującego butelki PET w Rybniku. Ten temat poruszył też radny Karol Szymura. Zaproponował postawienia takiego urządzenia. Jaka jest odpowiedź prezydenta Piotra Kuczery?

Reklama

Przypomnijmy, w kwietniu poruszyliśmy temat automatu przyjmującego butelki PET. Rozwiązanie przyjęło się w Krakowie z ogromnym zainteresowaniem. W tamtejszym urzędzie miasta pojawił się automat. Za każdą butelkę otrzymuje się 10 groszy. Jeżeli chodzi o województwo śląskie, Sosnowiec postarał się o 5 takich urządzeń! >>Czy w Rybniku pojawią się automaty skupujące PET-y?<<

Nasz artykuł wywołał dyskusję, a także – jak widać – zainteresował samorządowców.

Radny Karol Szymura wysłał do prezydenta Piotra Kuczery pismo.

- W związku dbałością o ochronę środowiska oraz nauczanie najmłodszych, słuchając mieszkańców i ich potrzeb proponuję powstanie automatu na butelki PET w Rybniku z dogodną lokalizacją w dzielnicy Śródmieście – pisze.

Tłumaczy, że podobny automat mieści się w mieście Krakowie.

- Mieszkańcy za wrzuconą butelkę PET otrzymują 10gr. Automat przyjmuje tam 800 niezgniecionych butelek. Koszt takiego automatu to około 20 tysięcy złotych jak podaje firma Grand Technology w wywiadzie. Zastosowanie takiego rozwiązania może być dobrym przykładem samorządów i przyzwyczajeniem mieszkańców do przeprowadzenia zmian prawnych w zakresie kaucjonowania butelek PET – dodaje.

Jak do tego pomysłu odnosi się prezydent? Piotr Kuczera w odpowiedzi przyznaje, że Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Rybnika analizuje możliwość wdrożenia podobnego rozwiązania.

- Ustalono, że cena zakupu automatu mieści się w zakresie 24 – 80 tys. zł. Dodatkowo miasto musiałoby zabezpieczyć środki na wypłatę ekwiwalentu za dostarczone butelki. Przykład krakowski pokazał, że kwota 1500 zł, którą zasilono automat wystarczyła na przeszło miesięczne działanie urządzenia, zatem należy szacować, że rocznie w budżecie miasta należałoby zabezpieczyć na ten cel ok. 15 tys. złotych. Ponadto konieczne jest uwzględnienie wydatków na bieżącą eksploatację i serwis urządzenia. Ww. rozwiązanie jest zatem dość kosztowne – tłumaczy prezydent.

Piotr Kuczera zauważa też, że miasto umożliwia mieszkańcom bezpłatne oddawanie w PSZOK wszelkich frakcji odpadów zbieranych selektywnie. Dodatkowo od sierpnia 2016 prowadzona jest akcja „Worek za worek” - za odpady dostarczone w worku o pojemności min. 80 litrów w określonej kolorystyce, mieszkaniec otrzymuje bezpłatnie nowy worek w tym samym kolorze. To działa w przypadku, kiedy osobiście zawieziemy odpady na PSZOK. Wówczas otrzyma worek w tym samym kolorze.

- Reasumując, miasto inwestuje w działania, które przekładają się na ilość oraz jakość prowadzonej segregacji. Automaty do zbierania butelek wydają się generować zbyt duże koszty w odniesieniu do uzyskiwanych efektów – odpowiada radnemu.

Podkreśla jednak, że miasto będzie nadal analizowało koszty takiej inwestycji.

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAM! »

Oceń publikację: + 1 + 32 - 1 - 112

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (20):
 • ~pprywatne 2019-07-24 10:41:22

  Ja natomiast uważam, że powstające ścieżki rowerowe wydają się generować zbyt duże koszty w odniesieniu do uzyskiwanych efektów.

 • ~wagon 2019-07-24 10:45:54

  Dlaczego zawsze jak miasto podaje ceny to są one zawyżane skoro automat kosztuje 20tyś to dlaczego prezydent podaje kwotę już do 80tyś , pewnie w jego myśl nachodzi że ludzie bezdomni zaraz będą oblegać tą maszynę . Wszystko na nie co to dla miasta 15 tyś na rok .
  Skoro jest na nie i zaprasza do punktu gdzie można za darmo` oddać segregowane odpady to dlaczego tym ludziom za tą inicjatywę nie da się darmowego wywozu śmieci.

