zamknij

Wiadomości

Ile kosztuje utrzymanie parafii w Rybniku? Proboszcz bazyliki nie ma nic do ukrycia

2021-02-22, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Dobry proboszcz jest nie tylko księdzem, ale i sprawnie zarządzającym gospodarzem. Jeszcze lepiej, gdy nie ma nic do ukrycia i chętnie dzieli się informacjami o parafialnych przychodach i rozchodach. Ks. Marek Bernacki, proboszcz Bazyliki św. Antoniego poproszony przez nas zdradza nam, ile kosztuje funkcjonowanie jego parafii i przedstawia konkretne sumy.

Reklama

W ostatnim czasie głośno jest o ks. Ryszardzie Skowronku z Żor, który w serwisie YouTube opowiedział parafianom, ile kosztuje utrzymanie parafii i kościoła. Jego wystąpienie przyjęto z zaskoczeniem, ale i pozytywnymi komentarzami.

Okazuje się, że nie tylko żorski duchowny nie ma problemu z ujawnieniem finansowania parafii. Tak samo czyni ks. Marek Bernacki, proboszcz parafii św. Antoniego w Rybniku, którego zapytaliśmy o te kwestie.

Wierni ratują podczas pandemii

To jedna z największych parafii w Rybniku, liczy sobie około 11 tysięcy wiernych – tyle osób jest bowiem wpisanych do parafialnej kartoteki. Proboszcz bazyliki już na wstępie podkreśla, że mimo pandemii parafianie i liczni dobrodzieje wykazują się dużą ofiarnością.

- Na początku 2020 roku parafia rozpoczynała budżet od kwoty 44,400 złotych. Zakończyliśmy z 47 tys. zł. W porównaniu do 2019 roku (75 tys. na początku 2019) odczuliśmy zmiany. Rzecz jasna było w bazylice mniej wiernych, były też mniejsze wpływy, ale nie ma mowy o rażącej różnicy. W parafianach drzemie duża wrażliwość, ludzie są odpowiedzialni, kiedy mszy odbywały się bez udziału wiernych ludzie w poczuciu odpowiedzialności za kościół przekazywali swoje finansowe cegiełki na utrzymanie parafii – mówi ks. Marek Bernacki.

Jeżeli chodzi o przychody (wpływy), w roku 2020 parafia św. Antoniego utrzymała je na poziomie 711 tysięcy złotych. Są większe niż rozchody (wydatki), które wynoszą 664 tys. zł.

Skąd parafia ma pieniądze?

Ks. Marek nie ukrywa, że zdecydowanie największe wpływy do budżetu parafii pochodzą z kolekt i zbiórek (347 tysięcy zł). Z kolei 295 tys. złotych widnieją w rubryce „inne”. Są to wpłaty na konto, cegiełki, darowizny itp.). 69 tysięcy to tzw. kwoty przechodnie, czyli kolekty na cele diecezjalne, które w całości przekazywane są do kurii.

- Tu chciałem podkreślić, że parafie funkcjonują tylko dzięki parafianom. Ludzie są zaskoczeni, pytają: „a ile dała wam kuria, ile dało miasto?”. Bazylika opiera się tylko na ofiarności wiernych jak każda parafia ! Nie dostajemy żadnych dotacji z państwa, czy miasta, nie dostajemy pieniędzy z kurii. Jasne, miasto może wspierać jakieś uroczystości w bazylice związane z np. świętami państwowymi. Może ufundować tablicę, oświetlenie zewnętrzne, bo to będzie wizytówka dla miejscowości. Ofiarność naszych parafian jest jednak bardzo duża, ale i ludzi ze zewnątrz, czujących sentyment do św. Antoniego – mówi nam proboszcz Bazyliki św. Antoniego.

Wydatki? Na media, remonty i inwestycje

Z kościołem jak ze zwykłym domem. Sporą część pieniędzy trzeba przeznaczyć na takie sprawy bieżące jak prąd, gaz, opał, drobne naprawy itp. W 2020 roku parafia wydała na to 243 tys. złotych. W tej kwocie znajdują się też naprawy, ubezpieczenie parafii, dbanie o obejście parafii.

