zamknij

Wiadomości

Politechnika przenosi studentów do Gliwic. Czy to koniec tej uczelni w Rybniku?

2016-12-14, Autor: bf

Politechnika Śląska działająca w Rybniku, uszczupli się na początku 2017 roku o 78 studentów. Zostaną oni przeniesieni do Gliwic. W środowisku studenckim zawrzało – nie taką umowę zawarli z uczelnią. Tymczasem ta tłumaczy dlaczego podjęła taką, a nie inną decyzję. Co skłoniło PŚ do częściowej przeprowadzki?

Reklama

Studenci są oburzeni. Nie tak dawno temu zaczęli naukę na rybnickiej uczelni, a już wkrótce będą musieli dojeżdżać do Gliwic. - Podczas rozmowy gdy składaliśmy dokumenty, otrzymaliśmy zapewnienie, że będziemy studiować w Rybniku. Po miesiącu poinformowano nas, że zostaniemy jednak przeniesieni – w samym środku roku akademickiego – mówi nam student, który chciał pozostać anonimowy.

Decyzja uczelni delikatnie mówiąc, nie spodobała się młodym ludziom. - Większość z nas wybrała studia w Rybniku ze względu na szybki dojazd i fakt, że podjęliśmy się też pracy zarobkowej. Tak było choćby w moim przypadku. Dojeżdżanie do Gliwic i z powrotem do domu w godzinach szczytu i przez pięć dni w tygodniu mija się z celem, będzie uciążliwe – dodaje nasz rozmówca. Przypomnijmy, że część studentów pochodzi z Jastrzębia-Zdroju czy Wodzisławia Śląskiego.

Studenci Politechniki Śląskiej napisali petycję z prośbą o zmianę decyzji. - Usłyszeliśmy, że powinniśmy się cieszyć, bo będziemy studiowali na wydziale budownictwa w bardziej renomowanej uczelni. Kiedy więc poprosiliśmy o przynajmniej zwrot części kosztów za transport, to dziekan nas wyśmiała. Usłyszeliśmy: „nie spotkałam się jeszcze z czymś takim” - mówi nasz rozmówca, który zastanawia się nad rezygnacją z dalszego toku studiów. - 4 osoby dały sobie już z tym spokój – dodaje.

Jak zapewnia mgr inż. Stefan Makosz z Centrum Kształcenia Inżynierów Politechniki Śląskiej w Rybniku, uczelnia pozostaje w naszym mieście. - Uczelnie w Polsce muszą się zmierzyć z nową sytuacją, od 2017 roku zmieni się system finansowania. Słabe jednostki dostaną mniej pieniędzy z ministerstwa. Jako Politechnika Śląska wielebyśmy stracili – tłumaczy. Uczelnia, aby wzmocnić swoją pozycję w Gliwicach postanowiła przerzucić część studentów, którzy znaleźliby się na wydziale budownictwa. Gdyby to tego nie doszło, sytuacja „odbiłaby się” na wszystkich jednostkach należących do PŚ.

Stefan Makosz potwierdza, że nazwa Centrum Kształcenia Inżynierów zniknie z map Rybnika. Zamiast tego ma powstać nowy wydział o roboczej nazwie „wydział inżynierii miejskiej i kompozytowej”.

Na początku działalności PŚ w Rybniku, na uczelni studiowało około 3 tys. osób, w 2010 roku – 1777 studentów, 2011 roku – 1966 studentów. W tym roku studia podjęło 413 osób.

Oceń publikację: + 1 + 15 - 1 - 27

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (23):
 • ~ 2016-12-14 14:39:17

  Za słabe maturalne wyniki zapraszają mury politechniki. Przykro to mówić, ale próg z roku na rok jest śmiesznie niski. Niestety. Dla pracujących od zawsze były studia zaoczne. Potem jest żal, że pracodawcy nie dają się oszukać na wykształcenie.

  25 13
 • ~ 2016-12-14 16:09:05

  Nooo studenci pięknie was uczelnia wyrolowała. A teraz umywają ręce. Robią wam już ostre szkolenie do życia zawodowego gdzie pracownik jest śmieciem, którego można przerzucać z miejsca na miejsce jak się pracodawcy podoba. Z tym że pracownika czasami na to jeszcze stać a skąd ma wziąć pieniądze student? To już pani dziekan, pierdzącej w stołek za grube pieniądze z budżetu, nie interesuje...

  29 6
 • ~pprywatne 2016-12-14 16:13:14

  Kiedyś tam była dyskoteka w tej sali. Może znowu...