 • ~znawca 2019-07-24 10:56:33

  Trzeba napisać i przyjąć powszechnie obowiązujące przepisy, że wszystkie butelki będą zwrotne a nie stawiać jeden peto-mat w centrum jako atrakcję. Panie radny macie tam swoich ludzi w Sejmie wiec do roboty!

 • ~Dawid Dziwoki 2019-07-24 11:48:16

  2 zł kaucji i problem z głowy

  81 16
 • ~qwer 2019-07-24 11:52:39

  Świetny pomysł. Myślę że cały Rybnik i okolice będą wyczyszczone z butelek pet przez okolicznych meneli.

 • ~Arteks 2019-07-24 12:28:50

  A kto za to za ten skup zapłaci? Jeśli firma to czemu ta firma nie zainstaluje sama tej maszyny? A jeśli miasto to dlaczego radni chcą je wciągnąć w kolejne koszty? Mało samorządy mają różnych obciążeń? A wkrótce przez obniżenie podatków - spadną dochody samorządom. @pprywatne - drogi rowerowe to jakiś promil w stosunku do utrzymywania wszystkich dróg przez miasto. A przed nami drastyczny wzrost kosztów jak powstanie droga P-R w mieście. Efekty? Nowe drogi dają lepszą przepustowość tylko przez kilka lat. Ujawnia się zjawisko zwane przez transportowców i urbanistów kongestią. Obserwujemy je w Rybniku np. na Obwiedni, której kiedyś nie było, a obecnie się zatyka.

  31 90
 • ~qwer 2019-07-24 12:36:55

  Arteks ty znowu o kosztach spójrz na plusy plastikowe butelki nie będą się walały wszędzie a co za tym idzie będziemy mieli czyściejsze miasto ;)

  81 16
 • ~Arteks 2019-07-24 12:44:47

  @qwer - ale przecież nic się nie wala po mieście. Jeśli czasami widzisz gdzieś śmieci to oznacza mix niekulturalnych osób i nie nadążania służb odpowiadających za śmieci. Ja nie widzę większego problemu w Rybniku, raczej są to incydentalne sytuacje. Odnośnie PET to najlepszym rozwiązaniem byłyby przepisy ogólnokrajowe. Ale niestety nasz parlament nie ma takie rzeczy czasu bo zawsze znajdzie inny "ważniejszy" dla siebie temat.

  21 79
 • ~tomolesrow1 2019-07-24 12:51:18

  W skali miasta Rybnika kwota nawet 15 tys złotych nie stanowi praktycznie żadnego obciążenia dla budżetu, a taki automat czy nawet kilka budowałby świadomość ekologiczną mieszkańców. Nawet gdyby tzw. menele czyścili miasto z petów - co raczej nie nastąpi bo to muszą być nie zgniecione butelki a nie zdeptane śmieci - to oczyszczenie części miasta z petów pozwoli przecież na zmniejszenie kosztów oczyszczania miasta nieprawdaż? Przecież te butelki walające się teraz oczyszczają służby miejskie - - za darmo tego nie robią.
  W większości krajów europejskich takie automaty są normalne - przykład Niemiec, Skandynawii, ale u nas jak zwykle się nie opłaca- bo trzeba za to zapłacić - i to nie prywatnymi środkami a publicznymi - które przecież temu służą. Jeśli można znaleźć grube pieniądze na reklamę np w Diagnozie to na taki ekologiczny cel nie da się? - proszę Was nie żartujcie - to przecież najlepsza reklama miasta - czyste miasto bez plastiku - teraz to modne.

  97 3
 • ~rzyt 2019-07-24 12:55:21

  Można leasingować, wynająć, wypożyczyć.... przecież to się mieści w programie takich organizacji pozarządowych jak np. CRIS.

  45 5
 • ~qwer 2019-07-24 13:19:27

  Arteks butelki walają się po parkach , parkingach wbrew pozorom Rybnik nie jest zbyt czysty a takie automaty bardzo by pomogły.

  71 9
 • ~qwer 2019-07-24 13:22:39

  A niektórzy jeszcze by sobie zarobili a nie żebrali.