- Na szczęście nie mieliśmy nagłych wypadków. Na remonty i inwestycje przeznaczono 354 tys. złotych, o czym mówimy parafianom na bieżąco. Na przykład remont ławek wyniósł 162 tys. zł., remont konfesjonałów – 38 tys. zł. Z kolei 95 tys. zł pochłonęła spłata domy parafialnego, a nowy wymiennik ciepła w domu parafialnym – 25 tys. złotych – wylicza ks. Marek Bernacki.

Parafia zatrudnia 3 osoby na umowę o pracę: kucharkę, osobę pracującą w kancelarii (pół etatu) i panią od spraw gospodarczych (pół etatu). Pozostałe osoby (kościelni, organiści, sprzątający obejście) działają charytatywnie lub za jakąś symboliczną ofiarą.

Bazylika ma sporo oszczędności

Każda parafia w Polsce ma obowiązek wspierania finansowego swojej kurii, seminarium i urzędów kościelnych. Tak jest też w przypadku św. Antoniego. W 2020 roku na Archidiecezję Katowicką przeznaczono z kolekt 67 tysięcy złotych. Każda parafia musi też co roku rozliczać się z kurią. Parafia prezentuje wykonanie budżetu, a „góra” zatwierdza go lub żąda wyjaśnień.

- Rozliczenia przedstawiamy też na forum parafii i radzie parafialnej. Każdy proboszcz jest do tego zobowiązany – dodaje ks. Marek.

Parafia rozpoczyna rok 2021 ze sporym zapasem gotówki.

- Dzięki małym oszczędnościom, na koncie mamy dzisiaj około 140 tysięcy złotych. W tym roku szykuje się jednak remont dachu w domu parafialnym. Być może będzie też konieczne ocieplenie domu. Już w marcu trzeba będzie zapłacić za remont organów ok. 30 tys. złotych. Inne inwestycje zminimalizowałem – dodaje kapłan.

A jak to wygląda w Waszych parafiach? Czy proboszczowie podsumowują publicznie budżety?

Oceń publikację: + 1 + 208 - 1 - 36

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (38):
 • ~Dariusz_Pawel_K. 2021-02-22 09:04:46

  "Nie dostajemy żadnych dotacji z państwa, czy miasta" - o, doprawdy?
  To ile podatku parafia zapłaciła? W jakim stopniu spłaciła parafia sumy otrzymane od miasta na remont?

 • ~joawol 2021-02-22 09:10:14

  A źródła tych informacji? Dokumenty? Sprawozdanie finansowe?

 • ~MatiW 2021-02-22 09:10:21

  Czy przypadkiem remont bazyliki nie pochodził z funduszy Unii Europejskiej? Kto płaci za oświetlenie bazyliki i wokół niej? Bo z tego co pamiętam z informacji sprzed lat płaci za to miasto właśnie.

 • ~Franek7 2021-02-22 09:42:54

  Kościół to najbogatsza instytucja na świecie i w Polsce. Z budżetu państwa płyną miliardy złotych. Kolejne miliardy kościół zarabia na różnych „usługach” typu pochówki, sakramenty itp. Do tego ich „biznesy” są zwolnione z podatków. Czego oni jeszcze chcą od tego biednego narodu? Pomijam, że kościół katolicki to instytucja szkodliwa i zła z natury. Ostatnie skandale pedofilskie doskonale to o obrazują. W wielu religiach kapłani normalnie pracują jak każdy a nie wyciągają ręce po cudze pieniądze.

 • ~Stanisław Nowak 2021-02-22 10:53:09

  Znajomy wygłasza często sekwencję " nie dałem złotówki, to nie komentuję '. Nawet przez dziesięciolecia nie dał księdzu grosza w czasie kolędy / ministrantom tak /. Nie słyszałem od niego narzekania na kler - a tym bardziej na Kościół.

 • ~rybol9999 2021-02-22 11:14:29

  WIELEBNY POWIEDZIAŁ, ŻE NIE MA POMOCY OD PAŃSTWA.
  A KASA FISKALNA JEST, PODATKI ODPROWADZANE CZY RACZEJ ŚLUBY, POGRZEBY, KOMUNIE, ITD. LECĄ CO ŁASKA?
  AMEN.

