zamknij

Biznes

O ogródkach letnich na deptaku słów kilka. Miasto publikuje dokładne wymogi ich wyglądu

2015-03-25, Autor: bf, źródło: UM Rybnik
Wiemy już jak mają wyglądać ogródki letnie na rybnickim deptaku oraz na jakich zasadach mają one funkcjonować. Prezydent Piotr Kuczera wydał w tym celu zarządzenie regulujące te kwestie.

Reklama

Jak wyjaśnia Agnieszka Skupień, rzecznik rybnickiego magistratu, do przestrzegania zapisów zarządzenia zobowiązany zostanie każdy dzierżawca „terenów aktywności” przy deptaku. Pełna treść zarządzenia dostępna jest w Biuletynie Informacji Publicznej. - Zachęcamy zainteresowanych przedsiębiorców do składania wniosków w sprawie dzierżawy części deptaka na prowadzenie działalności gospodarczej – dodaje.

Wniosek ten powinien zawierać następujące informacje:
- nazwa i adres podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą oraz telefon kontaktowy,
- termin rozpoczęcia i zakończenia działalności „ogródka” (istnieje możliwość przedłużenia lub skrócenia dzierżawy),
- metraż i lokalizacja „ogródka”,
- sposób podłączenia energii elektrycznej i wody (jeśli przedsiębiorca planuje podłączyć te media),
- informacja o tym, gdzie będzie możliwość korzystania przez klientów z sanitariatów.

Konieczne jest także przedstawienie orientacyjnego projektu zagospodarowania „ogródka”, zgodnego z wytycznymi (szkic z rozmieszczeniem parasoli, krzeseł, stołów, donic), który wymagać będzie akceptacji Miejskiego Konserwatora Zabytków. Wnioskowana ilość donic może ulec zmianie. - Do chwili obecnej złożono 14 wniosków na wydzierżawienie terenu pod „ogródki letnie” na deptaku. Przedsiębiorcy, którzy już złożyli wnioski proszeni są o ich pilne uzupełnienie, zgodnie z wytycznymi podanymi powyżej. W szczególności prosimy o przedkładanie projektu zagospodarowania „ogródka”, zgodnego z wytycznymi wskazanymi w zarządzeniu Prezydenta Miasta – wyjaśnia Agnieszka Skupień.

Magistrat przypomina, że czynsz dzierżawy dla „ogródków” letnich na deptaku został ustalony w wysokości 6,90 zł za 1 m2 netto miesięcznie. - Przedsiębiorcom, którzy planują w „ogródkach” sprzedaż napojów alkoholowych przypominamy natomiast o konieczności uzyskania stosownego zezwolenia. Informacji w tym zakresie udziela Biuro Działalności Gospodarczej (tel. 43-92-165) – mówi rzecznik prasowa urzędu miasta.

Dodajmy, że w trakcie roku na deptaku organizowanych będzie szereg wydarzeń kulturalnych, zarówno jednorazowych jak i cyklicznych. Harmonogram (do pobrania TUTAJ) ten będzie na bieżąco aktualizowany i zmieniany. - Prosimy również zapoznać się z wykazem roślin trujących (plik PDF), których należy unikać w nasadzeniach na deptaku – mówi Agnieszka Skupień.

Oceń publikację: + 1 + 6 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~antyfudali 2015-03-25 07:49:50

  Połowa ogródków na odcinku Rynek - Plac pustki (skrzyżowanie ze Św Jana). Lekkie zgrupowanie pod samą bazyliką. Poza tym szału ni ma.

  1 0
 • ~Abisall 2015-03-25 11:33:56

  Ciekawe kto się zdecydował na ogródek - parę da się z samego położenia określić; Plac Kościelny to "Oliwka', świętego Jana wygląda to na ten 'duszpasterski" lokal, Plac Niczego to "Gazdówka" i? Pierogarnia?, Art-Cafe? Best Pizza? Sobieskiego w połowie to nie mam pojęcia , przy światłach to zapewne naleśnikarnia. Powstanców to chyba "Masala" i cukierna Kuźnik, plac przy bazylice to pewnie ta knajpa co tam jest i niezidentyfikowany. Uderza brak ogródka przy Piance