  62 6
 • ~Hania Henzel 2019-07-24 14:13:25

  Polska jest 100 lat za murzynami w innych normalniejszych krajach jest kaucja za kazda butelka czy puszka i w kazdym sklepie jest automat na to, jakie to proste nie?

  79 5
 • ~tf2 2019-07-24 16:50:56

  Oczywiście pomysł fajny a koszta śmiesznie niskie. W mieście, gdzie wywalono na śmietnik prawie MILION ZŁOTYCH na kilka stojaków na rowerków pod PKP, z których korzysta ułamek promila mieszkańców (czyli nikt). Gdzie trwoniono gigantyczne pieniądze na finansowanie "projektu" w zaprzyjaźnionej z politykami PO telewizji, rozmawianie o 50 tys. zł rocznie na jakiś projekt w charakterze "kosztu", to tak jakby właściciel Microsoftu schylał się po 1 centa.

  Największą jednak patologią jest zdanie " kiedy osobiście zawieziemy odpady". Rozumiem, że worek na kierownicę i zawieziemy je rowerem? Bo inaczej jaki to ma sens? Gdzie ta "ekologia"? Śmieci powinny lądować kilka metrów od domu a potem transportowane zbiorczo do miejsca gdzie będą utylizowane a nie wożone detalicznie.

  70 5
 • ~Marek Olejniczak 2019-07-24 17:32:05

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  39 3
 • ~palaczzasypowy 2019-07-24 18:21:39

  prawie 4 miliony na zerwanie dobrej kostki brukowej i wyasfaltowanie to nie było kosztowne ?

  66 4
 • ~ 2019-07-24 20:09:01

  Po co płacić za automat skoro można otrzymać butelki od mieszkańców za darmo i jeszcze skasować za ich wywiezienie a jak im nie oddasz to wmówią Ci że nie segregujesz i podwyższą Ci opłatę za wywóz śmieci. więc taki automat z punktu widzenia UM to strata. Zanim zmuszono ludzi do segregowania śmieci i wmówienia im że jak nam nie oddasz butelek, szkła, metalu za darmo to w Rybniku powstawały punkty skupu między innymi butelek PET i miasto nie musiało w to inwestować ani grosza ale widocznie lepiej było doprowadzić do ich upadku, bo to był lepszy interes dla spółek komunalnych w których zarządy to pociotki włodarzy z UM.

  35 0
 • ~orient 2019-07-24 20:32:06

  Znamienne, że w czasach komuny lepiej sobie radzono z takimi problemami. Prawie wszystkie płyny sprzedawano w szklanych butelkach z naliczeniem kaucji. Butelki można było oddać albo w dowolnym sklepie lub specjalnych punktach skupu (jeśli ktoś nazbierał dużo). Można też było kupić inny płyn i oddać butelkę 1 za 1. Czasami warto uznać, że pewne rozwiązania z tamtego systemu były jakby lepsze niż te obecnie.

  46 3
 • ~Jan R. 2019-07-24 21:38:49

  Radny Karol Szymura otrzymuje miesięcznie na czysto minimum 1 400 zł nieopodatkowanej diety. Gdyby ze swoimi kolegami radnymi z bezinteresownego Prawa i bezinteresownej Sprawiedliwości skrzyknęli się w celu sfinansowania kosztów działania tego automatu, to zapewne Pan Prezydent zgodziłby się na zakup nie na jednego ale na kilka takich ustrojstw w Rybniku. Warunek - radni PiS sfinansują ich działanie w trakcie całej kadencji. Czy wyraziłem się dostatecznie jasno?

  15 22
 • ~arkussinus 2019-07-25 06:46:17

  Panie arteks zacytuję fragment z komentarza: "Nowe drogi dają lepszą przepustowość tylko przez kilka lat. Ujawnia się zjawisko zwane przez transportowców i urbanistów kongestią. Obserwujemy je w Rybniku np. na Obwiedni, której kiedyś nie było, a obecnie się zatyka."...jakim trzeba być hipokrytą, żeby innym usuwać komentarze nie dotyczące tematu, a samemu robić inaczej? Przypomnę, że artykuł dotyczy automatu na butelki PET w Rybniku...

  19 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował 10 maja w wyborach prezydenckich?
Oddanych głosów: 5795