 • ~spirit-of-the-town 2021-02-22 11:20:54

  Panie Bernacki, otrzymujecie gratis od państwa i to dużo: prawie całkowity sponsoring zus-u, brak podatku od waszych pseudouslug, jesteście przecież również od lat doskonałą pralnią pieniędzy, poprzez wasze darowizny, wie Pan doskonale o czym mówię. Radzę jednak spieszyć się, ślepota ludzka również ma swoje granice, a fanatyzm religijny może wkrótce obrócić się przeciwko wam, czego z całego serca życzę temu skurw......ionemu przez was krajowi.

 • ~Abisall 2021-02-22 11:58:10

  "nie dałem złotówki, " - ależ dał i to dziesiątki jeśli nie tysiące złotych - w umorzeniach podatków, w uwłaszczeniach na państwowych gruntach, w darowiznach i dofinansowaniach z państwowej kiesy.
  A to że się nie odzywa to klerowi bardzo na rękę - wszak cały czas twierdzą że krytykanci to mizerny odsetek, margines itd
  Do tego nawet jakby pominąć powyższe i uznać że nie daję nie krytykuję to czemu ta instytucja rości sobie prawo do realnego wpływania na życie tych którzy nie chcą z nią mieć nic wspólnego, jednocześnie oczekując że takie osoby nie zabiorą głosu i nie będą wyrażać dezaprobaty dla ich częstokroć niemoralnych działań?

  81 55
 • ~Mateus4 2021-02-22 12:11:16

  Jedyne co cieszy w tym artykule to komentarze. Ludzie już wiedzą...

  78 41
 • ~kallimach 2021-02-22 12:34:46

  Żałosny jest ten klangor wrogów KK w sprawie udziału państwa w finansowania Kościoła. Jasne, Kościół dostaje kasę na tzw. fundusz kościelny, z którego finansowany jest m.in ZUS księży, zakonników i zakonnic. Jest to kwota ok. 180 mln złotych rocznie. Teatry w Polsce dofinansowywane są przez państwo i samorządy kwotą ok 800 mln złotych. Dość spora dysproporcja jak na fakt, że do kościoła (dane sprzed pandemii) uczęszczało ok 40% tygodniowo podatników podczas gdy do teatru niecałe 0,5%. Strawa duchowa wiernego na mszy kosztuje ok 5 zł na tacę podczas gdy bilet do teatru to średnio 100 zł. Kościół otrzymuje również dofinansowanie do remontów zabytkowych budowli. Podobnie dofinansowanie od państwa dostają niekościelni właściciele zabytków na ich utrzymanie. Finanse przeznaczone na katolickie szkoły i uczelnie nie jest niczym nadzwyczajnym. Dofinansowane przez państwo są wszystkie prywatne czy społeczne szkoły czy uczelnie. Państwo i UE finansuje na równych zasadach fundacje świeckie jak i katolickie, więc i tu trudno zarzucać kościołowi pazerność. Inną kwestią jest czy państwo powinno angażować się w finansowanie tych wszystkich działalności świeckich czy katolickich moim zdaniem - nie) , ale krytyka akurat KK jest podyktowana wyłącznie ideologią. Psy szczekają a karawana jedzie dalej. Chciałbym więc, poinformować owe małe pieski, że Jezus powiedział Piotrowi : "Ty jesteś Piotr, czyli Opoka, i na tej opoce zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą." Różne czasy przez 2000 lat KK przechodził i dawał radę. I da sobie radę i teraz (łącznie z pedofilską lawendową mafią) . A co z Wami, pieski? Ano, poszczekacie sobie, zalejecie się żółcią a na koniec poślecie po farorza po ostatnie namaszczenie.

 • ~ 2021-02-22 13:06:36

  @Kalimach - bardzo dobre podsumowanie . Najwięcej narzekają ci , którzy grosza w życiu nie dali na KK a myślę , że i na Owsiaka też nie dają . Oczywiście taki Franek 7 na łożu śmierci się nawróci (jak Jaruzelski i Oleksy ) ciekawe jak to na kasę wtedy przeliczy , bo ja bym mu policzył za tę posługę ze 100 średnich krajowych :)
  Lewacy chcieliby pewnie zburzyć Bazylikę , bo to teraz niemodna budowla . Jakieś miejsce spotkań LGBT bardziej by im na tym miejscu pasowało .

