zamknij

Wiadomości

Hałda w Niedobczycach przejdzie metamorfozę? Całkiem możliwe!

2014-03-03, Autor: Wacław Wrana
Studenci Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej biorą udział w Konkursie Studenckim „Betoniarnia'14”. Zadanie konkursowe polega na zaprojektowaniu koncepcji zagospodarowania niedobczyckiej hałdy Rymer.

Reklama

Konkurs organizują Wydział Architektury Politechniki Śląskiej, pracownia architektoniczna PLUS8.pl oraz sąsiadująca z hałdą firma Lubar. Studenci, w ramach pracy semestralnej mają stworzyć twórczą koncepcję zagospodarowania hałdy Rymer przy wykorzystaniu technologii betonu.


- Hałda w Niedobczycach to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w przestrzeni Rybnika. Po tym jak Miasto oraz Kompania Węglowa dały zielone światło dla zagospodarowania hałdy, zamarzyło się nam, aby to miejsce zaczęło przyciągać rybniczan. Być może prace studentów będą pierwszym krokiem do dyskusji nad przyszłością tego miejsca i zmianą jego wizerunku – tłumaczy Katarzyna Kremser z firmy Lubar.Żacy mają czas na przygotowanie prac do 23 maja. Jury w składzie: Jan Rabiej, Michał Górczyński, Rafał Seemann, Paulina Seemann, Łukasz PlutaKrzysztof Mężyk wyłoni laureatów nagrody głównej (3 tys. zł), dwóch wyróżnień (po 1 tys. zł) oraz nagrody specjalnej Organizatora Konkursu, jaką jest jednorazowa produkcja betonowego prototypu nagrodzonego rozwiązania w skali rzeczywistej (lub jego fragmentu).

W miniony czwartek uczestnicy konkursu wzięli udział w wizji lokalnej, podczas której zapoznali się z topografią hałdy.

O wynikach konkursu i opracowanych koncepcjach będziemy informować.

> Zobacz więcej zdjęć z wizji lokalnej na hałdzie Rymer
Oceń publikację: + 1 + 4 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
 • ~ 2014-03-03 10:21:54

  To miłe, ale to jest zadanie raczej dla fachowców od zagospodarowania turystycznego? To mniej więcej tak, jakby ogrodnik od kwiatów zabierał się za sadzenie ziemniaków. Zresztą - swego czasu już zdanie na ten temat wyraziłem.

  0 1
 • ~minowa 2014-03-03 10:39:18

  Hałda to bardzo niestabilne podłoże, nadal są wyziewy gazów i miejscowe wykwity siarki z pirytu, nieprzyjemne zapachy. Zagospodarowanie jest niemożliwe.

  5 0
 • ~karolVTEC 2014-03-03 11:36:42

  Jako zaś "hałda"? Dyć to je HOŁDA, a nie jakoś gorolsko hałda! :P

  21 0
 • ~ 2014-03-03 15:00:59

  Bardzo dobrze się stało , że studenci architektury zajęli się zagospodarowaniem tego terenu. Cieszę się ,że młodzi ludzie mają swoje pomysły i wpływ na wkomponowanie tego obiektu do całej infrastruktury parku Henryka Czempiela. Dużo się gada o wybudowaniu krytej pływalni, kortów tenisowych widoku tarasowego. Może coś się dobrego urodzi.. Za powyższą inicjatywę dziękuje Stowarzyszenie Miłośników Niedobczyc i dziękuje za zaproszenie na spotkanie organizowane w Domu Kultury w Niedobczycach.

  5 0
 • ~Ajga 2014-03-03 19:05:41

  To naprawdę piękne miejsce. Ze szczytu hałdy rozciąga się wspaniała panorama. Park im. H. Czempiela, który leży u jej podnoża jest wyjątkowy, magiczny szczególnie jesienią, drugiego takiego w Rybniku niema. Zabudowania, które są wokół mimo iż zaniedbane i tak cieszą oko ciekawą architekturą. Ścieżki wzdłuż torów i pomiędzy okolicznymi zabudowaniami dają możliwość odbywania malowniczych pieszych i rowerowych wycieczek. Cieszę się, że ktoś pomyślał o tym bardzo niedocenianym terenie, mam jednak nadzieję, że magia miejsca zostanie zachowana. Mieszkałam tam wiele lat i naprawdę tęsknię. Nikt nie wmówi mi, że Niedobczyce to samo zło. Każdy kto tak myśli z pewnością nie zna zbyt dobrze tamtych okolci. Szkoda jedynie, że władze nie robią zbyt wiele by zmienić niekorzystny wizerunek tego wspaniałego miejsca, które niestety traktowane jest jak miejsce wysiedlania dla tych, z którymi nie wiadomo co zrobić.