  35 1
 • ~ 2016-12-14 16:48:19

  a jeszcze prędzej kaplica, a z resztą cały budynek to przedwojenny klasztor, oby tylko nie zgłosił się dawny właściciel z żądaniem zwrotu obiektu

  19 10
 • ~romcost 2016-12-14 18:22:41

  ~niedzwiedz1231 - jak nie znasz sytuacji, to nie wprowadzaj ludzi w błąd. Studenci niestacjonarni już też zostali bez ich zgody przeniesieni na wydział budownictwa i pomimo, że płacą kupę kasy od przyszłego roku / semestru będą przeniesieni do Gliwic. Nikt się studentami nie zainteresował a władze uczelni nawet nie raczyły odpowiedzieć na petycje. Studenci zaoczni mają jeszcze gorzej, bo jak w tygodniu do Gliwic można zajechać autobusem to w weekendy jest to niemal niemożliwe ... Tam też już osoby zrezygnowały, bo nie każdy może sobie pozwolić na studiowanie w Gliwicach ze względu np. na wykonywaną pracę ... Uczelnia zachowuje się jak prywatny folwark, nie liczy się misja a $$$$$ ... No i mamy kolejną "Dobrą zmianę" !!!

  25 3
 • ~Arteks 2016-12-14 18:46:41

  Uczelnia nie jest prywatnym folwarkiem bo jest utrzymywana z państwowych subwencji i wpływ na jej funkcjonowanie ma Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. I to tam mieli się zwrócić studenci, a nie do dziekanatu. A także mieli zainteresować sprawą parlamentarzystów którzy co roku głosują nad budżetem państwa w tym także szkolnictwa wyższego. Władze uczelni są całkowicie zależy od dotacji państwowych. A władze miasta 15 lat temu zamiast cieszyć się z pierwszego w Polsce kampusu mieli lobbować za powstaniem w Rybniku samodzielnej szkoły wyższej. Wtedy był dobry czas na takie działania i nie było problemu z demografią jak obecnie. W kilku bardzo słabych ośrodkach przemysłowych takich jak Koszalin czy Opole takie uczelnie w tamtych czasach powstały i mimo, że może nie należą do elity polskiego szkolnictwa wyższego to skutecznie pozyskują studentów którzy nie mają możliwości dojeżdżać gdzieś daleko. A co na to władze miasta? Przecież to ich obiekt? Jakiś pomysł? @pprywatne - dyskoteka na kampusie? Pewnie ci się juwenalia z dyskoteką pomylił. Cóż, intelektem nie grzeszysz - już to zauważyłem wiele razy.

  10 39
 • ~zenek65 2016-12-14 20:00:25

  cóż "dobra zmiana" dopadła szkolnictwo wyższe :(

  21 9
 • ~mewa74 2016-12-14 20:10:26

  Arteks, pprywatne pisząc o dyskotece zapewne ma na myśli budynek Politechniki przy ulicy Kościuszki, gdzie dawno temu zanim wybudowano kościół na placu obok, był kościół oo. Werbistów, a następnie była tzw. Mała Scena.

  35 0
 • ~Arteks 2016-12-14 20:13:21

  @mewa74 - szkoda czasu na niego. Budynek z Kościuszki nie ma niczego wspólnego z artykułem bo PŚl chce się wynieść za kampusu, a nie z Kościuszki. Słyszałem, że w auli odbywały się dawniej imprezy kulturalne. Czy to się nie nazywało czasem "Mała Scena"?

  4 31
 • ~miki_ 2016-12-14 23:20:51

  ~niedzwiedz1231, co mają wyniki z matur do przeniesienia do Gliwic?
  Imprezy na auli odbywały się, gdy było kilkaset studentów Politechniki Śląskiej w Rybniku a obecnie jest na roku 30 osób...

  4 0
 • ~bartezz 2016-12-14 23:59:17

  Arteks - żeby do końca się nie skompromitować to chciałeś wyjść z twarzą, że chodzi o kampus a nie Kościuszki... niech ci będzie ;-)

  11 2
 • ~Don C. 2016-12-15 00:14:50

  Sprawa jest prosta-otóż Gliwice mają aspiracje zdetronizować Katowice (miasto bez centrum czy rynku) jako stolicę Śląska.Czyli tak jak było kiedyś że liczyły się Gliwice i Bytom.Bytom upadł nieco a Gliwice już tylko swoimi inwestycjami muszą budzić respekt.
  Widocznie Rybnik jest za małym miastem (choć specjalnie dla Arteksa powiem -miasteczkiem ;-) żeby konkurować z prawdziwymi "rekinami"
  I nie ma się co obrażać bo takie są fakty.

