zamknij

Wiadomości

Przez remont Rudzkiej tracą nerwy. „Dojazd do posesji to fikcja”.

2020-02-27, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Remont fragmentu ul. Rudzkiej dopiero się rozpoczął, a już jest przyczyną wzburzenia mieszkańców dzielnicy Orzepowice. Zarzucają oni miastu, że wbrew zapowiedziom dojazd do posesji na remontowanym odcinku to fikcja. Zbierają podpisy pod petycją do prezydenta Kuczery. W sprawę włączył się również poseł Maciej Kopiec.

Reklama

Dziś czwarty dzień, od kiedy to fragment ul. Rudzkiej został zamknięty dla ruchu – z powodu remontu. Ma on trwać aż 8 miesięcy. Miasto zapewniało mieszkańców, że dojazd do posesji będzie zapewniony. Mieszkańcy Orzepowic mają inne zdanie na ten temat temacie.

1 dzień remontu

Już w pierwszym dniu zamknięcia części ul. Rudzkiej, na stronie Rady Dzielnicy Orzepowice pojawiła się taka oto informacja:

- Za nami pierwszy dzień 8-mio miesięcznego koszmaru. Remont odcinka ul. Rudzkiej to bardzo duże utrudnienie w codziennym życiu mieszkańców naszej dzielnicy. Być może sytuacja ulegnie stabilizacji, ale jak na razie przeżywamy chaos – czytamy.

O co chodzi? Mieszkańcy zwracają uwagę, że prezydent Piotr Kuczera zapewniał dojazd do posesji. Tyle tylko, że ich zdaniem to fikcja.

- Zrobiono absolutnie wszystko, żeby przejazdu nie było. Spotkani na miejscu policjanci oraz przedstawiciel wykonawcy nie byli w stanie sensownie wytłumaczyć tej sytuacji - oznaczenie jest wyraźne: zakaz ruchu, który "nie dotyczy pojazdów budowy oraz dojazdu do posesji". Trudno się dziwić - tego się nie da wytłumaczyć. Z ich mętnych wyjaśnień wynikało, że dojazd jest możliwy tylko dla tych, którzy nie mają drogi objazdowej. Nie wynika to jednak z oznakowania i może być traktowane jedynie jako przejaw niekompetencji urzędniczej oraz brak elementarnej empatii. Funkcjonariusz policji nie był w stanie odpowiedzieć na proste pytanie - jak mamy wjechać na zamknięty odcinek bez narażania opon swoich samochodów na uszkodzenie o wysokie krawężniki. Oznakowanie jest niejasne i wprowadza w błąd – czytamy dalej.

Co więcej, Rada Dzielnicy Orzepowice wskazuje, że pierwszego dnia remontu od rana przez spokojne orzepowickie ulice przejechały setki samochodów na rejestracjach z innych miast poszukujących jakiejkolwiek drogi przejazdu.

- Warto dodać, że nagminnie przekraczana była (i to kilkukrotnie) przez nie prędkość dozwolona w strefie zamieszkania (znak D-40). Warto przypomnieć o tym, że ta sytuacja bezpośrednio zagraża bezpieczeństwu dzieci i osób starszych - brak chodników i wąskie uliczki – dowiadujemy się.

2 dzień remontu

Następnego dnia na stronie Orzepowic pojawił się kolejny komunikat, tym razem dotyczący tego, że w jednym ze sklepów o 60% spadły obroty.

- To, że poszkodowanych remontem będzie więcej jest oczywiste. Fatalnie zorganizowany ruch to dyskomfort dla mieszkańców. Bezrefleksyjne zamknięcie Rudzkiej to morderstwo dla lokalnego, małego biznesu – pisze autor postu.

Dowiadujemy się też, że Rada Dzielnicy Orzepowice rozpoczęła zbieranie podpisów pod petycją do prezydenta ws. uruchomienia ruchu wahadłowego lub podzielenia remontu na etapy.

- Petycja zapewne posłuży w UM do zrobienia samolociku, ale bezczynność jest grzechem. Ta inicjatywa, stworzona w odruchu totalnej bezsilności, to głos nas wszystkich. W jednej sprawie – czytamy.