  11 0
 • ~jurempus 2014-03-03 20:04:28

  A może byscie sie zainteresowali hołdami w czerwionce...też fajne kympki i wyyndzono by wreszcie tych pieronskich meneli z tamtont

  0 0
 • ~wiktor wektor 2014-03-03 20:54:08

  Parenaście lat temu miałem szczęście zobaczyć Tatry z tych hołd

  5 0
 • ~goliat 2014-03-03 21:43:20

  Kiedyś na te hołdy wchodzili paralotniarze i fruwali sobie, ale komuś to przeszkadzało i ich goniono, teraz trza fachowców co projekty zrobią? i jeszcze jury?! Ludzi tam wpuście sami będą wiedzieć co robić

  1 0
 • ~Arteks 2014-03-03 22:33:25

  @jurempus - hałdy stożkowe jaki pozostały w ROW to dość ważne i ciekawe "obiekty". Rydułtowy promują się największą hałdą Europy. Czerwionka ma z kolei te stożki tak fajnie dziko zalesione. Z kolei hałda rymerska ma być na szczęście pozostawiona i zrekultywowana przez KW. http://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,halda-w-niedobczycach-nie-bedzie-likwidowana-co-sie-z-nia-stanie-,wia5-3266-20262.html Hałda mogłaby się stać jakimś albo rodzajem kopca - albo miejscem dla miłośników jazdy na quadach czy rowerach górskich.

  2 0
 • ~jurempus 2014-03-04 07:13:28

  Nom som zalesione.Ludzie nazywaja je trzy korony czerwienskie.Szkoda że tylko park im.Furgoła jest taki jaki jest.Kiedys tętniło tam zycie teraz każdy zakątek straszy do tego twz.grzyb spłonął niewiem czy cały czy jakas tam część ale podobno dachu niema

  0 0
 • ~jurempus 2014-03-04 07:16:28

  A po drugie poco jakiś architektów wysyłac na ta hołda jeszcze sie potrujom.Dać ludziom wolno rynka i sami uporzondzom sie tam.Mogli by tam skokac ci co na tych lotniach lotajom a przez zima jakiś zjajzd do narciarzy a obok na sonki do małych dzieci

  0 0
 • ~lukrecja50 2014-03-04 12:28:23

  Lubar będzie miał gdzie wywozić gruz. :)

  2 0
 • ~ 2014-03-04 15:07:16

  Panie Henryku Ryszka, bardzo dobrze, że studenci zajęli się to sprawą. Ja jako radny sprawdziłbym, czy czasem ta hałda nie jest zbudowana też przez śmieci, które miasto jako rekultywację tam umieszczało. Nie wiem czy to jest prawda. Pewna osoba opowiadała mi właśnie, że tak się działa. Jeżeli to jest prawda, to bardzo nieładnie. Zaś z drugiej strony jak widziałem, jak miasto zrobiło sobie śmietnisko na ul. Prostej, a potem zasypało całość ziemią, to pokazuje, że i w tym przypadku może być prawdą. Zajmijcie się jako radni tym tematem, bo przecież nie może tak być, aby włodarze tego miasta zatruwali wody gruntowe i nas. Na cebulę czy też Piechy nie możemy liczyć.

  4 0
 • ~michal418@amorki.pl 2014-03-12 16:46:15

  Ja proponuję wywieśc ten urobek z Rybnika na podbudowę dróg i autostrad gdyz budowanie na tym czego kolwiek wiąże się z ciagłymi naprawami i uszkodzeniami ponieważ ta hołda jest ruchoma widac tam ciagłe osunięcia pekniecia gruntu miasto włorzyło by dużo więcej pieniędzy w naprawy tego co zostałoby tam stworzone niż w wywiezienie tego gruzu i zrównanie terenu do poziomu ulicy paderewskiego.

  2 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

"Piątka dla zwierząt" - popierasz ten projekt ustawy?
Oddanych głosów: 904