 • ~siarzewski 2021-02-22 13:17:31

  W ostatnim czasie w mediach regularnie pojawiają się informacje o gigantycznej skali rezygnacji z lekcji religii w szkołach ponadgimnazjalnych. Najlepszy jest chyba Poznań, gdzie już 70% młodzieży wstało z kolan.

  Swoją drogą. Jak to wygląda w Rybniku i okolicznych miastach ?? Może redakcja przedstawiła by takie dane ??


  ~kallimach
  Piszesz "Kościół otrzymuje również dofinansowanie do remontów zabytkowych budowli. Podobnie dofinansowanie od państwa dostają niekościelni właściciele zabytków na ich utrzymanie".

  Chłopie gdzie Ty żyjesz ?? A znasz jakiegoś prywatnego właściciela obiektu zabytkowego, który dostał kasę na remont swojego zabytku ??

  KK dostaje gigantyczne publiczne pieniądze na owe "remonty". Samorządy lekką ręką rozdają setki tyś zł. Bez kontroli i bez trybu. A co ksiądz robi z tą kasą - to już jego słodka tajemnica.

  93 44
 • ~ 2021-02-22 13:48:30

  @Siarzewski- ty się cieszysz z tego , ze młodzi rezygnują z lekcji religii? ty już pewnie stary jesteś i ci na życiu nie zależy . Poczekajmy kilka lat , aż ta młodzież lewicująca dorośnie . Tobie dobrze , bo się wychowałeś w państwie gdzie było wiadomo co , gdzie i jak . Rodzina to mama i tata , syn to syn , a córka to córka . Żal mi moich wnuków , którzy będą się wychowywali na wzorach lewackich , klękali przed murzynami wstydzili się , że są biali itd. a mama to będzie "osoba karmiąca" plujecie do swojego gniazda , niszczycie tradycje w imię nowoczesności . Kiedyś ci młodzi będą tęsknić do czasów gdy wszystko było w miarę uporządkowane , ale wtedy odwrotu już nie
  będzie . Będą chcieli do koscioła chodzić , a kosciołów już nie będzie , będą za to kółka wzajemnej adoracji LGBT.

  90 98
 • ~coco39 2021-02-22 13:54:35

  Dzięki temu że jest Kościół Katolicki to możecie narzekać i oby jak najdłużej moglibyście narzekać i wyzywać Kościół bo jak zawitają w ich miejsce meczety to tylko spróbujcie krytykować wzywanie o świcie na modlitwę to dopiero dowiecie się co to jest wiara fanatyczna jak jeden czy drugi zostanie "przywołany do porządku "wg koranu

  76 53
 • ~master4k 2021-02-22 14:00:56

  "Nie dostajemy żadnych dotacji z państwa". Że niby kościół w Polsce żyje niemalże o chlebie i wodzie? Serio?

  Roczny koszt utrzymania KK w Polsce, to c.a. 20 mld złotych:
  1) dotacja budżetowa niecałe 2 mld
  2) taca + "co łaska" 6 mld
  3) dopłaty unijne + dotacje unijne (tak, tak, od tego zepsutego zachodu) 159 mln
  4) zwolnienia podatkowe 3 mld
  5) utracone wpływu do budżetu państwa z powodu braku fiskalizacji 5 mld
  6) współfinansowanie przez państwo (katechezy, zabytki, remonty, kapelani, Rydzyk, Caritas ect) 800 mln
  7) darowizny, odliczenia, OPP ect kolejny 1 mld 200 mln.

  "Złote, a skromne."

  @ kallimach

  "Żałosny jest ten klangor wrogów KK w sprawie udziału państwa w finansowania Kościoła."

  Żałosne, to jest udawanie biednego, gdy się od wieków śpi na pieniądzach. A jeszcze bardziej żałosne jest udawanie, że taki stan rzeczy jest w porządku i należy to dalej tolerować.

