zamknij

Biznes

Audyt nie pozostawia złudzeń. Oto, co zaprowadziło Kompanię Węglową na skraj przepaści

2016-03-18, Autor: bf, źródło: KW S.A.
Nietrafione inwestycje, brak działań restrukturyzacyjnych i naprawczych, złe wykorzystanie zasobów kopalń oraz ogromne koszty firm obcych to główne przyczyny trudnej sytuacji w jakiej znalazła się obecnie Kompania Węglowa. Takie wnioski płyną z audytu przygotowanego na zlecenie Ministerstwa Energii przez zespół kierowany przez senatora Adama Gawędę. Raport zapoczątkuje duże zmiany w firmie – zapewnia spółka.

Reklama

Przypomnijmy, nie tak dawno pisaliśmy o powołaniu specjalnej grupy ekspertów kierowanej przez senatora Adama Gawędę, który przez kilka tygodni szczegółowo analizował sytuację poszczególnych kopalń wchodzących w skład Kompanii Węglowej oraz politykę spółki w zakresie produkcji, sprzedaży, inwestycji i zatrudnienia.

>>Senator z naszego regionu prowadził audyt w Kompanii Węglowej. W tym tygodniu wyniki<<

Eksperci, którzy pracowali na zlecenie Ministerstwa Energii społecznie, nie pobierając za to żadnego wynagrodzenia, wskazali na szereg przyczyn i zdarzeń, które skumulowane doprowadziły do obecnej, bardzo trudnej sytuacji Kompanii Węglowej.

Za najważniejsze, oprócz spadku cen węgla, eksperci uznali złe wykorzystanie zasobów kopalń wchodzących w skład KW, w tym nieskoordynowanie działalności eksploatacyjnej na pograniczu złóż sąsiadujących ze sobą zakładów. - Przykładem jest m. in. eksploatacja prowadzona przez kopalnie Marcel i Jankowice w części marklowickiej. Eksperci stwierdzili także brak systemowych rozwiązań pozwalających na skuteczne i efektywne planowanie procesu produkcji, niską wydajność pracy i brak pełnego wykorzystania maszyn i urządzeń w kopalniach oraz brak ścian o dużej koncentracji wydobycia. Wskazano, że na 28 czynnych obecnie ścian wydobywczych, tylko z trzech uzyskiwane jest wydobycie powyżej 5 tys. ton na dobę. Eksperci postulują, aby docelowo każda kopalnia dysponowała co najmniej jedną ścianą o wysokiej koncentracji wydobycia – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie Kompanii Węglowej.

W trakcie audytu stwierdzono także, że schematy organizacyjne w spółce są zbyt mocno rozbudowane. Skutkuje to zbyt dużą ilością stanowisk kierowniczych i dyrektorskich, zarówno w kopalniach, jak i centrali KW oraz zbyt dużą ilością działów nieprodukcyjnych. Komisja postuluje, aby uprościć strukturę, tak aby zarządzenie stało się efektywne. Członkowie komisji zwrócili także uwagę, że w kopalniach wciąż zatrudnionych jest ok. 600 osób posiadających uprawnienia emerytalne. Wielu pracowników nabyło je kilka lat temu, a rekordzista  powinien przejść na emeryturę w 2001 roku.

W Kompanii Węglowej „kuleje” także planowanie inwestycji. - Audytorzy zwrócili uwagę, że największe nakłady inwestycyjne w latach 2013-2015 wykonano w kopalniach nierentowanych, podczas gdy powinny odbywać się głównie w kopalniach i rejonach, które mają przed sobą perspektywę funkcjonowania. Audyt wykazał także, że często kierownictwo kopalń nie weryfikowało opłacalności inwestycji na etapie realizacji. Przykładem jest nietrafiona inwestycja połączenia kopalń Sośnica i Makoszowy, które następnie zostały rozłączone – czytamy dalej w komunikacie.

Poważnym problemem, zdaniem audytorów, jest znaczący wzrost usług obcych wykonywanych w kopalniach. Zdaniem komisji, systemem zleconym należy wykonywać tylko specjalistyczny zakres robót, zaś roboty typowo górnicze powinny być powierzane pracownikom własnym lub alokowanym z kopalń o nadmiernym zatrudnieniu. Poważnym obciążeniem dla Kompanii Węglowej były w ostatnich latach usługi doradcze, które w latach 2011-2015 pochłonęły ok. 45 mln zł. Komisja wnosi o weryfikację firm obcych pod względem przydatności i kosztów zamówień.

Komisja zaproponowała także, by Kompania Węglowa zwiększyła nadzór nad własną siecią dystrybucji węgla oraz dokładnie zbadała zapotrzebowanie rynku krajowego w poszczególnych segmentach.  Zdaniem audytorów potrzebne jest także uporządkowanie  sprzedaży i odzyskanie rynku.
Audytorzy w podsumowaniu audytu zwrócili uwagę, że poważnym błędem było odejście od kopalń zespolonych i Kompania Węglowa powinna kontynuować ten kierunek.