  19 0
 • ~Arteks 2016-12-15 00:43:16

  @Don C. - w naszym województwie konkurencja miast jest dość silna. Katowice są nie do przebicia, a ty nadajesz trochę "winylowo" i twoja płyta jest mocno zdarta. Bo żadne miasto na Śląsku nie zrobiło takiego postępu w ostatnich latach jak właśnie Katowice. Rynek wcale nie musi być wyznacznikiem klimatu miasta. Może nią być ulica, a 3 Maja czy Stawowa robią fajne wrażenie - szczególnie po inwestycjach w galerie handlowe które odmieniły tę część centrum Katowic. A w Gliwicach wręcz odwrotnie ul. Zwycięstwa, która była 10 lat temu wizytówką miasta - dzisiaj jest totalnie okaleczona - bez tramwaju, bez remontu, z hałaśliwą DTŚ i uszkodzoną tkanką miejską wokół DTŚ. A jak widzisz - my nawet jeśli stracimy jakiś jeden wydział to w jego miejscu powstanie inny. Nie ma czegoś takiego, że PŚ wynosi się z miasta. :) Przy okazji znasz przypadek aby mniejsze miasto wyciągnęło jakieś instytucję od większego? Nie? A Rybnikowi udało się z Gliwic przenieść do nas Urząd Celny, WORD, a także podzielić się Sądem Okręgowym. Miasteczka to Wodzisław czy Żory w których nie ma ani jednej instytucji o znaczeniu regionalnym.

  8 24
 • ~Arteks 2016-12-15 01:00:20

  @bartezz - a czym ja się niby miałem kompromitować? Wiem, że wielu nie potrafi napisać nawet zdania na temat, ale to nie powód aby trollować czy czepiać się komentatorów.

  7 27
 • ~bartezz 2016-12-15 01:29:18

  Arteks - już kiedyś pytałem, czy ty czasem nie naoglądałeś się za dużo bajek o " trollach, że non stop z tym tu każdemu wyskakujesz, kto zauważy twoje potknięcie się w komentarzu.

  24 3
 • ~Don C. 2016-12-15 02:38:22

  @Arteks-zadziwiasz mnie bo zawsze twierdziłeś że miasta bez rynku czyli takie jak SJZ,SK,SD,SO,SW,SZ,SI itp,itd. to nie miasta albo miasta ale bez klimatu ale widocznie u ciebie ostatnio coś się zmieniło.....................

  13 2
 • ~ 2016-12-15 07:41:13

  W Katowicach obecnie jest piękny Rynek, piękne wjazdy do centrum praktycznie z każdej strony (np. od Chorzowa, Sosnowca), super oświetlone i z pięknymi kompozycjami, uliczki od Rynku też przepięknie są remontowane, Katowice zmieniają się szybciutko, proponuję przejechać się pociągiem na weekendową wycieczkę z dziećmi, w godzinach popołudniowych, a co poniektórzy przeżyją szok :)

  9 3
 • ~1floyd 2016-12-15 09:55:58

  Pamiętam czasy, gdy podjęto decyzję o budowie Campusu. Władze Rybnika miały wtedy wielką wizję. Że nasze miasto stanie się ośrodkiem studenckim, na miarę Gliwic, Krakowa, Wrocławia, czy innych większych miast z uczelniami. Jak zadałem na jednym z spotkań pytanie, w jaki sposób chcą przyciągnąć i zatrzymać studentów nie mając akademików? Ściślej mając 1 pseudo akademik. Studiowanie to nie tylko nauka. Po drugie dlaczego mając do dyspozycji tak duży i dobrze wyposażony obiekt nie zrobiono nic by utworzyć własną uczelnię? Tworząc filię zawsze jest ryzyko jej zamknięcia z różnych, względów. Spójrzmy na Racibórz. Ma własną uczelnię. Która radzi sobie całkiem dobrze. A u nas co? Jak ktoś liczy, że prywatne uczelnie utrzymają te obiekty, to niech marzy dalej.