  Jesteśmy w klimatach cytowania biblii? Super! Bo w kwestii bogactwa również mam swoje ulubione kawałki. Takie małe top 10:
  a) "Dzieci, jakże trudno tym, którzy pokładają nadzieję w bogactwach, wejść do Królestwa Bożego! Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne niż bogatemu wejść do Królestwa Bożego.” Mk 10,23-25 (BW)"
  b) „Bogaczom tego świata nakazuj, ażeby się nie wynosili i nie pokładali nadziei w niepewnym bogactwie, lecz w Bogu, który nam ku używaniu wszystkiego obficie udziela, ażeby dobrze czynili, bogacili się w dobre uczynki, byli hojni i chętnie dzielili się z innymi, gromadząc sobie skarb jako dobry fundament na przyszłość, aby dostąpić żywota prawdziwego.” 1 Tym 6,17-19 (BW)
  c) Umiem się ograniczyć, umiem też żyć w obfitości; wszędzie i we wszystkim jestem wyćwiczony; umiem być nasycony, jak i głód cierpieć, obfitować i znosić niedostatek. Wszystko mogę w tym, który mnie wzmacnia, w Chrystusie.” Flp 4,12-13 (BW)
  d) „Powiedział też do nich: Baczcie, a wystrzegajcie się wszelkiej chciwości, dlatego że nie od obfitości dóbr zależy czyjeś życie.” Łk 12,15 (BW)
  e) „Albowiem korzeniem wszelkiego zła jest miłość pieniędzy; niektórzy, ulegając jej, zboczyli z drogi wiary i uwikłali się sami w przeróżne cierpienia.” 1 Tym 6,10 (BW)
  f) „Kto miłuje pieniądze, pieniędzmi się nie nasyci, a kto miłuje bogactwo, zysków mieć nie będzie. To również jest marnością. Gdy majątek rośnie, rośnie liczba tych, którzy z niego korzystają, i jego właściciel ma z niego tylko taki pożytek, że jego oczy go oglądają. Robotnik ma słodki sen, niezależnie od tego, czy zjadł mało czy dużo, lecz bogaczowi obfitość nie daje spać spokojnie. Widziałem bolesny wypadek pod słońcem: Bogactwo zachowane dla jego właściciela na jego nieszczęście; gdy bowiem to bogactwo przez zły traf przepada, wtedy synowi, którego spłodził, nic nie pozostaje. Jak wyszedł z łona swojej matki, tak znowu wraca nagi, jak przyszedł, i pomimo swojego trudu nic z sobą nie zabiera. I to jest właśnie ten bolesny wypadek: Jak przyszedł, tak musi odejść. Jaką tedy ma korzyść z tego, że na próżno się trudził? Nadto przez całe życie miał mrok i smutek, wiele zmartwienia i choroby, i niezadowolenie... Również gdy Bóg daje człowiekowi bogactwo i skarby i pozwala mu korzystać z tego, i mieć w tym swój dział, i radować się w swoim trudzie — jest to dar Boży, bo taki nie myśli wiele o swoim krótkim życiu, gdyż Bóg udziela mu radości serca.” Kazn 5,9-19 (BW)
  g) „Kto postępuje sprawiedliwie i mówi szczerze, kto gardzi wymuszonym zyskiem, kto cofa swoje dłonie, aby nie brać łapówki, kto zatyka ucho, aby nie słyszeć o krwi przelewie, kto zamyka oczy, aby nie patrzeć na zło, ten będzie mieszkał na wysokościach...” Iz 33,15-16 (BW)
  h) „Albowiem dochodzą nas słuchy, że niektórzy pomiędzy wami postępują nieporządnie: nic nie robią, a zajmują się tylko niepotrzebnymi rzeczami. Tym też nakazujemy i napominamy ich przez Pana Jezusa Chrystusa, aby w cichości pracowali i własny chleb jedli.” 2 Tes 3,11-12 (BW)
  i) „Bogacz panuje nad nędzarzem, lecz dłużnik jest sługą wierzyciela.”Przyp 22,7 (BW)
  j) „Prowadźcie życie wolne od umiłowania pieniędzy, zadowalając się tym, co jest obecnie” (Heb 13,5).

  Tak, że tego....