Tomasz Rogala, prezes Kompanii Węglowej zadeklarował, że wszystkie wnioski zostaną przeanalizowane, a konieczne zmiany wdrożone w życie. Zastrzegł jednak, że efektu nie będzie widać od razu.

Oceń publikację: + 1 + 20 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (19):
 • ~adamo260 2016-03-18
  10:26:07

  112 0

  No popatrz a wszyscy piszą i w koło gadają że winny górnik który zarabia zbyt dużo!! to o co chodzi? moim zdaniem o nieudolne prowadzenie firmy przez rzeszę darmozjadów!.

 • ~jolaw2 2016-03-18
  10:30:32

  29 0

  Wymienione w artykule przyczyny złej kondycji Kompanii to zaledwie promil , który wynika z badania jakiejś tam dokumentacji a kolejnym etapem kontroli powinny być kopalnie i bo przecież powszechnie wiadomo , ze.....

 • ~takiuj 2016-03-18
  10:35:33

  144 0

  Koszty firm obcych znacznie podwyższają koszty wydobycia. Pytacie dlaczego skoro tam zarabiają 1500 zł a górnik w KW 3000 zł ? A dlatego że w firmie podział tych pieniędzy trochę inaczej wygląda ;) te kolejne 1500 zł Emeryt dostaje w kopercie... Pozdrawiam Emerytów nadal pracujących... Oby Wasze dzieci, wnuki miały taki problem ze zdobyciem pracy gdziekolwiek jaki ja miałem... I także zaczynałem od 1200 zł gdzie pieniędzmi dzielił emeryt a w dodatku alkoholik ;) Wyje..ć wszystkich Emerytów a chłopaków z firm zabrać do KW, tam są niektórzy więksi fachowcy niż w KW.

 • ~minowa 2016-03-18
  10:51:39

  1 12

  Logika i ekonomia, czy ideologia i polityka ?
  KW to nie prywatny sklep, tylko w 100% własność Skarbu Państwa. Dlaczego więc jest przeprowadzany bilans w KW, a nie bilans w Skarbie Państwa w związku z wydobyciem węgla przez KW ? To istotna różnica. Jeśli to Skarb Państwa przedstawi bilans okaże się, że po podliczeniu strat, nakładów przez państwo, ale i podatków i danin płaconych państwu - wydobycie węgla przez KW przynosi państwu zyski, a nie straty. Chodzi o to, że zyski spadły, a jest parcie, aby były wyższe. Nie ma żadnych strat.
  To tak, jakbyś założył, że wpłacisz do banku co miesiąc 500zł, a masz takie dochody, że stać cię na wpłacanie 400zł. Masz jednak 2000zł gotówki w domu i te 100zł zabierasz i dopłacasz. Po roku stwierdzasz, że gotówka w domu stopniała do 800zł. Co wtedy powiesz ? Mam 1200zł straty ? A co z pieniędzmi w banku ? Nie liczą się ?
  Państwo dobrze wie, jak jest naprawdę. Gdyby były straty w Skarbie Państwa związane z Kompanią Węglową, to dawno kopalnie byłyby zamknięte. A jakoś nie ma na to ochoty.

 • ~auralfloat 2016-03-18
  14:17:16

  48 0

  Największym problemem nie są zarobki górników, tylko zarobki prezesów, wszelkiej maści dyrektorów, kierowników, etc. osób przyspawanych do stanowisk. Górnik akurat jest najmniej winny. Ewentualnie można podpiąć przywileje. No i oczywiście związki zawodowe - wrzód na tyłku pracującego społeczeństwa, płacącego podatki i inne daniny, rak toczący życie polskiego robotnika.

 • ~___ 2016-03-18
  15:52:21

  47 0

  Tajemnicą poliszynela jest, że w firmach państwowych zarząd/dyrektorzy/prezesi to często stanowiska obsadzane ludźmi wg klucza partyjnego, często bez jakiejkolwiek wiedzy i kwalifikacji i nie ponoszących jakiejkolwiek odpowiedzialności za swoje, często fatalne w skutkach, decyzje.

 • ~exx 2016-03-18
  19:32:27

  30 0

  ~` w prywatynych firmach wcale nie jest lepiej.Też jest pełno pociotków na stanowiskach bez kompetencji a odpowiedzialność zaczyna sie i kończy na pracownikach najniższych szczebli.Prawda jest taka ,że Polak nigdy nie umiał sie rządzić i sie do tego nie nadaje.Nie wykształciliśmy kultury zarządzania,jesteśmy dobrymi pracownikami ,co widać za granicą, ale w zarządzaniu wychodzi cwaniactwo,chamstwo no i brak kompetencji i logiki w działaniu.

 • ~ 2016-03-18
  20:48:24

  43 0

  jestem pracownikiem KWK Chwałowice niech związki zabiorą się za wszystkich którzy mają tzw.stawki dołowe-zjazdy a jak jest wiadomo,inwestycje które są chybione to już normalka i nikt za to nie odpowiada, bo wiadomo państwowe to nie moje .Nadsztygarzy to ogólnie choroba polskiego górnictwa która pobiera olbrzymie pieniądze.

