zamknij

Wiadomości

A1: tafla lodu raniła kobietę. Przecięła szybę jak nóż masło!

2020-01-07, Autor: bf

Niecodzienne zdarzenia na autostradzie A1. Wczoraj po południu z naczepy ciężarówki spadła tafla lodu wprost na samochód. Przecięła szybę i raniła kierującą.

Reklama

To przykład na to, jak ważne jest odśnieżenie i pozbycie się lodu z powierzchni pojazdów, którymi się poruszamy.

Wczoraj na autostradzie A1 doszło do wypadku, który mógł zakończyć się tragedią.

- O godzinie 13:26 zostaliśmy zadysponowani do wypadku na 31km autostrady A1. Po dojeździe na miejsce zdarzenia okazało się, że lód spadający z naczepy tira przebił szybę i ranił kierującą kobietę – słyszymy od strażaków w OSP Świerklany.

Na miejsce przybyło jeszcze kilka jednostek straży pożarnej, pogotowie i policja autostradowa.

Ochotnicy ze Świerklan opublikowali zdjęcia ze zdarzenia. Doskonale na nich widać, jakich zniszczeń może dokonać lód. Płaski kawałek przeciął szybę jak nóż masło i wpadł do środka pojazdu!

Oceń publikację: + 1 + 61 - 1 - 8

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~Jan R. 2020-01-07 08:05:00

  Jak robiłem prawo jazdy to ujek godoł mi tak. "Jasiu nie jedź za blisko za wywrotkami i ciężarowkami, bo zawsze może coś z nich zlecieć na twoje auto. A jak bydziesz mioł 100% sutuacjo to ich natychmiast pryndko kacnij".
  Ps. Szanowna Redakcjo, może warto pomyśleć o wprowadzeniu języka śląskiego sprawdzaniu pisowni?

  54 68
 • ~nairuk 2020-01-07 08:05:59

  Droga redakcjo, jakie niecodzienne zdarzenie?
  To swoisty niechlubny standard zimową porą, latające kawałki lodu z dachów plandek ciężarówek. Niestety kierowcy nie zrzucają lodu z dachów, zagrażając wszystkim wokół. A kiedy lód leci z dachu nawet nie są tego świadomi.
  W bardziej cywilizowanych krajach w miejscach postojów ciężarówek znajdują się specjalne podesty, a nawet automatyczne urządzenia do odśnieżania i usuwania lodu. Ale to nie jest wina kierowców a słabych wymogów prawnych.

 • ~rzyt 2020-01-07 08:45:11

  Na rybnickich rondach wszystkie plandeki pozbywają się lodu. Uważajcie, bo Pan kierowca tir siedzi wysoko i ma to gdzieś. Wywrotki w Rybniku w rejonie hałd wywożą glinę na drogi i tworzy się śliska maź; też niebezpieczna. A latem te brudy, gdy jest sucho zamieniane są na pyły rozdmuchiwane przez przejeżdżające samochody by "ludziom oddychało się lepiej".
  W Chinach wyjazd ciężarówki na drogę z budowy odbywa się przez kanał do mycia kół.

  80 11
 • ~norton 2020-01-07 08:47:07

  Ale to nie jest wina kierowców a słabych wymogów prawnych. ? nairuk serio?
  Kierowca nie odpowiada jak mu coś odpadnie czy też spadnie z auta?

  Proponuję po opadach śniegu zobaczyć co znajduje się na chodniku przy wyjeździe z bazy magazynowej na ulicy Przemysłowej.

  57 7
 • ~nairuk 2020-01-07 09:17:00

  @Norton
  jakby prawo wymagało że z samochodu ciężarowego nie może nic spaść i ktoś by to kontrolował, karał tych co wożą tone lodu na dachu.
  Kolejna rzecz to wymóg infrastruktury do odśnieżania, odladzania aut we wszelkich miejscach postoju ciężarówek.
  Dziś kierowcy wiedzą że nic złego ich nie spotka z tytułu nieodśnieżonego auta dlatego jeżdżą i obrzucają auta i ludzi lodem (pewnie żadne służby nie mają narzędzi do kontrolowania pojazdów pod tym kątem).
  Nieuchronność kary nie istnieje i pokutuje to w każdym obszarze naszej rzeczywistości.

  29 6
 • ~Abisall 2020-01-07 10:14:37

  @~nairuk
  Ustawa Prawo o ruchu drogowym. art. 66 ust. 1 pkt. 1
  "Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:

  1) nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę; "
  Są przepisy przecież i to całkowicie wyczerpujące i obejmujące całość zagadnienia. Żadnych bardziej szczegółowych przepisów nie trzeba.

  33 4
 • ~karolVTEC 2020-01-07 11:25:30

  Odśnieżanie dachu naczepy to jest komedio-dramat. Kierowca niby ma OBOWIĄZEK wejść na naczepę i przygotować ją do jazdy usuwając lud, ale NIE MOŻE na nią wejść, bo kierowcy zawodowi nie mają badań wysokościowych i jeśli by się coś stało podczas jej odśnieżania, spadłby, złamałby nogę czy skręcił kark, to o pieniądzach z ubezpieczenia mógłby zapomnieć. Przy tym w całej Polsce na palcach jednej ręki można policzyć miejsca przygotowane do tego, żeby można bezpiecznie, z rampy usunąć ten lód, bo to są koszta dla samorządów itp. Także nie należy obwiniać kierowców, a system prawny i beznadziejną infrastrukturę.

  24 12
 • ~karolVTEC 2020-01-07 11:26:47

  lód* miał być, mój telefon wie lepiej, co chcę napisać, wybaczcie.

  12 4
 • ~nairuk 2020-01-07 15:19:29

  @Abisall
  o jakości prawa niech świadczy jego wykonalność .
  Zapis który przytoczyłeś jest frazesem bez siły sprawczej, czego dowodem jest opisywane zdarzenie.

  7 0
 • ~Ostatni Sprawiedliwy 2020-01-07 16:53:24

  #~Abisall. To tylko część przepisów. Są też takie, które zabraniają kierowcy wchodzić na naczepę. Druga sprawa, to dach naczepy. Najczęściej jest to nic innego, jak zwykłe nieprzemakalne płótno, które może się po prostu zarwać pod ciężarem, a po stelażu chodzić nie wolno, bo można uszkodzić system rozsuwania dachu. Oczywiście są sposoby, żeby oczyścić dach, ale bez specjalnej rampy, są one nielegalne. Ustawodawca jest po prostu debilem, który nałożył obowiązki, ale nie dał żadnych narzędzi do ich wykonania.

  10 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na czym Miasto Rybnik powinno oszczędzać?

Oddanych głosów: 2469