  Jak mam rozumieć cytowane powyżej passusy najwidoczniej dotyczą wyłącznie plebsu, a nie hierarchów kościelnych i całej tej organizacji, której korzenie sięgają grupki ubogich rybaków. Swoją droga jakaż ciekawa ewolucja. Od głoszenia słowa bożego w łachmanach i spania gdzie popadnie, po bycie pierwszą najbogatszą formalnie niekomercyjną organizacją na świecie. Fascynujące.

  A może po prostu zróbmy w Polsce odpis podatkowy na dany kościół wedle uznania podatnika albo organizacje pomocowe jeżeli podatnik jest ateistą, tak jak jest w każdym cywilizowanym kraju? I wtedy kościół będzie tak bogaty, jak hojni będą jego wyznawcy. Bez pompowania "pod stołem" miliardów wbrew woli lub wiedzy ogółu. Przejrzyście, schludnie i bez pretensji osób nie chcących w tym uczestniczyć.

  78 32
 • ~Pawel Krys 2021-02-22 14:28:35

  A co myślicie że do nieba tak za friko można się dostać? A może ktoś myśli że za dobre uczynki się na niebo załapie?
  Płacić, a najlepiej Rydzykowi.

  44 36
 • ~Bernard Jona 2021-02-22 15:18:56

  Lewacy "martwią" się o kondycję KK w Polsce?

  37 49
 • ~przykopa 2021-02-22 15:24:24

  W piśmie jest napisane.
  ,,Bogatemu tak trudno wejść do królestwa niebieskiego ,jak wielbłądowi przejść przez ucho igielne"
  Dając mamonę klerowi sprawiamy że mogą oni mieć trudności ze swoim zbawieniem . Czy tak nie jest tow. zak ?

  44 21
 • ~przykopa 2021-02-22 15:34:43

  Lewacy "martwią" się o kondycję KK w Polsce?

  @Jona. Masz rację. Im bardziej byczki będą wypasione i znudzone brakiem życiowych problemów. Tym bardziej hormony będą buzowały i przez to dzieci będą w większym niebezpieczeństwie

  36 26
 • ~ 2021-02-22 15:43:38

  @przykopa - nie rozumiem o co się martwisz jeśli niewierzący jesteś ? nie rozumiem narzekań , przecież nikt nie zmusza was do płacenia ani chodzenia do kościoła . Zazdrościcie innym wiary , bo wy wierzycie tylko w mamonę , to wasze bóstwo - wierzcie w nie dalej może sobie auto wymienicie ale przeważnie tacy jak wy przed śmiercią skomlą o Boga.
  Master4k - taca +co łaska- 6mld . Dajesz na tą tacę , że cię to tak boli ? wara ci od tego co ja robię z moimi pieniędzmi lewaku . Poprzyglądaj się kasie Owsiaka , tam nie na tacę , a do puszek ...

  45 52
 • ~ 2021-02-22 15:46:26

  @przykopa - przecież to LGBT ma problemy z hormonami , tam nie wiadomo kim jesteś , jeden tydzień babą , drugi chłopem a trzeci - nie wiadomo kim .

  46 48
 • ~przykopa 2021-02-22 16:00:22

  @zak.Nikt nie pyta mnie o to, czy z moich podatków ma być dotowany rymcykcyk .W sprawie LGBT i buzujących hormonów nie będę się wypowiadał bo nie jestem tu specjalistą . Bo przecież to twoja domena i to że wypowiadasz się z takim znawstwem świadczy że spróbowałeś zaczerpnąć już z tego źródełka. Czyli kryptogey najzacieklej zwalcza swoje środowisko

  39 25
 • ~Kwinto 2021-02-22 16:57:51

  ~zak 2021-02-22 13:48:30

  Żal mi moich wnuków , którzy będą się wychowywali na wzorach lewackich , klękali przed murzynami wstydzili się , że są biali itd. a mama to będzie "osoba karmiąca" plujecie do swojego gniazda , niszczycie tradycje w imię nowoczesności . Kiedyś ci młodzi będą tęsknić do czasów gdy wszystko było w miarę uporządkowane , ale wtedy odwrotu już nie

  Człowieku ty masz syndrom oblężonej twierdzy, zresztą tak samo jak Kaczyński. Gdzie to znowu lgbt atakuje? gdzie przed czarnoskórymi klękali? jeszcze o gender zacznij gadkę bo dawno nimi nie straszyli. Z takimi poglądami nazywasz się katolikiem? brawo, prawdziwy wyznawca Boga z ciebie.