 • ~gloria81 2016-03-19
  10:26:08

  0 5

  A ja chętnie kupiłabym jakiś gadżet dla mojego przedszkolaka - może grę, która umili nam powrót z Rybnika pociągiem.

 • ~ruuuda 2016-03-19
  16:34:40

  36 0

  Jak ma się opłacać kopalnią gdy ludzi na stanowiskach typu nadsztygar jest pełno a jest to stanowisko nie potrzebne i nie robiące nic tak samo koszt sprzętu jak może być że filter do kolejki spalinowej kosztuje normalnie w sklepie ~300 zł a kopalnia kupuje taki sam za 5000zł to coś tu jest nie tak...

 • ~lolol 2016-03-20
  12:54:04

  27 0

  ...w JSW to samo, dozoru to już praktycznie tyle co roboli, 67 związków, a w rzeczywistości to haruje na to garstka ludzi, jak to tak dalej ma wyglądać to dajcie spokój!. Ale najłatwiej to temu robolowi jeszcze zabrać, powinny byś ostre redukcje wśród "białych", trzeba roboli a nie tych co siedzą na dupie lub łażą i świecą po ociosach!

 • ~swistak 2016-03-20
  13:50:09

  22 0

  pierwszy raz w życiu jestem z takich służb zadowolony.Nareszcie ktoś obiektywnie na to popatrzył a nie dopie...a sie do robola.
  Brawo. Dorzuciłbym jeszcze CBA i czysto by było jak ta lala.Jest tylu ludzi nieproduktywnych że głowa boli.A o wałkach z firmami nie wspomnę.Dziady emeryty co za 3,5 tyś mają ciężko wyżyć zasilają znaczną cześć kopalni w układanych pod kasę spółeczkach.

 • ~auralfloat 2016-03-20
  21:14:20

  9 0

  ~Final Cut związki zawodowe mają przestać istnieć bo to socjalistyczny, postkomusnistyczny i bolszewicki twór, który przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu firm.

 • ~verbatim73 2016-03-21
  06:30:00

  26 0

  glowny energomechanik i glowny elektryk z jankowic powinni juz byc na emeryturze co jeszcze tam robia

 • ~czorcik 2016-03-22
  07:09:49

  4 0

  Audyt? Gdyby tak przeszukać zamieszczone przy różnych okazjach tu komentarze sprzed audytu, to okazałoby się, że zdecydowana większość wniosków audytora pokrywałaby się z tymi komentarzami....

 • ~mariusz64 2016-03-22
  08:34:23

  14 0

  Jak to punkt widzenia zmienia się z miejscem siedzenia, za www.senat.gov.pl: W latach 1994–2007 zajmował stanowiska kierownicze w branży górniczej: koordynatora Biura Strategii i Zespołu Zarządzania Środkami Produkcji w Centrum Wydobywczym Południe, pełnomocnika dyrektora Systemów Zarządzania Jakością, szefa inwestycji i ochrony środowiska, zastępcy kierownika służby strzałowej oraz robót górniczych, nadsztygara górniczego. Brał udział w opracowaniu planów i strategii dotyczących górnictwa. Monitorował elementy makrootoczenia górnictwa, przygotował raport o jego stanie wraz z propozycjami planu naprawczego. Wtedy to było dobrze???

 • ~ 2016-03-22
  11:38:16

  6 0

  powinni pociągnąc do odpowiedzialnosci zarządzająćych zaco oni wzieli kase??

 • ~fuckPR 2016-03-23
  18:42:35

  7 0

  wszędzie gdzie są pieniądze,mało odpowiedzialne stanowiska i brak odpowiedzialności jest patologia z tym związana,pocioty wszędzie od góry do dołu ,powszechny przerost administracji doprowadza do ruiny kopalnie ale nie tylko ,nie trzeba daleko szukać np.słyszał ktoś żeby ktoś stracił prace po spektakularnym połączeniu Mosiru i Buschido??Chodzi mi o administrację. Każdy podmiot zarządzany przez dyrektora zarabiającego nie mało ,zastępcę,kierowników,kadry,finanse,sekretarki itd. nie wliczam zwykłych pracowników bo każdy pracuje u siebie a co z resztą ? Moim zdaniem albo się dublują albo powstały nowe stanowiska i tak jest wszędzie gdzie nie liczy się z pieniędzmi, tylko o dużych firmach takich jak kompania głośno się mówi bo mnożąc przez liczbę sztucznych etatów straty idą w miliony.

 • ~fanprawdy 2016-03-29
  19:06:27

  2 0

  takiuj ... te kolejne 1500 zł Emeryt dostaje w kopercie... Wytłumacz czytelnikom Szanowny Takiuj , krok po kroku proces zdobycia tych 1500 zł dodatkowo dla emeryta . Może za opisanie tego procederu dostaniesz nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii. Powodzenia, Czekam na wykazanie się znajomością ekonomiki górnictwa i nie tylko jej

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.