zamknij

Wiadomości

ZTZ: bilet okresowy tylko na 28 dni – udogodnienie czy przeszkoda?

2013-05-16, Autor: Dominika Kuśka
Kilka lat temu System Elektronicznej Karty Miejskiej zmienił dotychczasowy bilet miesięczny na okresowy, który jest ważny maksymalnie 28 dni. Zarząd Transportu Drogowego twierdzi, że wiąże się to z innymi udogodnieniami dla pasażerów. Innego zdania są jednak niektórzy pasażerowie.

Reklama

W Rybniku od wprowadzenia w autobusach Elektronicznej Karty Miejskiej dawny bilet miesięczny zamienił się w bilety okresowe – na 7, 14 lub 28 dni. – Choć bilet jest ważny 28 dni, to pasażer sam decyduje, kiedy rozpocznie korzystanie z niego. Może to być dowolny dzień miesiąca. Uważam, że to duże udogodnienie, że na przykład w czasie urlopu nie trzeba kupować biletu na pełny miesiąc, można skorzystać z tego na 14 dni – tłumaczy Kazimierz Berger, dyrektor Zarządu Transportu Drogowego w Rybniku.

Jeden z radnych na kwietniowej sesji rady miasta zasygnalizował, że tylko 28-dniowa ważność biletów okresowych powoduje, że mieszkańcy muszą kupować trzynaście biletów w ciągu roku. – To rybniczanie zauważyli ten problem. Wielu pracuje również w weekendy i jest zmuszona kupować w ciągu roku o jeden więcej bilet okresowy – mówi radny Piotr Kuczera.

Kazimierz Berger, twierdzi jednak, że w praktyce nikt nie kupuje 13. biletów 28-dniowych. – Nikt nie jeździ autobusem 365 dni w roku. Podreślam, że ludzie wyjeżdżają na urlopy, długie weekendy i na ten czas mogą kupić bilet na 7 lub 14 dni. To moim zdaniem duże udogodnienie dla pasażerów – argumentuje Kazimierz Berger.

Dyrektor ZTZ dodaje jednak, że nie miałby nic przeciwko funkcjonowaniu w obecnym systemie biletów 30-dniowych. – Jeśli radni zmienią uchwałę, ja nie mam nic do powiedzenia. Uprzedzam jednak, że większa ilość dni będzie związana ze wzrostem cen. My obliczamy pewien wzór na cenę tych biletów, więc więcej dni to wyższa cena – podsumowuje.


Takie podejście do komunikacji miejskiej w naszym mieście nie podoba się radnemu Kuczerze. – Miasto chce wydać jak najmniej środków na transport publiczny. Nie tędy jednak droga. Mamy gigantyczne możliwości, jakie daje nam system e-karty. To nam powinno zależeć na tym, żeby rybniczanie przesiadali się do autobusów. Powinniśmy postawić na niską cenę biletów i dobrą jakość komunikacji miejskiej, a szeroki wachlarz możliwości zakupu biletu mógłby być do tego pierwszym krokiem – mówi Piotr Kuczera.


Jak sądzicie, czy 28-dniowy bilet powinien stać się prawdziwym biletem „miesięcznym”? Czy ZTZ w ten sposób chce zarobić na pasażerach? Czekamy na Wasze opinie.

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 6

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~thomas_k7 2013-05-16 09:10:04

  Od kiedy w Rybniku obowiązuje 21 dniowy bilet okresowy?
  Co do biletu 28 dniowego - jest to problem. Jak już dobrze zauważono, trzeba kupić 13 biletów w ciągu roku by mieć "płynność przejazdów". Może ludzie nie pracują 365 dni w roku, lecz dojeżdżają do centrum/sklepów/lekarza czy gdziekolwiek indziej. Argumenty Pana Bergera są chybione. Niekoniecznie trzeba podnosić cenę biletu...
  Warto jednak ponownie, podkreślam ponownie zainteresować się biletem dobowym, którego w Rybniku brak.