  18 0
 • ~Arteks 2016-12-15 10:40:38

  @Don C. - to nie ma nic wspólnego z tematem. Rynki są bardzo fajne i dlatego jest u nas tak klimatycznie i miło przed świętami ale nie są bezwzględnie potrzebne. Każde prawdziwe miasto obojętnie czy z rynkiem czy bez się obroni. A miasta w ROW poza Rybnikiem są najzwyczajniej słabe pod kątem architektoniczno-administracyjnym. @1floyd - z akademików korzystają tylko studenci politechniki, niektórzy wynajmują mieszkania na wolnym rynku. Sporo studentów pochodzi z ROW - oni też najbardziej protestują bo dojazd z Rybnika do Gliwic czy Katowic jest możliwy środkami komunikacji publicznej ale spróbuj dojeżdżać z Wodzisławia, Żor czy Jastrzębia gdzieś do GOP... Zaangażowanie władz miasta w te problemy jest małe, parlamentarzystów żadne - efekty właśnie mamy. Na razie utracimy ponad 70 studentów ale jeśli nie zmieni się podejście do tych tematów - możemy w ogóle stracić polibudę. Wielką szansą byłoby przeniesienie do Rybnika całego Wydziału Górnictwa. W Gliwicach i okolicy wkrótce może nie być kopalni, a zatem nie ma gdzie odbywać praktyk itd. Ale za tym ktoś musiałby chodzić!!!

  3 17
 • ~Don C. 2016-12-15 12:16:57

  @Arteks-uczelnie wyższe w takich mieścinach jak Rybnik będą się zwijały a to z prostej przyczyny-przez ostatnie kilkanaście lat "urodziło się" zbyt dużo ludzi z wyższym wykształceniem. Stąd też obecna mega biurokracja. Teraz idą czasy że trzeba będzie więcej ludzi do roboty czyli więcej zwykłych szkół średnich czy zawodowych.
  @Boxer- Wklejam ci z Wikipedii...."Rynki zostały wytyczone w większości polskich miast i niektórych wsiach, których prawa lokacyjne wydano w średniowieczu. Nie posiadają ich natomiast miasta lokowane później, przede wszystkim te, które rozwinęły się i uzyskały prawa miejskie w XIX i XX wieku."
  Także nie wiem co jest w Katowicach (może plac jak w Pszowie) ale na pewno nie rynek.
  Jak w SJZ za 5 lat zrobią plac i otoczą go blokami to też nazwiesz to rynkiem?

  5 2
 • ~Iwlytteot 2016-12-15 13:53:43

  @Arteks, chyba nie masz pojęcia, na jakich prawach i zasadach działają państwowe uczelnie w Polsce. Owszem, kontrolę nad ich funkcjonowaniem i finansowaniem sprawuje MNiSW, ale istnieje coś takiego jak Rada Wydziału, która podlega Senatowi Uczelni. Wniosek wypłynął od nich, natomiast MNiSW nie nakazuje uczelniom dokonywania takich zmian, a coś takiego o czym tu mowa jest stworzone na podstawie wniosku, o którym wspomniałam, a MNiSW rozpatruje wnioski i sporządza decyzję. Więc w tej sprawie na Twoim miejscu nie uważałabym się za eksperta od wszystkiego, o czym czytelnicy tego portalu z pewnością wiedzą.

  Faktem jest, że z powodu niżu demograficznego liczba studentów w naszym mieście drastycznie się zmniejszyła. Głównym powodem jest również to, że nie jesteśmy miastem na miarę Warszawy, Wrocławia czy Krakowa, gdzie oferta studiów jest ciekawsza no i perspektywy pracy po takich studiach o wiele większe niż tutaj. I miasto bardzo na tym traci.

  8 0
 • ~moratorek 2016-12-15 13:55:48

  Za moich czasów rok akademicki trwał 9 miesięcy, a teraz tylko 2 (...Po miesiącu poinformowano nas, że zostaniemy jednak przeniesieni – w samym środku roku akademickiego – mówi nam student.).

  6 2
 • ~orient 2016-12-15 18:24:49

  A ja się nie dziwię protestom studentom bo Rybnik pod wieloma względami jest atrakcyjniejszym miastem od Gliwic. Dzisiaj to ośrodek podtrzymywany tylko przez politechnikę i strefę z fabrykami. Centrum umiera, imprez kulturalnych nie ma, niedawno zlikwidowano operetkę, nie ma zieleni, miejsc do rekreacji. Jeśli uważacie, że po Rybniku źle się jeździ rowerami to spytajcie gliwiczan. Oni nawet nie wiedzą, że jest coś takiego jak ścieżka rowerowa. Politechnika ma problem z naborem studentów którzy nie chcą studiować w tak przygnębiających miastach jak Gliwice - stąd próba ściągnięcia tam na siłę studentów z wydziałów zamiejscowych.

  2 6

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jaką narodowość zadeklarujesz w Narodowym Spisie Powszechnym?

Oddanych głosów: 3407