  36 39
 • ~spirit-of-the-town 2021-02-22 17:19:46

  ~zak, chodzi o to, że w tym kraju czarnych pasożytów muszę utrzymywać wbrew mojej woli, podatkami. Jeśli chcesz, wierz sobie w jakąkolwiek religię, rusałki i inne gusła, ale rób to za swoje pieniądze; weźcie sobie wy wszyscy religijni, rozwinięci inaczej, załóżcie swój własny fundusz, opłacajcie go sobie i tkwijcie we własnej głupocie, zamiast do lekarzy, polewajcie się wodą święconą, nie leczcie się, wszak szybciej dostąpicie waszego drugiego życia, nie uczcie dzieci zbytnio matematyki, fizyki, biologii, posyłajcie najlepiej codziennie na religię, do kościoła, uczcie od początku ślepego posłuszeństwa i lęku przed samodzielnym myśleniem. Ktoś tu wspomniał o meczetach zamiast kościołów - a kto do cholery mówi że zamiast jednej religii musi natychmiast być inna? Tacy ogłupieni już jesteście, że nie potraficie funkcjonować jak normalna, myśląca logicznie osoba? Już starożytni uczeni twierdzili, iż religia dla ludu jest prawdą, dla mędrców fałszem a dla rządzących użyteczna. Czasy mijają, ciemnota jak widać niekoniecznie.

  37 26
 • ~spirit-of-the-town 2021-02-22 17:32:19

  ~kallimach, cytujesz wersy księgi przerabianej dziesiątki razy, w zależności od preferencji panujących wówczas, bramy piekielne, itp. no szanujmy trochę naukę, swoje umysły, odróżniajmy ją od baśni. A zauważ, że finansowanie szkół jest jakby trochę zasadniejsze niż kościołów. Chociaż, jak widać po Twoich wpisach, kościołowi skutecznie udaje się od wieków propagować swą urojoną wersję rzeczywistości. Wiesz dlaczego? Nie dlatego, dlatego że jest prawdziwa, ale dlatego że odpowiada rządzącym - poddany lud to dobry lud. A ludziom u władzy obojętne jest ogłupianie społeczeństwa, byle mamona się zgadzała. A wspomniana przez ciebie karawana jest już u kresu swej drogi, na szczęście.

  27 19
 • ~przykopa 2021-02-22 17:35:48

  Kler nie dokładając per capita do produktu PKB powinni tak jak sfera budzetowa być w służbie ludzi. Nie dość że nie służa ludziom i popierają dyktaturę. To demoralizują nasze dzieci które są największym naszym dobrem narodowym

  31 18
 • ~przykopa 2021-02-22 17:43:22

  ,,Siarzewski- ty się cieszysz z tego , ze młodzi rezygnują z lekcji religii? ty już pewnie stary jesteś i ci na życiu nie zależy "
  @zak to dobrze świadczy o naszej młodzieży która bardzo szybko dorasta społecznie i widzi zdemoralizowane środowisko KK które ści sle współpracuje z jedynie słuszną partią . Wiem że to się towarzyszowi może nie podobać ,bo to zapowiada rychły upadek utopijnego zbankrutowanego systemu utopijnego neobolszewizmu..

  29 15
 • ~ 2021-02-22 17:50:03

  @spirit - ty taki inteligentny jesteś , a nie widzisz co dzieje się na
  zachodzie ? jak islam wciska się na puste miejsce zwolnione przez KK . Myślisz , że do nas to nie przyjedzie ? młodzież zacznie trafiać do sekt , satanistów itp a w końcu będą zmuszeni wierzyć w Allacha , bo islamiści nie będą się ciebie pytać , czy ty chcesz wierzyć , czy nie ... skrócą o głowę i tyle . Wtedy zatęsknisz za KK ale będzie za póżno.
  @przykopa - ty to jesteś naprawdę przykopa:) jeśli KK demoralizuje młodzież , to Biedroń i Lempart ich sprowadzi na słuszną ścieżkę :)))

  22 38
 • ~przykopa 2021-02-22 18:24:35

  @zak . Ile dzieci zgwałcił Biedroń z Lempart ? a ile duchowni ?
  Tobie biedaku widać że polaryzacja się poprzesuwała...

