zamknij

Wiadomości

Kopalnia „Jankowice” najbezpieczniejszą kopalnią. „Chwałowice” również wysoko

2016-02-27, Autor: ww
Po raz trzeci z rzędu KWK "Jankowice" została zwycięzcą dorocznego konkursu „Bezpieczna Kopalnia”. Na podium konkursu znalazła się też druga z rybnickich kopalń - "Chwałowice".

Reklama

25 lutego podczas Gali Szkoły Eksploatacji Podziemnej w Krakowie wręczono nagrody laureatom XXI edycji Konkursu „Bezpieczna kopalnia”. Pierwsze miejsce zajęła KWK „Jankowice”(KW S.A.), drugie miejsce ex aequo KWK „Bolesław Śmiały” (KW S.A.) i KWK „Brzeszcze” (Tauron Wydobycie S.A.), a trzecie miejsce ex aequo KWK „Chwałowice” ( KW S.A.) i KWK „Pokój” (KW S.A.).

Konkurs „Bezpieczna Kopalnia” jest wspólnym przedsięwzięciem Wyższego Urzędu Górniczego, Głównego Instytutu Górnictwa, Fundacji „Bezpieczne Górnictwo” im. W. Cybulskiego, Okręgowego Inspektora Pracy w Katowicach, katowickiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Komitetu Organizacyjnego Szkoły Eksploatacji Podziemnej. Pierwszy ranking kopalń w aspekcie bezpieczeństwa pracy przygotowano w 1996 r. Załoga KWK „Jankowice” na 21 przeprowadzonych edycji sześciokrotnie zajęła pierwsze miejsce.

- Ten konkurs promuje szeroko rozumianą kulturę bezpieczeństwa pracy w górnictwie podziemnym, w którym występują największe zagrożenia dla życia i zdrowia załogi. Kryteria są niezmienne od 21 lat. Podstawowy wymóg to trzy ostatnie lata bez wypadku śmiertelnego. O kolejności przyznawanych miejsc w rankingu najbezpieczniejszych kopalń decydują kryteria szczegółowe, takie jak: liczba wypadków lekkich oraz kolejnych dni bez wypadku w roku konkursu, występujące w kopalniach zagrożenia naturalne, liczebność załogi, wielkość wydobycia – mówi Wojciech Magiera, wiceprezes WUG.

Z raportu WUG o stanie bezpieczeństwa pracy w górnictwie wynika, że ubiegły rok był pod tym względem jednym z najlepszych w całym półwieczu, pomimo trudnych dla górników sytuacji związanych ze zmianami organizacyjno-własnościowymi w spółkach węglowych i problemów ekonomicznych kopalń.

Liczba wypadków ogółem w górnictwie od dziewięciu lat, z roku na rok maleje – sumarycznie od 2007 r.  łącznie o około 33 procent. W tym w kopalniach węgla kamiennego o ponad 28 proc.

W 2015 roku odnotowano znaczne zmniejszenie liczby wypadków śmiertelnych i ciężkich o około 50 proc. w porównaniu do 2014 r.

Znacznie lepsze są również wskaźniki wypadkowości w przeliczeniu na tysiąc osób zatrudnionych i tonę wydobytego urobku.

Z raportu WUG wynika też, że spośród głównych zagrożeń występujących w kopalniach węgla kamiennego, które generują ok. 90 proc. wypadków w polskich górnictwie, najwięcej śmiertelnych ofiar w ostatnich 22 latach spowodowały zawały i opady skał (102 wypadki śmiertelne – 44,7 proc. wszystkich takich zdarzeń w kwk). A drugie miejsce w tej tragicznej statystyce zajmują wybuchy i zapalenie metanu (67 śmiertelnych ofiar; 29,4 proc.  wszystkich śmiertelnych wypadków).

Oceń publikację: + 1 + 2 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~fixfix 2016-02-27
  09:57:23

  70 0

  95% wypadków jest "wynoszonych" poza teren kopalni. Wiadomo jak jest ciężki albo śmiertelny to się nie da ale wszystkie lekkie wypadki po namowach dozoru idą za bramę. Osobiście znam trzy przypadki takich praktyk. Pracownik KWK Chwałowice.
  Takie statystyki to sobie mogą wiadomo gdzie wsadzić. Wszyscy o tym wiedzą i tak już jest od lat, jedynie jak poszkodowany nie da się przekabacić to z automatu jest winnym wypadku.
  Proste jak budowa cepa.

 • ~karolVTEC 2016-02-27
  09:58:09

  5 0

  Czekam, aż zostanie ogłoszone, że Rybnik ma najbezpieczniejsze drogi w Polsce. W końcu z dróg korzystamy wszyscy, a zawód kierowcy jest jednym z najniebezpieczniejszych zawodów, być może nawet bardziej niebezpieczny od górnictwa.

