zamknij

Wiadomości

NIK chce zawieszenia matury z matematyki. Słusznie?

2019-02-20, Autor: ap

Najwyższa Izba Kontroli zwróciła się do Ministerstwa Edukacji Narodowej o zawieszenie obowiązkowej matury z matematyki. Powodem jest wadliwy system nauczania, występujący w polskich szkołach. Jest odpowiedź MEN. Czy to dobry pomysł?

Reklama

- W latach 2015 - 2017 średnio co szósty uczeń nie zdał matury z tego przedmiotu - informuje w raporcie NIK. - Nie dzieli się klas na grupy pod względem umiejętności i wiedzy oraz nie dostosowuje się zadań i tempa pracy na lekcji do możliwości uczniów.

Również inne wskaźniki takie jak liczba uczniów powtarzających klasę wskazują na problem z nauczaniem tego przedmiotu. Wśród powtarzających klasę w latach 2015 - 2017 uczniów, aż 61 proc. otrzymało ocenę niedostateczną z matematyki w szkołach ponadgimnazjalnych, a w gimnazjach i szkołach podstawowych - 70 proc.

Według NIK najgorzej jest w szkołach ponadgimnazjalnych. Aż 46 proc. uczniów tych szkół kończy je z zaledwie oceną dopuszczającą, czyli 2.

Z raportu NIK wynika, że główną przyczyną niepowodzeń polskich uczniów są wady procesu nauczania matematyki.

- Bolączką polskich szkół jest także to, że nauczyciele nie dostosowują zadań i tempa pracy na lekcji do możliwości uczniów. Deklarują to ankietowani uczniowie. Ponad połowa z nich oceniała, że tempo pracy na lekcjach matematyki jest nieodpowiednie i nie nadążają ze zrozumieniem materiału - opisuje Najwyższa Izba Kontroli.

Aby nadrobić braki, uczniowie często korzystają z płatnych korepetycji. NIK zwraca uwagę, że w 85 proc. zbadanych szkołach nauczyciele, choć mieli takie prawo, nie skorzystali z możliwości opracowania własnych programów nauczania.

Najwyższa Izba Kontroli zwróciła się do Ministerstwa Edukacji Narodowej o rozważenie możliwości zawieszenia egzaminu maturalnego z matematyki jako obowiązkowego dla wszystkich uczniów do czasu poprawy skuteczności nauczania tego przedmiotu w szkołach.

- Matematyka nadal będzie przedmiotem obowiązkowym na egzaminie maturalnym tak jak w większości krajów europejskich. Postulowane przez NIK „zawieszenie” obowiązkowego egzaminu maturalnego z matematyki byłoby powtórką fatalnej decyzji podjętej w 1982 r., bez żadnego uzasadnienia naukowego — odpowiada Departament Informacji i Promocji w Ministerstwie Edukacji Narodowej. - Nowa podstawa programowa, będąca efektem reformy edukacji podkreśla rozwijanie kompetencji innowacyjnych uczniów, m.in. przez stosowanie innowacyjnych metod nauczania, jak np. metoda projektu, a także wykorzystywanie w szkole nowych technologii.

A jak Wy uważacie, czy czy egzamin maturalny z matematyki powinien być zawieszony?

Oceń publikację: + 1 + 42 - 1 - 33

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~extraliga_2 2019-02-20
  13:57:35

  48 5

  Krótko mówiąc "nie matura lecz chęć szczera...".
  30 lat po maturze z ciekawości rozwiązałem testy maturalne z matematyki. Zrobiłem to dlatego, że wtedy bodajże Gertych zaliczył maturę tym co zrobili poniżej 30%. Ja te testy robiłem na poziomie 80% a w szkole nie byłem żadnym wybitnym uczniem.

 • ~Stasek 2019-02-20
  14:24:41

  64 3

  W internecie krąży wiele żartów na temat obecnego poziomu nauczania i poziomu matur. Realnym staje się fakt, iż w tym roku jednym z zadań będzie "Pokoloruj kwadrat"...