3 dzień remontu

Sprawą zainteresował się poseł Maciej Kopiec, który przesłał naszej redakcji. W piśmie do prezydenta zgadza się z mieszkańcami Orzepowic, że taka forma remontu jest kontrowersyjna i zagraża orzepowickiej społeczności normalne funkcjonowanie. Poseł porównuje sytuację do tej, która miała miejsce dobrych kilka lat temu podczas remontu ul. Wodzisławskiej. Treść pisma Macieja Kopca poniżej:

Będą rozmowy

Na odpowiedź rybnickiego magistratu w tej sprawie czekamy od poniedziałku. Wiemy jednak, że dzisiaj po południu w Wydziale Dróg na ul. Rzecznej ma odbyć się spotkanie. Będzie obecna na nim delegacja mieszkańców i właścicieli firm, którym utrudniono życie.

Tymczasem jak informuje Rada Dzielnicy Orzepowice, pod petycją podpisało się już kilkaset osób.

Do tematu będziemy wracać.

Oceń publikację: + 1 + 41 - 1 - 50

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (31):
 • ~zak 2020-02-27 10:42:31

  No,no w takiej sprawie potrzebny jest już poseł ?
  Za chwilę ,trzeba będzie zwoływać posiedzenie sejmu , żeby posprzątać po rządach PO.

  87 95
 • ~norton 2020-02-27 10:43:11

  W takich sytuacjach zawsze zadaje pytanie - czy gdyby osoby "decyzyjne" mieszkały przy tej ulicy to tak by to wszystko wyglądało? Pewnie nie. Ale kogo to obchodzi?

 • ~pprywatne 2020-02-27 10:47:23

  Może by wynająć tych Chińczyków co szpital budowali, oni by tą drogę naprawili pewnie w pięć godzin.

  126 9
 • ~kamyl 2020-02-27 10:52:44

  podobno mają wybudować tymczasową ścieżkę rowerową, żeby mieszkańcy mogli bezproblemu dojechać do posesji

 • ~Arteks 2020-02-27 10:57:16

  Dla prezydenta byłoby dużo wygodniej i bez problemów gdyby nie realizował takich inwestycji. Wszyscy mieliby zachowany dojazd do posesji, inni kierowcy nie narzekaliby na objazdy, a na drogach przed remontem jeździ się przeważnie ostrożniej więc i okoliczni piesi byliby bezpieczniejsi. Pieniądze można byłoby wydać na coś równie pożytecznego np. na remont jakieś drogi rowerowej albo traktu pieszego - piesi i rowerzyści nigdy nie narzekają, a zawsze okazują wdzięczność za każdą inwestycję w przeciwieństwie do kierowców. A tak panie prezydencie ma pan same głosy niezadowolonych i protesty mimo tak dużych nakładów środków i profesjonalnej modernizacji. @pprywatne - tych z obozów pracy którzy pracują za darmo w ramach odsiadywania kary?

 • ~zak 2020-02-27 11:07:12

  Arteks wiedząc jak ta droga jest ważna i uczęszczana , mozna było remont lepiej zorganizować . Do kogo ludzie mają mieć pretensje ,
  do rządu ?

 • ~MArudzia 2020-02-27 11:37:55

  Refleks redakcji - jestem pełen podziwu

  41 2
 • ~Arteks 2020-02-27 11:39:21

  @zak - jakie znasz alternatywy bo ja znam trzy: ruch wahadłowy, krótki remont tylko najbardziej sfatygowanych powierzchni z załataniem dziur i powtórką tego samego po każdej zimie, brak remontu. Jeśli chodzi o ten pierwszy to mieliśmy to na innych odcinkach Rudzkiej. Czy odbywało się to bezproblemowo? Absolutnie. Jak zawsze były problemy z narzekaniem kierowców, a nawet skarżenie się do redakcji i wzywanie policji: https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,dantejskie-sceny-na-ul-rudzkiej-robotnicy-blokuja-ruch-a-kierowcy-ignoruja-swiatla-wideo,wia5-3266-34847.html

  19 88
 • ~MArudzia 2020-02-27 11:43:51

  Do Arteksa
  Ja cię chłopie nie rozumiem,
  Jak niema ścieżek rowerowych to ględzisz i narzekasz
  Jak ludziom dzieje się krzywda ( bo się dzieje ) to w/g ciebie jest Ok
  Patrzysz tylko na swój czubek nosa

