zamknij

Wiadomości

Eksperci o pogodzie: to nie anomalie, to niż nurkujący

2019-03-11, Autor: maj

Nie milkną echa wichury, która przeszła przez południową Polskę. Synoptycy tłumaczą, że powodem silnych wiatrów jest niż nurkujący pochodzący znad Morza Północnego. Skala zniszczeń sprawiła jednak, że wielu mieszkańców regionu zastanawia się nad naturą niebezpiecznych zjawisk. Czy mamy do czynienia z anomaliami pogodowymi?

Reklama

Za nami niespokojna noc. W całym regionie dochodziło do zerwań dachów, łamania drzew i konarów oraz wypadków samochodowych. Wielu mieszkańców nazywa ostatnie zjawiska anomaliami pogodowymi. Co mówią na ten temat eksperci?

- Takie sytuacje się zdarzają. To po prostu aktywny układ niżowy, który przyszedł do nas od strony atlantyku, i który był prognozowany przez meteorologów - mówi synoptyk Józef Warmuz.

Czy występowanie tak silnego wiatru o tej porze roku może mieć związek ze zmianami klimatycznymi?

- Oddzieliłbym te wichury od zmian klimatycznych, to zupełnie inne histore. Silne wiatry to tylko skutek, jednak ważna jest przyczyna. A był nią układ niżowy aktywny widoczny w wyższych partiach toposfery, który dość szybko przemieszczał się przez Polskę w nocy - dodaje synoptyk.

Podobne zdanie mają klimatolodzy. Nie traktują oni wczorajszych wichur jako anomalii pogodowych:

- Mamy do czynienia z niżem nurkującym, który przywędrował znad Bałtyku a nawet znad Morza Północnego. Faktycznie wiało dość mocno, jednak nie nazywałbym tego anomalią pogodową. To się po prostu zdarza i będzie zdarzać w przyszłości, częściej lub rzadziej. Ciężko przewidzieć kiedy i raczej nie ma co doszukiwać się tutaj cykliczności, to może pojawić się znowu za dwa tygodnie a może nie pojawić się w ogóle. W zeszłym roku podobne wichury występowały bodajże w październiku czy listopadzie - tłumaczy klimatolog Robert Pyrc.

Przypomnijmy, w naszym regionie wiatr osiągał prędkości 100km/h, a w Tatrach nawet 140km/h! 

Przeczytaj więcej: Dziesiątki interwencji po wichurze. Wiatr zniszczył dach bazyliki!

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Zobacz galerię

Oceń publikację: + 1 + 6 - 1 - 7

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~Lateks 2019-03-11 20:17:12

  Kiedyś ludzie obserwowali przyrodę, i starali się żyć w zgodzie z nią. Wiedzieli że rzeki co kilka lat wylewają, wiedzieli że na górkach wieje bardziej niż w dolinach. Drzewa chroniły przed wiatrem, ale też nie pozwalali na to by te drzewa były zagrożeniem. Dziś mówiąc że "starych drzew się nie przesadza" urzędnicy kręcą głowami. A w normalnych zjawiskach pogodowych szukają rzeczy niezwykłych bo jak to by było żeby człowiek musiał ustępować przyrodzie a nie odwrotnie...?

  73 9
 • ~tf2 2019-03-11 20:42:36

  Trudno było już ciągnąc bajkę o "ochłodzeniu klimatu" to wymyślili "zmiany klimatyczne".

  26 16
 • ~siarzewski 2019-03-11 21:20:21

  Przynajmniej pozbyliśmy się paru szpecących reklam.

  78 2
 • ~Kwinto 2019-03-11 21:30:10

  Dziwić może trochę droga wędrówki niżu, zazwyczaj przechodzą one północną Europą gdzie żywią się wodami morza Północnego czy Bałtyckiego, tutaj niż powędrował środkową Europą i ani na chwilę nie osłabł wędrując nad lądem. Za tą dynamiczną pogodę w ostatnich dniach odpowiada silny prąd strumieniowy nad oceanem atlantyckim, na wysokości ok 9 km/n.p.m wiatry osiągały 250-290km/h. Ogólnie o tej porze roku takie wichury to nic nadzwyczajnego, można tu wspomnieć np. o orkanie Kiryl z 2007r

  22 2
 • ~moratorek 2019-03-12 08:26:03

  Mija 36 godzin od przejścia niżu (czy też anomalii) a ja dalej jestem bez prądu.

  6 3
 • ~minowa 2019-03-12 20:17:54

  Ale Atlantyk należy pisać wielką literą....

  3 0
 • ~arkussinus 2019-03-13 07:44:18

  minowa nie "przesadzaj" z takimi wymaganiami....na tuzory.pl napisali(a to chyba ta sama redakcja): "Tancerze z Żor mistrzami polski".....

  0 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na kogo zagłosujesz w II turze wyborów prezydenckich?
Oddanych głosów: 3669