  33 15
 • ~ 2021-02-22 18:36:39

  @przykopa - to ja się ciebie zapytam ile dzieci zgwałcił proboszcz mojej parafii z wikarym , a ile reżyserzy filmowi i artyści ?
  ... wy przykopa wicie ... wcale polaryzacji nie macie :)

  17 29
 • ~przykopa 2021-02-22 18:56:18

  @towarzyszu. Odpowiadacie pytaniem na pytanie. Czyli jak widać nic nie macie do powiedzenia kiedy w gowie je cima.
  Mam zgadywać co robi twój proboszcz z wikarym ? Jak się zajmują sobą to mi to nie przeszkadza. Chyba parsknę ze śmiechu .Mam się bawić w wróżkę i odgadywać twoją parafię i co się tam dzieje.?

  28 13
 • ~spirit-of-the-town 2021-02-22 18:57:57

  ~zak, czyli idąc Twoim tokiem rozumowania, powinienem wybrać mniejsze zło, czyli KK, zamiast islamu? To od samych ludzi zależy, czy dają uwieść się zabobonom czy włączą trzeźwe myślenie. Zgadza się, islam to już bodaj ostatni poziom zniewolenia religijnego, ale jeśliby dać kościołowi w tym kraju przyzwolenie, może za kilkaset lat byłoby tak samo. Istnieją kraje, w których religia jest marginalną ciekawostką dla grupki entuzjastów - idźmy ta drogą. Spróbuj raz w życiu stanąć obok swej wiary i zobaczyć z zewnątrz dlaczego w niej jesteś.

  29 18
 • ~artefaks 2021-02-22 20:00:25

  @Zak. Nie poznaję Cię. Ty taki elokwentny intelektualista sugerujesz nieobyczajne zachowanie swojego proboszcza i wikarego ? Czy nie rozumiesz że na wiejskiej parafii nawet cień takiego podejrzenia może doprowadzić do poważnych następstw ?

  26 12
 • ~antezak 2021-02-22 20:32:31

  Najlepszy gospodarz w Rybniku.

  20 11
 • ~jan277 2021-02-22 22:03:12

  narzekania na kościół obrócą się przeciw wam jeszcze parę latek i będziecie chodzić jak w zegarku do meczetów i wtedy już nie będzie wyboru tylko Allach

  23 20
 • ~Franek7 2021-02-22 22:25:51

  ~zak 2021-02-22 15:43:38
  @przykopa - nie rozumiem o co się martwisz jeśli niewierzący jesteś ? nie rozumiem narzekań , przecież nikt nie zmusza was do płacenia ani chodzenia do kościoła . „

  No wlasnie ze zmusza. Zmuszają mnie do płacenia podatków z których duża suma trafia do KK.


  Kolego Kallimach jak widzisz nieco się pomyliłeś w podanych informacjach. Fundusz kościelny to 2 mld a nie 180 mln? Pomyliłeś się zatem tylko o 1mld 820 mln. Reszta twoich informacji jest tak samo wiarygodna.

  Zak nie bój się nie nawrócę się jak Jaruzelski. Raz na zawsze rozstrzygnalem w swoim rozumie kwestie Boga. Nie istnieje. Za to pazerny, chciwy i zepsuty kościół istnieje.

  11 11
 • ~Franek7 2021-02-22 22:29:12

  I jeszcze Zaku masz racje, że najchętniej widziałbym kościoły przerobione na discocluby jak w Holandii. Wtedy jest z nich jakiś pożytek. Tam jakości muzułmańskim stylu nikt nikogo do porządku nie przywołuje.

  10 17
 • ~Franek7 2021-02-22 22:33:10

  ~zak 2021-02-22 18:36:39
  @przykopa - to ja się ciebie zapytam ile dzieci zgwałcił proboszcz mojej parafii z wikarym „

  Zak tak dokładnie to niewiadomo póki TVN nie pokaże. Ale myśle, że proboszcz troche więcej niż wikary z racji wieku i doświadczenia.

  15 13

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 725