 • ~Arteks 2020-02-27 11:53:31

  @MArudzia - a ja ciebie nie rozumiem bo jakiekolwiek by nie były inwestycje - nigdy nie narzekam tylko się z nich cieszę. Bo sensem każdej inwestycji jest jakaś poprawa poziomu życia. Po prostu trzeba się poświęcić aby było lepiej. W całym Rybniku takie inwestycje były i zdecydowanie większości mieszkańców naszego miasta takie utrudnienia dotknęły. Ci z Rudzkiej też przeżyją.

  25 90
 • ~MArudzia 2020-02-27 12:04:59

  ~Arteks 2020-02-27 11:53:31
  "...W całym Rybniku takie inwestycje były i zdecydowanie większości mieszkańców naszego miasta takie utrudnienia dotknęły. Ci z Rudzkiej też przeżyją."
  Jedz osobiście do ludzi którzy tam prowadzą swój mały biznes i powiedz im prost w oczy - Dacie radę. Zero w tobie empatii

  60 26
 • ~Arteks 2020-02-27 12:11:30

  @MArudzia - to mogłaś ty jechać do nich kilka miesięcy temu i namawiać ich aby prosili o to, żeby nie remontować tego odcinka Rudzkiej... ;) Zero empatii z twojej strony dla tych którzy musieli korzystać z kiepskiej nawierzchni tego odcinka Rudzkiej.

  23 63
 • ~exx 2020-02-27 12:12:26

  Arteks ja się nawet z Tobą zgadzam. Jeżeli taki kawałek jezdni ma być remontowany 8 miesięcy to lepiej załatać dziury. Taniej, a efekt podobny. No i żadnego zamykania drogi wtedy nie ma.

  60 8
 • ~pprywatne 2020-02-27 12:27:19

  ~Arteks - I gdyby jeszcze pracowali bezpłatnie, to by był szczyt marzeń naszych włodarzy.

  44 4
 • ~Kurt_Wallander 2020-02-27 12:44:04

  O tak, na pewno lokalsi jeżdżą przepisowo, ja yhm. Będzie ruch wahadłowy to będą marudzić, ze stoją w korku albo szerzy się cwaniactwo drogowe. Skoro wykonawca zawalił a urzędnik zza biurka o tym nie wie, trzeba im o to zmyć głowę... bo widziałem, jak ten dojazd do posesji wygląda - bariera z zakazem stoi tak, ze nie da się przejechać.

  21 6
 • ~Marcin Kuczera 2020-02-27 12:52:25

  @Arteks, nieco przesadzasz. Remont Rudzkiej na odcinku do granicy z Rudami odbywał się właśnie wahadłowo i była wymieniana cała podbudowa jezdni, więc nie ma żadnych dziur. Jeżdzę tędy codzinnie i jeździłem jak był remont.
  Był upierdliwy, ale też nie było tragedii (chyba że ktoś strasznie nerwowy, ale to jego problem).
  Wahadło + objazdy (bo na ten odcinek objazdy są możliwe). Można było to tak załatwić.

  51 4
 • ~myshorek1 2020-02-27 12:53:43

  ~Arteks ale załapałeś, że nikt nie narzeka na konieczność naprawy drogi, tylko na to, że pomimo znaków, całkowicie i kompletnie zablokowano mieszkańcom dojazd do posesji??

  47 7
 • ~Jan R. 2020-02-27 14:01:23

  Pan poseł zaczyna się tak samo jak wiceprezydent od dróg więc mu do.Kop.uje. Wolałbym, by mieszkańcy sami porozmawiali z prezydentem bez pośrednictwa posła, ale nie wiem, czy doczekam się społeczeństwa obywatelskiego.