 • ~extraliga_2 2019-02-20
  14:36:37

  46 3

  Stasek - problem zapewne powstanie jak kwadrat do pokolorowania trzeba będzie dokonać wyboru pomiędzy kwadratem, prostokątem i rombem

 • ~AlexRk 2019-02-20
  14:50:27

  47 7

  Czas coś zmienić, Polsce ciężko będzie być nowoczesnym narodem skoro co szósty obywatel nie potrafi wykonywać podstawowych obliczeń

 • ~piotr0904 2019-02-20
  15:18:17

  42 12

  Ciemnym narodem prościej sterować a o to właśnie naszej kochanej władzy chodzi.

 • ~minges 2019-02-20
  15:22:34

  30 10

  AlexRk doprawdy? Polska i tak na tle Europy wypada bardzo dobrze. Zapytaj jednego z naszych zachodnich sąsiadów lub jakiegoś Amerykanina o rozwiązanie jakiegoś zadania matematycznego lub z zakresu chemii czy z fizyki, nawet z podanym wzorem.

 • ~Luty 2019-02-20
  15:53:12

  44 8

  Już kiedyś zlikwidowano maturę z matematyki, było to tragiczne. Język matematyki jest językiem międzynarodowym. Matematyka opisuje przyrodę, muzykę, sztukę - właściwie wszystko wokół nas. Informatyka i komputery, z których korzystamy to czysta matematyka. Kiedyś brak matury z matematyki był sposobem na obniżenie konkurencyjności polskiej młodzieży w UE. Nie wolno do tego głupiego pomysłu wracać. Niektórych rzeczy trzeba się uczyć, nawet jeśli sprawia to trudność. Nie wszyscy muszą mieć 5 i 6. Ważne, żeby mieli podstawy matematycznej wiedzy, a matura mobilizuje do wysiłku zdobycia tych podstaw.

 • ~mezi1235 2019-02-20
  16:19:15

  30 10

  Matematyka jest alfabetem, przy pomocy ktorego Bóg opisał wszechświat. Matematyka jest jak melodia - gra, nuci. Cała harmonia zamknięta jest w pięknym przejrzystym krysztale.

 • ~tf2 2019-02-20
  18:31:50

  28 6

  Zamiast likwidować sprawdzian z wiedzy, należy się przyjrzeć jak ta wiedza jest przekazywana w szkołach. Mam doświadczenie z tym jak to się odbywa w Rybniku i jest to bardzo złe doświadczenie.
  W szkole tłumaczy się niewiele albo rzeczy najprostsze, za to do domu nawalone jest tak, żeby szukać wiedzy z innych źródeł (poza szkolnych, bo w zeszytach próżno szukać), alternatywnie jak większość rodziców uczyć samemu lub opłacać regularne korepetycje.
  Nauczyciel wiecznie nieobecny, ciągłe lekceważenie obowiązków i zastępstwa nauczycieli uczących innych przedmiotów. Za to po powrocie tylko wymaga i wstawia jedynki. Nikt się temu nie przygląda, nikt problemu nie widzi, karta "nauczyciela" daje bezkarność. Odczuwają to tylko rodzice, którzy przenoszą dzieci do innej szkoły w nadziei na poprawę, dzieci na maturze i w dalszym życiu.

 • ~ka22 2019-02-20
  18:45:43

  20 3

  ~tf2 -- na przyszłość polecam Powstańców i profesora Wantuloka. Podstawa z maty napisana w pół godziny na 100 % , rozszerzona matura z matematyki na prawie 100 % . Zero kolorowania kwadratów. Matematyka to wspaniała nauka.

 • ~Stasek 2019-02-20
  20:07:30

  15 0

  A propo " podstaw" na fb krążą łańcuszki z działaniami typu A +B x C itp... oczy bolą od czytania " oczywistych " wyników i znajomości kolejności działań...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś za autonomią dla Śląska?
Oddanych głosów: 1700