zamknij

Wiadomości

Nie tylko tężnia. Jest park linowy! Będą łąki i siedzenia

2020-04-30, Autor: bf

Ze względu na sytuację pandemiczną, nie można niestety korzystać z inhalacji solankowych oferowanych przez rybnicką tężnię, nie ma jednak przeszkód, by cieszyć się wiosną na terenach wokół niej. Te zaś pięknieją z dnia na dzień. Jest park linowy. Pojawią się też siedzenia i łąki kwietne, a to nie wszystko!

Reklama

Na starych schodach, prowadzących niegdyś na kąpielisko, już wkrótce zostaną zainstalowane siedziska. Na ścieżce wzdłuż stawu montowane są trejaże – docelowo będą one podświetlone, a po ich konstrukcji piąć się będzie roślinność. Wokół tężni, podobnie jak w ubiegłym roku, posiane zostały łąki kwietne. W tej chwili trwa też porządkowanie terenu przy nowych toaletach.

Projekt, realizowany przez Zarząd Zieleni Miejskiej, jest ambitny i rozłożony w czasie na kilka lat, w zależności od możliwości budżetowych jednostki.

- Dotychczas z pieniędzy, przeznaczonych na ten cel w ubiegłym roku, wykonaliśmy ścieżkę łączącą okrągły plac tężni ze ścieżką okalającą park oraz trasę doprowadzającą do parku linowego. Powstał też placyk przy parku linowym oraz pierwszy fragment plaży – wymienia Joanna Kotynia-Gnot, dyrektor rybnickiego Zarządu Zieleni Miejskiej.

Z tegorocznych funduszy zakupiono i zamontowano poręcze przy schodach znajdujących się na ścieżkach. Zakupione zostały również konstrukcje oraz drewno do realizacji tzw. trejaży, czyli elementów dekoracyjnych, przypominających "bramki", które aktualnie montowane są wzdłuż ścieżki przy zbiorniku wodnym. Jest to konstrukcja stalowa, która następnie zostanie obłożona drewnem egzotycznym. Staną trzy takie konstrukcje - w tym jedna z siedziskiem.

- W następnym etapie, w okolicy plaży zostaną zamontowane siedziska-platformy, które również zakupiliśmy z zeszłorocznego budżetu. Na ścieżce okalającej tężnię oraz przy parku linowym pojawią się ławki. To zakończy pewien etap realizacji projektu, który udało nam się przygotować ze środków zeszłorocznych – dodaje J. Kotynia-Gnot.

W ubiegłym roku ogromnym zainteresowaniem cieszyły się wysiane w kilku punktach miasta, w tym również na terenie tężni, łąki kwietne. Miejscy ogrodnicy postanowili więc kontynuować ten sposób zagospodarowania zieleni i obsiali kilka kolejnych fragmentów terenu tężni. Planowana jest też realizacja obszernej rabaty wokół nowo powstałej toalety.

- Teren wokół tężni solankowej to w tej chwili jedno z ulubionych miejsc wypoczynku naszych mieszkańców – mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. – Malownicze tereny spacerowe, infrastruktura rowerowa, tunel pieszo-rowerowy, prowadzący w kierunku leśnych duktów dzielnicy Północ – wszystko to przyciąga spacerowiczów i rowerzystów z całego miasta i okolic. Zachęcam do korzystania z możliwości wypoczynku, jakie daje to miejsce, ważne jednak, by beztroska nie pozwoliła nam zapomnieć o konieczności zachowania odpowiednich zasad tzw. reżimu sanitarnego – dodaje prezydent.

W tej chwili, Zarząd Zieleni Miejskiej szuka dzierżawcy terenu, który byłby zainteresowany poprowadzeniem małej gastronomii na terenie rekreacyjnym przylegającym do tężni.