  14 7
 • ~majster86 2020-02-27 14:17:47

  Arteks no oczywiście jakby tak zamknąć wszystkie drogi w okolicy Wandy, Wawelskiej itp a ludziom powiedzieć że mają sobie parkować na parkingu wielopoziomowym ( po zapłaceniu abonamentu oczywiście po wcześniejszej podwyżce opłat tak jak sam sugerujesz ) bo tam w sumie jest dużo miejsca a ten " kawałek" przecież mogą sobie pieszo przejść, no albo rowerem po czerwonej nowiutkiej ścieżce . Oczywiście taka wymiana nawierzchni instalacji itp. powinna także trwać 8 miesięcy. W sumie nie wiem dlaczego pod blokami stoi tyle aut, Przecież każdy z bloku to może jeździć transportem publicznym. Ty to już w ogólne nie powinieneś się przyznawać że posiadasz auto, przecież to wstyd i hipokryzja mając taki wybór komunikacji publicznej posiadać auto.
  Myślę że w takim wypadku przeciętny mieszkaniec osiedla byłby zadowolony i na pewno słał by listy do prezydenta że w końcu odkrył jak to fajnie nie mieć auta pod blokiem i jak to dobrze wpłynęło na jego zdrowie i klimat planety.

  Swoją drogą zastawiam się jak ma do takiego domu dojechać karetka pogotowia w razie wypadku, zawału itp? przez tą górę żwiru czy ma taranować barierkę ewentualnie sanitariusze mają wyjść i ją przestawić?

  47 5
 • ~rzyt 2020-02-27 14:41:19

  Dlaczego poseł wchodzi w buty radnych? Żeby zaistnieć albo pochwalić się firmowym papierem listowym z żółtym paskiem? Przecież to są sprawy lokalne dla rad dzielnic i radnych miejskich. Jeszcze chwila i będę zgłaszał dziurę na ulicy obok mojego domu posłom "naszej ziemi". A mamy jeszcze radnych powiatu i wojewódzkich....
  Jak tu żyć, jak wszyscy chcą mi robić dobrze?

  20 12
 • ~Oldzik 2020-02-27 14:49:43

  Jestem w stanie zrozumieć ten remont ale 8 miesięcy - to nieakceptowalne. … a może trzeba było pozostawić dojazd do
  ul. Słonecznej... bo czas remontu to dla mnie absurd

  28 4
 • ~Mateusz Kubis 2020-02-27 16:23:47

  W poszukiwaniu logiki. Nie zareagujesz to ci powiedzą że się nie interesujesz zwykłymi mieszkańcami. Zareagujesz się to powiedzą „po co się wtrącasz?" Bądź tu posłem w Polsce :P

  15 10
 • ~rad11 2020-02-27 16:25:38

  Urzędników nie obchodzą mieszkańcy czy małe biznesy wiem co mówię bo przeżywałam to na ul Wodzislawskiej. Trzeba było zacząć od najważniejszego wymiany Prezydenta Rybnika. No ale cóż tak mieszkańcy wybrali.

  20 10
 • ~ 2020-02-27 16:32:28

  Co by nie zapomnieli wzdłuż całego odcinka remontowanej drogi zamontować czerwono - białych barierek , jest to piękna ozdoba ,jak ktoś nie widział do niech skoczy nowo wyremontowaną drogą do Stodół.

  16 6
 • ~artefaks 2020-02-27 18:06:31

  Wystarczyło tą inwestycję podzielić na 2 etapy. Od ronda w Orzepowicach do ulicy Energetyków i w drugim etapie od ulicy Energetyków do bulwarów nad Nacyną. Uzyskano by alternatywny dojazd do Rudzkiej ulicą Energetyków. Oraz skrócono by czas wyłączenia skróconych remontowanych odcinków. Ale jak widać decydujący głos lobbysty ma mułła od zrównoważonego transportu i utrwalenia smrodu w powietrzu....