  6 0
 • ~Alpha 2013-05-16 09:12:38

  A po co 28-dniowy ma się stawać miesięcznym? Wprowadzenie do dystrybucji nowych biletów powinno być prawie bezkosztowe przy korzystaniu z e-karty. Jeśli nie jest to e-karta do dupy.

  2 0
 • ~Arteks 2013-05-16 10:39:52

  Berger znowu nie potrafi zrozumieć tego, że są ludzie którzy w czasie urlopu nie dojeżdżają do pracy ale załatwiają swoje różne sprawy, jeżdżą na zakupy i wtedy też potrzebują bilety miesięczne. Nie wszyscy na wakacje wyjeżdżają nad morze czy w góry ;) W niektórych miastach są bilety kwartalne 90 dniowe które są tańsze od trzech biletów miesięcznych razem wziętych. Np. w przeliczeniu na dzień jazdy bilet kwartalny w Warszawie jest tańszy od Rybnika i to mimo, że Warszawa jest ponad 10 razy większym miastem od Rybnika więc możliwości korzystania z komunikacji miejskiej w Warszawie są nieporównywalnie większe. @thomas_k7 - napawa mnie oburzeniem że w Rybniku nie ma biletu dobowego, a władze miasta jakiekolwiek wnioski mieszkańców i dyskusje na forach w tej sprawie zbywają milczeniem.

  5 0
 • ~Tomek 2013-05-16 11:47:21

  Myślę że komunikacja miejska to rewelacyjny i wciąż zupełnie nie odkryty temat na wypromowanie się politycznie. KM w Rybniku "leży i kwiczy". Bilet godzinny/dobowy, jakość (częstotliwość) połączeń, PUNKTUALNOŚĆ!!! Jest czym się wykazać. Elektroniczne tablice informacyjne to był dobry pomysł żeby zasygnalizować że coś w temacie KM się dzieje, niestety gdy zachwyt opadł okazało się że nic się nie zmieniło. Ciągle jest dużo dziur w rozkładzie, ciągle chcąc się dostać na jakiś nie tak daleki przystanek muszę robić objazd całego rybnika, ciągle poza godzinami pracy ciężko o autobus dokądkolwiek. Dla mnie osobiście na teraz najważniejszy jest bilet godzinowy/dobowy. Wole zapłacić za taki bilet trochę więcej i nie szukać potem parkingu. Ktoś kiedyś wspominał o odkorkowywaniu miasta...

  2 0
 • ~ 2013-05-16 13:14:26

  berger nie rob ludzi w konia! jakieś głupoty chłopie wygadujesz!

  7 0
 • ~ 2013-05-16 20:52:53

  we wspomnianej Warszawie bilet miejski obejmuje nie tylko autobusy i tramwaje,ale i pociągi i (chyba) metro,każdy może jechać tym,co mu w danej chwili bardziej pasuje (pociągi i metro przecież nie stoją w korkach),oprócz karty miejskiej,istnieje mnóstwo opcji typu bilety jednorazowe,godzinowe,dobowe w opcji papierowej typu kupuję i kasuję,proste w obsłudze,bez wgłębiania się w technologie,przyjazne okazjonalnym pasażerom i przyjezdnym,a najważniejsze jak twierdzą znajomi tam mieszkający,jest szybciej i taniej niż samochodem,ale niestety to daleko od nas :( i niestety,nie ma się czym chwalić,że u nas dawno wycofano Ikarusy,a tam jeżdżą,tylko,że tam je gruntownie zmodernizowano,głównie poprzez wymianę silników na współczesne z automatyczną skrzynią i biegów i nowy wystrój wnętrza,a u nas owszem autobusy są (podobno ) nowoczesne,ale jest ich stosunkowo niewiele i jeżdżą tak,by odstraszyć potencjalnych pasażerów

  2 0
 • ~Heksa13 2013-05-17 07:05:13

  Nie rozumiem tu czegoś. To Rada Miasta ustala stawki za przejazdy, opłaty, podatki itp. To co stoi na przeszkodzie dla Pana Radnego żeby podjął taki projekt uchwały? No chyba że pokazuje na forum że "coś robi".

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Z odmrożenia jakich usług cieszysz się najbardziej?


Oddanych głosów: 737