Jeżeli chodzi o koszty inwestycji na terenie tężni, to ponad 158 tysięcy złotych kosztowało zagospodarowanie terenu wokół tężni (w tym konstrukcje trejaży, obudowy drewniane, schody terenowe, balustrady przy schodach terenowych). Blisko 93 tysiące złotych kosztowała realizacja bezobsługowego parku linowego (Budżet Obywatelski 2019). Budowa i montaż toalety 137,5 tys.

Oceń publikację: + 1 + 64 - 1 - 18

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~Kobieta81 2020-04-30 11:00:48

  Zrobiliśmy z mężem w dzień ziemi, sprzątanie świata, nie obeszliśmy stawu a zebraliśmy wór śmieci. Chcemy mieć pięknie wokół ale butelki, plastiki, torby po mcdonaldsie, puszki, torebki po chipsach walają się wszędzie. Ładna tężnia, ładne molo a wokół syf.

  82 2
 • ~exx 2020-04-30 11:14:07

  Fajnie się wydaje podatników pieniądze. Ale czy w obecnych czasach jest to aż tak niezbędne? Na darmową komunikacje nie ma, na worki na odpady nie ma, na maseczki nie ma. Kubły na popiół ze swoich. Podwyżka wywozu śmieci, oczywiście, a niech płacą! Ale skwery, bajery, pergole ja p'. na to jest.

  46 68
 • ~Arteks 2020-04-30 11:26:11

  @exx - tworzenie miejsc do wypoczynku jest niezbędne - to sposób na uprzyjaźnianie miasta. Worki na odpady każdy może sobie kupić, kubły na popiół - to kompletny idiotyzm aby używać pieców na węgiel w obecnych czasach. Komunikacja miejska za darmo - to byłoby prawdziwe marnowanie pieniędzy podatników. W czasach kiedy ludzie tak dbają o zdrowie, figurę i wypoczynek - potrzebujemy takich miejsc.

  56 40
 • ~frbro 2020-04-30 11:38:12

  @Arteks, taki kraj, że wiele osób chciałoby wszystko za darmo (najlepiej nie płacąc podatków), a potem jeszcze zwyzywać innych od komunistów

  51 16
 • ~Karolina# 2020-04-30 12:26:56

  Jak widać, są u nas rady dzielnic i m8eszkancy, którym zależy na rozwoju i pięknych terenach wokół nich, są też dzielnice, w których członkowie rad zapominają, że misja jest ważniejsza od pieniędzy, i dbają wyłącznie o swoje interesy zakładając stowarzyszenia , fundację, żądając darowizn od miasta i mieszkańców. No cóż, pełnienie funkcji prezesa, wiceprezesa, zasiadanie w radach nadzorczych w wielu podmiotach, to taki nowy etos pracy dla dzielnicy i mieszkańców

  29 4
 • ~Lateks 2020-04-30 12:49:11

  Dziwne w jednej dzielnicy da się zrobić park linowy z BO a w drugiej projekt odpada przy pierwszej weryfikacji. W jednych dzielnicach nik nie ma problemu że obiekt jest dla wszystkich w innej wymaga się brania odpowiedzialności finansowej za udostępnienie. Ehhh a mogłoby być tak pięknie w całym mieście...
  I prośba do ZZM nie wycinajcie zdrowych mlodych drzew żeby sadzić inne, bo to jakiś absurd i szkoda pieniędzy...

  37 5
 • ~ 2020-04-30 16:40:45

  budowa toalety 137 000 zł?!to jakiś ponury żart

  26 6
 • ~Artur Kluger 2020-04-30 18:50:58

  Jak na razie widać że społeczeństwo na Paruszowcu zasłużyło na ten projekt , dlaczego bo jak widać nie ma tam aktów wandalizmu , napisów kiboli i innych ćpunów .

  18 1
 • ~corona 2020-05-01 10:00:33

  Na szczęście Tobie pod włos ludzie jeszcze długo, długo będą palić węglem. Bo jak się domyślam to Ty blokers jesteś.

  5 4

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 1162