  24 2
 • ~ 2020-02-27 18:20:56

  memory 0,,,,,49 tu siara i wszystko jasne

  15 5
 • ~Arteks 2020-02-27 20:07:42

  @majster86 - utworzyłeś jedną z najdłuższych wycieczek personalnych - ale czy jest jakaś w niej logika? Nie, bo ja nie narzekam na miejsca parkingowe na moim osiedlu ani nie oponowałem przeciwko licznym remontom ulic jakie odbywały się w okolicy. A parking wielopoziomowy został wybudowany głównie z myślą o przyjeżdżających do centrum - aby mogli wygodnie sobie zabrakować. Władze Rybnika bardzo dbają o kierowców - jak żadne miasto w okolicy. Kojarzysz gdzieś poza Rybnikiem parking wielopoziomowy? Oczywiście, że doświadczyłem uciążliwości remontów - ale nie zamknięcia Rudzkiej którą łatwo ominąć. Jednocześnie w mojej okolicy remontowano Budowalnych i Zebrzydowicką. Ilość biznesów, trudności w dojeździe i korki - nie do opisania. Też niektórzy pomstowali ale jak już było po remoncie to wszyscy zadowoleni, a przy wyremontowanych drogach zdrożały nieurchomości i pojawiły się nowe inwestycje. :) @rad11 - najwięcej remontów ulic robił Fudali - i "my go wymienili" tak jak piszesz. Może pasowałaby ci pani prezydent z Jastrzębia która ma problem z remontem jednego z nielicznych wiaduktów na terenie Jastrzębia, a drogi w Jastrzębiu nie są remontowane - tylko naprawiane - to różnica. Czy jednak wolisz prezydenta Kuczerę który kontynuuje modernizacje po swoim poprzedniku? @artefaks - dzięki za uznanie mojej opiniotwórczości. Niestety nie będzie "vice versa" bo twoje wpisy to w dużej mierze trolling lub... obrona kopcenia piecami. Czyli w jednym i drugim przypadku twoja działalność na tym portalu jest aspołeczna. ;)

  3 19
 • ~artefaks 2020-02-27 22:07:19

  @artefaks - dzięki za uznanie mojej opiniotwórczości. Niestety nie będzie "vice versa" bo twoje wpisy to w dużej mierze trolling lub... obrona kopcenia piecami. Czyli w jednym i drugim przypadku twoja działalność na tym portalu jest aspołeczna. ;)

  Panie Ateks. Nie wymieniłem Pana z imienia ,ani z nazwiska. Napisałem do mułły od transportu i utrwalania smrodu. A tu się Pan odzywa? Czyli mam to antycypować jako dogmatyczne auto przyznanie ?
  Czy moja działalność jest aspołeczna ? W stosunku do chamstwa i na pograniczu kretynizmu zdecydowanie tak. Ale proszę zauważyć że to nie jest kierowane do osoby, lecz w sprawie. Jak komuś brakuje argumentów to nazywa to działalnością aspołeczną.
  Ale żeby jedna osoba wypowiadała się w imieniu wszystkich ?
  ( Napoleon mówił Francja to ja). Popatrz na swoje oceny przy komentarzach , które mówią wszystko :)
  Nie wiem czy mam podziwiać , czy też raczej współczuć ?

  14 3
 • ~oleander 2020-02-28 16:53:58

  Rada Dzielnicy Orzepowice nie zbiera podpisów pod petycją. To oddolna inicjatywa mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców. Fakt prosty do sprawdzenia.

  6 1
 • ~harrykeogh 2020-02-28 22:04:49

  Czegoś nie rozumiem, jest znak, że ma być dojazd do posesji to ma być
  i nie powinno być żadnej dyskusji w tej kwestii. A skoro wykonawca blokuje drogę to przybyła na miejsce policja powinna mu wlepić mandat za łamanie przepisów. A tu policjant nie wie, urzędnik nie wie a wykonawca ma to gdzieś. To ja pytam : Kto ma do cholery jasnej wiedzieć? Normalne jaja.

  5 0
 • ~1floyd 2020-02-29 00:10:37

  Mój dobry znajomy, pracuje w jednej dużych Europejskich firm budujących drogi w Polsce. W zeszłym roku, remontowali 6km odcinek drogi, w podwarszawskiej dzielnicy. Jednym z podstawowych warunków, było utrzymanie przejezdności odcinka w ciągu dnia. Więc prace były wykonywane w nocy, oraz przez weekendy. Nie wiem, jaka byłaby u nas reakcja, mieszkańców tej ulicy na taki tok robót. Wiadomo też że i koszt byłby większy bo dodatek nocny, czy 50% lub 100% dodatku za pracę w niedziele czy święta dla pracowników, ktoś musi zapłacić. Zakres robót podobny do naszego. Ale czas utrudnień sporo krótszy.

  5 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Z odmrożenia jakich usług cieszysz się najbardziej?


Oddanych głosów: 637