  1 0
 • ~Abisall 2015-03-25 11:36:07

  Sobieskiego zaś to pewnie VIP, Pod Tubą ,Secesja i jednego nie zidentyfikuję

  0 0
 • ~antyfudali 2015-03-25 12:37:37

  Na Sobieskiego w środku tak na pierwszy rzut oka by mi pasowała kwiaciarnia,może będzie jeden niegastronomiczny ogródek.
  Plac Niczego - dziwi mnie trochę wsadzenie ogródków na środek. W sumie faktycznie troszkę ciężko stwierdzić,czyje będą z wyjątkiem Gazdówki. Pierogarnia zdaje się wcześniej ogródka nie wystawiała,ale może zmienili zdanie. Art-Cafe troszkę zaskakuje,bo jednak mają swój ogródek.Ale Best-Pizzę jednak bym wykluczył,jest ciut wyżej i tam mają troszkę terenu na stoliki na zewnątrz,więc wyjście na deptak raczej nie bardzo by im się opłaciło. W każdym razie zdecydowanie widać,gdzie spodziewany jest ruch. Plany magistratu chyba nie bardzo się sprawdziły,zdecydowanie liczyli na więcej.

  0 0
 • ~Abisall 2015-03-25 13:51:00

  Ale źle też nie jest, zdecydowana większość tych co mogła gastronomiczny ogródek wystawić to zrobiła. Inni nie mieli powodu żeby to robić bo i po ki grzyba ma rzeźnik ogródek wystawiać :) ?Za bardzo możliwości bo jednak brak WC w rozsądnym pobliżu eliminuje tych którzy takich toalet dla klientów nie maja w lokalu. Ale fakt faktem że na Powstańców 3 kawiarnie odpuściły ogródki - kalkulacja kosztów i zysków wyszła na niekorzyść?

  3 0
 • ~Arteks 2015-03-25 14:09:57

  Niedawno remontowano pasaż między Sobieskiego a Brudnioka. Czemu nikt z władz miasta nie pomyślał o "ukryciu" w takim miejscu WC? Widzę że w przypadku ogródków wymaga się od właścicieli lokali toalet, a samo miasto wobec siebie jakoś tego nie wymaga... Dobrze że powstały te w parku koło bazyliki ale to trochę za mało. Szczególnie przed i po otwarciem Plazy i Focusa brakuje w okolicy toalet. @anty.fudali - piszesz szału nie ma - a uważasz, że banki i sklepy z obuwiem mają wystawić ogródki? Większość lokali wystąpiło o zgodę i deptak pokryje się parasolami w tym roku. Można się było spodziewać dużego zainteresowania ze strony właścicieli lokali gastronomicznych.

  10 0
 • ~Abisall 2015-03-25 14:32:09

  Po raz kolejny ci Arteksie przyklasnę! Czemu u licha w tym mieście żaden z włodarzy nie pomyśli o publicznych toaletach? Można odnieść wrażenie że w magistracie cyborgi siedzą jakie albo im jakieś sekretne szkolenia z kontroli nieludzkiej potrzeb fizjologicznych fundują :)

  11 0
 • ~biuro@. 2015-03-25 15:05:09

  Na płycie rynku powinny być jednolite parasole , ładne donice z kwiatami , a tak żywiec ,tyskie ,lech to je szpetne i tanie.

  8 0
 • ~antyfudali 2015-03-25 21:04:05

  Arteks,wolę obstawać przy "szału nie ma",bowiem wszystko zależy od punktu widzenia. Patrząc na całość lokali gastronomicznych,faktycznie większość się zdecydowała. Gdy jednak spojrzysz na rozkład,wygląda to gorzej,bowiem potwierdza się to,co już wcześniej mówiłem,że na deptaku jest tym lepszy ruch im bliżej rynku. Spójrz jednak z perspektywy magistratu. Oni nie ograniczali się tylko do gastronomii. Wyznaczonych miejsc potencjalnych jest sporo więcej niż wynajęto. A pamiętasz zdjęcie promocyjne Powstańców? Miało być napakowane ogródkami,a tam nawet "Pianka" się nie zdecydowała. Zastanawia mnie także porównanie warunków dla ogródków na deptaku z tymi na Rynku,w szczególności co do ceny wynajmu i stawianych warunków. Wiesz coś na ten temat?

  4 0
 • ~bgm_cars 2015-04-03 22:38:22

  mam wrażenie że powstańców jest zbyt stroma by wystawić tam ogródek, no chyba że mała kawa będzie serwowana w misce . Przy ograniczeniach jakie miasto wystawiło budowa wypoziomowanego tarasu chyba odpada.
  Jest też ryzyko że podczas deszczu goście odpłyną rynsztokiem zanim zapłacą ;-)

  3 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś za obowiązkowym szczepieniem przeciw Covid-19?
Oddanych głosów: 886