 • ~czorcik 2016-02-27
  10:09:51

  25 0

  Natura się upomni o "swoje".....ciekawe, czy WUG i inne instytucje też zrobią sobie wtedy galę??? Jak można robić konkurs("Podstawowy wymóg to trzy ostatnie lata bez wypadku śmiertelnego"), w którym kryterium sukcesu są ofiary śmiertelne? Ta pycha będzie ukarana jak nie na tej, to na innej kopalni!!! Ale tych "galowiczów" nic nie wzruszy....wezmą swoje zabawki i pójdą na inne podwórko....

 • ~czorcik 2016-02-27
  10:16:19

  10 0

  Nie trwało długo...."Wypadek w bytomskiej kopalni. Trzech górników rannych.Do wypadku w bytomskiej kopalni Ekoplus doszło w piątek(26 lutego) około południa. Trzech górników zostało rannych"....dobrze, że bez ofiar śmiertelnych, no ale uroczystej gali za rok już tam nie może być....

 • ~pit75rk 2016-02-27
  11:22:34

  38 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~zbig67 2016-02-27
  18:59:57

  24 0

  ja ja na pewno. większość wypadków to się dzieje na chodniku lub na parkingu pod kopalnią. spróbuj zgłosić drobny wypadek to zostaniesz ukarany.

 • ~fixfix 2016-02-27
  23:35:53

  3 0

  Pytanie do prawnika:
  Jak w robocie młotkiem na dole wbijam gwoździe , mina się i trefia w palec to wiadomo że jest moja wina. Mom założone rękawice ochronne ale siła jest tak duża że musza wyjechać do punktu opatrunkowego, palec spuchł itd..
  Wina moja, pracodawca może mnie szantażować jak zgłoszą wypadek to mnie po czasie zwolni ? czy nie dać się i zgłosić wypadek na kopalni ze skutkiem mojej winy czego nie neguje.

 • ~ 2016-02-28
  04:52:03

  0 12

  Każdy wpadek należy głosić, a jak żeś jest trzeźwy nikt Cię nie zwolni Pierdoło :]

 • ~kufelko 2016-02-28
  12:00:18

  16 0

  taa.. zgłoś wypadek na Chwałowicach to już bhp szukają na ciebie haka żeby cie udupic.

 • ~madziai20 2016-02-28
  16:15:45

  9 1

  Na kopalni Jankowice nie ma pozwolenia na zglaszanie wypadkow BHP zwłaszcza pan W... zawsze próbuje udowodnic że to wina pracownika i straszy wszystkich wokół tyle prawdy o wypadkach i wpadkach KWK Jankowice. Tyle o tej kopalni pic na wodę cała ta wygrana. Jestem ciekawa kiedy w koncu ludzie się obudzą i zaczną coś robić by warunki własnej pracy zmienić i nie dać sobą pomiatać

 • ~ 2016-02-28
  18:09:13

  8 0

  na kopalni Jankowice to z wypadkami jest marnie nie głosic i tyle sam miałem wypadek ale po naradach pan nadsztygar z sipowcem nie bede wymieniał nazwisk stwierdzili ze to w domu zrobiłem skrecenie kolana i przeszedłem na dole prawie 3 kilometry bo pracowałem jako metaniarz i strszyli mnie jak bede dalej grzebac to sie moze zle skonczyc teraz pewnie jusz tego nie pamietaja dobrze ze jusz nie pracuje tam dozór to bogowie tylko oni ludzie nie bójcie sie głoscie kazdy wypadek

 • ~jonny85 2016-02-28
  18:22:01

  10 0

  Zgadzam się z powyższymi opiniami. Na Jankowicach szef BHP tak nastrasza poszkodowanych że ci bojąc się o pracę niczego nie głoszą. Zresztą cały dozór na tej kopalni tak załatwia sprawę. Oby nigdy żadnemu z nas nic się nie stało. Szczęść Boże Bracia Górnicy.

 • ~ 2016-02-28
  18:37:01

  0 10

  JAK CZYTAM WASZE KOMENTARZE TO UWAŻAM ŻE PO CZĘŚCI MACIE RACJĘ, ALE JEST JESZCZE SĄD PRACY, TAM MOŻNA ZAŁOŻYĆ SPRAWĘ PRACODAWCY W ZAKRESIE STWIERDZENIA CZY TO BYŁ WYPADEK W PRACY CZY NIE.

 • ~swistak 2016-02-28
  19:04:03

  10 0

  wszystkie instrukcje są skonstruowane że "zawsze" wypadek to wina pracownika. Podpisałeś to że jest niebezpiecznie i że wiesz jak się zachować,że jesteś świadom zagrożenia że potrafisz to i tamto itd... To się w pale nie mieści jakie bzdury podsuwają do podpisu. Nie podpiszesz ? Czyli stwarzasz problemy ,jesteś człowiekiem konfliktowym. Czyli wypadku niema bo zwykle to twoja wina.

 • ~k81 2016-02-28
  21:57:55

  7 0

  Chwałowice są wysoko bo wszystkie wypadki są głoszone na parkingu żeby BeHaPowcy mieli zajebiste statystyki , szantażując pracowników żeby nie zgłaszali wypadków na dole tylko na parkingu strasząc ich konsekwencjami

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy udzieliłbyś absolutorium prezydentowi Piotrowi Kuczerze?
Oddanych głosów: 362